Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις παρελαβα και εγω το κινητο και εχω να πω πως ειμαι εντυπωσιασμενος απο την ποιοτητα εν συγκριση με τα λεφτα που κοστισε.

Ομως δυστυχως εχω και εγω μαλλον προβλημα με την συσκευη, αφου περα του μπαγκ του αντροιντ μαρκετ που απο οτι καταλαβα ειναι θεμα google και οχι huawei, παρατηρησα οτι τα αφης πληκτρα κατω (back, menu, home , search) ΔΕΝ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ολα πληρως! Τι εννοω? Οτι στο back κουμπι πχ απο εκει που ξεκιναει το βελακι εχει ή στο search εκει που ξεκιναει η γραμμη που καταληγει στον φακο εχει ενα μικρο σημειο χωρις φως, ενω στα αλλα 2 κουμπια ειναι οκ. Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος? Μηπως να αρχισω να πονηρευομαι το ebw που το αγορασα οτι ενω μπορει να ειναι ελληνικης αντιπροσωπιας να παιζει να ειναι πχ β' διαλογης συσκευη?

 

εμενα δε φωτιζει κανενα νομιζω... ισως έχει να κάνει με τη ρυθμιση της αυτόματης φωτεινότητας?

αλλιώς τι ακριβως κάνει αυτη η ρυθμιση?

ξερει κανείς αν κατεβάζοντας το ndrive σε άλλο android μπορω να του "δανεισω" τους χάρτες μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, το πηρά και εγώ το x5 και είναι εξαιρετικό.

Μια ερώτηση, έχω και το x10mini και σε αυτό έχω εγκατεστημένο το xrecovery, μπαίνει και στο x5 κάτι αντιστοιχώ?

Link to comment
Share on other sites

Για να τερματισω καποιες εφαρμογες (λογικα απ'οτι καταλαβα οταν τρεξω μια αυτη παραμενει στο background) υπαρχει πιο ευκολη λυση απο το να παω Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Διαχ. Εφαρμογων-> και αναγκαστικος τερματισμος διαφορων εφαρμογων? Κατεβασα το Apps Killer αλλα υπαρχει και "μαμα" τετοια εφαρμογη?
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Για να τερματισω καποιες εφαρμογες (λογικα απ'οτι καταλαβα οταν τρεξω μια αυτη παραμενει στο background) υπαρχει πιο ευκολη λυση απο το να παω Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Διαχ. Εφαρμογων-> και αναγκαστικος τερματισμος διαφορων εφαρμογων? Κατεβασα το Apps Killer αλλα υπαρχει και "μαμα" τετοια εφαρμογη?

 

στο android δεν χρειαζεται να κλεινεις τις εφαρμογες ποσο μαλλον οταν εχεις 512 ram.

Oταν το κινητο δεν εχει μνημη τις τερματιζει απο μονο του .

Ενα taskkiller το μονο που κανει ειναι να τρωει την μπαταρια του κινητου..

Link to comment
Share on other sites

εμενα δε φωτιζει κανενα νομιζω... ισως έχει να κάνει με τη ρυθμιση της αυτόματης φωτεινότητας?

αλλιώς τι ακριβως κάνει αυτη η ρυθμιση?

ξερει κανείς αν κατεβάζοντας το ndrive σε άλλο android μπορω να του "δανεισω" τους χάρτες μου?

 

Αν ειναι σκοτεινο περιβαλλον αναβουν αυτοματα, αλλιως η δεν αναβουν καθολου ή αναβουν για λιγο μοναχα για λιγο και ενω η οθονη παρεμενει φωτισμενη αυτα σβηνουν. Ρυθμιζεται μεσω φωτεινοτητας απο οσο ειδα.

 

Σοβαρα τωρα δεν εχει κανενας το ιδιο προβλημα με οχι πληρη φωτισμο των πληκτρων αφης? Δεν μιλαω για αναβουν μισα κλπ, αλλα ενα 5%-10% των 2 πληκτρων που ανεφερα δεν φωτιζεται. Ενας αλλος φιλος που το αγορασαμε μαζι μου επιβεβαιωσε πριν λιγο οτι αυτος εχει προβλημα μοναχα με το back πληκτρο αφης και μαλιστα σε διαφορετικο σημειο (στην κορυφη του πληκτρου). Οκ δεν επηρρεαζει την λειτουργια του κινητου αλλα ειναι ασχημο αισθητικα.

 

Και ρωταω εαν το εχουμε ολοι το ιδιο θεμα γιατι αν υπαρχει εστω και ενας που ΔΕΝ το εχει τοτε ειναι προβλημα συγκεκριμενων συσκευων, ενω αν το εχουμε ολοι ειναι λαθος κατασκευη και ακομα και χρηση DOA να κανεις δεν λυνεται το θεμα. Επισης ποσοι απο εδω μεσα κανανε χρηση του DOA και πως? Πας στην wind, παραδιδεις την συσκευη και παραλαμβανεις αντικατασταση αναλογα του στοκ?

