Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη και εμενα πιο πολυ με καιει το θεμα με το wifi (ευτυχως που εχω μπολικα MB για καταναλωση) ειμαι σε διλημα να το αφησω ετσι μεχρι νεοτερας η να το γυρισω στην 2.2.1 ?αν και απο οτι διαβασα ειναι λιγακι δυσκολη διαδικασια!μακαρι να βγει κατι να το φτιαξει!

παντως η οθονη του πεταει οπως και o browser εστω και με 3g!;)

 

με τον κωδικο βλεπω οτι εχω τα ιδια με τους παραπανω απλα αλλαζει:

touch screen type:synaptics-ts-byd.c

external cameral type:s5k4e1gx_p

 

Άρα φαίνεται οτι εκτός απο τις 2 διαφορετικές οθόνες υπάρχουν και 2 διαφορετικές κάμερες. Ίσως γι αυτό κάποιοι έχουν πρόβλημα με την κάμερα στη 2.3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δε λειτουργουν τα παραπάνω, μόνη λύση είναι να το κάνεις χειροκίνητα. Εξηγώ πως εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423422

 

Thanx... αλλα δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω ακριβώς....:(

Link to comment
Share on other sites

έτσι στα καλά καθούμενα;

ήταν σε αναμονή,το'κλεισα να αλλάξω μπαταρία,

και αυτό ήταν...

αυτα ετσι ειναι. τη μια δουλευουν την αλλη οχι.. αν δοκιμαζεις την καρτα παντου και δεν δουλευει, μη την βαζεις στο τηλεφωνο μη σου κανει καμια ζημια στην πλακετα

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ την ginger, όλα δουλεύουν άψογα. είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

δεν έχασα το ιμει, βολεύτηκα με τα ελληνικά στο πληκτρολόγιο.

 

δεν μπόρεσα να δοκιμάσω το wifi, καθώς είμαι αδειούχος και δεν έχω πρόσβαση σε ασύρματο δίκτυο. θα το δοκιμάσω προσεχώς.

 

τα μόνα που δε μου άρεσαν και τα είχα βολευτεί αρκετά στην μαμά froyo είναι:

 

  1. για να ενεργοποιήσω την οθόνη πατούσα το vol up ή vol down και μετά ξεκλείδωνα. το κουμπί on/off δεν με βολεύει καθόλου. αν γνωρίζει κανείς πώς διορθώνεται αυτό, ευπρόσδεκτος!
  2. στην ατζέντα, δε βλέπω εκείνη τη γκρι μπάρα στα δεξιά, που σε πήγαινε πολλά γράμματα πάνω-κάτω. εγώ έχω μερικές 100άδες επαφές και είναι σπαστικό να σκρολάρεις την οθόνη για να φτάσεις στο γράμμα Π... έχει βέβαια τα γράμματα δεξιά, αλλά είναι στα αγγλικά. αν γνωρίζει κανείς πώς διορθώνεται αυτό, ευπρόσδεκτος!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να ειμαι πολυ ασχετος που δεν μπορω να κανω την αναβαθμιση:( περνω μια καρτα microsd την βαζω στο pc με τον ανταπτορα σβηνω ολα τα αρχεια μετα φτιαχνω ενα φακελο dload και μεσα σε αυτο κανω copy paste το step1/dload/update.app βγαζω την καρτα μετα την βαζω στο κινητο που ειναι απενεργοποιημενο και πατας τα κουμπια vol up,down,powerbutton και μου βγαζει μια ωραιοτατη ροζ οθονη και μετα τιποτα. τι κανω λαθος? θα παω στην wind και θα τους το φερω στο κεφαλι και θα ειναι κριμα.... εχω δοκιμασει και με καλωδιο συνδεδεμενο την ιδια διαδικασια.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν βεβαιώσου ότι μέσα στο φάκελο dload, ο οποίος πρέπει να είναι στο ριζικό κατάλογο της κάρτας, υπάρχει σκέτο το αρχείο update.app(όχι σε φάκελο δηλαδή).

Επίσης είναι πιθανόν να μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση απο το λειτουργικό απευθείας. Δες ρυθμίσεις-> αποθηκευτικός χώρος μήπως δίνεται αυτή η επιλογή(στη 2.3 υπάρχει αλλά για τη 2.2 δεν ξέρω σίγουρα).

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν βεβαιώσου ότι μέσα στο φάκελο dload, ο οποίος πρέπει να είναι στο ριζικό κατάλογο της κάρτας, υπάρχει σκέτο το αρχείο update.app(όχι σε φάκελο δηλαδή).

Επίσης είναι πιθανόν να μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση απο το λειτουργικό απευθείας. Δες ρυθμίσεις-> αποθηκευτικός χώρος μήπως δίνεται αυτή η επιλογή(στη 2.3 υπάρχει αλλά για τη 2.2 δεν ξέρω σίγουρα).

