Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Νίκο για την παρατήρηση και την αμεροληψία σου, αφού δεν διέγραψες μόνο τα δικά μου ποστ, αλλά και του συνομιλητή μου τα οποία ήταν επίσης προσβλητικά. Συνεχίζω το θέμα ρωτώντας εαν είναι λύση η αγορά ενός ποδηλάτου από άλλο κατάστημα (MK bikes) και άλλς μάρκας με ταχύτητες shimano, και φυσικά στην ίδια τιμή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα σου πρότεινα να εξαντλήσεις την ''πίεσή σου'' για αντικατάσταση ή έστω σωστή επισκευή στο κατάστημα που αγόρασες το τωρινό σου και μετά να προβείς στην αγορά νέου...:)
Link to comment
Share on other sites

Για σας και απο εμενα ενδιαφερομε να παρω καενουρια λαστιχα για το ποδηλατο μου και με εχουν μπει στο ματι αυτα τα maxxis http://www.maxxis.com/Bicycle/Urban/Hookworm.aspx τι λετε πως σας φενοντε και υπαρχουν αυτα ελλαδα η πρεπει να τα παραδδιλω απο εξοτερικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Για σας και απο εμενα ενδιαφερομε να παρω καενουρια λαστιχα για το ποδηλατο μου και με εχουν μπει στο ματι αυτα τα maxxis http://www.maxxis.com/Bicycle/Urban/Hookworm.aspx τι λετε πως σας φενοντε και υπαρχουν αυτα ελλαδα η πρεπει να τα παραδδιλω απο εξοτερικο.

 

Τα λάστιχα είναι πολύ καλά, εξαρτάτε βέβαια γιατί τα θέλεις. Τα συγκεκριμένα είναι λάστιχα Urban, δηλαδή πόλης απλά έχουνε βρόχινο πέλμα. Είναι λάστιχα για ποδήλατο για City/Urban/Trekking ή κάποιο υβριδικό. Έχω αντίστοιχα λάστιχα στο δικό μου. Είναι καταπληκτικά για ταχύτητα και εντελώς αθόρυβα, αλλά είναι ΜΟΝΟ για άσφαλτο και μάλιστα καλής ποιότητας. Δεν είναι για πεζοδρόμια, δεν είναι για χώμα και γενικά δεν είναι για τους Ελληνικούς δρόμους ... Αν κάνεις ποδήλατο έστω και λίγο εκτός δρόμου, δυστυχώς δε σου κάνουν. Αλλιώς είναι από τα καλύτερα λάστιχα που θα μπορούσες να βάλεις για ταχύτητα.

 

Όλα εξαρτώνται από το ποδήλατο σου και τη χρήση που του κάνεις. Και τα λέω αυτά, γιατί οι περισσότεροι έχουνε MTB, που ότι λάστιχα και να του βάλεις δεν θα γίνει κούρσα ...

 

Τώρα, όσον αφορά τη συγκεκριμένα μάρκα, αν δεν τη βρεις σε Ελληνικό μαγαζί, μπορείς είτε να την παραγγείλεις από κάποιο OnLine από εξωτερικό, είτε να πάρεις κάποιο άλλο αντίστοιχο λάστιχο από την Ελληνική αγορά.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκευτομε να βαλω υδραυλικα δισκοφρενα στο ποδιλατο μου αξιζουν τα λευτα τους η καλιτερα να βαλω καλιτερα τακακια V-BREAK. Θελω ακομα να βαλω σασμαν με 9ταχιτιτες προσφερει τιποτα η μπα:confused:.

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκευτομε να βαλω υδραυλικα δισκοφρενα στο ποδιλατο μου αξιζουν τα λευτα τους η καλιτερα να βαλω καλιτερα τακακια V-BREAK. Θελω ακομα να βαλω σασμαν με 9ταχιτιτες προσφερει τιποτα η μπα:confused:.

 

Τα πάντα εξαρτώνται από το τι χρήση θέλεις να κάνεις στο ποδήλατο σου.

