Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω ολες τις αποδειξεις κ απο κοτσωβολο κ απο αρβατο οπως κ την "διαγνωση" της αρβατο οτι δεν υποστηριζει ελληνικα η συσκευη.......μολις ανοιγω το κινητο στην επιλογη της γλωσσας εμφανιζονται μονο σλαβικες αν δεν κανω λαθος γλωσσες(βουλγαρικα κλπ), εσθονικα κ δεν θυμαμαι τι αλλο ουτε αγγλικα ουτε γαλλικα ουτε γερμανικα.....

κ με το φτωχο μου το μυαλο λεω εγω: πως πριν το κρασαρισμα υποστηριζε ελληνικα??? ποιος χακαρε την συσκευη αφου δεν το κανα εγω(δεν μ απασχολει το "αθλημα") κ βγηκε εκτος εγγυησης????

 

και της γυναίκας μου δεν είχε ελληνικά αρχικά και πήρα τα παιδιά από το μαγαζί που το αγόρασα και μου είπαν να βάλω την sim και θα τα αναγνωρίσει ακόμα... οπότε έκανα ένα reset to factrory defaults και με ένα restart και την καρτούλα SIM μέσα τα είδε τα ελληνικά μια χαρα... ελπίζω να είναι αυτό το θέμα και ας είναι τόσο απλή η λύση... κατά τα άλλα πήγαινε και σπάστα εγώ θα τους το είχα σηκώσει γιατί ειμαστε η μόνη χώρα που κάνουν πραγματικά ότι θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά με root τι γίνεται, τι μπορώ να κάνω? Έχω πάρει την αναβάθμιση σε sence και σε 2.3.5 και θέλω να ξέρω πως μπορώ να το κάνω κι αν γίνεται... υπάρχει κάποιος οδηγός? Εψαξα λιγάκι xda αλλά μάλλον μπερδεύτηκα...:(

 

Απο όταν το Desire S απέκτησε 2.3.5 και ΗΒΟΟΤ 02 τα δεδομένα άλλαξαν όμως δεν είναι δύσκολο το root, μετά απο πολύ ψάξιμο να ένα εργαλείο για όλα τα κινητά που κάνει την δουλειά. Κάνε και ένα unlock μέσω htcdev.com για να το σπιντάρεις

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Απο όταν το Desire S απέκτησε 2.3.5 και ΗΒΟΟΤ 02 τα δεδομένα άλλαξαν όμως δεν είναι δύσκολο το root, μετά απο πολύ ψάξιμο να ένα εργαλείο για όλα τα κινητά κάνει την δουλειά. Κάνε και ένα unlock μέσω htcdev.com για να το σπιντάρεις

 

και θα ετοιμαζόμουν να σε ρωτήσω φίλε μου γιατί έχεις ασχοληθεί από ότι είδα σε προηγούμενα posts... απλά αν μπορείς να μου πεις με την σειρά τι κάνω (s-off κτλ) γιατί έχω λιγάκι μπερδευτεί και δεν έχω ξανακάνει ρε HTC root παρά μόνο στο galaxy S2 που ήταν σχετικά απλό...ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

και θα ετοιμαζόμουν να σε ρωτήσω φίλε μου γιατί έχεις ασχοληθεί από ότι είδα σε προηγούμενα posts... απλά αν μπορείς να μου πεις με την σειρά τι κάνω (s-off κτλ) γιατί έχω λιγάκι μπερδευτεί και δεν έχω ξανακάνει ρε HTC root παρά μόνο στο galaxy S2 που ήταν σχετικά απλό...ευχαριστώ πολύ!!!