 

http://img696.imageshack.us/img696/3741/ss20110507012957.jpg

 

Εdit: Με βαση την παραπανω φωτο που ποσταρε καποιο παληκαρι πριν μερικες σελιδες, βλεπω οτι ο συγκεκριμενος δεν εχει το προβλημα που αναφερω, αρα μαλλον αιτιολογειται επιστροφη. Αν ξερει κανεις να μου απαντησει για το DOA παραπανω που ρωτησα...

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο...!!!! αυτονοητο μεν αλλα πως το κάνει?

Οντως αναβουν τα πληκτρα κανονικα, τωρα το προσεξα!!!

για τους χαρτες του ndrive ξέρει κάποος αν "δανείζονται" ή κλειδωνουν με το χρηστη?

θενξ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως μπορούμε να μειώσουμε τις home screens ?

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Για οσους φιλους ρωτανε σχετικα με την μπαταρια.. :

6-7 ωρες: ανοιχτο το wifi συνεχεια,download και εγγατασταση εφαρμογων,3d games+racing games,youtybe, ακροαση mp3 kai videos....

24 ωρες περιπου: με 2 ωρες συνολικα χρηση wifi, καμια 15 κλησεις,περιπου 1-1,30 ωρες ομιλιας 30 περιπου sms, 1,5 ωρα games...και κανενα 30 λεπτο σκαλισμα menu.....

2,5 μερες: μονο χρηση ως τηλεφωνο,20 λεπτα χρηση φωτογραφικης μηχανης και μερικα λετπα 2-3 φορες την μερα τσεκαρισμα e-mails.

 

κοινως οπως καταλαβαινουμε ολοι, την μπαταρια την τρωει το wifi σε συνδιασμο με ανοιχτο browser για σερφαρισμα η download apo market....κατι που σχεδον σε ολα τα smart phone συμβαινει.

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σήμερα ανακαλύψα οτι το κινητό μερικές φορές δεν στέλνει αρχεία, όπως ήχου ας πούμε στον υπολογίστη χωρίς το bluetooth file transfer.

το έχει παρατηρησει κανένας άλλος...;

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

domal,γιατι να μειωσεις τις home screens?ισα ισα ολοι θελουνε να τις αυξησουνε...!μονο με custom rom πιστευω πως γινεται αυτο...αλλα και παλι χλωμο...
Link to comment
Share on other sites

An πας από το ρυθμίσεις> κάρτα SD> Διαμόρφωση κάρτας σβήνεις τα πάντα στην (πρόσθετη) κάρτα που έβαλες, αν έχεις. στην εσωτερική που έρχεται με το τηλέφωνο, δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να σβήσεις περιεχόμενα από την διαχείριση αρχείων. Δεν νομίζω να το θέλεις κιόλας, λογικά εκεί έχει χρήσιμα πράγματα...

 

από το ρυθμίσεις> απόρρητο > επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σβήνεις τα πάντα που έχεις βάλει και ξαναγυρνάει στο πως ήταν όταν το έβγαλες από το κουτί.

 

με μια παρατήρηση (σημαντική κατ'εμε) ΠΡΙΝ κάνεις επαναφορά, κράτα backup κάπου τους οδηγούς που έχει το κινητό(το "cd" με το πράσινο εικονιδιάκι), γιατί με το wipe data που κάνει, πάνε περίπατο και αυτοί ;)

Link to comment
Share on other sites

στο android δεν χρειαζεται να κλεινεις τις εφαρμογες ποσο μαλλον οταν εχεις 512 ram.

 

Αντε να το πούμε άλλη μια φορά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση, Τα Χ5 που έρχονται στην Ελλάδα έχουν 353ΜΒ Ram.

Edited by dagas
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

domal,γιατι να μειωσεις τις home screens?ισα ισα ολοι θελουνε να τις αυξησουνε...!μονο με custom rom πιστευω πως γινεται αυτο...αλλα και παλι χλωμο...

γιατι το εχω σαν 2ο , κυριο μου τηλεφωνο ειναι το iphone , οποτε απλα δεν μου χρειαζονται

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως μπορούμε να μειώσουμε τις home screens ?

 

Μπορεις να βαλεις καποιον αλλο Launcher και να επιλεξεις εσυ ποσες homescreens θες.

Launcher Pro,Go Launcher EX,ADW Launcher EX,Zeam Launcher ειναι απο τους πιο γνωστους.Τους βρισκεις στο μαρκετ.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο που λεει ο miketra ισχυει?

Παιδια σήμερα ανακαλύψα οτι το κινητό μερικές φορές δεν στέλνει αρχεία, όπως ήχου ας πούμε στον υπολογίστη χωρίς το bluetooth file transfer.

το έχει παρατηρησει κανένας άλλος...;

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Αντε να το πούμε άλλη μια φορά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση, Τα Χ5 που έρχονται στην Ελλάδα έχουν 353ΜΒ Ram.

 

So αυτό που λες είναι έγκυρη πληροφορία και οχι παραπληροφορηση?

