Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

terasglx, γιατι εκανες καινουργιο account????:lol: :lol: :lol:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποσο μακρια εχετε παει?

Οδηγειτε με συνεση?

Οδηγειτε γρηγορα?

Τελικη ταχυτητα?

Κοντρες με μηχανακια?

Κοντρες με αλλους στα φαναρια? :D

Τουμπες?

 

1. Ποοοοοολύ μακρια

2. Ε, που και που :p Συνήθως ναι

3. Πολύ γρήγορα

4. Κατηφόρα Κερασούντος(καλαμαριά) το κοντέρ έγραφε 65 και τα μαλια-αυτιά μου ψάχνονταν

5/6. Με αυτοκίνητα στα φανάρια :p

7. Mόνο τούμπες, τελευταία ήταν πριν 14-15 μήνες. Έφυγα σε μια στροφή, ευτυχώς δεν χτύπησα πολύ αλλά γλιστρούσα μέχρι να βρω σε πεζοδρόμιο. Ανοιχτός δρόμος, πολύ βροχή

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

1. Ποοοοοολύ μακρια

2. Ε, που και που :p Συνήθως ναι

3. Πολύ γρήγορα

4. Κατηφόρα Κερασούντος(καλαμαριά) το κοντέρ έγραφε 65 και τα μαλια-αυτιά μου ψάχνονταν

5/6. Με αυτοκίνητα στα φανάρια :p

7. Mόνο τούμπες, τελευταία ήταν πριν 14-15 μήνες. Έφυγα σε μια στροφή, ευτυχώς δεν χτύπησα πολύ αλλά γλιστρούσα μέχρι να βρω σε πεζοδρόμιο. Ανοιχτός δρόμος, πολύ βροχή

 

ti podilato ehis???to ehi beltiosi seshesi me to arhiko montelo???:)

 

ρε παιδια κάτι άσχετο τα carrera βγαίνουν ακόμα? εχω ενα αποθήκη πολύ καλό ποδήλατο

 

fisica k vgenoun akoma ala den ksero an ine kala giati merika pou ida kostizane molis 100e den ksero an aksizoun i an milame gia diaforetika montela ala ti podilato ehis stin apo8iki???:happy:

Link to comment
Share on other sites

fisica k vgenoun akoma ala den ksero an ine kala giati merika pou ida kostizane molis 100e den ksero an aksizoun i an milame gia diaforetika montela ala ti podilato ehis stin apo8iki???:happy:

 

 

Δεν πρέπει να είναι αλουμίνιο ο σκελετός αλλα απλός αρα πιστεύω κανα 80.000 δρχ εκείνη την εποχή, έχει κάπως καλά εξαρτήματα πάνω, δεν ξέρω και πολλά απο ποδήλατα παλιά ασχολιόμουν αλλα λέω να ξαναρχίσω

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

ke kala 8a kanis!!!:D sou protino an to paris pio sovara na agorazes ena kenourgio!;) ego apoti katalava ise megaloutsikos etsi?lipon an apofasisis na agorasis min paris mb<vounou>ala citi h poli kali epilogi ine k ta kenoyrgia montela tis ideal k scoot pou ine anamixi me podilato vounu k citi poli kalo ala ligo akrivo gia mena ksekinane apo550e :rolleyes: oti k na apofasis ine kalo afou ite ehis to palio ite kapio kenourgio gimnastiki kanis<min to egatalipsis ;) >
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι να ξαναρχίσω υπάρχουν 2 εκδοχές η να κρατήσω το ποδήλατο όπως είναι και να κάνω μία μικρή συντήρηση, η να αλλάξω σκελετό να βάλω καναν GT εχω ακούσει είναι πολύ καλοί, ποιος μένει αθήνα και είναι πορωμένος ρε παιδιά? πάτε δηλαδή τρελές αποστάσεις απο οτι κατάλαβα καλή φάση
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

ti podilato ehis???to ehi beltiosi seshesi me to arhiko montelo???:)

 

Katholou, to eixa parei veltiwmeno. 500 E an dn kanw lathos kai to exw 5 xronia. Oi mones paremvaseis einai sintirisi. Exw parei kai ena kainourio alla dn to afinw to palio, ayto xrisimopoiw akoma

 

Ideal Pro Rider έχω αλλά επειδή έχω δει αρκετά τέτοια να ρίξω και μια περιγραφή γτ το ένα με το άλλο διαφέρουν: 24 Ταχύτητες Acera, airline vuelta(26"), μπροστά ανάρτηση μόνο, mountain είναι.

