Jump to content

[Προς κυκλοφορία] HTC Sensation


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου ξέρω τον τρόπο για downgrade. Αξίζει φυσικά το Sensation. Όμως ψάχνω να βρω λόγο σοβαρό για την μετάβαση στο Sensation από το DHD. Αν είχα το Desire απλό, το wildfire ούτε καν θα το συζητούσα. (Για το Desire S δεν κάνω αναφορά γιατί το έχει η γυναίκα μου και το ζηλεύω)

Mιλάω όμως για την μετάβαση από το DHD σε Sensation. Π.χ η Samsung ανέβασε τις ίντσες. Έβαλε φλας. Ανέβασε την RAM αν δεν κάνω λάθος. Ξεκλείδωτο δεν είναι επίσης;. Ε αυτοί έκαναν βελτιώσεις αισθητές, και θα προχωρούσα στην αγορά του Galaxy SII αν ήμουν κάτοχος του S1.

Όσον αφορά το design. Θήκη χρησιμοποιούν οι ποιο πολλοί και είναι σωστό. Τέλος πάντως θα περιμένω και άλλες απόψεις. Το σταματώ εδώ, και μακάρι να γράφω βλακείες τόση ώρα.

 

Μια χαρά και κατατοπιστικά τα λές, άσχετα αν μερικοί καταλαβαίνουν ότι θέλουν. :)

Η ουσία από ότι έχεις αναφέρει μέχρι τώρα (και αρκετοί άλλοι επίσης), είναι πως το Sensation είναι εξαιρετική συσκευή, με καλύτερα χαρακτηριστικά απο το DHD, αλλά με την μετάβαση από DHD σε Sensation, ο χρήστης δεν πρόκειται να δει τεράστιες διαφορές και δεν υπάρχει λόγος για να σκάσεις άλλα €600 (μείον ότι πιάσεις απο την πώληση του DHD).

Αντίθετα το πέρασμα σε Sensation από οποιαδήποτε άλλη HTC συσκευή, επιβάλλεται για κάποιον που ψάχνεται για κάτι καλύτερο. :rolleyes:

Edited by vassman1974

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 602
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Στο αμεσο μέλλον πιστεύω θα γίνεται root κανονικότατα ;-)

 

Έχει διαφορά το τι πιστεύει ο καθένας με το τι θα γίνει πραγματικά στην πράξη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο αμεσο μέλλον πιστεύω θα γίνεται root κανονικότατα ;-)

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Απ'ότι διαβάζω , βρήκαν τρόπο να γίνει S-OFF με το XTC-clip . Eπίσης κάποιοι χρήστες αναφέρουν οτι το sensation που αγόρασαν είχαν από μόνα τους s-off !! Κάτι "απροσεξίες" που γίνονται από την HTC ;) !!!

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που είμαι fan της htc με το sensation με έκανε να στρέψω το βλέμμα μου στο galaxy s2 όπως και πολύ κόσμο ακόμα πιστεύω, και ο λόγος καθαρά είναι θέμα hardware.... Το galaxy είναι ποιο ισχυρό αν δεν είχε και θέμα με την οθόνη θα ήταν τέλειο σε σχέση με όλα τα άλλα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρόλο που είμαι fan της htc με το sensation με έκανε να στρέψω το βλέμμα μου στο galaxy s2 όπως και πολύ κόσμο ακόμα πιστεύω, και ο λόγος καθαρά είναι θέμα hardware.... Το galaxy είναι ποιο ισχυρό αν δεν είχε και θέμα με την οθόνη θα ήταν τέλειο σε σχέση με όλα τα άλλα.

 

Να θυμίσω ότι εδώ συζητάμε αποκλειστικά για το Sensation. Για συγκρίσεις συσκευών υπάρχει ξεχωριστό μέρος... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό

Υπαρχουν βελτιωσεις, αλλα οχι οσες θα επρεπε. Δεν ειναι δυνατον να βλεπω 200 ΜΒ ελευθερη RAM εχοντας κλεισει σχεδον τα παντα. Μεγαλο φαουλ απο την HTC...