 

Καλημέρα, μην κάνεις συγκρίσεις με sammy, το GSII είναι ξεκλείδωτο και εύκολο. Για αρχή θα σου έλεγα να ασχοληθείς με το unlock του bootloader μέσω htcdev.com (διαλέγοντας "other supported models"). Εάν δυσκολευτείς, είναι φυσιολογικό, εάν, δεν είναι αναγκαίο να δυσκολευτείς. Μετά τρέξε το πρόγραμμα και το root θα γίνει σε λιγότερο απο όσο κρατάει ένα τσιγάρο. Κατόπιν αυτών το κινητό παραμένει s-on :blink: :wacko:

edit:

Το app "Rom Manager" δεν μπορεί να κάνει backup την current ROM επειδή το κινητό είναι S-On ή για άλλο λόγο? Εαν φταίει το S-On, πως γίνεται S-Off??Οι κλασικές μέθοδοι (Revolutionary και τέτοια) δεν αποδίδουν.

Ευχαριστώ εκ προοιμίου

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μην κάνεις συγκρίσεις με sammy, το GSII είναι ξεκλείδωτο και εύκολο. Για αρχή θα σου έλεγα να ασχοληθείς με το unlock του bootloader μέσω htcdev.com (διαλέγοντας "other supported models"). Εάν δυσκολευτείς, είναι φυσιολογικό, εάν, δεν είναι αναγκαίο να δυσκολευτείς. Μετά τρέξε το πρόγραμμα και το root θα γίνει σε λιγότερο απο όσο κρατάει ένα τσιγάρο. Κατόπιν αυτών το κινητό παραμένει s-on :blink: :wacko:

edit:

Το app "Rom Manager" δεν μπορεί να κάνει backup την current ROM επειδή το κινητό είναι S-On ή για άλλο λόγο? Εαν φταίει το S-On, πως γίνεται S-Off??Οι κλασικές μέθοδοι (Revolutionary και τέτοια) δεν αποδίδουν.

Ευχαριστώ εκ προοιμίου

 

Ναι όντως δεν είναι τόσο απλό όσο θα περίμενα... θα δω τι θα κάνω, σε ευχαριστώ πολύ!!!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν είναι τόσο απλό όσο θα περίμενα... θα δω τι θα κάνω, σε ευχαριστώ πολύ!!!! :happy:

 

Το bootloader είναι λίγο χρονοβόρο αλλά με υπομονή το'χεις.

 

Αν δεν μπορεί γενικά απο CWM να κάνει backup τις roms τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνει και το root, γιατί,αν κάτι πάει στραβά κάνεις restore την προηγούμενη rom και όλα εντάξει. Ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά και γίνεται κανονικά το backup; Εγώ ξέρω ότι ακόμα και ένα τηλέφωνο ρουταρισμένο και s-on κάνει backup με cwm, έχει αλλάξει κάτι τώρα;

 

Δεν γίνεται κανονικά το backup, δηλαδή δεν μπαίνει σε CWM, εξού ο επιπλέον προβληματισμός. Υποθέτω πως τροχοπέδη είναι το S-Off, άλλωστε είναι η μόνη δικλείδα ασφαλείας στο κινητό μου ακόμα ενεργή. Μετά απο μια ματιά σε XDA και CoreDroid χρειάζεται το κινητό να είναι S-Off. Σαν να λέμε, τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια. Το S-Off ψάχνω τώρα, πως γίνεται.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Τότε,φίλε μου, η ταπεινή μου γνώμη είναι πρώτα να βρεις πώς να κάνεις το s-off και μετά να κάνεις root και να περνάς όποια rom επιθυμείς! Όπως έγραψα είναι καλό να υπάρχει το restore σε όποια περίπτωση κάτι πάει λάθος.

 

προφανώς, όμως έκανα ότι μπορούσα και με την σειρά που τα περιγράφω σε προηγούμενο post. Οπότε το θέμα είναι το S-Off με ΗΒΟΟΤ να τελειώνει σε 02. :this: :lost: :devil:

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα σε όλους!

Έχει να μου προτείνει κάποιος ενα ποιοτικό screen protector για το Desire μου;;Έψαχνα να βρω καποιο της Belkin αλλα η συγκεκριμένη εταιρεία είδα ότι δεν βγάζει για το κινητό μας.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα σε όλους!

