Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσο μακρια εχετε παει?

Οδηγειτε με συνεση?

Οδηγειτε γρηγορα?

Τελικη ταχυτητα?

Κοντρες με μηχανακια?

Κοντρες με αλλους στα φαναρια? :D

Τουμπες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To podilato einai mia orea empeiria!

Exo faei poles toumpes!

Exo paei kai arketa makria!

Tora gia teliki prepei na exo piasei giro sta 307 noimizo an oxi toso 300 :p !!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 7650: NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Loipon,nai exw paei arketa makria,nai exw faei toumpes,telikh den exw metrisei pote,odigw grigora giati mou aresei,kontra me mixanakia oxi,giati apla tha exana:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα ολα τα μηχανακια μονο τα 50αρια :p

Εγω μια φορα εφαγα γερη τουμπα αλλα εσπασα μονο ενα μπροστινο δοντι

Link to comment
Share on other sites

είχα πιάσει μέχρι και 65 παλια.. έκανα αρκετά, νομίζω όσο είχα κοντέρ είχα γράψει 2000-3000 χιλιόμετρα. Είχα φάει μια άσχημη τούμπα γιατι ήθελα να κάνω εξυπνάδες σε βρεγμένη στροφή :whistle:

Πάντως πρόσφατα που δοκίμασα στις ίδιες περιοχές που έκανα παλια, δυσκολεύτηκα :(

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Makria mehri halandri kai afto mia fora mono.

Kontres??:blink: Nai! Me ena parkarismeno z.

Odigousa arketa grigora,ostoso den trakara pote.

Argisa na matho omos oti patontas to mprostino stamataei kalitera.

Otan to ematha omos prospathousa na to sikoso me edo kai to podilataki eliose sti savoura.Ego kata ena parakseno tropo efevga pano apo to timoni orthios!!

 

p.s.Merikoi geroi kai kapoies giagiades omos itan gia skotoma..

 

 

P.S.2 Ektos apo ton tsiriko sto psihiko kserete kanena allo kalo magazi gia podilata,epeidi psithika na paro kainourio...

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Και εγω για καιρο εχω παρατησει το ποδηλατο και αναρωτιεμαι αν θα μπορεσω παλι να κανω οτι εκανα!!

Μιλαμε ομως για επικινδυνα πραγματα : Σφηνες προσπερασματα σε αλλα οχηματα , διαμονισμενες καταβασεις απο βουνα σε χωματινη διαδρομη ,σε βρεγμενο δρομο με καραφλα λάστιχα [=μηδενικο φρενο + κρατημα αλλα μεγαλη αντοχη (michelin) :) ]

και πολλα αλλα.

Θυμαμια μια μερα που κατεβαινα απο παρνηθα το κοντερ εγραψε 72.

Μενω Περιστερι οποτε θα θεωρουσα μεγαλη διαδρομη την βολτα μεχρι την Λουτσα (2 φορες) με πολυ αντιξοες συνθηκες (αντιθετο ανεμο) και 2 μεχρι την Παρνηθα.

τραβαω εντο οποτε εχει αρκετο κοσμο στο οριο (ελπιζοντας πως δεν θα πεσω :o ) και γενικα αν δεν βαριεμαι παντα

Αλλο ειναι οτι εχω δωσει πολλα λεφτα σε ακτινολογησεις απο τις πολλες κολιες :D

 

Ενα πραγμα μου εχει μεινει

 

Δεν κολλαω ποτε στην κινηση :rolleyes:

Αν μπορω περναω το φαναρι οτι χρωμα και να ειναι :whistle:

Την βρισκω οταν φορασω λαστιχα που σε λειο δρομο σφυρανε σαν δαιμονες :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε aggelopa ποδηλατα καλα βρισκεις παντου αρκει να ξερεις τι να ζητησεις.

 

Ας πουμε καλη σειρα εξαρτηματων(μπρος-πισω σασμαν, φρενα , χειρηστηρια, ελαφρυ σκελετο , καλες ζαντες)

 

Απο προσωπικη εμπειρια ειχα αγορασει το ποδηλατο μου 290 ευρω και μεσα σε 3 μηνες εδωσα αλλα 500 και αλλαξα τα παντα εκτος απο ροδες και σκελετο. Τις ροδες γιατι ηταν αρκετα καλες (Airline 1) και τον σκελετο γιατι ηταν πολυ ακριβος και δεν ειχε μεγαλη διαφορα στην κυλιση.

 

Στην γειτονια μου ειναι ενας ποδηλατας ο οποιος εχει πολυ καλα εργαλεια,

αν θες ελα μια βολτα απο δω.

Link to comment
Share on other sites

Na prostheso oti mia fora pou piga kalimarmaro epaiza me to haro parea,afou ekana kati sfines stin vasilisis sofias...(eiha epireastei apo ghost rider..) Kai stis staseis leoforeion kolaga to heri mou me afta ton anipopsiaston anthropon pou sikonan to heri gia na stamatisoun to bus..

