Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν νομίζω να μην μπορείς να αλλάξεις ROM έχοντας κάνει S-off και root. Δαίμονα, είχα επαναφέρει το gt540 απο brick που του έκανα εγώ ο ίδιος. Προσωπικά, θα του αλλάξω ROM αφού βεβαιωθώ πως η htc δεν του δώσει παγωτό (επιτρέψτε μου να είμαι αισιόδοξος)

 

Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι. Απλα ομως εχε υποψιν οτι δεν ειναι S-off με το unlock της HTC. Απο οσο διαβασα στο xda λογικα γινεται απλα ισως ειναι καλυτερο να κανεις downgrade πρωτα. Αλλα οπως λες ισως το παρουμε επισημα. Αναμενουμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω την εντυπωση επειδη εχει στο κατω μερος την κεραια του...Παντως σε συγκρητικα τεστ με αλλα τηλεφωνα ειναι με διαφορα το τελευταιο σε κλειδωμα δορυφορων...εν αντιθεση με το wildfire S που κλειδωνει στα 5 με 10" το πολυ....κατα τα αλλα πιστευω οτι ειναι μια απο τις πιο αξιολογες συσκευες που κυκλοφορουν απο ολες της αλλες αποψης(εκτος GPS) :lol:

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Xtra Data Downloader και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, ο χρόνος κλειδώματος έχει πέσει σε δευτερόλεπτα από λεπτά που ήταν παλιότερα. Δεν έχω κάνει πολλές δοκιμές ακόμα για να είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητά του, αλλά στο Omnia που υπήρχε η ίδια υπηρεσία λειτουργούσε άψογα. Θα το δοκιμάσω περισσότερο και τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Xtra Data Downloader και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, ο χρόνος κλειδώματος έχει πέσει σε δευτερόλεπτα από λεπτά που ήταν παλιότερα. Δεν έχω κάνει πολλές δοκιμές ακόμα για να είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητά του, αλλά στο Omnia που υπήρχε η ίδια υπηρεσία λειτουργούσε άψογα. Θα το δοκιμάσω περισσότερο και τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

 

Αυτο το προγραμμα φιλε μου ειναι με υποβοηθηση A-GPS μεσω internet....εγω μιλαω καθαρα και μονο απο το GPS χωρις να ειναι το τηλεφωνο συνδεμενο στο internet.

To καλυτερο προγραμματακι μεχρι στιγμης που το βοηθαει πολυ (χωρις να απαιτειται συνδεση) ειναι το GPSFix και για μεγαλυτερη ακομα βοηθεια για να κλειδωση περιπου στο λεπτο να γυρισης και το κινητο αναποδα... :lol:

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανείς τι γίνετε με την avarto????? έχω στείλει το κινήτο για πλακέτα απο τέλη οκτωβρίου και ακόμη η απαντηση τους είναι οτι περιμένουν ακόμη εισαγωγή......μήπως μας δουλεύουν????

 

νομίζω οτι πήρε καπου το ματι μου αναφορές για προβληματικές πλακέτες , ισχυει???

 

Φίλε το είχα στείλει κι εγώ Arvato για πλακέτα και επειδή πηγα από κει και το έκανα θέμα μου το έφτιαξαν σε 2 εργάσιμες μέσα στις γιορτές. Τρεις μήνες που σε έχουν στο περίμενε είναι εξωφρενικό αφού φαίνεται από τη δίκη μου περίπτωση ότι πλακέτες έχουν. Όντως υπάρχει φουρνιά Desire S με ελαττωματικη πλακέτα που κολλάει όταν κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες (εμένα κόλλησε στην ανανέωση όλων στο market). Η επίσημη HTC δεν το παραδέχεται και μιλάει για μεμονωμένα τηλέφωνα και η Arvato θα προσπαθήσει με μια δικαιολογία (γρατζουνιες, μικροχτυπηματα) να στο βγάλει εκτός εγγύησης και να χρεωθείς εσυ τα 240 € της αλλαγής. Το θέμα είναι να μη δεχτείς να σε δουλεύουν μέσα στα μούτρα σου και να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου ως καταναλωτής. Με μια απλή αναζήτηση στο Google για desire s freeze on HTC screen θα βρεις πολλές περιπτώσεις για το θέμα. Το κακό είναι ότι η Arvato είναι πλέον ο μοναδικός συνεργαζόμενος με την HTC παροχος υπηρεσιών service στην Αθήνα και δυστυχώς καθώς φαίνεται από τη συμπεριφορά τους σε πελάτες αλλά και από καταγγελίες που έχουν γίνει στο INKA δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι. Απλα ομως εχε υποψιν οτι δεν ειναι S-off με το unlock της HTC. Απο οσο διαβασα στο xda λογικα γινεται απλα ισως ειναι καλυτερο να κανεις downgrade πρωτα. Αλλα οπως λες ισως το παρουμε επισημα. Αναμενουμε :)

εγω ομως ρε παιδια θελω να παιξω με το τηλεφωνακι μου και δεν μπορω...ασε που θελω να βαλω ξανα miui!

