Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλο και τουτο παλι,στα καλα καθουμενα χαθηκαν ολα τα βιντεο και φωτος απο την καρτα!

Καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα για κατι τετοιο αλλα δεν θυμαμαι,υπαρχει κανεις που να ξερει την λυση?

 

Εγω το ειχα γραψει. Με την 2.2 δεν γινοταν αυτο. Οταν εκανα την επισημη αναβαθμιση μετα απο λιγες μερες οι φωτογραφιες και τα video(οχι ομως ολα)ειχαν κανει φτερα. Απο τοτε συμβαινει τακτικα. Και τωρα στις διακοπες ετρεμα μη σβηστουν οι φωτογραφιες που ειχα τραβηξει και με το που γυρισα σπιτι τις εκανα κατευθειαν backup στο pc :X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλο και τουτο παλι,στα καλα καθουμενα χαθηκαν ολα τα βιντεο και φωτος απο την καρτα!

Καπου ειχα διαβασει παλαιοτερα για κατι τετοιο αλλα δεν θυμαμαι,υπαρχει κανεις που να ξερει την λυση?

 

διαγράψτε τον φάκελλο DCIM απ'την κάρτα,κι αφήστε να τον δημιουργήσει ξανά.

συνήθως είναι πρόβλημα της Β526.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα γραψει. Με την 2.2 δεν γινοταν αυτο. Οταν εκανα την επισημη αναβαθμιση μετα απο λιγες μερες οι φωτογραφιες και τα video(οχι ομως ολα)ειχαν κανει φτερα. Απο τοτε συμβαινει τακτικα. Και τωρα στις διακοπες ετρεμα μη σβηστουν οι φωτογραφιες που ειχα τραβηξει και με το που γυρισα σπιτι τις εκανα κατευθειαν backup στο pc :X

 

Μια χαρά γινόταν και με τη 2.2. Μου είχε συμβεί 2 φορές. Κάτι έχει να κάνει με το gallery αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Είχα δοκιμάσει 2-3 πράγματα που πίστευα οτι φταίνε αλλά δεν ήταν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά στο wm6.5 είχα το destinator που με ενημέρωνε για POI στον δρόμο μου όπως και για κάμερες. Τώρα με το android γιατί δεν έχω βρει κάποιο που να με καλύπτει σε αυτήν την απλή ανάγκη, ενώ έχω το igo “moto”, Aura, Don’t Panic. Μάλλον εγώ κάτι δεν κάνω σωστά, μήπως θα μπορούσε κάποιος να δώσει οδηγίες για να το ενεργοποιήσω και να ενημερώνομε πότε υπάρχουν κάμερες για παράδειγμα;

Ευχαριστώ.

www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Απορια.....μηπως η 4.0.4 ειναι λιγο βαρια για το τηλεφωνο;

 

Για το χ5 το απλο δεν εχει βγει επισημα η ice cream. Οσο για τον αν ειναι βαρια δε νομιζω μιας και αλλα κινητα με παρομοια χαρακτηριστικα την τρεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου βαριά η 4.0.4. Δουλεύει κανονικότατα, ταχύτατα, από μπαταρία νομίζω τρώει το κατιτίς παραπάνω όμως. Μιά μέρα θα τη βγάλει, δεύτερη δύσκολο ως απίθανο. Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου βαριά η 4.0.4. Δουλεύει κανονικότατα, ταχύτατα, από μπαταρία νομίζω τρώει το κατιτίς παραπάνω όμως. Μιά μέρα θα τη βγάλει, δεύτερη δύσκολο ως απίθανο.

 

Δικιο εχετε μια χαρα παει....εγω βιαστικα να το γραψω .

Link to comment
Share on other sites

Εκανα update σε καποια παιχνιδια και εφαρμογες απο το Google Play (υπερατου, futbol24 και QR Droid), περασα και ενα τραγουδι στην καρτα μνημης και απο τοτε το κινητο κανει συνεχομενα restart...!!! Δεν σταματαει με τιποτα. Εβγαλα την μπαταρια για λιγο και οταν το ανοιξα αρχισε παλι τα ιδια..

