Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν ύστερα απο αρκετή σκέψη μπήκα και εγώ στην "φασαρία"(αστεία διαδικασία δλδ..) να κάνω την αναβάθμιση.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.Μπορώ να πώ πολύ πιο γρήγορο κινητό,καινούργιο και ωραίο interface.Το wifi παίζει τέλεια και κανένα προβλημα.Μόνο η οθόνη είναι λίγο πιο ευαίσθητη αν και μπορώ να πω ότι πριν ήταν λίγο πιο σπαστική σε σχέση με τώρα .

 

Γενικά μόνο + μπορω να πω...

 

Μόνο μια ερώτηση έβαλα το swype πληκτρολόγιο που πρότειναν τα παιδιά εδώ αλλά αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση λέει:

 

Η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε.(και δίπλα ένα πράσινο tick )

και φυσικα δεν το πέρασε...

Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

 

το swype το'χει προεγκατεστημένο (χωρίς Ελληνικά),και δεν μπορείς έτσι απλά

να βάλεις άλλη έκδοση από πάνω,αν δεν φύγει η stock,που είναι κάπως δύσκολο.

εγώ θα σου πρότεινα το multiling ή το go,με ελληνικό πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δοκίμασα το multiling αρκετά καλό.

 

Επίσης είναι ιδέα μου η παρατήρησα πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου στα ακουστικά??και φυσικά πολύ καλύτερος στοκ player.σκέφτομαι σοβαρά να μην τον αλλάξω..

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα το multiling αρκετά καλό.

 

Επίσης είναι ιδέα μου η παρατήρησα πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου στα ακουστικά??και φυσικά πολύ καλύτερος στοκ player.σκέφτομαι σοβαρά να μην τον αλλάξω..

 

ναι ο ήχος στα ακουστικά είναι πολύ καλύτερος.

έκανες reboot?σου φορτώνει τα widget?

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος στα ακουστικα ειναι δυνατοτερος με ασυρματα αλλα με τα bluetooth εχει χαμηλωση η ενταση σε σχεση με την 2.2.1,πολυ μυστηριο αυτο!

Το βιντεο παντος τωρα τραβαει με 29,46,πολυ καλο σε σχεση με τα 12-14 που τραβουσε πριν!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις το link γιατί το post δεν το βρίσκω.Ευχαριστώ!

 

γράψε λάθος στο thread του modding δες

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάνω κανονικά reboot με όλες τις εφαρμογες πάνω στις οθόνες αφού ανοίξει.

Το ίδιο και από Τερματισμό.

 

Επίσης ο ήχος κλήσης είναι πιο δυνατός τώρα.

 

Μια απορία μόνο η μπαταρία αφού την έβγαλα από το USB έπεσε αμέσως από 100 σε 98.

Έχει συμβέι σε κανέναν αυτό??

Επίσης παρατήρησα ότι κρατάει γενικά λίγο παραπάνω και δεν κάνει πτώσεις απο το 40 στο 20 και μετά 35.

 

Τώρα στο stock player παρατήρησα λίγο ότι παίζει υπερβολικά στο μπάσσο και σχεδόν ανύπαρκτη η ηλεκτρική(Γούστα είναι αυτά:lol:).Έχετε καμιά καλή εφαρμογή να μου προτίνετε?Που να έχει και ΕQ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάνω κανονικά reboot με όλες τις εφαρμογες πάνω στις οθόνες αφού ανοίξει.

Το ίδιο και από Τερματισμό.

 

Επίσης ο ήχος κλήσης είναι πιο δυνατός τώρα.

 

Μια απορία μόνο η μπαταρία αφού την έβγαλα από το USB έπεσε αμέσως από 100 σε 98.

Έχει συμβέι σε κανέναν αυτό??

Επίσης παρατήρησα ότι κρατάει γενικά λίγο παραπάνω και δεν κάνει πτώσεις απο το 40 στο 20 και μετά 35.

 

Τώρα στο stock player παρατήρησα λίγο ότι παίζει υπερβολικά στο μπάσσο και σχεδόν ανύπαρκτη η ηλεκτρική(Γούστα είναι αυτά:lol:).Έχετε καμιά καλή εφαρμογή να μου προτίνετε?Που να έχει και ΕQ.

Ευχαριστώ.

 

Η μπαταρία μόλις βγει από το ρεύμα πάντα πέφτει στα 99-98-97% και σε μένα ! Το πρόβλημα είναι ότι έχω πτώσεις και μετά ανεβαίνει μόνη της.

 

Υπερβολικά στο μπάσο? Μήπως έχεις την τελευταία miui?

