Jump to content

Q card, απο 3G(5mbps) σε ''dial up'' ταχυτητες


After
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιω το pc με συνδεση μεσω κινητου

Στην αρχη, οι ταχυτητες ηταν πολυ καλες, κατοπιν επεσαν σε εκνευριστικες ταχυτητες και φυσικα παιζω με τα νευρα μου πριν σπασω το pc

Το κινητο γραφει επανω οτι εχει δικτυο 3G αλλα απο ταχυτητες καμια σχεση

 

Να σημειωσω οτι ΠΑΝΤΑ το κινητο το εχω/ειχα στο ιδιο σημειο ακριβως

 

Πηρα τηλεφωνο την Q αλλα μαλλον τα ελεγα σε αλλη γλωσσα ή ηταν εκπαιδευμενοι για να απαντανε μονο σε ερωτησεις ''πως θα κανω εκτροπη στην φιλη μου την Σπυρδουλα?''

Καποια στιγμη μου ειπαν και το ακραιο ''μα δεν εχετε 3G στην περιοχη σας''(Μενω Μεσογειων και Κατεχακη)

 

Θα δω 'φως' ή θα πρεπει να παω 10 χρονια πισω?

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

1) Μου κάνει ενύπωση που η Q (WIND) έχει τόσο καλές ταχύτητες. :blink:

2) Μήπως στο πακέτο internet που χρησιμοποιείς έχεις περάσει το όριο χρήσης και σου μείωσαν τις ταχύτητες?

Link to comment
Share on other sites

2) Μήπως στο πακέτο internet που χρησιμοποιείς έχεις περάσει το όριο χρήσης και σου μείωσαν τις ταχύτητες?

 

Η πλακα ειναι πως οταν δεν ειχα ενεργοποιησει τιποτα, ειχα 3G ταχυτητες

Σε καποια στηγμη μετα απο μερες κοβεται η ταχυτητα

 

Κατοπιν ενεργοποιω την υπηρεσια ''500mb με 5€'' αλλα η ταχυτητα παραμενει μικρη, απο την αρχη εννοειται

 

Το PC COMPANIOΝ(ωραιο προγραμμα) της sony ericsson αναφερει οτι εχει γινει συνδεση 3G, αλλα οι ταχυτητες παντα χαμηλες

 

Τελικα λετε ειναι δικο μου θεμα/προβλημα ή εχει προβλημα η WIND οπως διαβασα και σε αλλα θρεντ?

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ξεπερασες καποιο οριο του "δωρεαν" 3G internet και σου εριξε την ταχυτητα στα 30-40 Kbps.Εχει συμβει και σε μενα.Και εβαλα καινουργιο πακετο αλλα η ταχυτητα δεν αλλαξε και παλι.Αρα καλη τυχη.Η παρε κανα καινουργιο αριθμο.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την κάρτα και σε κάποιο άλλο σημείο εκτός από το σπίτι σου. Για να δεις άμα φταίει η γραμμή ή η τοποθεσία σου
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ξεπερασες καποιο οριο του "δωρεαν" 3G internet και σου εριξε την ταχυτητα στα 30-40 Kbps.Εχει συμβει και σε μενα.Και εβαλα καινουργιο πακετο αλλα η ταχυτητα δεν αλλαξε και παλι.Αρα καλη τυχη.Η παρε κανα καινουργιο αριθμο.

 

 

Οποτε ουτε και εσυ απο τοτε ειδες αυξηση της ταχυτητας?

 

Δημητρη θα δοκιμασω και αλλου και θα σας πω

 

 

edit: Το μεγιστο που κατεβαζω τωρα ειναι 7.5kb/s

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ουτε και εσυ απο τοτε ειδες αυξηση της ταχυτητας?

 

Δημητρη θα δοκιμασω και αλλου και θα σας πω

 

 

edit: Το μεγιστο που κατεβαζω τωρα ειναι 7.5kb/s

 

Σωστα.Ουτε οταν εβαλα τα 500mb αλλαξε κατι.Και εγω καπου εκει κατεβαζω.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε κανεις ακρη με αυτο το θεμα;Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μιλησα απειρες φορες με την εξ.πελατων και ακουσα ο,τι τρελο μπορει να φανταστει κανεις.Ο καθενας ελεγε τα δικα του μεχρι που τσακωθηκα και το δηλωσα ως βλαβη.Αποτελεσμα κανενα βεβαια οι ανθρωποι αποδεικνυονται ασχετοι.