Έχει να μου προτείνει κάποιος ενα ποιοτικό screen protector για το Desire μου;;Έψαχνα να βρω καποιο της Belkin αλλα η συγκεκριμένη εταιρεία είδα ότι δεν βγάζει για το κινητό μας.

 

ebay, βέβαια έσπασα την παράδοση και σε αντίθεση με άλλα κινητά για το desire πήρα απο ένα κατάστημα που βρήκα στο Σκρούτζ. Πάντως, το θέμα είναι πως το screen protector μπαίνει με νερό :happy:

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

και της γυναίκας μου δεν είχε ελληνικά αρχικά και πήρα τα παιδιά από το μαγαζί που το αγόρασα και μου είπαν να βάλω την sim και θα τα αναγνωρίσει ακόμα... οπότε έκανα ένα reset to factrory defaults και με ένα restart και την καρτούλα SIM μέσα τα είδε τα ελληνικά μια χαρα... ελπίζω να είναι αυτό το θέμα και ας είναι τόσο απλή η λύση... κατά τα άλλα πήγαινε και σπάστα εγώ θα τους το είχα σηκώσει γιατί ειμαστε η μόνη χώρα που κάνουν πραγματικά ότι θέλουν!!!

 

οταν βαζω την sim κ το ανοιγω οντως μου εμφανιζει Ελληνικα.....μου λεει "επιλεξτε γλωσσα" Ελληνικοτατα χωρις ομως να μπορω να τα επιλεξω γιατι δεν υπαρχουν σαν επιλογη..... η απαντηση της htc ηταν να κατεβασω καποια εφαρμογη απ το market..... ξερει κανεις ποια εφαρμογη να κατεβασω ωστε να γινει "ελληνικο" το κινητο????

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω την sim κ το ανοιγω οντως μου εμφανιζει Ελληνικα.....μου λεει "επιλεξτε γλωσσα" Ελληνικοτατα χωρις ομως να μπορω να τα επιλεξω γιατι δεν υπαρχουν σαν επιλογη..... η απαντηση της htc ηταν να κατεβασω καποια εφαρμογη απ το market..... ξερει κανεις ποια εφαρμογη να κατεβασω ωστε να γινει "ελληνικο" το κινητο????

 

Την πρότεινε ένας χρήστης 2 σελίδες πιο πριν και όπως λένε κάνει δουλειά η εφαρμογή αυτή.

Guyz, εάν καταφέρω να αλλάξω RUU το κινητό γίνεται S-Off????

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

 

λοιπον εγκατεστησα την εφαρμογη κ λειτοθργει μια χαρα.....μια ερωτηση ομως.....μετα την επιλογη των ελληνικων μου εμφανισε το αλλαγη UI επιτυχης..... τι ειναι το UI????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγκατεστησα την εφαρμογη κ λειτοθργει μια χαρα.....μια ερωτηση ομως.....μετα την επιλογη των ελληνικων μου εμφανισε το αλλαγη UI επιτυχης..... τι ειναι το UI????

 

κατά πάσα πιθανότητα εννοεί το sense (User Interface)

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες!

Μια ερώτηση...

ενώ κλήσεις skype με βίντεο γίνονται,

βίντεο κλήσεις από τις επαφές, δεν γίνονται! γιατί;;;

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δίνει την δυνατότητα για βίντεο κλήσεις από επαφές;;

Ευχαριστώ! :)

Δημήτρης__H A K U N A M A T A T A__SV1OBJ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες!

Μια ερώτηση...

ενώ κλήσεις skype με βίντεο γίνονται,

βίντεο κλήσεις από τις επαφές, δεν γίνονται! γιατί;;;

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δίνει την δυνατότητα για βίντεο κλήσεις από επαφές;;

Ευχαριστώ! :)

 

Δυστυχώς είναι κλειδωμένες....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες!

Μια ερώτηση...

ενώ κλήσεις skype με βίντεο γίνονται,

βίντεο κλήσεις από τις επαφές, δεν γίνονται! γιατί;;;

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δίνει την δυνατότητα για βίντεο κλήσεις από επαφές;;

Ευχαριστώ! :)

 

Δυστυχώς είναι κλειδωμένες....

