Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φαινεται ή οταν υπαρχει λιγο φως το βιντεο που παιρνει η καμερα κολλαει και εχει σπασιματα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:!:Τα ανούσια μηνύματα που δεν αφορούσαν το θέμα σβήστηκαν. Μην το κάνουμε chat..

Υπάρχουν και τα pm.

Link to comment
Share on other sites

Δες πριν μερικές σελίδες! Είπαν κάποια παιδιά ότι συμβαίνει κάτι παρόμοιο, λόγω ασυμβατότητας νομιζω!

Κάποιος νομίζω το έλυσε με επανεκκίνηση του ρουτερ!

 

 

Christy το διάβασα αυτό που είπες αλλά αναφέρεται στο να μην παίρνει σήμα το κινητό ,το δικό μου πρόβλημα είναι ότι όταν μπώ στο δίκτυο με το κινητό το χάνει και το PC.... περίεργο μου φαίνεται....

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Το τηλέφωνο το έχω ένα μήνα..

Εδώ και δυο μέρες , το Accelerometer, η αυτόματη περιστροφή της οθόνης δηλαδή, δεν λειτουργεί σωστά , για να γίνω πιο σαφής, αργεί πολύ σε σημείο εκνευριστικό...

'Εχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα, φοβάμαι μήπως είναι θέμα συσκευής και κάνω τσάμπα Reset και άντε όλα πάλι από την αρχή...

Ευχαριστώ !!

Λοιπόν παιδιά, απαντάω μόνος γιατί έχω θέμα και χρειάζομαι βοήθεια !!!:!:

Έκανα hard reset , τσάμπα τελικά- η περιστροφή οθόνης το βιολί της ( όποτε θέλει γυρνάει αμέσως και όποτε θέλει , περιμένω αρκετά δεπτερόλεπτα...Αλλά ρε παιδιά το κουφό είναι άλλο.... , μετά το reset , αντί να έχω καινούρια συσκευή,μετά από την εισαγωγή των πρώτων ρυθμίσεων, μου επαναφέρει όλα τα προγράμματα που είχα βάλει εγώ.:blink: Σε όποια άλλη συσκευή android είχα π.χ( Wildfire) όταν έκανα reset, τα έκανα όλα setup ξανά.

Δηλαδή αν δεν τα θέλω ή αν πουλήσω τη συσκευή είναι ο άλλος υποχρεωμένος να έχει μέσα στο τηλέφωνο τα δικά μου προγράμματα . ??? Η πλάκα είναι ότι τα σβήνω όλα από τη διαχείριση εφαρμογών και μετά τα 5 reset που έκανα απο τα νεύρα μου, πάλι τα ίδια ..

Υποτίθεται πως είμαι και ''παλιοσειρά '' αλλά δεν βρίσκω άκρη..Όποιος ξέρει κάτι ρε παιδιά ας βοηθήσει:cry:

Ευχαριστώ και πάλι !!

 

Επανήλθα..

Υ.Σ . 1. Με το παραπάνω θέμα με τα προγράμματα ,κάτι πρέπει να γίνετε με τις επιλογές που τσεκάρουμε στο

απόρρητο και με τον λογαριασμό Gmail του Google.

2. Έκανα κάποια τεστ για το Acceselometer και μου δείχνουν πως δουλεύει μια χαρά , παρόλα αυτά συνεχίζει

να λειτουργεί με τα κέφια του..

(Σήμερα έκανε και επανεκκίνηση από μόνο του , μήπως το πείραξαν οι ζέστες )???:happy:

Edited by BOBMARIN
Link to comment
Share on other sites

Απο μαμα, μου εχει την 135, εχει βγει καινουρια official rom που μπορω να βαλω? (με ελληνικα βεβαιως βεβαιως) Edited by arathon
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει γιατι κολλαει καποιες φορες τοσο πολυ το βιντεο και αν το αντιμετωπιζει αυτο κανεις αλλος??εχω ανεβασει και ενα στο youtube για να δειτε τι εννοω.ευχαριστω και θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας:)

http://www.youtube.com/watch?v=tUCxmD-3EVI

Edited by darkn2ck
Link to comment
Share on other sites

πιστεύετε ότι αυτή εδώ είναι πραγματικά η γνήσια μπαταρία για το ideos?? THANX!! http://cgi.ebay.com/Original-HUAWEI-HB4F1-Battery-Mifi-E585-E5830-U8220-/150506181021?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item230ade119d
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει γιατι κολλαει καποιες φορες τοσο πολυ το βιντεο και αν το αντιμετωπιζει αυτο κανεις αλλος??εχω ανεβασει και ενα στο youtube για να δειτε τι εννοω.ευχαριστω και θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας:)

http://www.youtube.com/watch?v=tUCxmD-3EVI

 

αν δεις, δεν ειναι μονο το δικο σου που το κανει αυτο.