 

Τι κανουυμε ρε παιδια σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει κανείς το κινητό για power button? ποσο χρεώνουν;Έλυσα το κινητο να δω το ηχειάκι κι εκοψα λιγο την καλωδιοταινία. Ebay ακόμα τίποτα από ανταλλακτικά....:X
Link to comment
Share on other sites

Εκανα update σε καποια παιχνιδια και εφαρμογες απο το Google Play (υπερατου, futbol24 και QR Droid), περασα και ενα τραγουδι στην καρτα μνημης και απο τοτε το κινητο κανει συνεχομενα restart...!!! Δεν σταματαει με τιποτα. Εβγαλα την μπαταρια για λιγο και οταν το ανοιξα αρχισε παλι τα ιδια..

 

Τι κανουυμε ρε παιδια σε αυτη την περιπτωση?

Μηπως εχεις τον εκατομυριουχο?αυτος κανει κατι τετοια....

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει κανείς το κινητό για power button? ποσο χρεώνουν;

 

Εγώ θέλω να το πάω, αλλά κάποιος με φρέναρε λέγοντας ότι έχασα την εγγύηση, διότι πέρασα μόνος μου την official 2.3 της huαwei. Ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το πάω, αλλά κάποιος με φρέναρε λέγοντας ότι έχασα την εγγύηση, διότι πέρασα μόνος μου την official 2.3 της huαwei. Ισχύει αυτό;

 

Από τη στιγμή που μιλάμε για επίσημη αναβάθμιση, γιατί να ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις τον εκατομυριουχο?αυτος κανει κατι τετοια....

 

Τον εκατομμυριούχο τον είχα, αλλά τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν έκανε ενημέρωση. Κάποιο από τα 3 που προανέφερα δημιούργησε το κόλλημα...

 

Τέλος πάντων, ό,τι και να έφταιγε το πρόβλημα δεν υφίσταται πλέον...έκανα factory reset και το κινητό επανήλθε. Το χειρότερο από όλα είναι πως έπρεπε να ξαναπεράσω ό,τι είχα πάλι από την αρχή...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα

Μπορω να βαλω το Android 4.0 στο Χ5? H σελιδα λεει οτι ειναι για U8800pro και εχω το απλο (χωρις pro).Exω το 2.3

Aπο εδω

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=index&directoryId=3372&treeId=0&tb=1&type=software

 

Αν και εκει αναφερει 4.0, καποιες αναφορες εδω μεσα γοα 4.04 που το βρηκατε? Μηπως το υπαρχει σε αλλη σελιδα?

 

ΥΓ. Κατι περι Αurora ξερετε τι ειναι?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1492957

Edited by nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μπορείς να βάλεις ρομ του προ στο απλό. Για το απλό δεν έχει(και ούτε πρόκειται να) βγει επίσημη αναβάθμιση σε ICS.

Η Aurora είναι custom ICS ρομ η οποία είναι αρκετά γρήγορη και σταθερή, και οι αναφορές εδώ είναι γι' αυτήν συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μιλάμε για επίσημη αναβάθμιση, γιατί να ισχύει;

 

το πρόβλημα βρίσκεται στην εγκατάσταση από εμένα: κάποιος μου είπε ότι όταν μπαίνεις ως root, χανεις αυτόματα την εγγύηση. Δε γνωρίζω όμως αν ισχύει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα βρίσκεται στην εγκατάσταση από εμένα: κάποιος μου είπε ότι όταν μπαίνεις ως root, χανεις αυτόματα την εγγύηση. Δε γνωρίζω όμως αν ισχύει τελικά.

 

Και απο πότε χρειάζεσαι root για να βάλεις την official 2.3.5;

Link to comment
Share on other sites

OK, Tελικα μπορω να βαλω εκδοση 4.0 στο απολο X5 U8800 ?

 

εκδοση 4 μπορεις να βαλεις στο απλο χ5 αλλα οχι αυτην που ειχες στο μυαλο σου και ποσταρες εδω

Link to comment
Share on other sites

εκδοση 4 μπορεις να βαλεις στο απλο χ5 αλλα οχι αυτην που ειχες στο μυαλο σου και ποσταρες εδω

 

Ωραια τοτε, αλλα ποια να βαλω? Please Help, γιατι δεν λετε ποια και που θα τη βρω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε, αλλα ποια να βαλω? Please Help, γιατι δεν λετε ποια και που θα τη βρω?
Δες στο modding, έχει ακριβώς αυτό που θέλεις, με οδηγίες.