Βασιζεται στο οτι τα προγραμματα που εχεις δοκιμασει να σου δειξουν την διαθεσιμη RΑΜ δειχνουν 353 και οχι 512 ή εχεις και καποια άλλη ένδειξη?

Δεν ειναι κατι που συμβαινει και σε αλλα -αν οχι ολα- μοντέλα κινητών Android και εμφανιζεται λιγοτερη RAM επειδη ενα μέρος της είναι εξαρχης δεσμευμενο απο το σύστημα,τον kernel ή/και την καρτα γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σκοτεινο περιβαλλον αναβουν αυτοματα, αλλιως η δεν αναβουν καθολου ή αναβουν για λιγο μοναχα για λιγο και ενω η οθονη παρεμενει φωτισμενη αυτα σβηνουν. Ρυθμιζεται μεσω φωτεινοτητας απο οσο ειδα.

 

Σοβαρα τωρα δεν εχει κανενας το ιδιο προβλημα με οχι πληρη φωτισμο των πληκτρων αφης? Δεν μιλαω για αναβουν μισα κλπ, αλλα ενα 5%-10% των 2 πληκτρων που ανεφερα δεν φωτιζεται. Ενας αλλος φιλος που το αγορασαμε μαζι μου επιβεβαιωσε πριν λιγο οτι αυτος εχει προβλημα μοναχα με το back πληκτρο αφης και μαλιστα σε διαφορετικο σημειο (στην κορυφη του πληκτρου). Οκ δεν επηρρεαζει την λειτουργια του κινητου αλλα ειναι ασχημο αισθητικα.

 

Και ρωταω εαν το εχουμε ολοι το ιδιο θεμα γιατι αν υπαρχει εστω και ενας που ΔΕΝ το εχει τοτε ειναι προβλημα συγκεκριμενων συσκευων, ενω αν το εχουμε ολοι ειναι λαθος κατασκευη και ακομα και χρηση DOA να κανεις δεν λυνεται το θεμα. Επισης ποσοι απο εδω μεσα κανανε χρηση του DOA και πως? Πας στην wind, παραδιδεις την συσκευη και παραλαμβανεις αντικατασταση αναλογα του στοκ?

 

 

 

Εdit: Με βαση την παραπανω φωτο που ποσταρε καποιο παληκαρι πριν μερικες σελιδες, βλεπω οτι ο συγκεκριμενος δεν εχει το προβλημα που αναφερω, αρα μαλλον αιτιολογειται επιστροφη. Αν ξερει κανεις να μου απαντησει για το DOA παραπανω που ρωτησα...

 

Το δικο μου ειχε προβλημα με το GPS και μου το εκαναν αντικατασταση,μονο την συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το gps το έχετε δουλέψει "πραγματικά"? Εννοώ σε αυτοκίνητο να σας πάει σωστά. Τρώει πολύ μπαταρία? Βολεύει κατά την οδήγηση? Χάνει το σήμα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο που λεει ο miketra ισχυει?

Συγκεκριμενα προσπαθησα να στειλω καποια αρχεια ηχου απο το κινητο στον υπολογιστη ωστε να τα επεξεργαστω, αλλα δεν τελειωνε ποτε η αποστολη κ περιπου στο 30% σταματουσε!

Οταν ομως χρησομοποιησα το γνωστο προγραμμα κ στελνει κ λαμβανει κανονικα τα παντα (.apk, ηχο, φωτο)

Οποιος εχει ορεξη ας το ψαξει γιατι ειναι πολυ περιεργο κ η αληθεια ειναι οτι με προβληματιζει...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

για να στιλεις αλλα αρχεια σε αλλο κινητο εχει το ιδιο προβλημα?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το gps το έχετε δουλέψει "πραγματικά"? Εννοώ σε αυτοκίνητο να σας πάει σωστά. Τρώει πολύ μπαταρία? Βολεύει κατά την οδήγηση? Χάνει το σήμα?

Το χρησιμοποίησα σήμερα σε όσες διαδρομές έκανα για δοκιμή. Στις περισσότερες με πήγε σωστά,σήμα έχανε σπάνια απλώς καμιά φορά αργεί να βρει δορυφόρο στην αρχή. Οι οδηγίες δεν ακούγονται δυνατά. Η μπαταρία μου έπεσε στο 50% σε 5 ώρες με 3 ώρες ανοικτό gps και 3g χωρίς data(δεν χρειάστηκε να τα ανοίξω έβρισκε σήμα έτσι και αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το πούμε άλλη μια φορά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση, Τα Χ5 που έρχονται στην Ελλάδα έχουν 353ΜΒ Ram.

 

αληθεια θα ηθελα να μαθω και εγω μιας και κατι δε παει καλα...

353? απο ποτε βγαινει τετοια μνημη και εγω δε το ξερω??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

αληθεια θα ηθελα να μαθω και εγω μιας και κατι δε παει καλα...

353? απο ποτε βγαινει τετοια μνημη και εγω δε το ξερω??? :blink:

 

............................................................................

 

αυτη ειναι η διαθεσιμη....................................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...