Jump to content

Πρόγραμμα flashing Phoenix Software Suite


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΕ ΣΒΗΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ γίνεται το refurbish !!!!!!!!!!!!!! και το συνδέεις μόλις σου βγάλει ο φοινικας το μήνυμα για αποσύνδεση-επανασύνδεση κλπ αφού πατήσεις το ΟΚ στο popup.

 

Αν τυχόν ανοίξει το κινητό και δε φλασαρει , κρατημα το ON/OFF 10" να κανει 3 δονήσεις και ξανά σύνδεση χωρίς να πειράξουμε τίποτα στο PC

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΜΕ ΣΒΗΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ γίνεται το refurbish !!!!!!!!!!!!!! και το συνδέεις μόλις σου βγάλει ο φοινικας το μήνυμα για αποσύνδεση-επανασύνδεση κλπ αφού πατήσεις το ΟΚ στο popup.

 

Αν τυχόν ανοίξει το κινητό και δε φλασαρει , κρατημα το ON/OFF 10" να κανει 3 δονήσεις και ξανά σύνδεση χωρίς να πειράξουμε τίποτα στο PC

 

Οκ εγω παντως αν και η πρωτη μου φορα το εκανα ετσι και μου πετυχε!!!Θα το προσεξω αν ξαναβγει κανα καινουργιο update!!!

 

Μηπως μπορεις να μας πεις με ποιον τροπο και αν γινεται στο μενου να σβησουμε καποιον φακελο απο αυτους που εχεις φτιαξει

η να τον μετακινησουμε μεσα σε καποιον αλλο??

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν ανοίξει το κινητό και δε φλασαρει , κρατημα το ON/OFF 10" να κανει 3 δονήσεις και ξανά σύνδεση χωρίς να πειράξουμε τίποτα στο PC

 

Για το δικό μου N8 πάντως δεν χρειάζεται να βγάζω και να βάζω το καλώδιο.

Απλά πατάω για να κλείσει με τις 3 δονήσεις και μετά πατάω το OK στο pop-up του phoenix και συνεχίζει.

 

Και αυτό γιατί στο N8 εφόσον δεν μπορεί να βγει η μπαταρία, με το που βάζεις το καλώδιο το τηλέφωνο ξυπνάει και αρχίζει να φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την καινούρια Belle αλλά όταν πάω να την περάσω στο phoenix, μου την βρίσκει κανονικά αλλά όταν πάω στα options μου βγάζει ένα σφάλμα ότι και καλά δεν μπορεί να διαβάσει ένα αρχείο.Μου βγάζει στην αρχή για το rofs2 αλλά αν αλλάξω το όνομα το δέχεται αλλά μετά μου βγάζει σφάλμα για άλλο αρχείο..Το αλλάζω και αυτό κ όταν παταώ μετά να ξεκινήσει το φλασάρισμα μου λέει ότι δεν βρέθηκαν τα αρχεία.Δοκιμάζω μετά απο τα options να τα βάλω εγώ τα αρχεία σβήνοντας τα προηγούμενα αλλά πάλι τπτ... Είναι η 1η φορά που μου συμβαίνει αυτό ..Έχει τύχει σε κανέναν? 3η και φαρμακερή μου φαίνεται αυτή η Belle! :D

http://i41.tinypic.com/5oxc8h.jpg

αυτό είναι το σφάλμα που μου βγάζει

Την official μου την πέρασε κανονικά

Edited by Xrispa
φωτο
Link to comment
Share on other sites

στο path βαλε μονο τα αρχεια της belle της αννα δεν χρειαζονται.

 

ετσι το εκανα ειχα φλασαρει και την αννα δεν ειναι πρωτη φορα τα αρχεια τησ αννα δεν τα εχω καν στον υπολογιστη οταν παταω firmware update εμφανιζει στο produuct code 0599771: russian_dg_hungary sw version 022.014 δδεν ειναι αυτη η μπελε και τον οδηγο τον παω κατα γραμμα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ειμαι φαν της νοκια εδω και πολλα χρονια. ειχα το 7650 το Ν 80 και πριν 2 βδομαδες πηρα το Ν8 απο γερμανια ,φανταστικο κινητο .Το μονο κακο ηταν οτι δεν ειχε την ελληνικη γλωσσα ,ετσι αρχισα να διαβαζω στο φορουμ τι επρεπε να κανω.Πρασπαθησα να κατεβασω το φοινικα σε διαφορες εκδοσεις που λενε οι φιλοι μας εδω ,και απο διαφορα σαιτ που εβρισκα ,οταν το εκανα εγκατασταση ολα μου εβγαζαν erron loading componet/HRESULT 0X80040154......../This means:Η κλαση δεν εχει καταχωρηθει /οκ