θα με προβλημάτιζε περισσότερο από το αν τραβάει 1080 ή 720p video.Για το πως θα συμπεριφέρεται στην καθημερινή χρήση και με φορτωμένες καμμιά 100αρια εφαρμογές.Γιατί αν έχεις μερικές μέρες να κάνεις reboot και μερικές δεκάδες εφαρμογές,θα φτάνει άραγε η μνήμη για να τραβήξει απροβλημάτιστο 1080p video χωρίς την χρήση task manager;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι διαβάζω , βρήκαν τρόπο να γίνει S-OFF με το XTC-clip . Eπίσης κάποιοι χρήστες αναφέρουν οτι το sensation που αγόρασαν είχαν από μόνα τους s-off !! Κάτι "απροσεξίες" που γίνονται από την HTC ;) !!!

 

Έχω το clip και επιβεβαιώνω ότι έχει προστεθεί η δυνατότητα για ξεκλείδωμα (S-OFF) του HTC Sensation.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εμένα αυτό

 

θα με προβλημάτιζε περισσότερο από το αν τραβάει 1080 ή 720p video.Για το πως θα συμπεριφέρεται στην καθημερινή χρήση και με φορτωμένες καμμιά 100αρια εφαρμογές.Γιατί αν έχεις μερικές μέρες να κάνεις reboot και μερικές δεκάδες εφαρμογές,θα φτάνει άραγε η μνήμη για να τραβήξει απροβλημάτιστο 1080p video χωρίς την χρήση task manager;

 

Τα 200MB free RAM είναι πολύ λίγα πλέον για συσκευή αυτής της κατηγορίας. Δυστυχώς το Sense 3.0 είναι υπέρ του δέοντος απαιτητικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου φαίνεται μεγάλη γκάφα αν αυτό συμβαίνει όντως. Απορώ. Δεν το έχουν προσέξει ;. Μήπως σε όλα τα τεστ που έκαναν το κινητό δούλευε μια χαρά και να γράφει και βίντεο στα 1080 και ας ανοίγουν και διάφορες εφαρμογές;. Τι να πω πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Τα 200MB free RAM είναι πολύ λίγα πλέον για συσκευή αυτής της κατηγορίας. Δυστυχώς το Sense 3.0 είναι υπέρ του δέοντος απαιτητικό.

 

Ετσι ειναι. Απο την αλλη Γιαννη, το sense, ετσι οπως το βλεπω στην πραξη 2 μερες τωρα σε αυτη του την υλοποιηση, ειναι πολυ μπροστα απο το touchwiz ui και αισθητικα και εργονομικα, οποτε ειναι ενα απο τα συν του sensation, σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να κάνεις το DHD root;:blink: Πώς έχω την εντύπωση ότι μπορείς;.....Κρίνεις μια μπαταρία στην πρώτη φόρτηση και τη στιγμή που δεν ξέρεις ακριβώς πώς τη χρησιμοποίησε ο φίλος μας; Φαντάζεσαι πόσh ώρα άνοιξε τους δορυφόρους; Για κάνε το στο DHD να δεις μπαταρία,κι ας έχεις κάνει τόσους κύκλους φόρτισης...Βέβαια οι σημερινές μπαταρίες δε θέλουν κάτι ιδιαίτερο,όπως λέει και κάποιος εδώ που ξέρει καλά, αλλά φανταζεσαι πόσο το εσκισε σε μπαταρία μεχρι να βάλει αυτά που πρέπει; Μπορεί να κατέβασε και 100 εφαρμογές....Αλήθεια έβαλες δίπλα δίπλα τα δύο να δεις διαφορές εξωτερικά....Άκουσες ηχείο; Είδες κάμερα; Κάτσε να έρθει σε αρκετούς να μας πουν γνώμες και μετά λέμε διάφορα...

Καλύτερα μην το συγκρίνουμε με το sgs2 ως αναφορά τους επεξεργαστές γιατι,νομίζω, λειτουργούν διαφορετικά. Και δε νομίζω το sensation να έχει ροζ κάμερα και κιτρινίλα στην οθόνη.....

 

Παιδιά στον 3 κύκλο φόρτισης που είχα η μπαταρία αποδίδει πολύ καλύτερα

Όπως σας είπα η κάμερα του είναι κλάσης ανώτερη του DHD όπως και η οθόνη του ήμουν πρώην κάτοχος DHD..

Καμια σχέση το DHD με το Sensation. Εντελώς άλλη αίσθηση ακόμα και στο χέρι..Η GPU Andreno 220 πολυ καλή για Games.