 

αυτο με τον ριζικο καταλογο δεν το πολυκαταλαβα συγγνωμη, ωστο ανεβαζω ενα screenshot για να δεις τι εχω κανει και να μου εξηγησεις το λαθος μου, σε ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το F είναι το γράμμα που έχει δωθεί από τα windows για την κάρτα σου τότε είναι λάθος. Θα πρέπει μέσα στο φάκελο dload να είναι απευθείας το αρχείο update.app. Δεν πρέπει δηλαδή να υπάρχουν οι υποκατάλογοι step1 και dload.

Με άλλα λόγια σβήσε όλους τους φακέλους που έχεις στην sd και μετά πάρε από το φάκελο step1(απ' οπου τον έχεις στον υπολογιστή σου) το φάκελο dload(που μέσα του βρίσκεται το update.app) και βάλτον στο δίσκο F.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω ρε παιδια,πρεπει να τα σβησουμε τα αρχεια μας απο την καρτα μνημης πριν την εγκατασταση η οχι?και γιατι?υο λεω γιατι εμενα στην sd εχει κρατησει το back up του ΙΜΕΙ...να το κρατησω και να το ξαναπερασω μετα?εχω μπερδευτει...
Link to comment
Share on other sites

περνω μια καρτα microsd την βαζω στο pc με τον ανταπτορα σβηνω ολα τα αρχεια μετα φτιαχνω ενα φακελο dload και μεσα σε αυτο κανω copy paste το step1/dload/update.app .

 

Θα κάνες κόπυ μόνο τον φάκελο dload/update.app και πέηστ απευθείας στην κάρτα μνήμης κι είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω ρε παιδια,πρεπει να τα σβησουμε τα αρχεια μας απο την καρτα μνημης πριν την εγκατασταση η οχι?και γιατι?υο λεω γιατι εμενα στην sd εχει κρατησει το back up του ΙΜΕΙ...να το κρατησω και να το ξαναπερασω μετα?εχω μπερδευτει...

Όχι, δε χρειάζεται. Αυτό που χρειάζεται είναι η κάρτα να έχει 512ΜΒ τουλάχιστον ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον ριζικο καταλογο δεν το πολυκαταλαβα συγγνωμη, ωστο ανεβαζω ενα screenshot για να δεις τι εχω κανει και να μου εξηγησεις το λαθος μου, σε ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Φτιάξε τον κατάλογο πχ F://dload/update.app

 

Εσύ αν κατάλαβα καλά φτιάχνεις το F://dload/step1/dload/update.app το οποίο είναι λάθος.

 

Και όντως δεν χρειάζεται να σβήσει τίποτα από την κάρτα, αν έχει αρκετό ελεύθερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μετά την αναβάθμιση σε 2.3.5, έκανα restore όλα τα μηνύματα (επιτυχώς) και τις εφαρμογές (ανεπιτυχώς) μέσα από το hisuite.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μαλλον σε εμενα εχει γινει το πιο απιστευτο!!!

τριτη μερα σημερα με την 2.3.5 και απο την πρωτη μερα ειχα προβλημα με το wifi !!

δοκιμασμενο σε 4 διαφορετικα δεν δουλευε πουθενα!

και σημερα παλι στην δουλεια λεω δεν ξαναδοκιμαζω?συνδεθηκε και παει σφαιρα!!!!

τςρα μενει να δοκιμασω και σε αλλα σημεια(π.χ. σπιτι μου).

πως εγινε αυτο?

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μετά την αναβάθμιση σε 2.3.5, έκανα restore όλα τα μηνύματα (επιτυχώς) και τις εφαρμογές (ανεπιτυχώς) μέσα από το hisuite.

 

Το ιδιο εκανε και σ'εμενα. Το προβλημαμου τωρα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω με το market ή με το gmail μου βγαζει μηνυμα λαθως κωδικος χρηστη(απο το P/C μπαινει κανονικα με τον ιδιο κωδικο)τι να κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα ξαφνικά από χτες εχει ξεσκιστεί στα reboot. Παίζω με την beta (και καλά) 2.3.5. Ενώ όλα πηγαίναν καλά πριν 2 βδομάδες άρχισε τα crashαρισματα και τώρα τα reboot :wacko:. Μου έκαναν εντύπωση όμως τα εξής:Εδω και καιρό με το που βρει ίντερνετ (έστω και gprs) πετάγεται πάνω στην status μπάρα και ένα εικονίδιο με 2 βελάκια σαν κύκλος και έχω παρατήρηση οτι σεεερνετε απίστευτα μέσω 3g (καλά για gprs δεν το συζητάμε). Τελευταία έχω βάλει το google+ λέτε να το κάνει αυτό ?:(
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μετά την αναβάθμιση σε 2.3.5, έκανα restore όλα τα μηνύματα (επιτυχώς) και τις εφαρμογές (ανεπιτυχώς) μέσα από το hisuite.

 

 

επίσης, δοκίμασα το wifi. όλα τέλεια.

είδα και κάτι "κουφό": με την 2.2 είχα πρόβλημα με τον ήχο στο handsfree. το ένα από τα δύο ακουστικά μπούκωνε κι έβγαζε θόρυβο. μετά την αναβάθμιση, κι αυτό το πρόβλημα λύθηκε.