εμενα πολλες φορες οταν τραβαω βιντεο πιξελιαζει κ κολλαει, κ επειτα συνεχιζει τη ληψη κανονικα,οπως εδω:

 

Δυστυχως, η καμερα του δεν ειναι το δυνατο του σημειο :worry:

 

"As you can see, the camera has its limitations. The color is off, the video is much darker than it should be, and the cars stutter a lot as they move.

Seems like Huawei added 720p recording as a gimmick more than a feature."

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι μια βοηθεια για την εισαγωγη των επαφων στο κινητο απο την sim.πηγαινω στις επαφες παταω την επιλογη εισαγωγη/εξαγωγη--> εισαγωγη απο την καρτα sim--->φενονται οι επαφες που εχει η sim Μετα παταω εισαγωγη ολων διχνει οτι τις περναει στο κινητο(γεμιζει η μπαρα που διχνει) αλλα μετα δεν τις εμφανιζει στο κινητο.Μπορειτε να βοηθησετε??

 

 

EDIT εστειλα ενα μνμ και την ωρα που εγραφα τον αριθμο του τηλεφωνου στο πεδιο εμφανιστηκε το Ονομα της επαφης!!!αλλα οταν πηγαινω στις επαφες τα ονοματα δεν εμφανιζονται..help....

Edited by kristian68
Link to comment
Share on other sites

αν δεις, δεν ειναι μονο το δικο σου που το κανει αυτο.

εμενα πολλες φορες οταν τραβαω βιντεο πιξελιαζει κ κολλαει, κ επειτα συνεχιζει τη ληψη κανονικα,οπως εδω:

 

Δυστυχως, η καμερα του δεν ειναι το δυνατο του σημειο :worry:

 

"As you can see, the camera has its limitations. The color is off, the video is much darker than it should be, and the cars stutter a lot as they move.

Seems like Huawei added 720p recording as a gimmick more than a feature."

απλως επειδή δεν το κανει παντα και δεν το εχω ξαναδει σε καμερα να σταματαει να τραβαει βιντεο και μετα να ξαναρχιζει μου κανει εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι μια βοηθεια για την εισαγωγη των επαφων στο κινητο απο την sim.πηγαινω στις επαφες παταω την επιλογη εισαγωγη/εξαγωγη--> εισαγωγη απο την καρτα sim--->φενονται οι επαφες που εχει η sim Μετα παταω εισαγωγη ολων διχνει οτι τις περναει στο κινητο(γεμιζει η μπαρα που διχνει) αλλα μετα δεν τις εμφανιζει στο κινητο.Μπορειτε να βοηθησετε??

 

Για δοκίμασε : Επαφές -> Επιλογές προβολής -> Επιλογές επαφών προς προβολή και ενεργοποίησε ποιες θες να φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

@MAitreGR thanks λυθηκε το προβλημα!!!εμφανιζονται οι επαφες!!!τωρα εχω ενα αλλο προβληματακι.οι επαφες που ειχαν 2 λεξεις και κενο αναμεσα τους η 2 λεξη εχει παει 1.(πχ. Κωστας Τε εγινε Τ;Kωστας και για αγγλικους χαρακτηρες απο Big Sister εγινε Sister;Big)γινεται να αλλαξει αυτο?? Edited by kristian68
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα sim κρατά λίγες πληροφορίες για κάθε επαφή, εξού και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Ή τις διορθώνεις μια-μία με το χέρι ή τις περνάς με άλλον τρόπο.

Π.χ. αν το προηγούμενο κινητό σου ήταν sony ericsson ή είχε και αυτό Android ένα must πρόγραμμα είναι το MyPhoneExplorer. Μπορείς να δοκιμάσεις και να τις εξάγεις σαν vcard και να τις περάσεις έτσι στι X5. Κοίτα και λίγες σελίδες πίσω που έχει συζητηθεί αρκετές φορές το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύετε ότι αυτή εδώ είναι πραγματικά η γνήσια μπαταρία για το ideos?? THANX!! http://cgi.ebay.com/Original-HUAWEI-HB4F1-Battery-Mifi-E585-E5830-U8220-/150506181021?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item230ade119d

 

είδες πουθενά να γράφει ότι είναι για το U8800?