 

το καινούριο είναι ένα giant με 24 ταχύτητες Deore μανίσιο κατα τα άλλα εκτός ζάντες(26")

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Katholou, to eixa parei veltiwmeno. 500 E an dn kanw lathos kai to exw 5 xronia. Oi mones paremvaseis einai sintirisi. Exw parei kai ena kainourio alla dn to afinw to palio, ayto xrisimopoiw akoma

 

Ideal Pro Rider έχω αλλά επειδή έχω δει αρκετά τέτοια να ρίξω και μια περιγραφή γτ το ένα με το άλλο διαφέρουν: 24 Ταχύτητες Acera, airline vuelta(26"), μπροστά ανάρτηση μόνο, mountain είναι.

 

το καινούριο είναι ένα giant με 24 ταχύτητες Deore μανίσιο κατα τα άλλα εκτός ζάντες(26")

 

an ta hrisimopis gia vouno tote min alaxis tipota!ala an ta hrisimopis stin poli sou protino mia poli kali veltiosi michelin <elastika 1,4x26> to lastiho edo stin larissa grafi istoria,boris na pas sinehia me to plai <opos pas> k na min skizete me tipota ase ton iho pou kani,gia epidosis telikis,epitahinsis,eki na dis diafora ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μακρια εχετε παει?

Οδηγειτε με συνεση?

Οδηγειτε γρηγορα?

Τελικη ταχυτητα?

Κοντρες με μηχανακια?

Κοντρες με αλλους στα φαναρια? :D

Τουμπες?

 

 

Πειραιας - Υμηττός (Νεκροταφείο Βουλας και μετα ανάβαση Υμμητου)

Οσο γινεται

Φυσικα

Καθοδος απο Υμηττο..δεν θυμαμαι αλλα πρεπει να ηταν στα 60km/h

Οχι αλλα αρκετες κοντρες με το τραμ

Οχι

Μια και καλη που μου αφησε και σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

kala menete a8ina k den etihe na valete kontra me kanenan???:wacko:

edo sti larissa prin ligous mines ginotane enas psilo hamos!me hri k steki ihame!!!to gnosto <gia lariseous> a.t.a eki ginotane panikos milame gia 20 podilata sti sira!:me ta perase o keros aphisan ta kria k ta sholia k sta matisan na mazeyonte:cry: ala pisteyo oti apo anixi 8a xana mazeytoume.

 

PROSKLISI SE OSOUS ASHOLOYNTE ME PODILATA NA KANOYN KAMIA VOLTA TA VRADIA PROSTAKI

 

Y.G:KONTRA 8EORITE K OTAN PROS PERNAS KAPION K SE KINIGAI:D

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει κοντρα με οτιδηπωτε εχει μηχανη επανω, αλλα με ποδηλατο.... τα εχετε τουρμπισει κιολας τα ποδηλατα???
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει κοντρα με οτιδηπωτε εχει μηχανη επανω, αλλα με ποδηλατο.... τα εχετε τουρμπισει κιολας τα ποδηλατα???

 

to podilato den ehi mihani ehi omos kinitira<ton anvati>pou den veltionete me l7 ala me proponisi:p olo to ipolipo podilato ine ena exipno sistima metadosis pou pezi megalo rolo ka8os osi dinami k na ehis an den tin pernas sto dromo den kanis tipota<ayta ta xeris k esy fantazome>:) kali protohronia se olous

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω παει με 100 χλμ/ωρα σε προπονηση μου...θα με πιστεψεις???

 

Ειμαι sprinter...

 

Με ποδηλατο αγωνιστικο Fidusa...αλλα εχω τρεξει και με αγωνιστικο Fidusa Carbon...το οποιο ειναι παναλαφρο και πανακριβο...

 

natos o fidousas kai pao stoixima oti eisai i isouna se kapia omada tou kordeliou.to fidusa full carbon ta spaei..........

[sIGPIC][/sIGPIC]

MY HPI RS4 3.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Meto podilato pou to exo akoma kai to poulao 50E exo paei apo thess kentro mexri pairea 27 km se 1h5m kai gurisa se 55m 7 fores mesa se ane kalokairi kaula milame.to podilato einai olo alouminiou zantes, frena, skeletos monetes kai agonistiko timoni.To exo krathsei souza opois kserei apo thessaliniki apo ta MCNonalts stin egnatia mexri Benizelou.
Link to comment
Share on other sites

Me to palio moy podilato pou eixa megala granazia mprosta epiasa teliki me psifiako conter 87 km.Se katifora apo ta kastra ekei pou einai to nosokomeio Agios Nikolaos.
Link to comment
Share on other sites

Το κοντερ είχε δείξει 64,7 σε μια κατηφόρα στα μελίσσια.