 

το μόνο που με εκνευρίζει είναι ότι δεν ανοίγει την οθόνη -έστω και κλειδωμένη - με τα volume up/down και αναγκάζομαι να πατάω το on/off, το οποίο γενικά πατιέται λίγο δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειναι η πρωτη φορα που γραφω κ θελω μια βοηθεια εχω ενα HTC WILDFIRE S και θελω να κατεβασω δωρεαν χαρτες ξερει κανεισς πως
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα ειναι η πρωτη φορα που γραφω εκανα την αναβαθμιση σημερα το πρωι ολα πηγαν ρολοι ιδια ευαισθησια στο αγγιγμα wifi ok αλλα μηπως καποιος ποιο εμπειρος μπορει να με βοηθησει σε 2 θεματακια

1.πως μπορω να κανω τα νουμερα του τηλ λιγο μεγαλυτερα διοτι υπαρχει μια σχετικη στραβομαρα(μιας και ηταν ο Νο 1 λογος που εκανα την αναβαθμιση)

2.αν γνωριζεται καμια πολυ εφαρμογη για πληκτολογιο με ελληνικα

 

ευχαριστω::::happy::happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα ειναι η πρωτη φορα που γραφω εκανα την αναβαθμιση σημερα το πρωι ολα πηγαν ρολοι ιδια ευαισθησια στο αγγιγμα wifi ok αλλα μηπως καποιος ποιο εμπειρος μπορει να με βοηθησει σε 2 θεματακια

1.πως μπορω να κανω τα νουμερα του τηλ λιγο μεγαλυτερα διοτι υπαρχει μια σχετικη στραβομαρα(μιας και ηταν ο Νο 1 λογος που εκανα την αναβαθμιση)

2.αν γνωριζεται καμια πολυ εφαρμογη για πληκτολογιο με ελληνικα

 

ευχαριστω::::happy::happy::happy:

 

για το 2. smart keyboard εμενα με εχει βολεψει!!!!

Link to comment
Share on other sites

εκεί που έλεγα ότι δεν θα την βάλω πάνω στην τρέλα κ αφού με είχε πρηξει ο αδερφος μου με το iPhone 4s του το έκανα.έχει αρκετή διάφορα με την 2.2 αν κ ακόμα την ψάχνω.Ολα δουλεύουν ρολόι το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να βάλω το go keyboard γιατί δεν είχα ελληνικό πληκτρολόγιο.Wi-Fi σκίζει καμία σχέση με το παλιό.το κινητό πολύ πιο γρήγορο όντως κ το touch όντως πάει καλύτερα αλλά όχι τίποτα τρελό ακριβώς όπως α έπρεπε θα είναι.πλησιάζει το iPhone αλλά δεν το φτάνει.

το μόνο που έπαυσε είναι ότι έχασα κάποιες σημειώσεις από το richpad.

Απτο backup μεταφέρθηκαν τα παντα όλα εκτός από μια εφαρμογή άγνωστο πια ήταν.

Edited by aekfc212

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ευχαριστω και για τις 2 προτασεις για το keybord ολα καλα το χαιρομαι πολυ το κινητο καμια σχεση με πριν βεβαια το μονο κακο ειναι οτι εχασα το igo αλλα καπου θα το ξαναβρω .

Εαν γνωριζει κανεις για να μου το απαντησει ειναι στο παιχνιδι NEED FOR SPEED 2

γιατι απενεργοποιηται η οθονη στα 15 δευτερα που την εχω ρυθμισει και μου παγωνει το παιχνιδι φυσικα το παιχνιδι οσο το εψαξα δεν εχει επιλογη ρυθμισης της οθονης οπωσ γινεται με τα προγραμματα πλοηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε η εφαρμογή να κρατάει την οθόνη ανοιχτή. Υπαρχουν πάντως αρκετές εφαρμογές στο market όπως το screen on που κάνουν αυτή τη δουλειά. Δηλαδή εισάγεις τις εφαρμογές για τις οποίες θέλεις να μένει συνεχώς ανοιχτή η οθόνη στο πρόγραμμα, και αναλαμβάνει αυτό από κει και πέρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ευχαριστω και για τις 2 προτασεις για το keybord ολα καλα το χαιρομαι πολυ το κινητο καμια σχεση με πριν βεβαια το μονο κακο ειναι οτι εχασα το igo αλλα καπου θα το ξαναβρω .

Εαν γνωριζει κανεις για να μου το απαντησει ειναι στο παιχνιδι NEED FOR SPEED 2

γιατι απενεργοποιηται η οθονη στα 15 δευτερα που την εχω ρυθμισει και μου παγωνει το παιχνιδι φυσικα το παιχνιδι οσο το εψαξα δεν εχει επιλογη ρυθμισης της οθονης οπωσ γινεται με τα προγραμματα πλοηγησης.

 

 

μηπως εχεις την εξοικονομηση ενεργειας στο on;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...