Το θεμα ειναι οτι εμενα το κινητο ειναι s-off απο την μανα του, και ας εκανε κανονικα την αναβαθμιση σε ΗΒΟΟΤ 2....

 

Όντως υπάρχει φουρνιά Desire S με ελαττωματικη πλακέτα που κολλάει όταν κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες (εμένα κόλλησε στην ανανέωση όλων στο market).

Αυτο δεν ειναι κλασικα το fryed chip? γι αυτο δεν λενε στους xda προληπτικα να μην γινεται ενημερωση ολων απο το μαρκετ,καθως κ να μην βγαζουμε την μπαταρια?ειναι γνωστο το προβλημα αυτο πλεον.

Σε καμια περιπτωση να μην δεχτει ο φιλος να πληρωσει πλακετα...κραξτους οσο δεν παει...στο κατω κατω με 240 το περνεις πλεον καινουργιο:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά καλή χρονιά πως θα κάνω μεταφορά τις επαφές από το τηλέφωνο η την sim, στην κάρτα μνήμης
Link to comment
Share on other sites

εμενα απο την αρχη δεν μου ειχε κατσει καλα το ονομα ARVATO...και για την τοποθεσια!! απο κει και περα...αλλη λενε οτι εχει καλο service αλλοι οχι!! μακαρι να μην χρειαστουμε να παμε ποτε!!

 

Αλλα 3 μηνες αναμονης που ελεγε ο φιλος ειναι υπερβολικες...1000 φορες να το εστελνες εξω να στο φτιαξουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά καλή χρονιά πως θα κάνω μεταφορά τις επαφές από το τηλέφωνο η την sim, στην κάρτα μνήμης

 

Επαφες , δεξι απο αριστερα κουμπι κατω , εισαγωγη/εξαγωγη

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο την αρχη δεν μου ειχε κατσει καλα το ονομα ARVATO...και για την τοποθεσια!! απο κει και περα...αλλη λενε οτι εχει καλο service αλλοι οχι!! μακαρι να μην χρειαστουμε να παμε ποτε!!

 

Αλλα 3 μηνες αναμονης που ελεγε ο φιλος ειναι υπερβολικες...1000 φορες να το εστελνες εξω να στο φτιαξουν!

 

Ημουν φανατικος την Htc εδω και μερικα χρονια μεχρι πριν λιγο διαστημα....Ειχα γραψη και παλαιοτερα οτι η εμπειρα μου απο το service της Ace Hellas(προσωπικα σε μενα)επειδη υπηρχαν καποια παραπονα απο μερικους ηταν κατι παραπανο απο ΑΨΟΓΗ.

Τωρα και εγω απο αυτα που ακουω με ARVATO κτλ...κατι με sex shop και τετοια :lol: οσο να ειναι με προβληματιζη.

Οχι τοσο για το Service ομως.

Περισσοτερο για το οτι εριξε πολυ την ποιοτητα(οχι σε εξωτερικα αλλα σε εσωτερικα υλικα)με προβληματικες πλακετες, οθονες με διαφορετικες αποχρωσης χρωματων (πιστευω οθονων διαλογης) αρκετες οθονες με πολλα καμμενα πιχελ..(μεχρι να καταληξω στο κινητο μου ειχα παει πισω στο μαγαζι 4 Desire S με καμμενα τουλαχιστον 3-4 πιχελ σε καθε οθονη και ειχαμε μαλωση μεχρι να αλλαχτουν) οπως και στο θεμα υποστηριξης αναβαθμησεων.

Ειναι λογικο να εχει πεση κατα πολυ στην υπολυψη μου σαν εταιρια και θα το ξανασκεφω παρα πολυ καλα να ξαναπαρω HTC εαν δεν αλλαξει κατι.

Βλεπω μερικες αλλες εταιριες ανεβαινουν με εκπληξκτικους ρυθμους(Samsung-Sony)ενω αυτη κυλαει προς τα κατω με πολυ γρηγορους.

Φυσικα για ολες υπαρχουν τα σκαμπανερβασματα οποτε ελπιζω το ιδιο να συμβει και για την Htc..

