Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H κάμερα όντως βελτιώθηκε πολύ σε σχέση με πριν. Πλέον σε ότι "βλέπει", εστιάζει μόνη της και περιμένει να πατήσεις το κουμπί, αντί να εστιάσει αφού πατήσεις για να βγάλεις φωτογραφία. Πλάκα έχει αυτό :)

Βελτιώθηκε (εξαφανίστηκε) και το "σφύριγμα" από το μικρόφωνο και νομίζω ότι γίνεται καλύτερη διαχείριση στις κεραίες με το σήμα και το WiFi. Το ίντερνετ πολύ βελτιωμένο σε απόκριση και ταχύτητα (μαμά browser).

 

Για την διάρκεια της μπαταρίας δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν βελτιώθηκε... Πλέον έχει γράφημα χρόνου-φόρτισης και από κάτω τις χρήσεις με σήμανση ώρας και βλέπεις και σοβαρά ποσοστά στο idle αν δεν πειράζεις πολύ τη συσκευή. Μετά από τις πρώτες μέρες που το έλιωσα και έτρωγα τη μπαταρία στο 6ωρο, πλέον το "χόρτασα" και βγάζει μιά μέρα... :)

 

Σημαντική βελτίωση το 2.3.5 πάντως. Και πραγματικά κανένα πρόβλημα με την χρήση της beta. Η αναβάθμιση έγινε σε 10 λεπτά και όλα πήγαν ρολόι.

 

 

για το ότι "ίδιο με το pro" με ένα παλό overclock δεν ξέρω αν θα συμφωνούσα, γιατί το pro αν δεν κάνω λάθος έχει πιο καινούρια γενιά επεξεργαστή.

 

OK επιτέλους βρήκα μιά φωτογραφία από το "παλιό" μου πληκτρολόγιο και το οποίο δεν θυμάμαι ποιό ήταν... Αυτό που είχα στο 2.2.1 είχε και τα νούμερα και σημεία στίξης κλπ "ζωγραφισμένα" στα πλήκτρα, αλλά...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3402731#post3402731

Καμμιά βοήθεια σχετικά με το ποιό από τα Ελληνικά είναι αυτό; Εκτός αν ήταν το μαμά της 2.2 έκδοσης, οπότε χαμένο για πάντα... :(

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς εσπασε και το δικο μου digitizer και χωρις να ειμαι ενημερωμενος απο εδω το εστειλα στο σερβις; οπου και ζητησαν 103 ευρω... σημειωση οτι εσπασε μετα απο ελαφρυ πεσιμο πανο σε !! χαλι!! απιστευτο οτι ειναι τοσο ευθραυστο ... ειμαι ετοιμος για παραγγελια απο ebay θα τα καταφερω λετε μονος?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εσπασε και το δικο μου digitizer και χωρις να ειμαι ενημερωμενος απο εδω το εστειλα στο σερβις; οπου και ζητησαν 103 ευρω... σημειωση οτι εσπασε μετα απο ελαφρυ πεσιμο πανο σε !! χαλι!! απιστευτο οτι ειναι τοσο ευθραυστο ... ειμαι ετοιμος για παραγγελια απο ebay θα τα καταφερω λετε μονος?

 

μου εχει πεσει (δυστυχως) αρκετες φορες και μαλιστα σε μαρμαρο,εδαφος και χαλι και καμια φορα δεν επαθε κατι (ευτυχως) απλα εφυγε καπακι και μπαταρια μια δυο φορες...

δεν εχω θηκη ουτε μεμβρανη να πω...

περιεργο μου φαινεται εκτος αν πετυχες τη γωνια που χρειαζεται ειδικα για να παθει κατι γιατι αλλιως ειναι καπως δυσκολο θα ελεγα...

 

ψαξε πρωτα κανα manual που να κυκλοφορει και κανα video που να δειχνει πως το κανει καποιος για να δεις πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει περισσότερο που χτυπάει όταν πέφτει. Αν σου χτύπησε σε γωνία είναι λογικό να σπάσει.

Γενικά δεν είναι τόσο δύσκολο να το αλλάξεις. Δες βίντεο απο παρόμοια κινητά (γι'αυτό δεν έχω δει κάτι) και θα καταλάβεις πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιες ερωτησεις.θελω να περασω την MIUI 1.12.9 απο την 1,11,25 που εχω και με franco kernel το τελευταιο.ξερετε αν εχει ελληνικα αυτη η εκδοση και αν εχετε το link?πρεπει να ξαναπερασς τον kernel?και κατι ακομα πηγα να δω τον kernel στο σχετικα με το τηλεφωνο και δεν εχει τον francokernel που ειχα περασει(την προηγουμενη φορα εγραφε francokernel που ειχα μπει εκει) αλλα εχει 2,6,32,9 που λογικα ειναι ο μαμα.ξερει κανεις γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα απο την 517 να πάω στην 518 αλλά δεν τα κατάφερα, μετα απο 2-3 προσπάθειες το άφησα. Ξεκινούσε την διαδιασία αναβάθμισης, έκαμνε το πρώτο στάδιο unpacking αλλα εκεί σταματούσε στο installing και δεν προχωρούσε καθόλου. Πάλι καλά που δουλεύει χωρίς πρόβλημα έστω και με την 517 ακόμα(δεν ξέρω αν είναι τύχη απλά):D
Link to comment
Share on other sites

