Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μην ξεχνάμε ότι τα trekking δεν είναι για χωμάτινο δρόμο μεγάλης απόστασης, τα ελαστικά μπορούν εύκολα να πάθουν φούιτ ή ακόμη και οι ζάντες να στραβώσουν ελαφρά. ;)

Υπάρχουν τα mountain για τέτοιες διαδρομές όπως αναφέρει και ο φίλος damokles.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μην ξεχνάμε ότι τα trekking δεν είναι για χωμάτινο δρόμο μεγάλης απόστασης, τα ελαστικά μπορούν εύκολα να πάθουν φούιτ ή ακόμη και οι ζάντες να στραβώσουν ελαφρά. ;)

Υπάρχουν τα mountain για τέτοιες διαδρομές όπως αναφέρει και ο φίλος damokles.

 

Θα συμφωνήσω μερικώς.

 

Οι χωματινοι δρόμοι στους οποίους δεν παει το trekking είναι οι "αστρωτοι" και άγριοι.

 

Το 99% των χωματοδρομων είναι άνετα για trekking. Επι της ουσίας ένας μέσος ποδηλάτης βασικά χρειάζεται trekking.

 

Απλά υπάρχει διαδεδομένη αντίληψη ποδηλατο = mountain η οποία ευτυχώς σιγά σιγά ξεπερνιέται αφού ο κόσμος μαθαίνει ότι το mountain είναι ακριβώς για ... mountains.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Όντως αρκετοί θεωρούν τα trekking ότι δεν είναι σκληροτράχηλα και αγοράζουν mountain για να το έχουν στην πόλη, λάθος αντίληψη. Εγώ μια φορά είχα δανεικό trekking ενός φίλου τον χωματόδρομο τον έβγαλα, αλλά όταν συνάντησα άγριο δρόμο με μεγάλες πέτρες χρειάστηκε να πάω με τα πόδια, μόλις πάτησα λακουβίτσα έσκασε το μπροστά το λάστιχο, αλλά ευτυχώς δεν είχα καθόλου φόρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως αρκετοί θεωρούν τα trekking ότι δεν είναι σκληροτράχηλα και αγοράζουν mountain για να το έχουν στην πόλη, λάθος αντίληψη. Εγώ μια φορά είχα δανεικό trekking ενός φίλου τον χωματόδρομο τον έβγαλα, αλλά όταν συνάντησα άγριο δρόμο με μεγάλες πέτρες χρειάστηκε να πάω με τα πόδια, μόλις πάτησα λακουβίτσα έσκασε το μπροστά το λάστιχο, αλλά ευτυχώς δεν είχα καθόλου φόρα.

 

Σαφώς. Για άγριο χωματόδρομο δεν είναι.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να δώσετε ένα link με ένα παράδειγμα ποδηλατου trekking, για εμένα τον νέο.:) γιατί δεν πολυκαταλαβαίνω την διαφορά
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να δώσετε ένα link με ένα παράδειγμα ποδηλατου trekking, για εμένα τον νέο.:) γιατί δεν πολυκαταλαβαίνω την διαφορά

 

http://www.idealbikes.net/?section=1773&language=el_GR

δες trekking απο ideal:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να δώσετε ένα link με ένα παράδειγμα ποδηλατου trekking, για εμένα τον νέο.:) γιατί δεν πολυκαταλαβαίνω την διαφορά

 

Cube CLS LtD Pro

 

http://www.cube.eu/en/tour/country-lite-series/ltd-cls-pro/

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Τα trekking της IDEAL είναι αυτά : http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR ...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Δευτέρα αγόρασα το IDEAL NERGETIC στα 300 ευρώ... Με υπερκαλύπτει γι' αυτά που το θέλω!:DΘα συμφωνίσω με τα παιδιά από πάνω, ότι το mountain μέσα στην πόλη και ειδικά με πίσω ανάρτηση είναι ΣΚΕΤΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ...:mad:Το προηγούμενό μου ποδήλατο είχε μαλακή ανάρτηση εμπρός, ανάρτηση πίσω και ήταν σιδερένιο!:wacko::blink:Οπότε φανταστείτε τι σοκ έπαθα όταν οδήγησα τα NERGETIC, CROSSMO και MEGISTO!:lol:

 

 

Ορίστε το εργαλείο μου!:D

283876_2154928429093_1122921962_2577367_3253265_n.jpg

(εδώ χωρίς το κοντεράκι του :) )

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα clermont citygroove. €170, δεν ήταν αρκετά ποιοτικό, είχε ξεχαρβαλωθεί από τον πρώτο κιόλας μήνα. Μου το κλέψανε, η χρηματική ζημιά με πόνεσε βέβαια, αλλά τουλάχιστον είχα την ευκαιρία να αγοράσω κάτι καλύτερο. Δεν μπορούσα και πάλι να δώσω πολλά χρήματα, οπότε έψαξα να βρω ό,τι καλύτερο μπορούσα στα 200 ευρώ.

