Jump to content

Πρόγραμμα flashing Phoenix Software Suite


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα κ απο μένα παιδια, η ιστορία μου πάει κάπως έτσι:

αγόρασα το νοκια 701 προχθες και προφανώς ήταν παρεισαγωγής, οπότε δεν το σκέφτηκα αρχικά και έκανα αναβάθμιση και ελληνικά...γιοκ! κατέβασα λοιπόν το φοινιξ και προσπάθησα να περάσω τα ελληνικά όπως περιγράφεται...

μετά την εγκατάσταση του φοινικα, το νοκια σουιτ δε βλέπει πλέον το κινητο.

επίσης το φοινιξ οταν ανοιγει εμφανίζει ένα μηνυμα σφάλματος:

 

Error loading component

 

HRESULT 0x80040154 (-2147221164)

This means:

Η κλάσση δεν εχει καταχωρηθει.

 

ενώ κατέβασα το φιρμγουεαρ της συσκευης με το ελληνικο product code, δε μπορει με τιποτα να αναγνωρισει τη συσκευη μου όταν συνδέεται... (στο scan devices) οπότε δε μπορώ να προχωρήσω...

 

έχουμε καμία ιδέα/πρόταση...;

ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μετά την εγκατάσταση του φοινικα, το νοκια σουιτ δε βλέπει πλέον το κινητο.

επίσης το φοινιξ οταν ανοιγει εμφανίζει ένα μηνυμα σφάλματος:

 

Παλικάρι, δε γράφουμε το ίδιο πράγμα σε διαφορετικά thread.

 

Μάλλον το πρόβλημά σου έχει να κάνει επειδή η έκδοση του φοίνικα είναι παλαιά.

Δοκίμασε να βρεις νεώτερη, να κάνεις απεγκατάσταση το παλαιό & το nokia suite,ρίξε και ένα reboot για να καθαρίσουν τα locked αρχεία και να τα ξαναεγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, απλά για να το δεί κόσμος που έχει τη συσκευή, ή και άλλοι που ασχολούνται με το symbian το έγραψα... sorry αν θεωρείται spam...

τέτοιες "δοκιμές" έκανα αρκετές φορές...αλλά μάταια...

τώρα κάτι πάει να γίνει μάλλον, αλλά τυχαία μου φαίνεται... ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα σε ολους...μια ερωτηση εχω...βαζω να φλασαρω το κινητο και την ωρα που βαζω product code και παταω check availability μου πεταει αυτο το μηνυμα ''Το σύστημα δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση 'utf8'. Γραμμή 1, θέση 31.'' κατα 99% φταει το lap top μου και ειναι θεμα κωδικοποιησεις της ελληνικης γλωσσας αν δεν κανω λαθος...εχω ψαξει παρα πολλεσ ωρες στο google και εχω κατεβασει παρα πολλα αρχεια αλλα τιποτα...μηπως ειναι κανεις εδω τοσο καλοσ χακερας να μου πει τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα σε ολους...μια ερωτηση εχω...βαζω να φλασαρω το κινητο και την ωρα που βαζω product code και παταω check availability μου πεταει αυτο το μηνυμα ''Το σύστημα δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση 'utf8'. Γραμμή 1, θέση 31.'' κατα 99% φταει το lap top μου και ειναι θεμα κωδικοποιησεις της ελληνικης γλωσσας αν δεν κανω λαθος...εχω ψαξει παρα πολλεσ ωρες στο google και εχω κατεβασει παρα πολλα αρχεια αλλα τιποτα...μηπως ειναι κανεις εδω τοσο καλοσ χακερας να μου πει τι πρεπει να κανω?

 

και μενα μου το κανει..εχει κανενας το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα σε ολους...μια ερωτηση εχω...βαζω να φλασαρω το κινητο και την ωρα που βαζω product code και παταω check availability μου πεταει αυτο το μηνυμα ''Το σύστημα δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση 'utf8'. Γραμμή 1, θέση 31.'' κατα 99% φταει το lap top μου και ειναι θεμα κωδικοποιησεις της ελληνικης γλωσσας αν δεν κανω λαθος...εχω ψαξει παρα πολλεσ ωρες στο google και εχω κατεβασει παρα πολλα αρχεια αλλα τιποτα...μηπως ειναι κανεις εδω τοσο καλοσ χακερας να μου πει τι πρεπει να κανω?