 

Leolipop thelo na paro ena me poli elafri skeleto,anartisi mpros-piso kai poli kala frena (skeftomai gia diskous)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

50-55 έχω πιάσει κι έχω φάει κάμποσες τούμπες, αλλά ευτυχώς δεν είχα πάθει τπτ. Η πιο σοβαρή ήταν μια βαθιά γρατζουνιά απο το γόνατο μέχρι κάτω όταν πήγα να κάνω βλακείες σε γλίτσα, που μου έχει αφήσει ένα μικρο σημάδι μέχρι και σήμερα. Άλλη μια φορά κατέβαινα κατηφόρα, νύχτα, χωρίς φρένα και μου φύγε σε μια στροφή και κατέληξα σε ένα αυλάκι. Παραλίγο να βγάλω τα μάτια μου εκει σε κάτι κλαδιά. Τo καλύτερο πάντως ήταν μια τούμπα όπου έφυγα πάνω απο το ποδήλατο και προσγειώθηκα μπροστά του. :wacko:

Eίναι πολύ καλή φάση το ποδήλατο κι αν η σχολή δεν ήταν σε ανηφόρα μάλλον θα το χρησιμοποιύσα εκεί. Το Πάσχα πάντως σκέφτομαι να το ξαναπιάσω στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ ταχυμετρητή, οπότε δεν ξέρω τελική.

Έχω πέσει αρκετές φορές από βλακεία μου φυσικά. Υποστροφή λόγω βρεγμένου οδοστρώματος κυρίως. Χάνεις πρόσφυση στην μπροστά ρόδα; Έχασες την μπάλα...!

Βόλτες; Με φίλους άπειρες. Παίρναμε τρεις φίλοι τα ποδήλατά μας και πηγαίναμε παντού! Τώρα κάνουμε το ίδιο με αυτοκίνητα. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop (31 Μάρ. 2004 , 12:07)

 

Αν θες καλους δισκους πρεπει το χερι να μπει βαθια στην τσεπη.

 

 

Kala den thelo keramika diskofrena...

Alla na ehei mpros-piso diskous.

 

p.s. Oi diskoi sta podilata me ntiza den einai??

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 3 Απρ. 2004 , 03:11)

 

Kala den thelo keramika diskofrena...

Alla na ehei mpros-piso diskous.

 

p.s. Oi diskoi sta podilata me ntiza den einai??

 

 

file mou apoti xerw ektos apo ntiza-sta fthina podhlata kyriws,yparxei k kanonika me piesh ladioy.egw toulaxiston eixa dei ena scott me tetoia frena,mono pou kostize gyrw stis 600.000.........

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατο...αν δείτε την υπογραφή μου θα δείτε ότι ακόμα κάνω ποδύλατο για τις μεταφορές μου και όχι μόνο....

Έχω δύο ποδύλατα αυτό στην υπογραφή μου και ένα mountain bike....

Τουμπες...?...άπειρες έχω πέσει από σταματημένο αυτοκίνητο μέχρι και σε πόρτα σπιτιού....ταχύτητα...τρέχω αρκετά με το mountain αλλά και με το bmx....

Τελική?Στο mountain που έχω κοντέρ όποτε το παίρνω δεν γράφει κάτω από 45...όχι στραγάλια χλμ......η μεγαλύτερη ταχήτητα που έχω πιάσει είναι 70++(δεν πρόλαβα να δώ άλλα....)σε μια τρομακτική κατηφόρα...νόμιζες ότι το ποδύλατο θα αρχίσει να απογειώνεται....

 

Αυτό από την επμπειρία μου στα ποδύλατα.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερος (δημοτικό και γυμνάσιο) έκανα πολύ ποδήλατο. Αρχικά με BMX και στη συνέχεια με mountain 24 ταχυτήτων.

 

Στην αρχή βέβαια έκανα βόλτες στη γειτονιά. Τότε ακόμα δεν είχε πολλά αυτοκίνητα στο δρόμο, οπότε κάθε μέρα τα καλοκαίρια παίζαμε μπάλα και κάναμε ποδήλατο στο δρόμο (τώρα, δυστυχώς, βλέπω παιδιά με ποδήλατα σπανιότερα). Επίσης στην πλατεία του Αγίου Δημητρίου (όποιος ξέρει από Πετρούπολη 6 χρόνια πριν) υπήρχαν λοφίσκοι από χώματα, που τους οργώναμε με τα ποδήλατα. Υπήρχε μια μεγάλη κατηφόρα που τα μικρά τη φοβόμασταν, αλλά όποιος την τόλμαγε πρώτη φορά, δεν ξεκόλλαγε μετά! Ο αδερφός μου πάντως είχε σκίσει τα χείλη του εκεί. Δυστυχώς οι λοφίσκοι αυτοί δεν υπάρχουν πια... Θυμάμαι σαν τώρα, τέτοιες μέρες πριν χρόνια, που είχαμε μαζί μας γουρούνες και τις πετάγαμε σε κάδους απορριμμάτων ή, καλύτερα, σε σωρούς από άμμο σε οικοδομές. Φτιάχναμε μια «σπηλιά» / λακούβα, βάζαμε μέσα τις γουρούνες και περιμέναμε να σκάσουν! Ένας στο Ίλιον (τότε λέγονταν Νέα Λιόσια) μάς είχε κυνηγήσει.