πιστεύω είναι γνήσια αλλά δεν είναι για το δικό μας.

αν δεν λέει για το U8800 να μην κάνεις ''πειράματα!'' (πολύ καλή τιμή πάντως!)

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα μου βγαζει συνεχεια το παρακατω μηνυμα οταν βλεπω φωτο και βιντεο και με σταματαει απο αυτο που κανω:'''Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της διαδικασιας android.process.media. προσπαθηστε αργοτερα'''.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει??
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα της γρήγορης εξάντλησης της μπαταρίας. Νόμιζα πως διορθώθηκε το πρόβλημα με την απεγκατάσταση του exchange e-mail account μου αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Από ότι φαίνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το firmware του Χ5 σε κάποιες συσκευές και το κινητό για αδιευκρίνηστο λόγο και με τυχαία συχνότητα δεν μπορεί να "κοιμηθεί" παρά το γεγονός ότι η οθόνη είναι κλειστή. Διαβάστε το συγκεκριμένο thread στο xda για περισσότερα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1043760

 

Με βάση του τι έχω διαβάσει και έχω δει και στο δικό μου κινητό μέχρι τώρα το πρόβλημα ενεργοποιείται συχνότερα μετά από φόρτιση του κινητού και μπορεί να διορθωθεί (προσωρινά) με επανεκκίνηση του κινητού.

 

Ενας εύκολος τρόπος για να διαπιστώσετε κατά πόσο αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα είναι να ελέγξετε τα στοιχεία που σας δίνει η εφαρμογή spare parts όταν υποψιαστείτε γρήγορη εξάντληση της μπαταρίας. Στην περίπτωση που στην πρώτη οθόνη δείτε running 100% παρά το γεγονός ότι η οθόνη του κινητού ήταν κλειστή για κάποια περίοδο είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα. Στο menu του partial wake usage στην ίδια εφαρμογή μπορείτε να ελέγξετε αν κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή (αυτή στην οποία το μπλε θα καταλαμβάνει πολύ μεγάλο μέρος της μπάρας) είναι αυτή που κρατά το κινητό ξύπνιο αλλά δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποια (όταν το πρωτοαντιμετώπισα ήταν το e-mail αλλά τώρα δε μου βγάζει κάποια εφαρμογή με ιδιαίτερα υψηλό ποσοστό χρήσης).

 

Ελπίζω να επιλυθεί το συγκεκριμένο γιατί από ότι έχω δει δεν υπάρχει μόνιμος τρόπος επίλυσης (μόνο το restart δουλεύει και αυτό μέχρι την επόμενη φορά που θα παρουσιαστεί).

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και εμένα αυτό με την μπαταρία 3 φορές στον ένα μήνα που έχω το τηλέφωνο.

Σε αναμονή με σβηστή οθόνη η μπαταρία έπεφτε κατά 25-30% σε 6-7 ώρες αντί του ~2% που συνήθως έχω σε normal λειτουργία, και μόνο με reboot "έστρωνε".

 

Η εντύπωσή μου είναι ότι κάποιο/α προγράμματα κάνουν την "μα******" - Έχω περασμένες πάνω από 80 εφαρμογές στο κινητό (με άλλες τόσες δοκιμασμένες και απεγκατεστημένες αργότερα) και όταν αντιμετώπησα το πρόβλημα είχα ανοιγοκλείσει πολλές και ειδικά και στις 3 φορές το κοινό - σε εμένα τουλάχιστον - ήταν ότι είχα χρησιμοποιήσει αρκετές για Πλοήγηση/GPS. Αν και χρησιμοποίησα το Advance Task Killer για να κλείσω τα πάντα και ανοιγόκλεινα το GPS του κινητού μήπως είχε σκαλώσει, μόνο το rebοot έπιανε.

 

Τις τελευταίες μέρες με normal χρήση που του κάνω, χωρίς να πολυκάνω δοκιμές σε εφαρμογές (ούτε καν Task Killer χρησιμοποιώ - αφήνω ότι ανοίγω στη μνήμη), δεν έχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα και η μπαταρία κρατάει τα αναμενόμενα.

Edited by MaitreGR
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σορυ κιόλας μιλάνε παντου για task managers/killers κλπ με δεκάδες εφαρμογες που υποτίθεται οτι σταματουν τις εφαρμογες να τρέχουν στο παρασκήνιο (για μένα αυτό το ότι ΔΕΝ κλείνουν οι εφαρμογες είναι ισως το μεγαλυτερο fail του android) αλλά ΟΤΙ και να εχω δοκιμασει απλα δεν δουλεύει.