Περασα απλα κ γρηγοα απο τη μαμα Wind σε 518, το κινητό πετάει... πρώτη άποψη εδω κ μιση ωριτσα που τελειωσα, πολυ αξιόλογη διαφορά στο Interface
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηρα το κινητο προσφατα.εχω μια απορια;στα μηνυματα στο αθορυβο δν εχει δονηση γιατι;και γιατι δεν αναβει η οθονη;υπαρχουν τιποτα αλλες ρυθμισεις που πρεπει να κανω για ram η γενικα;
Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηρα το κινητο προσφατα.εχω μια απορια;στα μηνυματα στο αθορυβο δν εχει δονηση γιατι;και γιατι δεν αναβει η οθονη;υπαρχουν τιποτα αλλες ρυθμισεις που πρεπει να κανω για ram η γενικα;

 

Την δόνηση στο αθόρυβο πρέπει να την ενεργοποιήσεις χειροκίνητα, από τις ρυθμίσεις ήχου. Νομίζω πως και το πότε ανάβει και πότε όχι η οθόνη έχει ρύθμιση, αλλά δεν θυμάμαι πλέον από που.

 

Γενικά δεν θέλει τίποτα :)

Σκυλί μαύρο!

Και όταν έρθει η τελική έκδοση του 2.3.5 λογισμικού... γλέντια.

Link to comment
Share on other sites

μα το εχω να εχει δονηση αλλα τιποτα..θα με βοηθουσες αν μου ελεγες αυτο με την οθονη..
Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς οι ρυθμίσεις στο android 2.3.5 που έχει τώρα το τηλέφωνο είναι λίγο διαφορετικές... Οπότε το που είναι οι ρυθμίσεις οθόνης δεν το θυμάμαι πιά. Η διάρκεια ανάμματος είναι στο 'φωτεινότητα", από το Handcent είχε το που και πως θα ανάβουν οι ειδοποιήσεις sms... Αλλά περισσότερα δεν θυμάμαι, μία φορά τα έβαλα τον Ιούνιο που το πήρα και από τότε δεν ξανα-ασχολήθηκα. To αυτό και με την δόνηση. Απλά θυμάμαι ότι είχε άλλη ρύθμιση για το "σιωπηλό" προφίλ και άλλη για τον ήχο και έπρεπε να το ενεργοποιήσεις και στα δύο.
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα οταν παω να στειλω μήνυμα κανει ρεβοοτ το κινητο εχω περασει την MIUI 1.12.9 τι φταιει ξερετε?λοιπον ενω κανει ρεβοοτ το στελνει το μήνυμα αλλα εδω και κανα 10 λεπτο εχω στειλει στο κινητο μου μήνυμα απο τησ αδερφης μου και δεν το εχω λαβει ακομα!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχω το εξης προβλημα οταν παω να στειλω μήνυμα κανει ρεβοοτ το κινητο εχω περασει την MIUI 1.12.9 τι φταιει ξερετε?λοιπον ενω κανει ρεβοοτ το στελνει το μήνυμα αλλα εδω και κανα 10 λεπτο εχω στειλει στο κινητο μου μήνυμα απο τησ αδερφης μου και δεν το εχω λαβει ακομα!!!!!

 

Δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε, έχεις ήδη απευθυνθεί εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3900212#post3900212

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οταν βγαζω μια φωτο και μετα θελω να την βαλω για φοντο μετα απο το κουτακι το κιτρινο που εχει για να διαλεξω ποιο κομματι της φωτο θα φαινετε στην οθονη μου τη βγαζει πολυ κοντα οχι κλασικα οπως στα αλλα κινητα εχει ιδεα κανεις τη μπορω να κανω να φαινετε κανονικα??
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οταν βγαζω μια φωτο και μετα θελω να την βαλω για φοντο μετα απο το κουτακι το κιτρινο που εχει για να διαλεξω ποιο κομματι της φωτο θα φαινετε στην οθονη μου τη βγαζει πολυ κοντα οχι κλασικα οπως στα αλλα κινητα εχει ιδεα κανεις τη μπορω να κανω να φαινετε κανονικα??