 

Άμα μεγάλωσα λίγο, άρχισα την εξερεύνηση της πόλης. Με δυο - τρεις φίλους, παίρναμε τα ποδήλατα και τα σπίτια μας μάς έχαναν για πολλές-πολλές ώρες. Από τις πιο μακρινές διαδρομές που είχαμε κάνει ήταν (αφετηρία η πλατεία του Αγίου Δημητρίου στην Πετρούπολη):

α) Νέα Χαλκηδόνα – Νέα Φιλαδέλφεια, μετά την Εθνική (είχαμε περάσει από μια πεζογέφυρα βαμμένη με έντονα χρώματα),

β) ανάμεσα Αχαρνών και Πατησίων στην Αθήνα (τώρα που ξέρω τους δρόμους υπολογίζω κάπου στον Άγιο Ελευθέριο),

γ) μέχρι τη Δυρραχίου (μετά τη γέφυρα της Κηφισού, κοντά στο σημερινό σταθμό του μετρό στα Σεπόλια),

δ) στο Χαϊδάρι, στο Παλατάκι (σε κάποιο Δημοτικό, Γράμμου και Ρόδου, όπου θα δίναμε γαλλικά).

Πολλά χιλιόμετρα! Για τις ίδιες διαδρομές σήμερα θέλεις μισή με μια ώρα με αυτοκίνητο... Τι μού θυμίσατε..!

 

Δυστυχώς από το Λύκειο και μετά το εγκαταλείψαμε. Μετά την ενηλικίωση και την απόκτηση διπλώματος, η εξερεύνηση γίνεται με τα αυτοκίνητα. Ποδήλατο κάνω πια σπάνια, και όχι σε τόσο μακρινά μέρη, βέβαια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα πραγμα θα πω που εχω ακουσει απο πολλους.

Οτι καποτε ολα θα τα βαρεθουμε και θα ξαναγυρισουμε στο ποδηλατο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω γράψει τι διαδρομές έχω κάνει....

Οι μεγαλύτερες είναι Αγία Παρασκευή-Βαρκιζα και το αντίθετο και επίσεις Αγια Παρασκευή-Ακαδημίας και το αντίθετο πάλι...

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Xrisimopoio ka8imerina ena mountain.H megaliteri diadromi pou ekana einai kozani grevena(47km)meso tis egnatias odou se diomisi ores.Otan imoun 6 espasa ena donti giati ena kolopaido mou petakse ena ksilo kai mplextike stin piso roda.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bbbb (10 Απρ. 2004 , 14:08)

 

Xrisimopoio ka8imerina ena mountain.H megaliteri diadromi pou ekana einai kozani grevena(47km)meso tis egnatias odou se diomisi ores.Otan imoun 6 espasa ena donti giati ena kolopaido mou petakse ena ksilo kai mplextike stin piso roda.

 

Ένας κολήτός μου έσπασε ένα δόντι με το ποδύλατο αλλά βλακοδώς....ένώ έκανε ποδύλα σε ένα δρόμο μια κοπελιά δεν κοίταγε και αυτός έκανε πλάκα ότι πάει να πέσει πάνω της νομίζοντας ότι κοιταει και δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε και τρακάρανε.... :lol: :lol: και του έσπασε το δόντι....και η πλάκα είναι ότι με αυτη...

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπονται τα ποδήλατα στην Εγνατία οδό; Δεν είναι αυτοκινητόδρομος;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop (10 Απρ. 2004 , 13:23)

 

Εγω ενα πραγμα θα πω που εχω ακουσει απο πολλους.

Οτι καποτε ολα θα τα βαρεθουμε και θα ξαναγυρισουμε στο ποδηλατο.

 

 

Εγω έχω ξαναγυρίσει... :) .

Αγόρασα ενα IDEAL Traveller (είναι δρόμου,όχι mountain) προ τριμήνου και κάθε μεσημέρι κάνω τουλάχιστον 15 χλμ.Είναι ο μόνος τρόπος για να γυμναστώ λιγάκι.Εχει 21 ταχύτητες στο τιμόνι,ηλεκτρονικό ασύρματο κοντέρ (extra) και είναι κατασκευασμένο απο αλουμίνιο τύπου 6061.Μπροστά έχει ρυθμιζόμενης προφόρτισης πηρούνι,ενω η σέλλα κάθεται σε αμορτισερ.Εχει φώς αλογόνου και καθρέφτη οπισθοπορείας (extra).

Είναι πολύ άνετο στο δρόμο και εντυπωσιακά σταθερό.Η τελική μου σε επίπεδο δρόμο είναι 45 χλμ/ώρα,αλλά με λίγη προσπάθεια μπορεί και να τα υπερβεί πιστεύω.

Ξαναγύρισα λοιπόν σε αυτό που έκανα 20 χρόνια πριν με ένα Τσέχικο ESKA... :)

Το συνιστώ σε όλους... :D

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...