Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, και ούτε και η 2.2 είχε. Το ελληνικό πληκτρολόγιο στη 2.2 ήταν το touchpal και ήταν προσθήκη της wind. Αν έχεις πρόσβαση root, ώστε να μπορείς με κάποιο file manager με υποστήριξη root, να πλοηγηθείς στους φακέλους της συσκευής, πιθανότατα θα βρεις το apk αρχείο σε κάποιο φάκελο. Επίσης κυκλοφορούν πολλά πληκτρολόγια στο google play, που υποστηρίζουν και ελληνικά, όπως τα multiling, go keyboard, swiftkey, smart keyboard, swipe κ.α.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια ποιο ειναι το νουμερο του γ@μη##νου torx που χρειαζεται για να ξεβιδωσουμε τις βιδες για να αλλαξουμε το digitizer?

γιατι αυτα που μου στειλαν ειναι 5,6 και ειναι μεγαλα για τις βιδες αυτες και δεν χωρανε και αγορασα και ενα kit με διαφορα μεγεθη μιας και μπορει να το χρειαστω και για αλλα πραγματα και παλι δε βρισκω καποιο να εφαρμοζει σωστα...

 

τι στο καλο πια? μα τοσο γκαντεμης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκευτομαι να αγορασω νεα μπαταρια για το ideos x5 (ebay) επειδη παει για πούλημα σε εναν φιλο προτείνεται καποια που να την εχετε δοκιμασει και να δουλευει μια χαρα?
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το βγάζω στον ήλιο (παραλία π.χ) και ζεστένεται λίγο, όταν πατάω το κουμπί να ανοίξει η οθόνη ενώ φωτίζεται δέν δείχνει τίποτα μέχρι να κρυώσει λίγο.Σίγουρα είναι ανοιχτό το τηλέφωνο γιατί ξέρω σε ποιό σημείο της οθόνης είναι το ξεκλείδωμα και το ξεκλειδώνω κανονικά και ακούγεται ο ήχος ξεκλειδώματος αλλα η οθόνη δέν δείχνει τίποτα αν δεν κρυώσει.

Έχει κανείς άλλο παρόμοιο πρόβλημα? Πάντως θέμα software δεν είναι γιατί και να βγάλω την μπαταρία με το που το ανοίξω πάλι η οθόνη ανάβει αλλα το IDEOS δέν εμφανίζεται και μπουτάρει κανονικά.

Επίσης άν ξέρει κάποιος service της huawei πέραν της wind γιατί απο ότι έχω ακούσει κάνει περίπου 15 μέρες για να πάρεις απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η διαφορα του ideos x5 απο το ideos x5 PRO ?

εχει διαφορα στο hardware ? διαφοροποιουνται κ στις custom roms ?

ευχαριστω!

 

Το pro εχει καλυτερο επεξεργαστη και ραδιοφωνο.Επισης το wifi στο απλο ηταν λιγο αδυναμο στο pro μπαινει σφαιρα παντου.Τελος οι custom roms ειναι διαφορετικες.Το απλο εχει μεινει με official gb ενω το pro εχει παρει και official ics και αναμενετε αυριο-μεθαυριο το τριτο update της ics.Απο custom roms εχουν και τα 2 ics.

Link to comment
Share on other sites

Το pro εχει καλυτερο επεξεργαστη και ραδιοφωνο.Επισης το wifi στο απλο ηταν λιγο αδυναμο στο pro μπαινει σφαιρα παντου.Τελος οι custom roms ειναι διαφορετικες.Το απλο εχει μεινει με official gb ενω το pro εχει παρει και official ics και αναμενετε αυριο-μεθαυριο το τριτο update της ics.Απο custom roms εχουν και τα 2 ics.

ωραιος !

thanx

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση, μιας και ακόμη υφίσταται η παρανόηση, ότι το απλό μοντέλο δεν έχει ραδιόφωνο. Ραδιόφωνο λοιπόν έχει και το απλό, μόνο που η huawei παρέλειψε να ενσωματώσει εφαρμογή ραδιοφώνου στις ρομ της(για ποιους λόγους άγνωστο). Το ραδιόφωνο πάντως λειτουργεί, τουλάχιστον στις ICS ρομς, αν και υπάρχει ένα πρόβλημα με το ότι η έντασή του είναι αρκετά υψηλή και στη χαμηλότερη ρύθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το βγάζω στον ήλιο (παραλία π.χ) και ζεστένεται λίγο, όταν πατάω το κουμπί να ανοίξει η οθόνη ενώ φωτίζεται δέν δείχνει τίποτα μέχρι να κρυώσει λίγο.Σίγουρα είναι ανοιχτό το τηλέφωνο γιατί ξέρω σε ποιό σημείο της οθόνης είναι το ξεκλείδωμα και το ξεκλειδώνω κανονικά και ακούγεται ο ήχος ξεκλειδώματος αλλα η οθόνη δέν δείχνει τίποτα αν δεν κρυώσει.