 

Τα δισκόφρενα και ειδικά τα υδραυλικά είναι καταπληκτικά σαν φρένα, αλλά το κόστος τους το δικαιολογεί μόνο η πλήρης αξιοποίησή τους. Ουσιαστικά τα δισκόφρενα "δεν καταλαβαίνουν" από χώμα, λάσπη και νερό, οπότε θα έλεγα ότι είναι "απαραίτητα" στην περίπτωση που κάνεις ΜΤΒ σε βουνό, μέσα σε ποταμάκια κλπ κλπ. Σε άλλη περίπτωση, απλά θα έχεις ένα ζευγάρι πολύ καλά και πολύ ακριβά φρένα, αλλά τη δουλειά σου θα την κάνεις και με ένα καλό (και πολύ φθηνότερο) set V-Breaks.

 

Όσον αφορά τις 9 ταχύτητες, θα σου έλεγα κάτι αντίστοιχο ... θα έχεις μια μεγαλύτερη γκάμα ταχυτήτων (απλοϊκά σκληρότερο αλλά και μαλακότερο πετάλι) αλλά τις χρειάζεσαι ? Πού πας με το ποδήλατο ? Τί κάνεις με αυτό ? Άσφαλτο ? Χώμα ? Μεγάλες ανηφοριές ? Επίπεδο αλλά πολλά χιλιόμετρα ? Τί ? Επίσης έχε υπόψιν σου, ότι λόγω και των ταχυτήτων (2 ή 3 έχεις ?) στο δισκοβραχίωνα (στα πεντάλ δηλαδή) πολλές ταχύτητες αλληλοκαλύπτονται ... δηλαδή ας πούμε ότι είναι ίδιες ή πολύ κοντινές ...

 

Τέλος, keep in mind ότι τόσο τα δισκόφρενα όσο και οι 9 ταχύτητες δε μπαίνουν σε όλα τα ποδήλατα. Θα πρέπει πρώτα απ' όλα να τα δέχονται οι ζάντες σου, αλλά ακόμα και το πιρούνι σου (κυρίως το μπροστινό). Αλλιώς είτε θα πρέπει να μπεις σε επιπλέον έξοδα είτε να κάνεις περίεργες πατέντες ... Πολύ πιθανών να στις προτείνει ο ποδηλατάς που θα πας, αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να τις κάνεις ... πχ "χτυπώντας" ένα πιρούνι ώστε να πάρει δισκόφρενα, χαλάς κάτι από την ακαμψία του ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
επειδη προσφατα αγορασα καινουριο ποδηλατο μετα απο πολλα χρονια απραξιας και ξαναεπιστρεφω στο παιδικο μου χομπι την ποδηλασια, μπορει καποιος να προτεινει καποια διαδρομη 15-20 χιλιομετρων για καθημερινη εξασκηση?εχω αρχισει να ψιλοβαριεμαι την διαδρομη μεγαρο-λιμανι και τουμπαλιν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδη προσφατα αγορασα καινουριο ποδηλατο μετα απο πολλα χρονια απραξιας και ξαναεπιστρεφω στο παιδικο μου χομπι την ποδηλασια, μπορει καποιος να προτεινει καποια διαδρομη 15-20 χιλιομετρων για καθημερινη εξασκηση?εχω αρχισει να ψιλοβαριεμαι την διαδρομη μεγαρο-λιμανι και τουμπαλιν.

 

εγω εκανα το μεγαρο μεχρι τις αποθηκες στο λιμανι,το χα ψαξει αλλα καλη διαδρομη ανοιχτη ετσι να κρατας πολλα χιλιομετρα δεν υπαρχει!! περιφερειακο δεν μπορεις να βγεις,γιατι στους κομβους θα φυγεις με καροτσακι,δυτικα προς τα μπουζουκια,στον δρομο για τα κτελ,εχει ραγες που ειναι εντελως απαγορευτηκες.. παραλια κ αγιος ο θεος:D μια καλουτσικη που δεν την εχω κανει αλλα μ ρθε τωρα στο μυαλο ειναι μετα το τερμα της τσιμισκη ολο ευθεια βγαινει στα city gate-carrefour απ την κατω πλευρα,απο κει ολο ευθεια εχει καινουργια ασφαλτο κ μετα ανηφορα!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα το μεγαρο μεχρι τις αποθηκες στο λιμανι,το χα ψαξει αλλα καλη διαδρομη ανοιχτη ετσι να κρατας πολλα χιλιομετρα δεν υπαρχει!! περιφερειακο δεν μπορεις να βγεις,γιατι στους κομβους θα φυγεις με καροτσακι,δυτικα προς τα μπουζουκια,στον δρομο για τα κτελ,εχει ραγες που ειναι εντελως απαγορευτηκες.. παραλια κ αγιος ο θεος:D