Η πιο πρόσφατη είναι η 4.0.4 αν δεν απατώμαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει adaptor για να κάνει to X5 dual sim? Εντόπισα έναν σε κατάστημα στην Αγγλία και μου έγραψαν ότι είναι συμβατός αλλά διστάζω λιγάκι...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο ενα ακόμη μέλος του ideos x5 , μετά απο μια μικρή έρευνα είδα οτι η "φουρνιά" του βγήκε προβληματική σε σχέση με wifi gps 3g.

Ετσι αποφάσισα να κοιτάξω για κανένα update, στο επίσημο σιτε HUAWEI U8800 Android 2.3 for beta.This version improves1,missing call issue;2,MMS attachment issue. (V100R001C00B526G001) βρήκα αυτό που λεει οτι ειναι Βετα, το εχει δοκιμάσει κανεις; ειπα να ριξω και μια γενική ματια σ ενα φορουμ κ κατέληξα εδω.

Διάβασα μερικές απαντήσεις αλλα η ορολογίες δεν μου λενε κατι...απεναντίας με αποθάρρυναν να κανω κιολας την αναβάθμιση.

Κατι πηρε το ματι μου για Αυρορα ειναι αλλο λειτουργικό; Υπάρχει καμία αξιόπιστη λύση την οποια να την ακολουθήσω; (που να μην έβγαλε προβλήματα)

 

 

ΥΓ. Σίγουρα αυτα που είπα θα τα εχουν πει και αλλοι...αλλα ειναι παρα πολλές οι απαντήσεις...οπότε σορυ και θα έχετε δικαιο εαν μου πειτε να κατσω να τα δω ολα.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία επισημη ρομ είναι η Β528(αυτή που αναφέρεις είναι η αμέσως προηγούμενη Β526). Η αναβάθμιση σε επίσημη ρομ δεν είναι δύσκολη διαδικασία, αλλά επειδή αποτελεί επέμβαση σε ευαίσθητα στοιχεία του λειτουργικού, καλό είναι να διαβάσεις ότι περισσότερο μπορείς, από οδηγούς, προβλήματα, λύσεις κλπ, για να είσαι προετοιμασμένος σε περίπτωση προβλήματος, ωστε να το διορθώσεις και να μην τα κάνεις χειρότερα.

Κατά τα άλλα τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Κατεβάζεις το zip με τη ρομ από το site της huawei(προσοχή μην κατεβάσεις ρομ για το προ μόνο), μέσα ειπάρχει ένας φάκελος dload με το update.app μέσα. Παίρνεις αυτό το φάκελο και τον βάζεις στο ριζικό κατάλογο της κάρτας sd ή της εσωτερικής μνήμης αν δεν έχεις εξωτερική κάρτα(μόνη προυπόθεση να έχεις τουλάχιστον 512ΜΒ ελεύθερα). Έπειτα αφού απενεργοποιήσεις τη συσκευή, την ενεργοποιείς ξανά έχοντας πατημένα τα πλήκτρα έντασης και η εγκατάσταση ξεκινά αυτόματα. Αν δεν ξεκινήσει και μπεις σε ροζ οθόνη, επαναλαμβάνεις τη διαδικασία(για να βγεις από ροζ οθόνη πρέπει να αφαιρέσεις την μπαταρία) βγάζοντας τελείως τη μπαταρία και συνδεοντας τη συσκευή με το καλώδιο usb. Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και μπεις στο νέο λειτουργικό μπορείς να διαγράψεις το φάκελο dload.

Όσον αφορά την Aurora, είναι μία custom rom(όχι επίσημη), η οποία είναι βασισμένη στην ICS(την νεότερη έκδοση Android, από την 2.3 gingerbread), και για να περαστεί χρειάζονται κάποιες επιπλέον διαδικασίες, αφού πρώτα βέβαια περαστεί η επίσημη 2.3 ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...