Έχει κανείς άλλο παρόμοιο πρόβλημα? Πάντως θέμα software δεν είναι γιατί και να βγάλω την μπαταρία με το που το ανοίξω πάλι η οθόνη ανάβει αλλα το IDEOS δέν εμφανίζεται και μπουτάρει κανονικά.

Επίσης άν ξέρει κάποιος service της huawei πέραν της wind γιατί απο ότι έχω ακούσει κάνει περίπου 15 μέρες για να πάρεις απάντηση.

Φιλε μου Ακριβως και εγω εχω το ιδιο προβλημα!! Δεν εχω καταφερει να βρω λυση και δεν ξερω αν ειναι απο την οθονη lcd, η την gpu που "κοβει" για να προστατεψει τον εαυτο της απο τις υψηλες θερμοκρασιες. Αυτο γινεται (σβηνει η οθονη αλλα αν πατησεις πανω στο touch στο περιπου ,μπορεις να την ξεκλειδωσεις,αν καποιος π.χ σε καλει) Σε ολες περιπτωσεις ειτε οταν ανεβαζει θερμοκρασια το κινητο στο κατω μερος,π.χ απο κλησεις,wifi,gps,κτλπ ειτε αν ο χωρος που βρισκεσαι (παραλια, σπιτι χωρις κλιματισμο) εχει ζεστη!! Αν το βαλω για 1 λεπτο μπροστα στο κλιματιστικο η μεσα ( παρακαλω μην γελαστε! :lol: ) στο ψυγειο σε σακουλακι σε 30'' με 1 λετο επανερχεται!!

Ειχα απευθυνθει και παλιοτερα στο xda... αλλα απαντηση δεν πηρα!

Αν καποιος φιλος γνωριζει κατι παραπανω.. παρακαλω ας μας ενημερωσει!

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση, μιας και ακόμη υφίσταται η παρανόηση, ότι το απλό μοντέλο δεν έχει ραδιόφωνο. Ραδιόφωνο λοιπόν έχει και το απλό, μόνο που η huawei παρέλειψε να ενσωματώσει εφαρμογή ραδιοφώνου στις ρομ της(για ποιους λόγους άγνωστο). Το ραδιόφωνο πάντως λειτουργεί, τουλάχιστον στις ICS ρομς, αν και υπάρχει ένα πρόβλημα με το ότι η έντασή του είναι αρκετά υψηλή και στη χαμηλότερη ρύθμιση.

 

Σωστος...Παραβλεψη μου που δε ανεφερα οτι το ραδιο παιζει κανονικα σε custom roms αλλα οχι σε official.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

μία γρήγορη ερώτηση: από χθες δεν μπορώ να πληκτρολογήσω καν το pin στο δικό μου..

καποιοι αριθμοί απλά δεν πατιούνται. πήγα στη wind και μου είπαν ότι καλύπτεται από εγγύηση αλλά ραντεβού το σεπτέμβρη (ήτοι τουλάχιστο 20 μέρες... εργάσιμες) ήμαρτον:wacko:

μπορει κανείς να βοηθήσει? είναι εργαλείο δουλειάς και internet..

ως τώρα είχα μόνο θέμα το άναμμα και σβήσιμο της οθόνης..

 

πιθανές αιτίες: α)αυξομείωση τάσης ρεύματος κατά τη φόρτιση σε σπίτι φίλου

β) τοποθέτησα νέα μνήμη 8 gb class 10 και φοβάμαι μήπως στην παλιά είχα απαραίτητα προγράμματα για το τρέξιμο του κινητού..\

οκ, μη βαράτε, δεν είμαι και ακριβώς mobile pro.. :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πρόβλημα hardware, δεν μπορείς να κάνεις κάτι(ειδικά αφού καλύπτεται από την εγγύηση). Αν όμως δεν είναι, τότε πιθανότατα θα διορθωθεί με μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Βέβαια θα χαθούν εφαρμογές ρυθμίσεις και ότι δεν είναι αποθηκευμένο στο λογαριασμό google(όπως επαφές ή ημερολόγιο). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το hisouite(εφαρμογή που θα βρείς στο site της huawei) για να πάρεις ένα backup των επαφών, μηνυμάτων κλπ πριν την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Όσον αφορά την κάρτα μνήμης(αν και δε νομίζω να φταίει αυτό), θα έπρεπε να αντιγράψεις εξ' αρχής όλα τα δεδομένα της παλιάς στην καινούρια, ώστε να μην έχεις προβλήματα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν την κάρτα για αποθήκευση των δεδομένων τους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

μία γρήγορη ερώτηση: από χθες δεν μπορώ να πληκτρολογήσω καν το pin στο δικό μου..