Όσο για το Galaxy S2 που είναι καλύτερο μόνο σε Hardware σε τπτ άλλο...Είχα πολλές συσκευές Samsung και δεν συγκρίνονται με αυτές τις HTC σε πολλά θέματα και στο ποιο βασικό υποστήριξη.

 

Επίσης δεν έχει κανένα απολύτως κουσούρι σε σχέση με το Galaxy S2 που σε πολλούς έβγαλε κουσούρια ήταν ένας ακόμα λόγος που με απομάκρυναν απτή συσκευή

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, εκανε καλη δουλεια αυτη τη φορα η HTC -και σε σχεση με τα απαραδεκτα πλαστικα μερη στην πλατη της συσκευης του Desire HD. Αψογη αισθηση στο χερι κι ενας αερας πολυτελειας που δεν υπαρχει στο Galaxy S II.

Η αναλυση των 960Χ540 ειναι απολαυστικη, γιατι περαν των αλλων εδω δεν υπαρχει το -μειωμενο σε σχεση με το Galaxy S I- πιξελιασμα του Galaxy S II.

Τα παντα διαβαζονται στο browser, χωρις το παραμικρο zoom, ενω πρακτικα στις ταινιες υπαρχει native απεικονιση του 16:9 φορματ (η widescreen υλοποιηση της HTC ειναι πανεξυπνη, γιατι συμβαλλει μεταξυ αλλων και στο πιο ομορφο design).

Αναφερθηκα στη μπαταρια και θα το κανω ξανα, γιατι η αυτονομια του Galaxy S II με ειχε εντυπωσιασει, απο την καινουρια γενια συσκευων. Δεν το περιμενα οτι η HTC θα εκανε τοσο καλη δουλεια με το Sensation. Ξεπερνα, λοιπον, κι αυτη του νεου γαλαξια, κι ειδικα σε κατασταση αναμονης εχει τις μικροτερες απωλειες απο οποιαδηποτε android συσκευη εχω δοκιμασει (φυσικα παντα παιζουν ανοιχτα 3g, wifi, 2 push email accounts).

Η ληψη του WiFi, επειδη με ενδιεφερε αρκετα και τα συγκρινα σε διαφορα σημεια, ειναι κατα 25% καλυτερη στο Sensation.

To system info μου δινει 558 MB RAM συνολικα (π.χ. στο ατριξ ειχα 800+) κι ελευθερα - με τη χρηση που κανω- βλεπω απο 150-200.

Η οθονη παιζει στα 60 fps (με το ατριξ στα 62 και το optimus 2X στα 82 (!!!)), αλλα φυσικα σε 960Χ540.

Το περιεργο ειναι πως η HTC εχει επιλεξει να "κλειδωσει" τις πληροφοριες που αφορουν τον επεξεργαστη, κι ετσι δεν φαινεται ο πραγματικος χρονισμος του ARMv7 processor (αν και ξερουμε οτι ειναι στα 1.2 GHz).

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη η συσκευή σου φοράει την "network welcome message" έκδοση ή την αμιγώς κλασσική rom της HTC;

 

vodafone branded ειναι Γιαννη, αυτη που θα δουμε και τις αμεσως επομενες ημερες (ισως και τη Δευτερα) απο τη βοντα στη χωρα μας στα 599 ευρω.

Vanilla απο Ιουλιο...

Οι παρεμβασεις της βοντα, ευτυχως περιοριζονται στο vodafone logo στο boot και καποια apps. Δεν υπαρχουν λογοτυπα στη συσκευη η κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τους φίλους για τις εντυπώσεις. :)

 

Μια ερώτηση για τους κατόχους. Η απόδοση του μαύρου και το contrast είναι καλύτερα από του DHD?

 

Προσωπικά με βλέπω να περιμένω μέχρι τον Ιούλιο, να βγουν οι unbranded συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τους φίλους για τις εντυπώσεις. :)

 

Μια ερώτηση για τους κατόχους. Η απόδοση του μαύρου και το contrast είναι καλύτερα από του DHD?

 

Προσωπικά με βλέπω να περιμένω μέχρι τον Ιούλιο, να βγουν οι unbranded συσκευές...