Για να μην σας κουραζω ακολουθησα κατα γραμμα τον οδηγο για την εγκατασταση των ελληνικων και τελικα το τηλ. δεν ανοιγε καθολου,αναγκαστικα και το πηγα στην νοκια και μου εβαλε τα ελληνικα .πληρωσα 20 ευρω και μου ειπαν οτι αν παω να κανω καποιο update θα τα ξαναχασω τα ελληνικα και θα θελω παλι ενα 20 ευρω για να μου τα ξαναβαλουν

Τωρα θελω να βαλω την νεα εκδοση και φοβαμε μην χασω τα ελληνικα ,πειτε μου μηπως φταει ο υπολογιστης μου που δεν μπαινει ο φοινιξ (εχει τα vista) ή απλα δεν κατεβαζω την σωστη εκδοση, και αν ναι στειλτε μου με ΠΜ την σωστη διευθυνση για να τον κατεβασω απο εκει.

Η τελευταια που δοκιμασα να βαλω εχθες ηταν η ■Phoenix Service Software 2011.14.004.45945 την κατεβασα απο 3 διαφορετικα σιτε ,και μου εκανε τα ιδια που λεω παραπανω στην εγκατασταση ,οποτε δεν το ξανα διακινδυνευω να συνδεσω το τηλ. και να παθω τα ιδια

σας παρακαλω βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

οταν το εκανα εγκατασταση ολα μου εβγαζαν erron loading componet/HRESULT 0X80040154......../This means:Η κλαση δεν εχει καταχωρηθει /οκ

 

Θεωρητικά το πρόβλημά σου πρέπει να επικεντρώνεται στο error loading component.

Φαντάζομαι ότι έχεις κάνει τα σχετικά updates για το λειτουργικό.

Επίσης δες αν οι βιβλιοθήκες .NET είναι ενημερωμένες.

Εγώ πάντως θα ξήλωνα τα πάντα (nokia suite, phoenix, nokia drivers), θα καθάριζα τα temp των windows (& το user temp), reboot και θα έκανα εγκατάσταση, πρώτα το nokia suite και μετά το phoenix (ειδικά το τελευταίο, θα το έκανα run as administrator).

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα Ν8 το οποιο μετα απο φλασαρισμα εχει νεκρωθει.

προσπαθησα με το phoenix αλλα δεν βλεπει μαλον την usb ( Waiting for USB device.)... εδω σταματα και βγαζει σφαλμα (εδω θελω να ρωτησω αν θελει το δικο του καλωδιο γιατι εγω χρησιμοποιο καλωδιο απο καποιο αλλο νοκια)

1.-στο φλασαρισμα με phoenix η μπαταρια και η καρτα σιμ πρεπει να ειναι επανω .?????

2.-οταν βγαζει το phoenix ενα παραθυρο που αναφερει να βγαλω την usb ,να πατησω το κουμπι power, κλπ αυτα τα εφαρμοζουμε κατα γραμμα????

3.-και τελοσ ολη η διαδικασια πρεπει να γινει με το τ/φ συνδεμενο στο υπολογιστη η το βαζουμε μονο τοτε οταν ξεκινα η διαδικασια φλασαρισματος .

 

βοηθηστε παιδια γιατι το προσπαθω πανω απο 10 ωρες

ευχ..........

 

το σφαλαμα που βγαινει ειναι αυτο........The flashing failed. Do you want to retry the flashing?

 

HRESULT 0x8401f141 (-2080247487)

 

Flash: Boot rom was not detected after phone boot up. Unable to start flashing.

 

Παιδια αυτο το θεμα πως το αντιμετωπιζουμε?μου το βγαζει κι εμενα αυτο το μηνυμα...:cry::blink:

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο το θεμα πως το αντιμετωπιζουμε?μου το βγαζει κι εμενα αυτο το μηνυμα...:cry::blink:

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια....

 

Διάβασε....

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα μου βγαζει erron loading componet/HRESULT 0X80040154 αλλά μια χαρά φλασάρω
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το πρόβλημά σου πρέπει να επικεντρώνεται στο error loading component.

Φαντάζομαι ότι έχεις κάνει τα σχετικά updates για το λειτουργικό.

Επίσης δες αν οι βιβλιοθήκες .NET είναι ενημερωμένες.

Εγώ πάντως θα ξήλωνα τα πάντα (nokia suite, phoenix, nokia drivers), θα καθάριζα τα temp των windows (& το user temp), reboot και θα έκανα εγκατάσταση, πρώτα το nokia suite και μετά το phoenix (ειδικά το τελευταίο, θα το έκανα run as administrator).

