Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Galaxy S


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και απο εμενα! Πριν μερικες μερες αγορασα το galaxy s κι εγω απο το Media Markt και ξεκινησα αμεσως να διαβαζω ολα τα θεματα εδω στο myphone. Οταν επεσα σε αυτο εδω μπηκαν και σε μενα υποψιες οτι και το δικο μου κινητο μπορει να μην ειναι ελληνικο. Υπαρχει καποιο site που μπορειται να με παραπεμψετε για να το διαπιστωσω αυτο; Που να εχει πχ ολες τις εκδοσεις ανα τις χωρες. Τα στοιχεια του κινητου μου ειναι τα εξης:

Εκδοση βασικου φασματος

I9000XXJVO

Εκδοση Kernel

2.6.35.7-I9000XWJVI-CL210427

root@DELL103 #2

Αριθμος κατασκευαστη

GINGERBREAD.XWJVI

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο εμενα! Πριν μερικες μερες αγορασα το galaxy s κι εγω απο το Media Markt και ξεκινησα αμεσως να διαβαζω ολα τα θεματα εδω στο myphone. Οταν επεσα σε αυτο εδω μπηκαν και σε μενα υποψιες οτι και το δικο μου κινητο μπορει να μην ειναι ελληνικο. Υπαρχει καποιο site που μπορειται να με παραπεμψετε για να το διαπιστωσω αυτο; Που να εχει πχ ολες τις εκδοσεις ανα τις χωρες. Τα στοιχεια του κινητου μου ειναι τα εξης:

Εκδοση βασικου φασματος

I9000XXJVO

Εκδοση Kernel

2.6.35.7-I9000XWJVI-CL210427

root@DELL103 #2

Αριθμος κατασκευαστη

GINGERBREAD.XWJVI

 

Φίλε μου κι εγώ από media markt το πήρα πριν λίγες μέρες και είναι μια χαρά από αυτή την άποψη. :) Τα ίδια φόραγε και το δικό μου και μου φαίνεται λογικό διότι διαβάζοντας σε ένα άλλο φορουμ είδα πως το συγκεκριμένο serial number της συσκευής δείχνει πως το κινητό μου είναι του προηγούμενου μήνα κατασκευή οπότε ήρθε προφανώς από το εργοστάσιο έτσι. Άν το συνδέσεις στον υπολογιστή μέσω του προγράματος KIES θα σου πει ότι έχεις την νεότερη έκδοση (EUR) άρα υποθέτω πως είναι όντως Ελληνικό. Ένας άλλος τρόπος να μάθεις αν είναι ελληνικό έιναι να ρωτήσεις στην samsung. Μια φορά το είχα κάνει για ένα παλαιότερο samsung που είχα και με εξυπηρέτησαν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nikospot σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν αμφισβητω οτι ειναι ευρωπαικο το κινητο (γιατι οπως λες το αναφερει μεσω του KIES) απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι ειναι ελληνικο. Κι εμενα ακριβως το ιδιο με σενα, ειναι κατασκευης του προηγουμενου μηνα, προφανως τα εκανε εισαγωγη μαζικα το Media Markt. Ειχε βεβαια μεσα και ελληνικες οδηγιες αλλα τοσα εχουν δει τα ματια μας που πλεον ποτε δεν ξερεις! Θα κανω μαλλον αυτο που λες, να ρωτησω αμεσα τη samsung!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αγόρασα από το ebay μια καλή ζελατίνα για να προστατεύσω την οθόνη αυτού του καταπληκτικού κινητού. Ωστόσο, προσπαθώντας να την περάσω (αφού έκανα κινήσεις για να διώξω και τις φυασλίδες αέρα) διαπίστωσα πως σαν να μετακινήθηκε μια ήδη υπάρχουσα ζελατίνα(?) ελαφρώς και έχει δημιουργηθεί ένα σημείο στην κάτω αριστερή πλευρά όπου σαν να ξεκόλλησε αυτή η προϋπάρχουσα ζελατίνα.