Link to comment
Share on other sites

Επεσε κατω το κινητό και η οθονη πάνω αριστερα ράγισε βεβαια εκτος απο εμφανισιακά δεν παρατηρώ να εχουν πειραχτει καθόλου τα χρωματα (φαίνεται απο πισω κανονικα η οθονη) επίσης οταν παταω πανω στο σημειο που εχει σπασει λειτουργει κανονικα με κανενα προβλημα στην αποκριση ή στο να μην ανταποκρινεται στο αγγιγμα. Το ερωτημα μου ειναι πρωτον που το παω(wind ή σε καποιο μαγαζι μικρο)? και ποσο περιπου κοστιζει η επισκευή?
Link to comment
Share on other sites

Το digitizer σου εσπασε και οχι η lcd ,στο ebay οι τιμες ξεκινανε κοντα στα 20 ευρω και φτανουν τα 45 για digitizer,δεν ξερω κατα ποσο ειναι γνησια αν και αρκετοι κοντα στο 20ρικο ισχυριζονται πως ειναι γνησιο!

Ρωτα στην wind και πες μας ποσο σου ζητησαν για να ξερουμε και εμεις οι υπολοιποι και πες μας κιολας εαν σπαζοντας το γυαλι χανεις και την εγγυηση !

Αν ειναι να σου ζητησουν περισσοτερα χρηματα απο 50 ευρω και χανεις και την εγγυηση τοτε παρε ενα digitizer και περνα το μονος σου!

Οριστε και ενας οδηγος για βοηθεια:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1291974

Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι σε official 2.3.5 . Τελικά είναι θέμα ακουστικών γιατι έβαλα τα παλιά μου και ακουγόταν κανονικά- πολύ καλύτερα σε σχεση με την 2.2 όμως.
Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ καιρό το thread γιατι έχει η γυναίκα μου το κινητο. Τελικά ειναι ασφαλής η αναβάθμιση ή να περιμένω για κάποια νεότερη έκδοση?
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ καιρό το thread γιατι έχει η γυναίκα μου το κινητο. Τελικά ειναι ασφαλής η αναβάθμιση ή να περιμένω για κάποια νεότερη έκδοση?

 

Εγω μετα και την τελευταια εχω αλλο κινητο φυσαει πραγματικα!!

 

Καλησπερα παιδια αυτη τη στιγμη εχω ολες τις εφαρμογες στο κινητο και εχω αρκετο χωρο ακομα.επηρεαζει αυτο την ενγενει ταχυτητα του κινητου??αν τος μεταφερω στην εξωτερικη καρτα θα γινει ακομα πιο γρηγορο??

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
mi8
Link to comment
Share on other sites

Αφενός επειδή έχω atmel, αφετέρου επειδή δεν έχω χρόνο για βάλε-βγάλε-downgrade κτλ, έχουμε καμιά πληροφορία για το πότε να περιμένουμε καμιά νεότερη έκδοση rom?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αυτη τη στιγμη εχω ολες τις εφαρμογες στο κινητο και εχω αρκετο χωρο ακομα.επηρεαζει αυτο την ενγενει ταχυτητα του κινητου??αν τος μεταφερω στην εξωτερικη καρτα θα γινει ακομα πιο γρηγορο??

 

Όχι εφόσον υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος, όταν γεμίσει αρχίζουν τα προβλήματα. Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει πιο γρήγορο με μεταφορά των εφαρμογών στην sd, και αυτό επειδή το τηλέφωνο έχει μνήμη τύπου flash(το ότι αναφερόμαστε σε διαμερίσματα δισκου κλπ δε σημαίνει ότι έχει σκληρό δίσκο) και οι μνήμες αυτές είναι πιο γρήγορες από κάρτες μνήμης, σκληρούς δίσκους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως στελνουμε κενό μήνυμα;

 

Απλά γραφεις μια "τελεια" και στελνεις το μηνυμα.

Ετσι το κανω για να δω και τον υπολειπόμενο χρονο ομιλιας μου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα ενα Χ5 μιας φίλης που το αγόρασε πρόσφατα και έχει το launcher της huawei που θα έχει και το Honor. Δεν ήξερα οτι τον έβαζε απο default στο Χ5 πλέον. Τον έχει και στη 2.3.5;

Προτιμώ να έχει όσο λιγότερο branding γίνεται και δε μου αρέσουν αυτές οι κινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!μηπως μπορει να με βοηθησει κανεις στο εξης προβλημα που εχω?μετα την αναβαθμιση σε 2.3.5 συνδεεται το wifi του ideos με πολλα ρουτερ εκτος απο ενα συγκεκριμενο....του σπιτιου μου!πριν την αναβαθμιση συνδεοταν κανονικα!μπορει να μου προτεινει κανεις καμμια ιδεα?πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις του ρουτερ μου αλλα δεν ξερω τι!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!μηπως μπορει να με βοηθησει κανεις στο εξης προβλημα που εχω?μετα την αναβαθμιση σε 2.3.5 συνδεεται το wifi του ideos με πολλα ρουτερ εκτος απο ενα συγκεκριμενο....του σπιτιου μου!πριν την αναβαθμιση συνδεοταν κανονικα!μπορει να μου προτεινει κανεις καμμια ιδεα?πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις του ρουτερ μου αλλα δεν ξερω τι!!

κανε ρεβοοτ στο ρουτερ σου και εμενα ενω συνδεοταν και μετα την αναβαθμιση ξαφνικα δεν επερνε ip εκανα ενα ρεβοοτ στο ρουτερ και εστρωσε

Link to comment
Share on other sites

κατι περιεργο εγινε και τα εχει παιξει το συστημα μπαταρια μου φαινεται και φορτιση...