 

φιλε μου .

εκανα αυτα που προτεινες και παλι το ιδιο error μου βγαζει στα vista που εχω ,δοκιμασα και σε xp να βαλω το φινιξ εκει δεν γινοταν καθολου η εγκατασταση συνεχεια εψαχνε να βρει κατι.

Το εχω δοκιμασει αρκετες φορες και στα δυο pc που εχω vista kai xp με απενεργοποιημενο το αντιβαιρους ,και διαφορες εκδοσεις που βρηκα στο google, δεν μπαινει με τιποτα κανονικα (χωρις error ).

Την πρωτη φορα που νεκρωσε το τηλ. καθος πηγα να βαλω τα ελληνικα παλι η εγκατασταση ειχε γινει με αυτο το λαθος αλλα το φοινιξ λειτουργουσε και για αυτο ξεκινισα να τα περασω αλλα στο τελος εβγαλε το error και το τηλ. δεν ανοιγε μετα .Πηγα τελικα στην νοκια και μου τα εβαλε,

τωρα δεν τολμο να το ξανακανω αφου δεν μπαινει το προγραμα χωρις να βγαλει αυτο το error

Error loading component

HRESULT 0x80040154 (-2147221164)

This means:

Η κλάσση δεν εχει καταχωρηθει

αυτο το βγαζει στα vista

αν μπορει καποιος ας μου στειλει με ΠΜ απο που να το κατεβασω

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω γιατι αλλα οταν παταω firmware update δεν μου εμφανιζει το αρχειο της μπελε αλλα το προηγουμενο της αννα να πω επισης οτι εχω δημιουργησει ακριβως τα ιδια path με αυτα του οδηγου γιατι δεν υπηρχαν και μεσα εβαλα τον φακελο RM 596 ο οποιος περιεχει τα αρχεια που ξεζιπαρα απο το αρχειο που κατεβασα απο το καθεμερινο τι κανω λαθος?

Και γω το ιδιο προβλημα , χωρις να εχω βαλει πουθενα αρχεια της αννα...Μηπως στο Firmware Update Advanced Options of DP.2, σε εκεινο το παραθυρο, να σβηνω ενα ενα τα αρχεια της αννα, για να περασω της belle? Βοηθηστε με γιατι σκαλωσα και καθε φορα που κανω refurbish παλι στην αννα ειμαι!:mad:

Επισης παραθετω αυτον τον συνδεσμο μηπως φταει το path ..Εχω windows 7..http://imageshack.us/photo/my-images/72/59686689.png/

Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325813#post3987579

Δοκίμασε να τρέξεις το phoenix σαν administrator. Στα windows 7 σε εμένα δε χρειαζόταν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ιδιο προβλημα , χωρις να εχω βαλει πουθενα αρχεια της αννα...Μηπως στο Firmware Update Advanced Options of DP.2, σε εκεινο το παραθυρο, να σβηνω ενα ενα τα αρχεια της αννα, για να περασω της belle? Βοηθηστε με γιατι σκαλωσα και καθε φορα που κανω refurbish παλι στην αννα ειμαι!:mad:

Επισης παραθετω αυτον τον συνδεσμο μηπως φταει το path ..Εχω windows 7..http://imageshack.us/photo/my-images/72/59686689.png/

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325813#post3987579

Link to comment
Share on other sites

Φιλε , σου σπαω τα νευρα το ξερω , αλλα ποια ειναι η λυση κατα τι γνωμη σου? Εχω διαβασει πολλες φορες τον οδηγο αλλα δεν με βοηθα....
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που κανω refurbish παλι στην αννα ειμαι!:mad:

 

Τον σύνδεσμο δεν μπορώ να τον δω, αλλά αν κάθε φορά που κάνεις refurbish καταλήγεις στην Anna σημαίνει ότι στο path που ψάχνει το phoenix τα αρχεία για το firmware βρίσκονται τα αρχεία της Anna.

Θα πρέπει να σβήσεις τα αρχεία και να βάλεις τα αντίστοιχα από την belle.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει τωρα τα ιδια paths στο product location με τον οδηγο..Εχω βαλει τα αρχεια της belle slim εκει που πρεπει και μετα το firmware uprgrade μου βγαζει το μηνυμα Neither DP 1.0 OR DP2.0 was found... blah blah... Σορρυ ρε παιδια αλλα ειμαι τελειως αρχαριος.... :sorry: Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

και εγω που εχω φλασαρει κανα 2 φορες σας ειπα το ιδιο θεμα εχω δεν μου αναγνωριζει τα αρχεια δεν μπορει να τα βρει μεχρι και σε αλλο υπολογιστη το δοκιμασα περασα τον φοινικα απο την αρχη εβαλα τα αρχεια και σε δικο μου path αλλα και σε αυτο που λεει ο οδηγος και τιποτα ο φοινικας δεν τα βρισκει