 

Δεν αναφέρομαι στην πολύ χονδροκομένη πλαστική ζελατίνα με τα ενημερωτικά (την οποία ξεκολλάς την πρώτη στιγμή που το αγοράζεις) :)

 

Έχει κανείς άποψη για το θέμα. Υπάρχει όντως κάποια τέτοια ζελατίνα στην οθόνη την οποία μπορεί να μετατόπισα και δεν έπρεπε?

 

Help please!

 

Δεν έχει άλλη ζελατίνα από κάτω. Αν όντως είναι ζελατίνα αυτό που βρήκες, το τηλέφωνο είναι μεταχειρισμένο.

 

Φιλε nikospot σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν αμφισβητω οτι ειναι ευρωπαικο το κινητο (γιατι οπως λες το αναφερει μεσω του KIES) απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι ειναι ελληνικο. Κι εμενα ακριβως το ιδιο με σενα, ειναι κατασκευης του προηγουμενου μηνα, προφανως τα εκανε εισαγωγη μαζικα το Media Markt. Ειχε βεβαια μεσα και ελληνικες οδηγιες αλλα τοσα εχουν δει τα ματια μας που πλεον ποτε δεν ξερεις! Θα κανω μαλλον αυτο που λες, να ρωτησω αμεσα τη samsung!

 

Ελληνικότατο ακούγεται. Το EUR παρεμπιπτόντως που σου είπε ο Νίκος είναι Ελλάδα, όχι Ευρώπη (μη ρωτάς γιατί, αυτόν τον κωδικό έχει δώσει η samsung στην Ελλάδα).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φίλε μου κι εγώ από media markt το πήρα πριν λίγες μέρες και είναι μια χαρά από αυτή την άποψη. :) Τα ίδια φόραγε και το δικό μου και μου φαίνεται λογικό διότι διαβάζοντας σε ένα άλλο φορουμ είδα πως το συγκεκριμένο serial number της συσκευής δείχνει πως το κινητό μου είναι του προηγούμενου μήνα κατασκευή οπότε ήρθε προφανώς από το εργοστάσιο έτσι. Άν το συνδέσεις στον υπολογιστή μέσω του προγράματος KIES θα σου πει ότι έχεις την νεότερη έκδοση (EUR) άρα υποθέτω πως είναι όντως Ελληνικό. Ένας άλλος τρόπος να μάθεις αν είναι ελληνικό έιναι να ρωτήσεις στην samsung. Μια φορά το είχα κάνει για ένα παλαιότερο samsung που είχα και με εξυπηρέτησαν μια χαρά!

 

εχω μια απορια σχετικα με τον επεξεργαστη. πρεπει να γραφει cortex 8? γιατι στο δικο μου γραφει ARM 7 PROCESSOR REV 2 (v71) η ειναι το ιδιο πραγμα? ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντηση στην απορια μου.επισης με τον opera δεν παιζει flash ενω με το μανησιο browser παιζει.τελικα ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?

Edited by stauros2653
συμπληρωση αποριας
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σχετικα με τον επεξεργαστη. πρεπει να γραφει cortex 8? γιατι στο δικο μου γραφει ARM 7 PROCESSOR REV 2 (v71) η ειναι το ιδιο πραγμα? ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντηση στην απορια μου.επισης με τον opera δεν παιζει flash ενω με το μανησιο browser παιζει.τελικα ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?

 

Που κολλάει στο θέμα «το galaxy s μου είναι πραγματικά καινούργιο;» η ερώτηση σου δεν μπορώ να καταλάβω..!

Λες να σου αλλαξανε επεξεργαστή;;!! :lol:

 

Φιλικά! :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να σου άλλαξαν επεξεργαστή. Το κινητό σου είναι μια χαρά.

Αν και εκτός θέματος η opera έχει δύο εκδόσεις. Εσυ θα βάλεις την Όπερα mobile και όχι την mini. Η μίνι δεν έχει φλας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να ρωτήσω τον ntp server πως τον αλλάζουμε από north-america σε europe? Αν είναι από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής που πρέπει να πάω ακριβώς? Παίζει ρόλο ότι έχω το Gps aids και όχι το donate version? Το κινητό δεν είναι rooted και η επιλογή για NTP φαίνεται να είναι απενεργοποιημένη