 

περιφερειακο το σκεφτηκα και εγω αλλα ειναι αυτοκτονια. δεν ειμαι αχαριστος, παλι καλα που υπαρχει και η παραλια αλλα με τον καιρο την βαριεσε την διαδρομη. κατι καινουριο σιγουρα θα αποτελουσε καλο κινητρο.

για μετα την τσιμισκη εχει ψιλοσκοταδι και την νυχτα κυκλοφορουν και κατι μυστηριοι τυποι. να σε δουμ τωρα με καλο ποδηλατο δεν ειναι λιγο ψιλοπροκληση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

περιφερειακο το σκεφτηκα και εγω αλλα ειναι αυτοκτονια. δεν ειμαι αχαριστος, παλι καλα που υπαρχει και η παραλια αλλα με τον καιρο την βαριεσε την διαδρομη. κατι καινουριο σιγουρα θα αποτελουσε καλο κινητρο.

για μετα την τσιμισκη εχει ψιλοσκοταδι και την νυχτα κυκλοφορουν και κατι μυστηριοι τυποι. να σε δουμ τωρα με καλο ποδηλατο δεν ειναι λιγο ψιλοπροκληση?

 

ειναι οντως,μετα μπορεις να κινεισαι "με την ψυχη στο στομα "σε β.ολγας,τσιμισκη,εγνατια,μετα τις 8-9μ.μ.. μπορεις να πας απο σοφουλη εκει π ειναι το σαρκ μεχρι το τερμα της κρηνης,καλουτσικη διαδρομη:)

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως,μετα μπορεις να κινεισαι "με την ψυχη στο στομα "σε β.ολγας,τσιμισκη,εγνατια,μετα τις 8-9μ.μ.. μπορεις να πας απο σοφουλη εκει π ειναι το σαρκ μεχρι το τερμα της κρηνης,καλουτσικη διαδρομη:)

 

ωραια διαδρομη αλλα επικινδυνη και αυτη με τοσους πιωμενους που κυκλοφορουνε κρηνη. με βλεπω να λιωνω στο πανε ελα στην παραλια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ωραια διαδρομη αλλα επικινδυνη και αυτη με τοσους πιωμενους που κυκλοφορουνε κρηνη. με βλεπω να λιωνω στο πανε ελα στην παραλια

 

δεν (θα) εισαι ο μονος! να εισαι σιγουρος εχω κανει 8 φορες(4 πανε-ελα) μεσα σε 2 ωρες την παραλια,και ειδα ολους τους ποδηλατες τουλαχιστον 2-3 φορες,τα ιδια κ τα ιδια ατομα πανε πανω κατω!:) θα το δαπιστωσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν (θα) εισαι ο μονος! να εισαι σιγουρος εχω κανει 8 φορες(4 πανε-ελα) μεσα σε 2 ωρες την παραλια,και ειδα ολους τους ποδηλατες τουλαχιστον 2-3 φορες,τα ιδια κ τα ιδια ατομα πανε πανω κατω!:) θα το δαπιστωσεις!!!