 

Μου το είχε παρουσιάσει στο παρελθόν... Αν θυμάμαι καλά, έφταιγε το antivirus. Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά προσωπικά θα απεγκαθιστούσα το φοίνικα και θα τον εγκαθιστούσα με απενεργοποιημένο το antivirus / firewall. Για ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια βάλε την έκδοση 2011.14.004.45945 του φοίνικα, που απ' όσο κατάλαβα την έχουν αρκετοί και είναι αξιόπιστη.

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

σε windows 7 ultimate 64bit μου βγαζει ακομα το προβλημα.μπορω να φλασαρω αν το κατεβασω απο navifirm αλλα οταν παω να το κατεβασω μεσα απο το φοινηκα μου βγαζει αυτο το σφαλμα (Το σύστημα δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση 'utf8'. Γραμμή 1, θέση 31).εβαλα και την εκδοση που ειπε ο φιλος πο πανω αν και ηταν ποιο παλια απο την δικια μου
Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια σε ολους!

 

Επιδη εχθες ταλαιπωρηθηκα αρκετα μεχρι να φλασαρω το κινητο μου θα ηθελα να ρωτησω μερικα

πραγματα για να ειμαι σιγουρος:

 

1.Υπαρχει προβλημα αν το φλασαρω με την επιλογη dead phone , παντα ? (μονο ετσι καταφερα να το φλασαρω)

2.Εαν δεν υπαρχει προβλημα χανω τα παντα απο την μνημη Ε αν το φλασαρω σαν dead phone ?

(ειχα κανει φορματ πριν το φλασαρω και δεν ξερω )

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια σε ολους!

 

Επιδη εχθες ταλαιπωρηθηκα αρκετα μεχρι να φλασαρω το κινητο μου θα ηθελα να ρωτησω μερικα

πραγματα για να ειμαι σιγουρος:

 

1.Υπαρχει προβλημα αν το φλασαρω με την επιλογη dead phone , παντα ? (μονο ετσι καταφερα να το φλασαρω)

2.Εαν δεν υπαρχει προβλημα χανω τα παντα απο την μνημη Ε αν το φλασαρω σαν dead phone ?

(ειχα κανει φορματ πριν το φλασαρω και δεν ξερω )

Φλασαρισμα με dead phone παντα!!

Ναι για σωστο φλασαρισμα κανουμε φορματ πρωτα την Ε κ μετα *#7370# hard reset!

Mετα προχωραμε στο φλασαρισμα.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρισμα με dead phone παντα!!

Ναι για σωστο φλασαρισμα κανουμε φορματ πρωτα την Ε κ μετα *#7370# hard reset!

Mετα προχωραμε στο φλασαρισμα.

 

Δεν γινετε να μην κανω φορματ ? Να μην τα ξαναβαζω ολα απο την αρχη παλι..

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε να μην κανω φορματ ? Να μην τα ξαναβαζω ολα απο την αρχη παλι..

Εμ μαλλον οχι.Για να γινει σωστα κ να εχεις <καθαρο τηλεφωνο>!!Εαν δεν κανεις, μπορει κατι να σου δημιουργησει προβλημα!!

Δοκιμασε αλλα.......

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τον οδηγο για να περασω ελληνικα σε ενα τηλ νοκια αλλα μολις βαζω το Product code και παταω check availability μου βγαζει ενα σφαλα ενα: "FiReDownloadUI και λεει System does not support 'utf8' encoding. Line 1, position 31."

Ξερει κανεις πως το λυνω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τον οδηγο για να περασω ελληνικα σε ενα τηλ νοκια αλλα μολις βαζω το Product code και παταω check availability μου βγαζει ενα σφαλα ενα: "FiReDownloadUI και λεει System does not support 'utf8' encoding. Line 1, position 31."

Ξερει κανεις πως το λυνω αυτο?

 

αλλαξε εκδοση του φοινικα

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τον οδηγο για να περασω ελληνικα σε ενα τηλ νοκια αλλα μολις βαζω το Product code και παταω check availability μου βγαζει ενα σφαλα ενα: "FiReDownloadUI και λεει System does not support 'utf8' encoding. Line 1, position 31."

Ξερει κανεις πως το λυνω αυτο?

 

Το check availability εδώ και κάτι μήνες δεν λειτουργεί στο Phoenix από τους severs της Nokia και μην παιδεύεσαι τσάμπα με αυτό.