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Edited by ntg60
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Να ρωτήσω τον ntp server πως τον αλλάζουμε από north-america σε europe? Αν είναι από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής που πρέπει να πάω ακριβώς? Παίζει ρόλο ότι έχω το Gps aids και όχι το donate version? Το κινητό δεν είναι rooted και η επιλογή για NTP φαίνεται να είναι απενεργοποιημένη

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Αν διάβαζες το πρώτο post του θέματος θα έβλεπες ότι η εφαρμογή απαιτεί rooted κινητό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!Mε το GPS Aids δεν μπορεί να μου κατεβάσει τα XTRA data:worry:Να αναφέρω πώς είμαι με την XWJVW και semaphore 2.1.1 καθώς και ότι δεν δοκίμασα το gps εκ των προτέρων,ώστε να παρατηρίσω αν είναι θέμα της rom, το γεγονός ότι δεν λοκάρουν το NDrive και το IGo.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!Mε το GPS Aids δεν μπορεί να μου κατεβάσει τα XTRA data:worry:Να αναφέρω πώς είμαι με την XWJVW και semaphore 2.1.1 καθώς και ότι δεν δοκίμασα το gps εκ των προτέρων,ώστε να παρατηρίσω αν είναι θέμα της rom, το γεγονός ότι δεν λοκάρουν το NDrive και το IGo.

 

 

 

καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

 

τα ίδα φοράω κι εγώ (JW1, semaphore 2.4.0) και δεν έχω το παραμικρό θέμα με το gps (ακόμη και με όλους τους κέρνελς) λοκάρει πάντα και παντού ακαριαία! Mε Νdrine και navigon. (igo δεν έχω)

Ξαναφλάσαρε την ρομ, (γιατί αφαιρώντας το βοήθημα πιθανόν να αφαιρέθηκε και κάτι που προκαλεί θέματα με το κλείδωματων δορυφόρων) MHN βάλεις κανενός είδους βοήθημα, βγες έξω, άνοιξε το gps και το ndive και περίμενε κανένα 10λεπτο το πολύ να λοκάρει και δεν θα έχεις προβλημα μετά:)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θα ηθελα τη γνωμη σας παιδια ωστε πολυ χρηστες που εχουν αυτη την απορια να τους λυνετε εδω και να επιλεξουμε το καταλληλοτερο. Εγω αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το adrenaline σε galaxy s plus και ειναι ελεφρως καλυτερα τα αποτελεσματα στο antutu. Περιμενω τις αποψεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξέρω :p Τα έχω δει ονομαστικά στο θέμα του S Plus και δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν για το απλό S (είδα τώρα ότι υπάρχει το thunderbolt στο xda για i9000)

 

Προσωπικά δε θα έβαζα τίποτα. Δεν έχω ανάγκη από επιπλέον επιδόσεις, άσε που δεν πιστεύω ότι κάνουν και τίποτα! Επίσης τα αποτελέσματα στα benchmark δεν λένε τίποτα απολύτως για τις επιδόσεις. Κι ας έχεις μεγαλύτερο σκορ με κάποιο script, το κινητό μπορεί να είναι το ίδιο στην χρήση του ή και χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποι scriptakia που υποτιθεται βοηθουν στις επιδοσεις και στην μπαταρια. εγω προσωπικα εχω δει διαφορες γιατι το δουλεψα πολυ μαμα και μετα με αλλη rom και τα σκριπτακια. Τα benchmark Ποτε δεν με απασχολησαν ουτε στο pc μου.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποι scriptakia που υποτιθεται βοηθουν στις επιδοσεις και στην μπαταρια. εγω προσωπικα εχω δει διαφορες γιατι το δουλεψα πολυ μαμα και μετα με αλλη rom και τα σκριπτακια. Τα benchmark Ποτε δεν με απασχολησαν ουτε στο pc μου.

 

Είσαι σίγουρος ότι το adrenaline αφορά τη συσκευή Galaxy S? Νομίζω ότι είναι μόνο για τη S plus οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν ξερω αν έχεις ανοίξει το τόπικ στον κατάλληλο χώρο.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ως κάτοχος του galaxy s είχα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα με το θέμα του GPS. Δοκιμές με το GPS Aids, GPS Status κλπ δεν είχαν αποτέλεσμα. Το κινητό, κουτσά - στραβά έβρισκε κάποιους δορυφόρους, τους οποίους στη συνέχεια τους έχανε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι η πλοήγηση ήταν ουσιαστικά αδύνατη π.χ. με το copilot.