 

Σαφως ειναι καλυτερα. Λευκο, μαυρο και ο κορεσμος των χρωματων ειναι πολυ καλυτερα απο το DHD. Αν σε αυτα προσθεσεις και την υψηλοτερη αναλυση, τοτε η τελικη διαφορα ειναι μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως ειναι καλυτερα. Λευκο, μαυρο και ο κορεσμος των χρωματων ειναι πολυ καλυτερα απο το DHD. Αν σε αυτα προσθεσεις και την υψηλοτερη αναλυση, τοτε η τελικη διαφορα ειναι μεγαλη.

Ευχαριστώ... :)

 

Το ευχάριστο πάντως είναι η πολύ καλή αυτονομία που παρουσιάζει σε σχέση με την μπαταρία που φοράει... Το ότι το συγκρίνεις με το SGS2 λέει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... :)

 

Το ευχάριστο πάντως είναι η πολύ καλή αυτονομία που παρουσιάζει σε σχέση με την μπαταρία που φοράει... Το ότι το συγκρίνεις με το SGS2 λέει πολλά...

 

Δεν το συγκρινω απλα, βγαζω και πορισμα. Ειναι καλυτερο ;)

Τωρα μολις ειδα και το review του engadget που αναφερει ακριβως αυτα που γραφω παραπανω.

Φυσικα για να μη μπερδευτει κανεις, και νομισει οτι θα κανει θαυματα, μιλαμε παντα για android συσκευες που ειναι -με διαφορα- τα πιο ενεργοβορα smartphones (μεταξυ symbian, ios, wp7), λογω και της αρχιτεκτονικης τους. Μια μερα -με δυνατη χρηση- ειναι αυτο που περιμενει κανεις απο αυτες τις συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι κάτοχοι να μας πουν αν ισχύει οτι λέγεται για το death grip της συσκευής ; Δηλαδή οτι επηρεάζεται το σήμα της συσκευής , το bluetooth καθώς και το wi-fi αν κρατιέται με συγκεκριμένο τρόπο ;
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι κάτοχοι να μας πουν αν ισχύει οτι λέγεται για το death grip της συσκευής ; Δηλαδή οτι επηρεάζεται το σήμα της συσκευής , το bluetooth καθώς και το wi-fi αν κρατιέται με συγκεκριμένο τρόπο ;

 

Παλι καποιος ξεκινησε ιστορια με death grip κλπ και στο sensation? Διαχρονικη κουβεντα. Οχι φιλε μου, το σημα του ειναι εξαιρετικο, οπως κι αν κρατησεις τη συσκευη. Γενικα τα radios του (gsm, wifi κλπ) ειναι σε υψηλα επιπεδα...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Παλι καποιος ξεκινησε ιστορια με death grip κλπ και στο sensation? Διαχρονικη κουβεντα. Οχι φιλε μου, το σημα του ειναι εξαιρετικο, οπως κι αν κρατησεις τη συσκευη. Γενικα τα radios του (σημα, wifi κλπ) ειναι σε υψηλα επιπεδα...

Πολύ ευχάριστο αυτό... :)

 

Μπορείς να μας πει μέχρι πόσα db κρατάει το σήμα του στο wifi?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο αυτό... :)

 

Μπορείς να μας πει μέχρι πόσα db κρατάει το σήμα του στο wifi?

 

Θα το δω (αν κι αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να απομακρυνθω απο το router) και θα επανελθω...

Link to comment
Share on other sites

Παλι καποιος ξεκινησε ιστορια με death grip κλπ και στο sensation? Διαχρονικη κουβεντα. Οχι φιλε μου, το σημα του ειναι εξαιρετικο, οπως κι αν κρατησεις τη συσκευη. Γενικα τα radios του (gsm, wifi κλπ) ειναι σε υψηλα επιπεδα...

 

Ok thanks. Απλά είδα αυτά τα βίντεο και ανησύχησα :

Αν και μπορεί εύκολα να είναι "πειραγμένα" .

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ok thanks. Απλά είδα αυτά τα βίντεο και ανησύχησα :

Αν και μπορεί εύκολα να είναι "πειραγμένα" .

 

Ε ας δοκιμασει τωρα καποιος κατοχος της συσκευης να μας πει αν οντως οταν κρατας ετσι το sensation πεφτουν τα σηματα :worry:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...