Η μονη λυση φαινεται να ειναι η φορητοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ενεργοποιήσατε το πακέτο με τα 100 MB και σερφάραται εντελώς δωρεάν κατεβάζοντας άπειρα MB, και ενεργοποιήθηκε το Bandwidth Limit, όπως άλλωστε συμβαίνει στη Cosmote και τη Vodafone?

 

Μήπως ενεργοποιήσατε το πακέτο με τα 100 MB αλλά παρόλα αυτά κατεβάζατε άπειρα MB, και ενεργοποιήθηκε και πάλι το Bandwidth Limit, όπως άλλωστε συμβαίνει στη Cosmote και τη Vodafone?

 

Μήπως πήραν χαμπάρι ότι γίνεται αλόγιστη χρήση του δικτύου χωρίς μάλιστα να έχει καταβληθεί το αντίστοιχο αντίτιμο, και βάλανε το Bandwidth Limit, όπως άλλωστε συμβαίνει στη Cosmote και τη Vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Και τα 100MB ειχα ενεργοποιησει και αλογιστη χρηση να θελα να κανω με 5 kb/s(το μεγιστο) θα επρεπε να το ειχα αφησει ανοιχτο να τρεχει 200 χρονια.Η χρηση που κανω ειναι αποκλειστικα απο κινητο.Οσο για το bandwidth limit μιλησα και με τεχνικους και με το τμημα εξυπηρετησης πελατων και ολοι αρνουνταν πως υπαρχει.

Εδω δεν ξεραν οτι υποστηριζουν 3G δικτυο,πλακα κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ενεργοποιήσατε το πακέτο με τα 100 MB και σερφάραται εντελώς δωρεάν κατεβάζοντας άπειρα MB, και ενεργοποιήθηκε το Bandwidth Limit, όπως άλλωστε συμβαίνει στη Cosmote και τη Vodafone?

 

Μήπως ενεργοποιήσατε το πακέτο με τα 100 MB αλλά παρόλα αυτά κατεβάζατε άπειρα MB, και ενεργοποιήθηκε και πάλι το Bandwidth Limit, όπως άλλωστε συμβαίνει στη Cosmote και τη Vodafone?

 

Μήπως πήραν χαμπάρι ότι γίνεται αλόγιστη χρήση του δικτύου χωρίς μάλιστα να έχει καταβληθεί το αντίστοιχο αντίτιμο, και βάλανε το Bandwidth Limit, όπως άλλωστε συμβαίνει στη Cosmote και τη Vodafone?

 

Σωστα ολα αυτα.Ομως αφου σου εχουν περιορισει το bandwidth ,αν εσυ βαλεις καινουργιο πακετο οπως τα 100 mb με 1 ευρω που δοκιμασα εγω δεν σου επαναφερει την ταχυτητα.Και αυτο ΔΕΝ συμβαινει στην vodafone/cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ιστορικό της Wind να έχει περιορίσει την ταχύτητα 3G σε κάποιον; Έχει τέτοιο εξοπολισμό;
Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανένας λύση; Είμαι κ εγώ ένας που μου μειώσανε την ταχύτητα...

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πρόβλημα του δικτύου. Τι ταχυτητα (cap) να σου μειώσουν με ογκοχρέωση; Αυτά είναι για τους καλωδιωμένους με DSL. Στο 3G δεν έχει νόημα. Αν ξεπεράσεις το όριό σου, απλά χρεώνεσαι τρελά...
:)
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με πηρε ενας τεχνικος απo wind και μου ειπε πως θα μου κανανε επανεκινηση στη γραμμη μηπως διορθωθει καθως ειχα δηλωσει βλαβη.Απο κει που κατεβαζα με 6 kb/s τωρα ειμαι στα 4 kb/s.Ευγε τους.Περιμενω να φαω τις μοναδες που μου εχουνε απομεινει και εφυγα για φορητοτητα.Δεν παιζονται με τιποτα οι ανθρωποι.Τωρα η το κανουν επιτηδες η υπαρχει μεγαλη ασχετοσυνη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και έναν μήνα η πτώση της ταχύτητάς μου στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (Αριστοτέλους) είναι αισθητά τρομερή!!!

 

Χαρακτηριστικά: με iPhone 4 και 3G ενεργό είχα 40-50 ΚΒ/sec, και τώρα με το ζόρι 2-3!!!

 

Πιό λίγο κι από το GPRS που έχω 4-5 ΚΒ/sec !

 

Μάλιστα, το ίδιο συμβαίνει βάζοντας την sim μου και στο iPad 2!