Εξηγούμαι: κανω reboot το κινητο. Με το που βαλω pin πατάω παρατεταμενα το "σπιτακι" και βλεπω οτι δεν τρεχει τίποτα στο παρασκηνιο. Ανοιγω πολλές εφαρμογες,browsers,παιχνιδια,market,players και επιστρεφω στην αρχικη οθόνη είτε με "βελακι" είτε με "home" πατάω πάλι παρατεταμενα το "home" και βλεπω -όπως είναι αναμενομενο- 8 εφαρμογες να τρεχουν, πάω στο advanced task killer και πατάω kill selected apps (έχω επιλεξει να κλείσω τα πάντα πλην του ΑΤΚ) δείχνει οτι όλες εχουν κλείσει, επιστρεφω αρχικη οθόνη, πατάω παρατεταμενα το "home" και Ω! 8 εφαρμογες ακόμη τρεχουν, τα παιχνιδια είναι paused στην πιστα που τα αφησα, ο browser στην σελιδα που τον αφησα κοκ.

όσες φορες και να killάρεις τα πάντα, το ΑΤΚ 8α σου δείξει οτι υπάρχουν πάντα εφαρμογες για kill ακόμα και εφαρμογες που δεν έχεις ανοιξει.....

αυτό το έχω δοκιμασει με παρα πολλές εφαρμογες και συμβαινει το ίδιο πραγμα. ΔΕΝ υπαρχει τροπος να πατήσεις το "home" παρατεταμενα και να δεις οτι δεν τρεχει ΤΙΠΟΤΑ στο background παρα μόνο μετα απο reboot:blink::blink::blink::blink:

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το home δεν λέει ποιες τρέχουν στο background άλλά ποιες έχεις ανοίξει πρόσφατα. Και αυτό που λες ότι αν τις επιλεξεις συνεχιζουν από εκεί που είχαν σταματήσει φαντάζομαι πως γίνεται επειδή αποθηκεύονται στην cache λογικά. Για κάποιο μικρό διάστημα ίσως.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το home δεν λέει ποιες τρέχουν στο background άλλά ποιες έχεις ανοίξει πρόσφατα. Και αυτό που λες ότι αν τις επιλεξεις συνεχιζουν από εκεί που είχαν σταματήσει φαντάζομαι πως γίνεται επειδή αποθηκεύονται στην cache λογικά. Για κάποιο μικρό διάστημα ίσως.

 

εχεις δικιο σε αυτό με το "home" το εψαξα καλύτερα, υποτιθεται οτι απλώς δείχνει τις προσφατες εφαρμογες παρόλαυτα όμως δουλευει/εξυπηρετει και αυτο που είπα εφοσον οι εφαρμογες δεν κλεινουν και αν πατησεις επανω τους δεν επανεκινουνται αλλα συνεχιζουν απο κει που τις αφησες.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφώνησα σε αυτο άπλα σου είπα ότι δεν νομίζω να τρέχουν στο background. Το δοκίμασα τώρα με το Opera. Άνοιξα 5 tabs, τον έκλεισα με task manager και μετά που τον άνοιξα πάλι από το home είχε κρατησει όλα τα tabs ανοιχτά άλλά όχι φωρτομενα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως διαβάζω παντού σε όλα τα fora, o task manager δεν ενδείκνυται. Το android διαχειρίζεται μια χαρά τη μνήμη και τη μπαταρία της συσκευής όταν οι εφαρμογές δεν χρησιμοποιούνται.

 

Εγώ ποτέ δεν κλείνω τίποτα και η μπαταρία μου κρατάει κανονικά δύο εικοσιτετράωρα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας το αγορασα και εγω εχθες το πρωτο μου με ανδροιδ συστημα,αν μπορει καποιος να μου δωσει μια γρηγορη απαντηση για το πως θα μπορω να αποθηκευο τισ εφαρμογες στην sdcard hη στην internal 2g γιατι δεν το βρισκω.την συσκευη την εχω κανει ειδη rooot!ευχαριστω εκ των προταιρων!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε το app2sd το οποίο σου δείχνει ποιες εφαρμογές υποστηρίζουν αυτό που ζητάς και τις μεταφέρει εκεί. Δεν είναι πολλές εφαρμογές πάντως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...