 

πιστευω οτι σε μενα φταιει το data package 2 admin location και το λεω αυτο γιατι αν παω tools_-->location και διαγραψω τα παντα και βαλω τα path του οδηγου και μεσα τα αρχεια τησ μπελε αφηνω το 3 κενο οταν παταω apply μου βγαζει οτι δεν μπορει να μεινει κενο το κελι αρα θα βαλει το προεπηλεγμενο path το οποιο το εχω δημιουργησει εγω ηδη μετα δοκιμασα να κανω την ιδια διαδικασια μου εβγαζε μηνυμα οτι το data package 2 admin location δεν υπαρχει σαν path τωρα δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω ελπιζω να βρει καποιοσ λυση γιατι εχουμε το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με παρατήρηση του mpapad (ίσως εύστοχη) ίσως πρέπει να τρέξεις το phoenix σαν administrator. Προσωπικά δε το έκανα στα windows 7, γιαυτό δε το έχω πει στον οδηγό. Δοκίμασε και πες μας.

 

Κάντε το εξής: Βάλτε και στο τρίτο πεδίο ότι έχετε βάλει στα άλλα. Δηλαδή στο data package 2 βάλτε ίδιο path με τα δύο προηγούμενα και δοκιμάστε.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Mπα , το ειχα δοκιμασει να βαλω και στα τρια το ιδιο , αλλα παλι τα ιδια...Αυτο , το να το τρεξεις σαν administrator , πως γινεται?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Mπα , το ειχα δοκιμασει να βαλω και στα τρια το ιδιο , αλλα παλι τα ιδια...Αυτο , το να το τρεξεις σαν administrator , πως γινεται?

 

Δεξι κλικ στο φοινικα (εικονιδιο) και εκετλεση ως διαχειριστης.Αντε τελικα με πεισατε και την περασα κι εγω,ευχαριστω τον φιλο logoskon πολυ καλη δουλεια...και Moralas για τον οδηγο,παντως στο φλασαρισμα ολα τα εκανα manual,δημιουργία φακελων κτλ γιατι δεν υπηρχε ο φακελος που ελεγε στο manual Ο φιλος moralas παρ ολο που ειχα εμφανιση κρυφων αρχειων και φακελων...παρ οτι με φλομωσε στα error ολα στο τελος πηγαν καλα και περαστηκε η Belle με τη διαιτα...τωρα ας μου πει καποιος φιλος χρειαζεται κατι εξτρα να περασω η ειμαι οκ.Format ειχα κανει πριν φλασαρω και ολα τρεχουν σφαιρα.

Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Μα λέω ότι αν δεν τον έχει δημιουργήσει αυτόματα, τον δημιουργείτε εσείς..
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου .

εκανα αυτα που προτεινες και παλι το ιδιο error μου βγαζει στα vista που εχω ,δοκιμασα και σε xp να βαλω το φινιξ εκει δεν γινοταν καθολου η εγκατασταση συνεχεια εψαχνε να βρει κατι.

Το εχω δοκιμασει αρκετες φορες και στα δυο pc που εχω vista kai xp με απενεργοποιημενο το αντιβαιρους ,και διαφορες εκδοσεις που βρηκα στο google, δεν μπαινει με τιποτα κανονικα (χωρις error ).

Την πρωτη φορα που νεκρωσε το τηλ. καθος πηγα να βαλω τα ελληνικα παλι η εγκατασταση ειχε γινει με αυτο το λαθος αλλα το φοινιξ λειτουργουσε και για αυτο ξεκινισα να τα περασω αλλα στο τελος εβγαλε το error και το τηλ. δεν ανοιγε μετα .Πηγα τελικα στην νοκια και μου τα εβαλε,

τωρα δεν τολμο να το ξανακανω αφου δεν μπαινει το προγραμα χωρις να βγαλει αυτο το error

Error loading component

HRESULT 0x80040154 (-2147221164)

This means:

Η κλάσση δεν εχει καταχωρηθει

αυτο το βγαζει στα vista

αν μπορει καποιος ας μου στειλει με ΠΜ απο που να το κατεβασω

αγνοήστε το ,σε μένα μια χαρά φλασάρει κι ας βγάζει αυτό το σφάλμα

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και αυτα τα ιδια παλι φιλε μου

Σίγουρα κάτι δε κάνεις σωστά. Ειδικά σε windows 7 είναι καρατσεκαρισμένο ότι δουλέυει κανονικά με τις οδηγίες. Αν έχεις teamviewer στο φτιάχνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...