 

Όλες τις μετρήσεις γίνονται με την εφαρμογή speedtest, τόσο συνδεόμενος στον server της Αθήνας όσο και σε άλλους των Βαλκανίων! Το ping φτάνει τα 800-1000 ms.

 

Από απορία, πήγα σε ένα κατάστημα Wind, τους εξήγησα το πρόβλημα, απάντησαν για πιθανή συμφόρηση δικτύου και πειραματιστήκαμε με μία νέα κάρτα SIM (αφού την δήλωσα και την έκοψα με ψαλιδάκι).

 

Το παράδοξο είναι πως η νέα αυτή κάρτα τόσο στο iPhone 4 όσο και στο iPad 2 στο ίδιο σημείο έχει full ταχύτητες!

Ενώ με την κανονική μου σιμ απελπιστικά αργή ταχύτητα!!!

 

Περιττό να αναφέρω ότι οι συσκευές μου έχουν την 4.3.3 και δεν είναι jailbroken.

Άρα δεν υπάρχει αμφιβολία περί ύπαρξης περιορισμού της ταχύτητας μου στην κανονική μου σιμ!

 

Πήρα και στην εξυπηρέτηση πελατών, τους ανέφερα το πρόβλημα και μου απάντησαν κι αυτοί για συμφόρηση δικτύου και το κλασικό ότι η Q δεν υποστηρίζει 3G!!!

 

Επίσης τους εξήγησα κι όλα τα παραπάνω και ο υπάλληλος δεν ήξερε πραγματικά τί να μου απαντήσει.

 

Βλέποντας όμως αυτό: http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/kartokiniti/kartokiniti-q/q-kalupsi/ γιατί αναφέρει με μπλέ σκούρο το 3G;

 

Και γιατί στην ανακοίνωση περί χρέωσης ιντερνετ αναφέρει ότι από 15/6 και στο εξής δεν θα υπάρχει περιορισμός ταχύτητας αλλά χρέωση 1e/MB;

 

Τόσο καιρό είχα ενεργοποιημένα τα 500 ΜΒ με τα 5 ευρώ και τώρα τα 200.

Chown the world!!! :cool:

 

iMessage: epaminos@me.com

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η συσκευή ούτε λόγος να φταίει; Τα Iphone είναι γνωστά για την προβληματική 3G λειτουργία τους.

Δοκίμασε τη SIM σου σε NOKIA, SE, huawei φλασάκια ή κινητά.

Προσωπικά, δεν έχω θέμα με τις ταχύτητες. Είναι ούτε τίποτα το ιδιαίτερο αλλά αυτό που αναφέρεις δε το έχω συναντήσει ποτέ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις τα προηγούμενα posts μου θα καταλάβεις!

 

Στην ίδια συσκευή καινούρια κάρτα sim της Q κατεβάζει σφαίρα!

 

Η πρώτη όμως πλέον έχει περιορισμό!

Chown the world!!! :cool:

 

iMessage: epaminos@me.com

Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις τα προηγούμενα posts μου θα καταλάβεις!

 

Στην ίδια συσκευή καινούρια κάρτα sim της Q κατεβάζει σφαίρα!

 

Η πρώτη όμως πλέον έχει περιορισμό!

 

Δεν υπάρχει cap. Πάρε τηλέφωνο στο 1231. Σε άλλη συσκευή δοκίμασες τη SIM;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και την δοκίμασα!

 

Σε διάφορες συσκευές (Νόκια, Έριξον, μέχρι και iPad 3G)

 

Το ίδιο, η δικιά μου sim σέρνεται και η καινουρια στα ίδια σημεία με την ίδια κάλυψη φορτώνει σφαίρα!

 

Δεν εξηγείται αλλιώς! Κάτι με περιορισμό έχει να κάνει!

Edited by epaminos

Chown the world!!! :cool:

 

iMessage: epaminos@me.com

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και την δοκίμασα!

 

Σε διάφορες συσκευές (Νόκια, Έριξον, μέχρι και iPad 3G)

 

Το ίδιο, η δικιά μου sim σέρνεται και η καινουρια στα ίδια σημεία με την ίδια κάλυψη σέρνεται!

 

Δεν εξηγείται αλλιώς! Κάτι με περιορισμό έχει να κάνει!

 

Μπορει να έχει πρόβλημα η γραμμή σου. Περιορισμός, δεν υφίσταται. Στα συμβόλαια με πάγιο για data όταν φτάνεις το όριο απλά στο κόβει. Μην επιμένεις, κάτι θα ξέρω για να το λέω.

Πάρε 1231 και πες τους το πρόβλημα που έχεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...