 

Φταίει ότι το κινητό μας έχει ένα εννιαίο desktop 4-5 σελίδων...

Πατώντας στις άκρες στο κίτρινο κουτάκι επιλογής απλώνεις όσο μπορείς την επιλογή και "κεντράρεις" την εικόνα σου στην κεντρική σελίδα της αρχικής οθόνης. Πάλι κοντά φαίνεται αλλά τουλάχιστον χωράει περισσότερη εικόνα και είναι κεντραρισμένη.

Δε κατάφερα να κάνω κάτι παραπάνω

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα και εγω το ιδιο κανω αλλα βγαζεις μια ωραια φωτο και με το ζουμ που κανει την χαλαει,ελπιζω τα υπαρχει καποια εφαρμογη για αυτο που ισως μας διαφευγει!!
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το τηλεφωνο το εχω απ τον Μαιο καιμπορω να πω πως δεν ειχα κανα σημαντικο προβλημα εκτος κατι reboot ξεκαρφωτα.Δεν το εχω πειρκαξει. Αυτο που εχω παρατηρησει και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με τη συγκεκριμενη συσκευη ειναι πως ποτε δεν μπορεσα να παρω sms με τις εισερχομενες οσο το τηλεφωνο ηταν κλειστο.Ετσι ενω πολλοι μου λενε πως με πηραν τηλεφωνο και ηταν κλειστο εγω δεν εχω ιδεα. Σε νοκια 6210 που δοκιμασα τη σιμ αφου το ειχα κλειστο το τηλεφωνησα και οταν το ανοιξα μου ηρθε το sms. Ξερει κανεις μηπως πως,τι και γιατι;Αλλα sms δεχεται κανονικα οταν ειναικλειστο.
By Mitsos Βέροια
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μια χαρά δέχεται μηνύματα όσο είναι κλειστό. Είμαι στη Vodafone,δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

Sent from my IDEOS X5

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. μηπως εχει βγει η επισημη 2,3 για το τηλεφωνο μας?

Λοιπόν έχουν υπάρξει 2 μέχρι στιγμής επίσημες 2.3 αλλά και οι δύο ήταν beta δλδ όχι τελειοποιημένες και με κάποια προβλήματα.

Επίσημη final έκδοση αναμένεται να βγεί στο τέλος του μήνα. Μέχρι τότε θα σου συνιστούσα να μην βάλεις τις beta γιατί έχουν παρουσιάσει πάρα πολλά προβλήματα σε κάποια τηλέφωνα μέχρι και μηδενισμό του ΙΜΕΙ.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το τελος μηνα ακουγεται απο τον ιουλιο.. μεγαλη πικρα για μενα αυτο το κομματι.. ισως η χειροτερη υποστηριξη ever
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αλλά τώρα υπάρχει ήδη 2.3 rom και βρίσκεται στα τελευταία στάδια ανάπτυξης, οπότε δεν πρόκειται για φήμες. Η χειρότερη υποστήριξη δεν είναι πάντως. Έχω αντιμετωπίσει χειρότερη στις 2 προηγούμενες συσκευές HTC(από εταιρεία που περιμένεις και περισσότερα) που είχα, όπου δεν βγήκε ποτέ καμία αναβάθμιση, παρότι για τη 2η(με android), υπήρχαν φήμες για αναβάθμιση περίπου ένα χρόνο πριν τελικά ανακοινωθεί ότι η συσκευή δεν μπορεί να σηκώσει νεότερη έκδοση(αστείο μιας και αυτή τη στιγμή υπάρχουν custom roms με 2.3.5, ενώ η επίσημη ρομ ήταν και παρέμεινε η 1.5).
Link to comment
Share on other sites

αυτο το τελος μηνα ακουγεται απο τον ιουλιο.. μεγαλη πικρα για μενα αυτο το κομματι.. ισως η χειροτερη υποστηριξη ever

 

Σίγουρα κακή υποστήριξη, αλλά η χειρότερη ούτε κατα διάνοια. Δυστυχώς όταν οι εταιρίες (απο τη nokia μέχρι τον τελευταίο Κινέζο) επιλέγουν να βγάζουν 20 μοντέλα το χρόνο συχνά δεν μπορούν να τα υποστηρίξουν ανάλογα. :mad:

Προσωπικά η 2.3 δε με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι να μην φύγουν όλοι οι developers και να αποκτήσουμε κάποτε custom ICS που να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο κινητο το flashlight+led και οταν αναβω τον φακο κανει εναν περιεργο ηχο...ενω πριν το περασμα της costum rom η εφαρμογη που ειχε το κινητο για να αναβεις το Led για να το χρησιμοποιεις σαν φακο δεν εκανε αυτον τον περιεργο ηχο...Εσας το κανει αυτο????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...