καποιοι αριθμοί απλά δεν πατιούνται. πήγα στη wind και μου είπαν ότι καλύπτεται από εγγύηση αλλά ραντεβού το σεπτέμβρη (ήτοι τουλάχιστο 20 μέρες... εργάσιμες) ήμαρτον:wacko:

μπορει κανείς να βοηθήσει? είναι εργαλείο δουλειάς και internet..

ως τώρα είχα μόνο θέμα το άναμμα και σβήσιμο της οθόνης..

 

πιθανές αιτίες: α)αυξομείωση τάσης ρεύματος κατά τη φόρτιση σε σπίτι φίλου

β) τοποθέτησα νέα μνήμη 8 gb class 10 και φοβάμαι μήπως στην παλιά είχα απαραίτητα προγράμματα για το τρέξιμο του κινητού..\

οκ, μη βαράτε, δεν είμαι και ακριβώς mobile pro.. :alien:

 

αν η οθονη σου ειναι σα να πατιεται γενικα μονο μια λωριδα και το υπολοιπο δεν λειτουργει τοτε πιθανοτητα ειναι το πανω "γυαλι" που δεν λειτουργει δηλαδη το touch του κινητου...

το επαθα προσφατα και εγω και απλα παρηγγειλα απο εξωτερικο το γυαλι και το αλλαξα μονος...

αν θες να το τσεκαρεις αυτο περα απο το pin αν δηλαδη ισχυει οντως απλα βγαλε την sim Και δοκιμασε να ανοιξεις το κινητο χωρις αυτην οποτε και θα μπει κανονικα στην λειτουργια χωρις να σου ζητησει κατι και αφου φορτωσουν ολα ξεκινα τις δοκιμες...

εμενα πχ αν σκεφτεις την οθονη χωρισμενη σε 3 καθατες λωριδες μου λειτουργουσε μονο η κεντρικη και δεν μπορουσα να κανω τιποτε....

 

αν τελικα ειναι αυτο και εχεις ορεξη να ασχοληθεις η καποιος φιλος σου με 10 ευρω θα κανεις τη δουλεια σου...

αλλιως wind...

Link to comment
Share on other sites

αν η οθονη σου ειναι σα να πατιεται γενικα μονο μια λωριδα και το υπολοιπο δεν λειτουργει τοτε πιθανοτητα ειναι το πανω "γυαλι" που δεν λειτουργει δηλαδη το touch του κινητου...

το επαθα προσφατα και εγω και απλα παρηγγειλα απο εξωτερικο το γυαλι και το αλλαξα μονος...

αν θες να το τσεκαρεις αυτο περα απο το pin αν δηλαδη ισχυει οντως απλα βγαλε την sim Και δοκιμασε να ανοιξεις το κινητο χωρις αυτην οποτε και θα μπει κανονικα στην λειτουργια χωρις να σου ζητησει κατι και αφου φορτωσουν ολα ξεκινα τις δοκιμες...

εμενα πχ αν σκεφτεις την οθονη χωρισμενη σε 3 καθατες λωριδες μου λειτουργουσε μονο η κεντρικη και δεν μπορουσα να κανω τιποτε....

 

αν τελικα ειναι αυτο και εχεις ορεξη να ασχοληθεις η καποιος φιλος σου με 10 ευρω θα κανεις τη δουλεια σου...

αλλιως wind...