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Makouin κι εγώ ήμουν (και προσπαθώ να παραμείνω) οπαδός της HTC έχοντας αγοράσει μέχρι στιγμής Wildfire, Desire Amoled απλό και Desire S αλλά η εταιρεία μου δίνει διαρκώς αφορμές να αλλάξω άποψη. Μέχρι στιγμής έχω δώσει πάνω από 1000 € για τηλέφωνα HTC και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία τους ως smartphones, εντούτοις είχα πολλές αναποδιές σε θέματα αξιοπιστίας - βλαβών - υποστήριξης που με βάζουν σε δεύτερες σκέψεις ως προς την επόμενη αγορά μου. Το απλό Desire ήταν από την πρώτη παρτίδα με τις ελαττωματικές πλακέτες και το random reboot, το Desire S το παρέλαβα με 3-4 καμμένα pixels το οποίο αρνήθηκε να μου αλλάξει η ACE HELLAS λέγοντας ότι o τεχνικός βρήκε με το μεγεθυντικό φακό μόνο 1 καμμένο που δεν καλύπτεται με εγγύηση αλλαγής ενώ πριν τις γιορτές είχα και το φαινόμενο του fried chip στο Desire S μετά από ανανέωση όλων στο market και στην Arvato μου είπαν ότι δεν καλύπτεται από εγγύηση λόγω εξωτερικών γρατζουνιών (!!!) και ότι θα έπρεπε να πληρώσω 240 € για αλλαγή πλακέτας. Όταν 2 στα 3 τηλέφωνα είναι ελαττωματικά (μετά το service βέβαια λειτουργούν άψογα αλλά τι να το κάνεις με τόσο τρέξιμο...) και η υποστήριξη από την επίσημη αντιπροσωπεία τόσο εχθρική απέναντι στον πελάτη που σε καιρούς κρίσης έχει πληρώσει 250 ή 500 ή 1000 ευρώ, είναι θέμα που σε βάζει σε σκέψεις για το αν θα ξαναπροτιμηθεί η εταιρεία.

Υ.Γ: Αν συνυπολογίσεις και την κωμωδία με την αναβάθμιση του απλού Desire σε gingerbread...

Edited by thouvou13

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

προς όλους και κυρίως makouin & thouvou13. Χαίρομαι που η συζήτηση εδώ προχωράει, θα πω πολλά σύντομα. Η HTC ήταν και είναι μια μικρή εταιρεία (εκ Ταϊβάν) που κατάφερε και έκατσε στην κορυφή των smartphones για πολλά χρόνια και μάλιστα κάνοντας καινοτομίες. Σαν μικρή εταιρεία δεν άντεξε τον ανταγωνισμό, πλέον στην κορυφή κάθεται η Sammy και έχουν ανέβει πολύ οι κινέζικες και η LG.

Στα πλαίσια του ανταγωνισμού έβγαλε στην αγορά κινητά τα οποία ΔΕΝ δοκίμαζε αρκετά. Αυτό ξεκίνησε από το πρώτο Desire και συνεχίστηκε για αρκετά μοντέλα (ίσως δεν ισχύει για τα Sensation). Στην προDesire εποχή οι βλάβες ήταν (πιστεύω) μάλλον (πολύ) λίγες. Από εκεί και πέρα ζούμε την συνέχεια.

Προσωπική άποψη: Το respect μου στην HTC δεν έχει σβήσει και θέλω να μην σβήσει, κρίνω πως όλα όσα έγιναν είναι φυσιολογικά (αν και εις βάρος μας σαν πελάτες της HTC). Εάν θα αγοράσω ξανά HTC? μάλλον όχι εκτός εάν φτιάξει ξανά το κορυφαίο κινητό.

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως με το αν συμφωνώ ή όχι με αυτή τη συζήτηση, πρέπει να συνεχίσουμε στα του desire s ;)

Τέτοια θέματα μπορείτε να τα συζητήσετε στους διαξιφισμούς ή στους τεχνολογικούς προβληματισμούς, αλλά όχι εδώ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

αλάνια επανέρχομαι στο θέμα root, απο όταν το κινητό φόρεσε 2.3.5 και HBOOT 02 κλπ.

Εδώ, XDA, λέει πως πρώτα έκανε το κινητό S-Off μέσω του htcdev.com. Όμως στην λίστα με τις συσκευές δεν λέει τίποτα για Desire S.

H απορία μου είναι εύλογη, πως έγινε το S-Off μέσω του htcdev.com αφού το συγκεκριμένο κινητό δεν υπάρχει στην λίστα? :wacko:

ευχαριστώ εκ προοιμίου

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

αλάνια επανέρχομαι στο θέμα root, απο όταν το κινητό φόρεσε 2.3.5 και HBOOT 02 κλπ.

Εδώ, XDA, λέει πως πρώτα έκανε το κινητό S-Off μέσω του htcdev.com. Όμως στην λίστα με τις συσκευές δεν λέει τίποτα για Desire S.