Πριν 2 χρόνια μια τούμπα σε ίσωμα, από ορθοπεταλιά, επειδή είχα αλλάξει ταχύτητα και κόλλησε το γρανάζι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κανενα μαγαζι ξερετε για να αγορασω κανενα IDEAL [μεσω INTERNET]ψαχνω στο βολο αλλα δεν ξερουν τι ζητανε .....
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Wirelessly posted (Nokia6280/2.0 (05.92) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Souzes kanate? Egw 1,5 xiliometra me 35km/h

 

 

:shock:πως γινεται με 35χλμ!!!???:wacko:

ουτε μηχανακι να ηταν! αν το εκανες μπραβο σου!

 

σουζες δεν πολυκανω! αλλα τα γκαζια τα χωνω αγρια! 75χλμ σε κατηφοροισωμα! ακομη αλματα/σπινιες/κοντρες κανω αρκετα συχνα αλλα μονο στη γειτονια μου οπου υπαρχει μια λεωφορος που δεν εχει δωθει στην κυκλοφορια και δεν υπαρχει κινδυνος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθές είχαμε συνάντηση 20 ποδήλατα σύνταγμα και κάναμε βολτούλα Αθήνα προς θησείο τρέλααααααααα θα προσπαθήσω να μην χάσω ούτε τις επόμενες συναντήσεις
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο ποδήλατο ήσουν βρέ; Ήμουν κι εγώ εκεί :p

Για όσους ενδιαφέρονται γίνεται συνάντηση κάθε πρώτη Δευτέρα του μήνα στη πλατεία Συντάγματος δίπλα απ' το συντριβάνι (Θερινή ώρα 7 το απόγευμα, χειμερινή ώρα 6 το απόγευμα).

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε (με το ποδήλατο σας εννοείται) :cool:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα νέο τοπίο διαμορφώνεται στις μετακινήσεις στο Παρίσι μετά από την πρωτοβουλία του δημάρχου Μπερτράν Ντελανοέ να διαθέσει περισσότερα από 10.000 ποδήλατα στους κατοίκους και τους επισκέπτες της πόλης.

 

Η ετήσια συνδρομή στην υπηρεσίας που λέγεται Velib, από τα αρκτικόλεξα των γαλλικών λέξεων velo για το ποδήλατο και libre που σημαίνει ελεύθερος, είναι 29 ευρώ και μέχρι τώρα περίπου 53.000 κάτοικοι της πόλης έχουν γίνει συνδρομητές.

 

Από την έναρξη της εφαρμογής του μέτρου στις 15 Ιουλίου, έγιναν περισσότερες από δύο εκατομμύρια ενοικιάσεις ποδήλατων και καλύφθηκε συνολικά μία απόσταση τεσσάρων εκατ. χιλιομέτρων, κάτι που διαπιστώνεται πλέον εύκολα στην γαλλική πρωτεύουσα, όπου κυριαρχούσε η κουλτούρα του υπόγειου μετρό.

 

Μάλιστα, από τότε τα ποδήλατα αυξήθηκαν κατά 40% και σήμερα περίπου 14.000 είναι διαθέσιμα για να αντιμετωπιστεί η αυξανόμενη ζήτηση. Πρέπει, δε, να προστεθούν και όσοι νοίκιασαν ποδήλατο για μία ημέρα χωρίς να εγγραφούν και για τους οποίους η μόνη προϋπόθεση είναι να έχουν πιστωτική κάρτα.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, το κόστος της χρήσης είναι 1 ευρώ την ημέρα για ενοικίαση τουλάχιστον μισής ώρας. Αν η χρήση διαρκέσει λιγότερο, τότε δεν υπάρχει χρέωση.

 

Τα ποδήλατα διατίθενται σε περισσότερα από 800 σημεία της πόλης και ο χρήστης μπορεί να αφήσει το ποδήλατο μετά τη χρήση του, σε όποιο από αυτά θέλει. Το ένα τρίτο των ενοικιάσεων γίνεται από τις 10 το πρωί μέχρι τις 2 μετά το μεσημέρι. Πάντως η αστυνομία δε χαρίζεται στους παραβάτες των δύο τροχών για τους οποίους έχει ειδικά μπλόκα. Για παράδειγμα, για την παραβίαση κόκκινου σηματοδότη, προβλέπεται πρόστιμο 90 ευρώ.

 

Σε κάθε περίπτωση, θεωρείται απολύτως βέβαιο ότι τα ποδήλατα θα αποτελέσουν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας του Παρισιού τα επόμενα χρόνια και ο δήμαρχος ετοιμάζεται για την επόμενη παρέμβασή του, η οποία αφορά μικρά οχήματα που δεν μολύνουν το περιβάλλον και θα ενοικιάζονται κατά τον ίδιο τρόπο.

 

 

 

 

ΥΓ1. Στο Βερολίνο έχουν εδώ και μερικά χρόνια παρόμοιο σύστημα και πραγματικά είναι τέλειο για να γυρίζεις την πόλη :up:

 

 

 

ΥΓ2. Άντε, σε 50 χρόνια και στην Ελλάδα:)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...