 

εδω και καποιες μερες ξεκινησε και ειχε ως εξης:

 

1)την πρωτη φορα φορτισε μεχρι το 82% και μετα σταματησε , οποτε λεω ε ενταξει ετυχε κανα calibration θα θελει να στρωσουν τα ποσοστα αλλα το αφησα

2)την επομενη φορτισε μεχρι το 67%

3)μετα 55% (οπου εκανα και το calibration γιατι λεω καποια φρικη εφαγε ας το ξεμπλοκαρουμε)

4)σημερα λοιπον μετα απο 2+ ωρες και το ανοιγω (δεν ειχε γινει καν πρασινο το λαμπακι , πραγμα πολυ περιεργο) βλεπω οτι ειναι στο 29%

 

τρελαθηκα διοτι ασχετως πραγματικης χωριτικοτητας το κινητο οταν εχει ποσοστο 3%< κλεινει μονο του οποτε και το σκεφτηκα λιγακι και κατεληξα :

1)ή "εκλασε" η μπαταρια και πρεπει να ψαχτω επειγοντως για καινουργια.... (τραγικο μιας και παντα προσεχω τις μπαταριες ολων των φορητων συσκευων μου)

2)ή κατι φταιει στο φορτιστη και δεν δινει σωστο ρευμα αλλα ελαχιστο και γιαυτο δεν φορτιζει τελικα...

 

το εβαλα πριν απο κανα 15λεπτο μονο με το usb στο pc και "δειχνει" να πηγαινει λιγο πιο ορθα...

 

αν επανελθει στα λογικα θα ενημερωσω απλα και μονο να μην ψαχνονται και οι υπολοιποι και αγχωθουν τσαμπα...

 

καλη συνεχεια σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπεις οτι εχει κολλησει ετσι οπως φορτίζει καντου ενα restart και αστο, θα στρωσει (αντε να χρειαστει αλλο 1 αν κολλησει ξανα).
Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπεις οτι εχει κολλησει ετσι οπως φορτίζει καντου ενα restart και αστο, θα στρωσει (αντε να χρειαστει αλλο 1 αν κολλησει ξανα).

 

μπα δεν ειναι θεμα restart γιατι τα δοκιμασα ολα αυτα...

 

ισως τελικα φταιει ο φορτιστης (το κομματι που μπαινει στην πριζα) διοτι τελικα μονο με το usb προχωρουσε σχετικα σταθερα και εφτασε μεχρι το 82 περιπου και εκει σταματησε.

βεβαια δοκιμασα και εβγαζα το usb και το ξαναεβαζα ,να δω μηπως λογω του γενικου κολληματος ειχε ψιλοτρελαθει και η μπαταρια , και ετσι καταφερα τελικα να το φτασω στο 100% μετα απο μερικες φορες οπου και του εκανα ενα calibration παλι...

απλα παρατηρησα απο τα mV που μου εδειχνε οτι οντως εφτασε στο max που μπορουσε μιας και θυμομουν οτι ηταν τοσο απο παλιες φορες που το ειχα κοιταξει...

 

βεβαια μολις το εβγαλα απο το usb επεσε στο 90% σε dt και απο εκει και περα σχετικα νορμαλ...

υποψιαζομαι οτι η μπαταρια μετα τα διαφορα του φορτιστη ισως "εκλασε" και λιγακι...

 

θα το δουμε...

 

παρατηρηση : κατι το οποιο δεν ειχα σκεφτει οτι ακομα το φορτιζα με τον φορτιστη αλλα το κεφτηκα μετα ηταν οτι ο φορτιστης παρολο που το εβαζα εκει για κανα 2ωρο χτες και προχτες πχ οταν επιανες το κινητο δεν ηταν ζεστο στην πισω πλευρα κατι το οποιο επρεπε να με παραξενεψει αλλα εκεινη τη στιγμη δεν ειχα δωσει τοσο βαση...

προφανως ο φορτιστης για καποιο λογο δεν δινει σωστα ρευμα υποψιαζομαι και απο εκει πρεπει να ξεκινησε το θεματακι...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ακουστεί αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις, και μάλλον ο φορτιστής δεν είναι και πολύ καλής ποιότητας. Εγώ τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια(2-3 φορές από την αγορά του τηλεφώνου). Προτιμώ τη φόρτιση από τη usb θύρα του υπολογιστή, είναι πιο αργή αλλά πιο αξιόπιστη.
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ακουστεί αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις, και μάλλον ο φορτιστής δεν είναι και πολύ καλής ποιότητας. Εγώ τον χρησιμοποιώ πολύ σπάνια(2-3 φορές από την αγορά του τηλεφώνου). Προτιμώ τη φόρτιση από τη usb θύρα του υπολογιστή, είναι πιο αργή αλλά πιο αξιόπιστη.

 

Έτσι εξηγούνται οι πτώσεις στη μπαταρία που είχα τελικά... Πλέον στο USB του λάπτοπ φορτίζει και κρατάει κανονικά η μπαταρία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...