 

δικιο εχεις, εχουμε αρχισει να γνωριζομαστε. σε λιγο καιρο θα χαιρετιομαστε κιολας:):):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με ποδήλατα.λοιπόν θέλω ένα ποδήλατο κυρίως για άσφαλτο,αλλά να μπορεί να αντέξει και σε ελαφρύ χωματόδρομο.οπότε διάλεξα κάτι σε mountain bike για 90% χρήση μέσα στην πόλη και με λάστιχα όχι φαλακρά,αλλά με μαλακά δοντάκια

έχω καποια μοντέλα και θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιο είναι καλύτερο(από άποψη ποιότητας,χαρακτηριστικών συνάρτηση τιμής)

ideal freeder 21 speed,μηχανικά δισκόφρενα, 2007 μοντέλο,280 ευρώ.

kona blast deluxe, 21 speed,μηχανικά δισκόφρενα,2008 μοντέλο,350 ευρώ.

kona fire mountain deluxe,21 speed,1 δισκόφρενο,2008 μοντέλο,320 ευρώ

ideal zigzag,24 speed,μηχανικά δισκόφρενα,shimano λαστιχα-ζάντες,και κάτι άλλα καλούδια,2007 μοντέλο 390 ευρώ.

όλα έχουν shimano ταχύτητες και μπροστινή ανάρτηση.(και 26" ζάντες νομίζω)...

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Προτού ανοίξουμε ένα θέμα, χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση. Έτσι αποφεύγουμε τη δημιουργία θεμάτων όταν υπάρχουν ήδη ανοικτά θέματα στα οποία μπορούμε να αποταθούμε.

 

Επιπλέον, η Αναζήτηση δεν δαγκώνει, τσεκαρισμένο. :)

 

Συνενώθηκε με το προϋπάρχον.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο!

edit: τελικά αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω trekking ποδήλατο το ideal megisto 2009 με διπλά δισκόφρενα,ρυθμιζόμενη ανάρτηση μπροστά,shimano 24 ταχύτητες και σχετικά όμορφο.... είναι αυτό(με μπρος πίσω δισκόφρενα) μαλλον θα το πάρω την άλλη εβδομάδα αν και το Scott Sub10 του ζωγράφου μου άρεσε ποιο πολύ!

http://www.podilatorama.gr/photos/productimages/MEGISTO%202009.jpg

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. ενδιαφερομαι και εγω να αγοράσω ενα ποδήλατο. ωστοσο επειδεη δεν ξερω πολλα πράγματα και επειδή δεν έχω χώρο εξωτερικά για αποθηκευση εκτός απο την αποθηκη στο υπογειο με ενδιαφέρει ενα σπαστό ποδήλατο. μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο. να μην ειναι βεβαια και πολυ ακριβο γιατι ακουω κατι 1500 2000 και παθαινω σοκ.

εχει κανεις να προτείνει κάτι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ανάμεσα σε αυτά τα 2 ποιο προτείνετε;

 

http://www.giant-bicycles.com/el-GR/bikes/model/yukon.disc/6359/41643/

 

http://www.idealbikes.net/?section=1734&language=el_GR&itemid1494=1834

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το thread!! Μεγαλη αγαπη το ποδηλατο αν και το εχω αφησει λιγο.. Τελευταια φορα που εκανα ηταν τον Σπτεμβρη του 07 οταν το χρησιμοποιουσα για να πηγαινω στο γυμναστηριο της φοιτητουπολης μου. Για να απαντησω και στις ερωτησεις του πρωτου post εχω πιασει καμμια 60ρια σε κατηφορες ενος παρκου ποου πηγαιναμε γιαυτον κ μονο το λογο.. Αλλοι σπαγαν τα ντιζατα τα κοντερ που εδειχναν 80!! αλλα εγω φοβομουν :p Σαβουρες απειρες με πιο χαρακτηριστικη στο ιδιο παρκο να ανοιγω το κεφαλι μου οχι ομως απο σαβουρα αλλα.. απο ορθοπεταλια! Τρακαρα με ενα κλαδι!!! xaxaxaxaxaxa!!! Μεγαλυτερη διαδρομη απο το Κερατσινι στο τοτε λυκειο μου στη Σιβιτανιδειο στην Καλλιθεα. Σφηνες στα αυτοκινητα απειρες και καμαρι στο φαναρι που μπορουσα να ξεκιναω πρωτος οποτε εμπαινε το πρασσινο!! :):) Πολυ ποδηλατο, αφου Σαββατοβραδα ολοι ντυνοντουσαν και εβγαιναν κ εγω τους πετυχαινα με σορτσακι-φανελακι διπλα απο τις καφετεριες να περναω με τους αλλους καμμενους.