 

και γω αλλαξα μονος μου το digitizer αλλα εχω ενα μικρο προβλημα δεν μπορω να τα πατησω καλα μαλλον θελει calibrarisma ξερει κανεις πως γινεται στο ICS 4???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Ακριβως και εγω εχω το ιδιο προβλημα!! Δεν εχω καταφερει να βρω λυση και δεν ξερω αν ειναι απο την οθονη lcd, η την gpu που "κοβει" για να προστατεψει τον εαυτο της απο τις υψηλες θερμοκρασιες. Αυτο γινεται (σβηνει η οθονη αλλα αν πατησεις πανω στο touch στο περιπου ,μπορεις να την ξεκλειδωσεις,αν καποιος π.χ σε καλει) Σε ολες περιπτωσεις ειτε οταν ανεβαζει θερμοκρασια το κινητο στο κατω μερος,π.χ απο κλησεις,wifi,gps,κτλπ ειτε αν ο χωρος που βρισκεσαι (παραλια, σπιτι χωρις κλιματισμο) εχει ζεστη!! Αν το βαλω για 1 λεπτο μπροστα στο κλιματιστικο η μεσα ( παρακαλω μην γελαστε! :lol: ) στο ψυγειο σε σακουλακι σε 30'' με 1 λετο επανερχεται!!

Ειχα απευθυνθει και παλιοτερα στο xda... αλλα απαντηση δεν πηρα!

Αν καποιος φιλος γνωριζει κατι παραπανω.. παρακαλω ας μας ενημερωσει!

 

Πραγματικά αν έχει κάποιος κάποια λύση να μας την πεί. Θα τύχει καμιά ανάγκη και θα ψάχνω μέρος να το κρυωσω για να πάρω τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις γρηγορες ψαγμενες απαντησεις..:thanks:

nothing φαίνεται να το πέτυχες 100%, δεν λειτουργεί το touch παρά μόνο για πολύ λίγες λειτουργίες, πχ για να μπει σε λειτουργια silent ή για να κλείσει. χωρίς sim απλά δεν ανοίγει, δεν κανει roll προς τα δεξιά να ανοίξει. απ'ότι καταλαβαίνω πρεπει να παραγγειλω digitizer. ποιο site να προτιμήσω?

 

υγ: πως γίνεται η wind να λέει πως παρεχει αντικατάσταση κινητού-αρκει να το ζητησετε- και μετά να λένε 'σορρυ δεν έχω?' πως γίνεται να πας να τους αφησεις το κινητο και να μην σου δίνουν ένα αποδεικτικό ότι το παρέλαβαν? πόσο ουγκ περνανε τους πελατες? γι'αυτο και δεν άφησα το κινητό και έχασα και την εμπιστοσύνη.

 

cheers:!: σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχε κανείς πρόσφατα "πάρε-δώσε" με την Arvato? ρωτάω γιατί το on-off κουμπί έχει παραδώσει σχεδόν πνεύμα... με πολύ συγκεκριμένο πάτημα πιάνει, σε εκνευριστικό βαθμό.., να ξέρω πόσο θα με ταλαιπωρήσουν... :(

Link to comment
Share on other sites

Sχεδον καινουργειο στο κουτι του με ολα μεσα και aurora ics 4.0.4 ενα κατοστάρικο καλα ειναι? Εχει καλο wifi? Δουλευει οκ με την 4.0.4?
Link to comment
Share on other sites

Αλλο και τουτο παλι,στα καλα καθουμενα χαθηκαν ολα τα βιντεο και φωτος απο την καρτα!

Καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα για κατι τετοιο αλλα δεν θυμαμαι,υπαρχει κανεις που να ξερει την λυση?

Link to comment
Share on other sites

Sχεδον καινουργειο στο κουτι του με ολα μεσα και aurora ics 4.0.4 ενα κατοστάρικο καλα ειναι? Εχει καλο wifi? Δουλευει οκ με την 4.0.4?

 

Σε όλα ναι... Προχώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο και τουτο παλι,στα καλα καθουμενα χαθηκαν ολα τα βιντεο και φωτος απο την καρτα!

Καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα για κατι τετοιο αλλα δεν θυμαμαι,υπαρχει κανεις που να ξερει την λυση?

Φιλε valsam, ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει με το X5. Μου εχουν σβηστει photos και videos, πανω απο 10 φορες, και λυση δεν βρηκα....

Το αξιοπεριεργο ειναι οτι σβηνει μονο, αυτα τα δυο ειδη αρχειων.Τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε valsam, ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει με το X5. Μου εχουν σβηστει photos και videos, πανω απο 10 φορες, και λυση δεν βρηκα....

Το αξιοπεριεργο ειναι οτι σβηνει μονο, αυτα τα δυο ειδη αρχειων.Τιποτα αλλο.

 

Mηπως ειναι προβλημα της official gingerbread που φοραω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω Valsam. εγω για παραδειγμα φοραω την official 2,2,1, που ειχε αρχικα το κινητο, οταν το πηρα, και μια χαρα με εχει καταστρεψει!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...