 

Ψάχνοντας εδώ και εκεί βρήκα ότι ενδέχεται να είναι και hardware το πρόβλημα, το οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί ως εξής:

1. Αφαιρούμε πίσω κάλυμμα, κάρτα GSM, memory και μπαταρία και βλέπουμε το εσωτερικό κάλυμμα της μητρικής.

2. Ξεβιδώνουμε τις 7 βίδες και προσεκτικά το ανοίγουμε (δεν είναι εύκολη διαδικασία και χρειάζεται προσοχή - αλλά μπορείτε να βρείτε σχετικό video)

Διαπιστώνουμε ότι η μητρική έχει δύο μικρά χάλκινα ελάσματα. Τα ελάσματα αυτά έρχονται σε επαφή με δύο χάλκινους υποδοχείς που βρίσκονται στην πίσω πλευρά του καλύμματος της μητρικής.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται επειδή τα χάλκινα ελάσματα που βρίσκονται στην μητρική δεν έρχονται σε επαφή με τους χάλκινους υποδοχείς που βρίσκονται επί του καλύμματος της μητρικής. Με ένα μικρό κατσαβιδάκι ανασηκώνουμε τα ελάσματα και voila - το GPS δια μαγείας επανήλθε!!!

Προσοχή - προτείνω η λύση αυτή να εφαρμοσθεί από συνεργείο ειδικευμένο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ως κάτοχος του galaxy s είχα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα με το θέμα του GPS. Δοκιμές με το GPS Aids, GPS Status κλπ δεν είχαν αποτέλεσμα. Το κινητό, κουτσά - στραβά έβρισκε κάποιους δορυφόρους, τους οποίους στη συνέχεια τους έχανε. Το αποτέλεσμα ήταν ότι η πλοήγηση ήταν ουσιαστικά αδύνατη π.χ. με το copilot.

 

Ψάχνοντας εδώ και εκεί βρήκα ότι ενδέχεται να είναι και hardware το πρόβλημα, το οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί ως εξής:

1. Αφαιρούμε πίσω κάλυμμα, κάρτα GSM, memory και μπαταρία και βλέπουμε το εσωτερικό κάλυμμα της μητρικής.

2. Ξεβιδώνουμε τις 7 βίδες και προσεκτικά το ανοίγουμε (δεν είναι εύκολη διαδικασία και χρειάζεται προσοχή - αλλά μπορείτε να βρείτε σχετικό video)

Διαπιστώνουμε ότι η μητρική έχει δύο μικρά χάλκινα ελάσματα. Τα ελάσματα αυτά έρχονται σε επαφή με δύο χάλκινους υποδοχείς που βρίσκονται στην πίσω πλευρά του καλύμματος της μητρικής.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται επειδή τα χάλκινα ελάσματα που βρίσκονται στην μητρική δεν έρχονται σε επαφή με τους χάλκινους υποδοχείς που βρίσκονται επί του καλύμματος της μητρικής. Με ένα μικρό κατσαβιδάκι ανασηκώνουμε τα ελάσματα και voila - το GPS δια μαγείας επανήλθε!!!

Προσοχή - προτείνω η λύση αυτή να εφαρμοσθεί από συνεργείο ειδικευμένο.

 

Παλιό και καλό κόλπο, (και off topic) αν και πριν φτάσουμε εκεί καλύτερα να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες ότι δε φταίει το λογισμικό. Επίσης το πρόβλημα αυτό δεν το έχουν όλες οι συσκευές, μάλλον μόνο οι παλιότερες φουρνιές. Εγώ το είχα, και το άνοιξα και το διόρθωσα (μάλιστα έβαλα και κάτι ανάμεσα στα ελάσματα για να παραμείνει το πάνω σηκωμένο). Το ίδιο και ο mindfield. Παρ'όλα αυτά, όπως είπες, δεν ενδείκνυται η λύση αυτή για άπειρους.