Αραγε υπαρχει καμμια οργανωμενη ομαδα που να κανονιζει αποδρασεις με ποδηλατα?? Γιατι απο τους παλιους κανεις δεν ασχολειται πλεον. Εχω ακομα το φοιτητοποδηλατο και καθεται..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

καλα σας αρεσει το ποδηλατο στην Ελλαδα? απορω πως δεν σας εχει χτυπησει κανα αμαξι, δεν υπαρχει σεβασμος σε αυτην την χωρα για τετοια πραγματα ουτε καταλληλοι δρομοι.

οσες φορες παω γερμανια νοικιαζω ποδηλατο και στην κυριολεξια εχω γυρισει ολο το βερολινο με αυτο και πολυ γρηγορα, εκει εχουν ειδικους δρομους και φαναρια για ποδηλατα και οι οδηγοι σε σεβοντε απιστευτα, πιο πολυ κυκλοφορουν εκει με ποδηλατα παρα με αυτοκινητα, το καταευχαριστιεσαι. Για να μην μιλησω για τα απιστευτα παρκα που εχουν να κανεις ποδηλατο μεσα στα δεντρα επι ωρες.. αυτο ειναι ευρωπη..

αυτα εμεις δεν θα τα δουμε ουτε σε 1000 χρονια.

ενα ποδηλατο πηρα περυσι να κανω λιγο για γυμναστικη, εκανα 1 εβδομαδα και αφου επαιξα την ζωη μου στην κυριολεξια κορονα γραμματα το παρατησα σε μια αποθηκη και δεν ασχοληθηκα ξανα

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο απολυτο! και εγω της ιδιας αποψης ειμαι.. Εχω την ιδια εμπειρια στην Πολωνια (που, στην Πολωνια..) Υπαρχει παιδεια στο θεμα του ποδηλατου, οντως ποδηλατοδρομοι, παρκα κλπ.. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι εδω στα posts αναφερονται οταν ηταν πιτσιρικαδες που δεν ειχαμε πολυ μυαλο! :D
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με το ποδήλατο μειώνεις αρκετά τις αποστάσεις και παράλληλα γυμνάζεσαι χωρίς ιδιαίτερη κόπωση. Όταν βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη δεν το χρησιμοποιώ καθόλου γιατί πολύ απλά κανείς δεν σε σέβεται στον δρόμο, εδώ πάνω όμως στο Διδυμότειχο, δεν το αποχωρίζομαι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα θα αρχισουμε να παιρνουμε ποδηλατα με τις βενζινες στα υψη κ τις θεσεις για παρκαρισμα, επιστημονικη φαντασια.

Απλα ειναι 8 ολοκληρα χρονια σε αχρησια το ποδηλατο, με ξεφουσκωτα λαστιχα εννοειται κ σε κακα χαλια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τί γίνεται τελικά με τους ποδηλατόδρομους; Προχωράνε καθόλου; Θυμάμαι πριν μερικούς μήνες που διάβαζα ένα άρθρο για το σχέδιο δημιουργίας ποδηλατόδρομων σε όλη την Αττική. Στην περιοχή μου (Βύρωνα) δεν έχω δει να κινείται κάτι προς την κατεύθυνση αυτή. Ελπίζω βέβαια αν ποτέ γίνουν, να μην είναι ένα εναλλακτικό πάρκινγκ για τα αυτοκίνητα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά έχω ένα ideal strobe του 10 (MTB) πηγαίνω βόλτες με φίλους γύρω γύρω στο μπαντμπινγκτον, πάρκο του στρατού, πολυτεχνειούπολη, στο βουνό στη Καισαριανή προς το αναψυκτήριο (όπου βρούμε χωμάτινη διαδρομή χωνόμαστε) και από τότε που ανακαλύψαμε το freeday κάθε παρασκευή δίνουμε το παρόν αλλά το θέμα είναι ότι το freeday έχει 35-40 χιλιόμετρα σε δρόμο αξίζει να πάρω ασφάλτωνα λάστιχα ή κάθε μέτρο θα πρέπει να αλλάζω σαμπρέλα. Έχετε κάποια αξιόπιστα και οικονομικά να μου προτείνετε? Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...