 

γιατί να μην γίνονται ρε παιδιά? προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει αλλά το skype λειτουργεί κανονικότατα, και τυπικά μετά το update που πήρε στα μέσα του 2011, επιπρόσθετα αμέτρητοι άνθρωποι έχουν κάνει google hang out, τέλος όποτε μπαίνω απο το κινητό στο gtalk με δείχνει με κάμερα, άλλα γίνονται βιντεοκλήσεις. Να σας βάλω στην "εξίσωση" και το viber?

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Kill Google kill Android. Για αυτό δεν γίνονται. Μέσω 3g σύνδεσης ή wifi και μέσω προγράμματος ναι...αλλά τις βιντεοκλήσεις όπως τις ξέραμε παλιά, το ξεχνάμε...Το google talk κάνει βιντεοκλήσεις, όμως χρειάζεσαι να είσαι συνδεδένος με το ιντερνετ του παρόχου (εάν φυσικά είσαι root), ή αλλιώς wifi
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση Νο2:

Μπορώ να έχω πρόσβαση στην κάμερα που επιβλέπω το μωρό από το κινητό μου;;; είναι 2,4ghz!

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα baby monitor δηλαδή που να με συνδέει με την κάμερα; (έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάτι)

το μόνο που βρήκα είναι να βάλω ένα κινητό android για κάμερα, και να συνδέομαι εκεί!

Δημήτρης__H A K U N A M A T A T A__SV1OBJ
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση Νο2:

Μπορώ να έχω πρόσβαση στην κάμερα που επιβλέπω το μωρό από το κινητό μου;;; είναι 2,4ghz!

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα baby monitor δηλαδή που να με συνδέει με την κάμερα; (έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάτι)

το μόνο που βρήκα είναι να βάλω ένα κινητό android για κάμερα, και να συνδέομαι εκεί!

 

κατι τετοιο ενοεις?

 

ip cam viewer

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορεις ας με βοηθησει..

 

εχω στο αυτοκινητο μια οθονη 2 din Kenwood και πηρα ενα bluetooth για επικοινωνια με το desrire S. Μοντελο KCA-BT300

 

Με τους λατινικους χαρακτηρες δεν εχω προβλημα αλλα καποιους ελληνικους αλλοτε τους βγαζει στην οθονη σωστα και αλλοτε με ?

πχ Το Γιαννης σαν Γι?ννης

Και με πεζα και με κεφαλαια

 

Πηγα εδω για software update

 

http://www.kenwood.com/cs/ce/bt/index.php

 

Εδωσα αριστερα

 

KDC-3

KDC-348U

KCA-BT300

 

Αλλα στην λιστα με htc δεν βρισκω το desire S

 

Μηπως το εχει με αλλο κωδικο ονομα ??

 

Ευχαριστω.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης εάν το θέμα σου είναι εναλλακτικές ονομασίες του Des S τότε δες εάν έχει "HTC Saga" ή "HTC Bravo"

κατά τα άλλα δεν έχω σχετική εμπειρία. Σε τέτοιες περιπτώσεις, εάν αποτύχουν όλα διάβασε τις οδηγίες (το έχεις υπόψιν σου πιστεύω) :rtfm:

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης εάν το θέμα σου είναι εναλλακτικές ονομασίες του Des S τότε δες εάν έχει "HTC Saga" ή "HTC Bravo"

κατά τα άλλα δεν έχω σχετική εμπειρία. Σε τέτοιες περιπτώσεις, εάν αποτύχουν όλα διάβασε τις οδηγίες (το έχεις υπόψιν σου πιστεύω) :rtfm:

 

Ουτε με αυτο το ονομα εχει.....Εχει αρκετα που αρχιζουν απο P

 

μηπως καποιο απο αυτα ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με το P είναι κυρίως παλιότερα κινητά με windows mobile, πχ p3300 κλπ ;)

 

Τελικα ολα τα κινητα που εχει στη λιστα ειναι με λειτουργικο windows...:(:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...