Mιας και η συζήτηση για hardware fix είναι off-topic, παρακαλώ να συνεχιστεί - αν χρειάζεται - στο θέμα των τροποποιήσεων.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Gps data folder is not visible to gps aids but your device is rooted and we can make it visible. Please execute GPS Doctor and retry. Αυτο μου βγαζει καθε φορα που παω να κανω Download τα gps aiding data .. Ειμαι με cm9 build 17 και sema 0.9.5b ! Καμια ιδεα ?
Link to comment
Share on other sites

Gps data folder is not visible to gps aids but your device is rooted and we can make it visible. Please execute GPS Doctor and retry. Αυτο μου βγαζει καθε φορα που παω να κανω Download τα gps aiding data .. Ειμαι με cm9 build 17 και sema 0.9.5b ! Καμια ιδεα ?

 

Δεν ειναι για την cm9 το προγραμμα, εχει τελειως διαφορετικη δομη απο τις επισημες... δεν ξερω αν θα σου δουλεψει, ρωτα τον dev στο xda....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δεν ειναι για την cm9 το προγραμμα, εχει τελειως διαφορετικη δομη απο τις επισημες... δεν ξερω αν θα σου δουλεψει, ρωτα τον dev στο xda....

 

Και εμένα με cm9 nightly σε galaxys2 δεν το βλέπω να δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Είσαι σίγουρος ότι το adrenaline αφορά τη συσκευή Galaxy S? Νομίζω ότι είναι μόνο για τη S plus οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν ξερω αν έχεις ανοίξει το τόπικ στον κατάλληλο χώρο.

 

Ναι δουλεύει κανονικά , λέγετε Universal Adrenaline Shot για εκτός 4g συσκευές

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλημέρα σε όλους.

 

Δεν ξέρω αν έχει θιχτεί πουθενά αλλά όσον αφορά την πλοήγηση σε αυτοκίνητο, ρόλο παίζει και το αν έχει κανείς αθερμικό παρμπρίζ.

 

Επειδή πρόσφατα χάλασε το gps μου (ένα turbo-x), προσπάθησα να βρω άκρη μέσω του τηλεφώνου. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι έχανε αρκετές φορές το σήμα, ακόμη και στην εξοχή. Ολόκληρη samsung και ζορίζεται εκεί που το ταπεινό turbo-x (κινεζίλα αν δεν κάνω λάθος) έστω κι αν αργούσε να βρει σήμα δεν το έχανε? Εντέλει, σε διάφορα φόρα είδα ότι παίζει ρόλο αυτό που γράφω παραπάνω για το παρμπρίζ. Μία λύση γι' αυτό είναι το να βάλει κανείς κοντά στην περιοχή του καθρέφτη όπου συνήθως το παρμπρίζ δεν έχει την ίδια επεξεργασία (στο δικό μου πχ που είναι Ρενώ, έχει κάποιες μαύρες κουκίδες). Το δοκίμασα και τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα και αναμένω να βρω ένα τρόπο να το στερεώσω ώστε να το δοκιμάσω και στην πόλη.

 

Προφανώς, ένα τηλεφωνάκι που δεν έχει ήδη την ίδια ποιότητα δέκτη με ένα κατ' εξοχήν gps μηχάνημα, ζορίζεται πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό με το παρπρίζ, δεν το είχα σκεφτεί :p παρόλο που τώρα που το σκέφτομαι μου φαίνεται λογικό, μιας και το αθερμικό παρπριζ πρεπει να εχει κάποια μεταλλική στρώση αν δεν κάνω λάθος, οπότε σίγουρα εμποδίζει το σήμα.

Και εννοείτε πως η συσκευή GPS δεν φτάνει τα κινητά (τουλάχιστον 2 samsung που έχω δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημέρα παιδιά!Ηθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις αποθηκευμένες θέσεις στους χάρτες. Εχω στο παλιό μου κινητό (Νοκια Ε72) αποθηκευμένες διάφορες τοποθεσίες. Γνωρίζετε μήπως πως αυτές μποω να τις εισάγω στο νέο κινητό (Samsung s7562 Duos).Ευχαριστώ γιατί ακόμη δεν το'χω με το καινούργιο τηλεφωνάκι
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Galaxy S
  • This topic was unlocked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...