H απορία μου είναι εύλογη, πως έγινε το S-Off μέσω του htcdev.com αφού το συγκεκριμένο κινητό δεν υπάρχει στην λίστα? :wacko:

ευχαριστώ εκ προοιμίου

 

Πιθανότατα επέλεξε το "All other supported models".

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να επανέλθω μήπως και απαντήσει κάποιος που ξέρει... εγώ που έχω το κινητό από το εργοστάσιο s-off, μπορώ να το εκμεταλλευτώ κάπως?

Μπορώ να φλασάρω recovery για να περάσω μετά κάποια ρομ? Ή απλα περιμενω? (ακόμα δεν μπορω να απαντησω στον ευατο μου γιατί δέχτηκα την αναβάθμιση πριν το ψάξω... :()

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα φιλε μου δεν ξερω να σου απαντησω! καποιος απο δω σιγουρα γνωριζει...ή ακομα καποιος διαχειριστης!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και απο μενα.

εδω και μια εβδομαδα εχω το εξοις προβλημα.σε ενα συγκεκριμενο σημειο εκτος λαρισας το htc desire s μου κανει κατι χαζα.μου διχνει φουλ σημα και δεν μπορω να παρω τηλ.ουτε να με παρουνε,το κλεινω ...το ξανανοιγω και μετα δισκολευετε να βρει σημα.αφοθ βρει θα διχνει παλι φουλ σημα.με ενα αλλο κινητο (ερικσον)δουλευει κανονικα.δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει......

Link to comment
Share on other sites

Σε 3g αναφερεσαι;

Για δοκιμασε να το γυρισεις σε 2g. Πιστευω θα αλλαξει συμπεριφορα

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ουτε με 3g δουλευει ουτε με 2g......λετε να εχει προβλημα η κεραια??αλλα μονο στο συγκεκριμενο σημειο να εχει προβλημα????τι να πω....θα τρελαθουμε .........
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταιν οι κεραιες. Δοκιμασες με αλλη συσκευη να δεις τι γινεται;

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα ενα ερικσον ελμ και δουλευει κανονικα......

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι διχνει φουλ σημα και μετα απο μια επαεκκινηση καθολου.....και αφου διξει οτι εχει σημα δεν μπορεις να παρεις παλι......................τρελα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως φταιει ο συνδυασμος παροχου-αριθμου τηλεφωνου σου-κεραιων.

Το να μη λειτουργει σε ενα σημειο μονο η συσκευη μου φαινεται παραλογο

οχι απιθανο ομως :p

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα παω να του κανω ενα αγιασμο...........:lol:

α!!να πω και αυτο.στις 2 συσκευες εχω καρτες με το ιδιο νουμερο.....να παιζει ρολο αυτο??κανονικα.το ενα κλειστο και το αλλο ανοιχτο.τωρα που το σκεφτομαι,να αλλαζα τις καρτες σημ απο τις συσκευες μηπως και δω ασπρη μερα??τι αλλο να κανω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν τα παρατήσω, κατάφερα να root-άρω το Des S με android 2.3.5 και ΗΒΟΟΤ 02.

SHARE RESULTS:

Με το htcdev.com δεν κατάφερα να κάνω τίποτα. Δοκίμασα "all other supported models" και δεν έβρισκε το κινητό. Δοκίμασα "HTC Des HD" και όταν μου ζήτησε update σε RUU σταμάτησα. Όποιος έκανε δουλειά στο htcdev.com να μου πει παρακαλώ.

Συνταγή ROOT:

Το πολυεργαλείο απο XDA ειδικά για Des S όπως είναι τώρα παρθένο κάνει δουλειά εύκολα και γρήγορα.

Install τους HTC drivers, μετά συνδέουμε το κινητό στο καλώδιο και μετά τρέχουμε το .exe που λέγεται "supertool". Δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς και είχα διάφορα αποτελέσματα.

Αυτός που κάνει root είναι να πατάμε "1", "enter", περιμένουμε και όταν μας ξανα βγάλει στο μενού πατάμε "3", "enter".

Στο τέλος το κινητό έχει γίνει rooted.

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Παω να αγορασω κατι απο εδω

 

https://market.android.com/search?q=thermometer&c=apps#?purchaseButton=u8kqbPuXezf_kHVz8_HRrj1wL_8%3D

 

αλλα μου λεει οτι :

 

Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία της πληρωμής σας και η ολοκλήρωση αυτής της αγοράς. Επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Google Checkout εδώ.

 

Και απο το κινητο ακι απο το pc ...Η καρτα που εχω δηλωσει εχει χρηματα

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...