Κατέβασε τα αρχεία του Product code που σε ενδιαφέρει από το NaviFirmPlus 1.5 και βάλτα εσύ στο φάκελο rm-596 στη διαδρομή που σου δείχνει στο check availability ο Phoenix

[ATTACH]23306[/ATTACH]

 

Καλή Χρονιά !!!

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου.

Μηπως ξερεις εαν ενα αρχειο C6_MC07_SD_G2_5.0.FPSX που ειναι 1,5γιγα χρειαζεται απαραιτητα να το κατεβασω?!

Επισης το ονομα του φακελου ποιο θα πρεπει να ειναι?! Γιατι απο το navifrim τα κατεβαζει σε ενα φακελο 0596315.

Edited by mitsakos23
Link to comment
Share on other sites

C6_MC07_SD_G2_5.0.FPSX είναι της κάρτας sd. Γίνετε δουλειά και χωρίς αυτά.

Το ονομα του φακελου πρεπει να ειναι RM-596

Ο φάκελος 0596315 είναι το Ελληνικό Product Code του C6-00.

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Το check availability εδώ και κάτι μήνες δεν λειτουργεί στο Phoenix από τους severs της Nokia και μην παιδεύεσαι τσάμπα με αυτό.

[ATTACH]23306[/ATTACH]

 

Καλή Χρονιά !!!

 

αυτο ισχυει?γιατι και εμενα το ιδιο κανει και εχω την 2011.14.004.45945

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Μια ερωτηση κρισεως κ θα ηθελα μια απαντηση υπευθυνη ομως!!

Τα συχνα-απανωτα φλασαρισματα κανουν καποια ζημια στην συσκευη;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τι ζημιά να προκαλέσουν ? Είναι σαν να ρωτάς εάν κάνεις φορμάτ στον σκληρό δίσκο θα τον καταστρέψεις....
Link to comment
Share on other sites

Το sync με το nokia suite με flashαρισμενη belle δουλευει κανονικοτατα;
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Τι ζημιά να προκαλέσουν ? Είναι σαν να ρωτάς εάν κάνεις φορμάτ στον σκληρό δίσκο θα τον καταστρέψεις....

Ξερω ΄γω ρε φιλε;Μπορει,λεω εγω με το φτωχο μου το μυαλο,απο τα απανωτα hard reset να μπλοκαρει.....Ρωταω διοτι δεν ειμαι γνωστης των μνημων,σκλ.δισκων κτλ.απο τι μπορουν να χαλασουν.Ειχα μια εξ.μνημη 8αρα κ μια μερα παρεδωσε πνευμα!!Απο τι να χαλασε πχ. ;

Και πολλοι φιλοι εδω μεσα αποφευγουν να κανουν φορματ.Γιατι;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ηλεκτρονικά μπορεί να τα παίξουν κάποια στιγμή...δεν σημαίνει ότι η κάρτα μνήμης χάλασε από τα φορμάτ όμως. Τώρα γιατί πολύ το αποφεύγουν...ρώτα τους. Εγώ στο Ν8 είχα κάνει καμιά 20ρια φλασαρίσματα τουλάχιστον και δεν έπαθε τίποτα. Στο Ν9 έκανα φλαράσιμα την 2η μέρα....
Link to comment
Share on other sites

Τα συχνα-απανωτα φλασαρισματα κανουν καποια ζημια στην συσκευη;

Τι ζημιά να προκαλέσουν ? Είναι σαν να ρωτάς εάν κάνεις φορμάτ στον σκληρό δίσκο θα τον καταστρέψεις....

 

Για τη μνήμη του κινητού ισχύει ότι και με τις flash & τους δίσκους SSD.

Όλες οι NAND μνήμες φθείρονται με τις λειτουργίες Εγγραφής και Διαγραφής.

 

NAND Evolution and its Effects on SSD Useable Life White Paper

 

Multiple writes and erases to a NAND flash cell breaks down the oxide barrier over time,

making it more difficult to "keep the electrons in place." Therefore, there is an inverse

relationship between endurance and data retention — the more writes and erases, the

shorter the data retention.

Και ένα πιο γενικό πάνω στις NAND από wikipedia.

 

Πιστεύω να σας κάλυψα!

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Αντέχουν μερικές χιλιάδες διαγραφές εγγραφές...Με 5-10-20 δεν παθαίνουν τίποτα

Το θεμα ειναι οτι σχεδον ολοι μας γραφουμε-ξεγραφουμε πανω απο 100-150!!! εφαρμογες.Ψαχνουμε συνεχεια οτι βγαινει καινουργιο.

Και στις δυο μνημες.:cry:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...