Και το όνομα αυτού beretta SRX-100. Πόλης,ατσάλινο, χωρίς αναρτήσεις, 18 ταχύτητες shimano, φρένα promax. Μετά από δύο μήνες είμαι ικανοποιημένος για τα λεφτά του, είναι εμφανώς καλύτερο από το προηγούμενο, αλλά και πάλι δεν είναι αυτό που λέμε τέρας ποιότητας, με εμφανέστερο ως τώρα μειονέκτημα το "παίξιμο" του τιμονιού στο φρενάρισμα στην κατηφόρα. Αλλά για κάποιον που κάνει 60 χλμ. τον μήνα κυρίως για μετακίνηση εντός πόλης και ψώνια, μια χαρά μου φαίνεται ως τώρα.

http://i464.photobucket.com/albums/rr7/konos650/Uploads%20via%20Pixelpipe/02072011061.jpg

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

282010_246507255378246_100000569201380_953055_1501067_n.jpg

 

ειπα να βαλω και εγω το ποδηλατο μου

τραβηγμενη απο κ770i 2009:D

Ιdeal Strike:D

Tο λατρευω

300 ευρω το ειχα παρει

21 ταχυτητες summano

2 δισκοφρενα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

:shifty:

 

προφανως οτι ειναι πολυ μαλακη/βολικη :lol:

 

Μπερδεύτηκα, γιατί δεν μου έχει τύχει να κάτσω σε άβολη σέλα! :)

Έχω ακούσει ότι αρκετοί έχουν πρόβλημα με τις σέλες, αλλά σε ό,τι σέλα έχω καθήσει, ακόμη και σε τελείως γυμνές, δεν είχα πρόβλημα. Τί να πω, ίσως ο πισινούλης μου δεν είναι τόσο εκλεκτικός!..

Η συγκεκριμένη πάντως περνάει απαρατήρητη σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα, γιατί δεν μου έχει τύχει να κάτσω σε άβολη σέλα! :)

Έχω ακούσει ότι αρκετοί έχουν πρόβλημα με τις σέλες, αλλά σε ό,τι σέλα έχω καθήσει, ακόμη και σε τελείως γυμνές, δεν είχα πρόβλημα. Τί να πω, ίσως ο πισινούλης μου δεν είναι τόσο εκλεκτικός!..

Η συγκεκριμένη πάντως περνάει απαρατήρητη σε εμένα.

 

η δικια μου με πιεζει πολυ και ποναω καμια φορα και πρεπει να αλλαξω θεση....και αμα κανω πολυ ωρα νιωθω βρεγμενος

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα, γιατί δεν μου έχει τύχει να κάτσω σε άβολη σέλα! :)

Έχω ακούσει ότι αρκετοί έχουν πρόβλημα με τις σέλες, αλλά σε ό,τι σέλα έχω καθήσει, ακόμη και σε τελείως γυμνές, δεν είχα πρόβλημα. Τί να πω, ίσως ο πισινούλης μου δεν είναι τόσο εκλεκτικός!..

Η συγκεκριμένη πάντως περνάει απαρατήρητη σε εμένα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

 

@giothesuper Πολύ ωραίο! Και σε τρομερή τιμή...:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

 

@giothesuper Πολύ ωραίο! Και σε τρομερή τιμή...:D

 

να σαι καλα:D

παει γρηγορα...και ηταν οταν το πρωτοπηρα αυτη η φωτο

2009:D

και γενικα δεν εχω συναντισει καποιο προβλημα

το ειχα στειλει πατρα γιατι ειχαν παθει κατι οι αναρτησεις...αλλα ολα ωραια...και δεν ειναι βαρυ

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα και εγώ που λέτε ένα φθηνό ποδηλατάκι από το ποδηλατάδικο της γειτονιάς μου....όλα καλά στην αρχή....κάποια στιγμή μου βγήκε η αλυσίδα....και τώρα τελευταία μου κάνει κάτι τρελά και αλλάζει μόνο του ταχύτητες!ή αν ανεβάσω ταχύτητα μπαίνει η μεθεπόμενη και όχι η επόμενη και έχουν σπάσει τα νεύρα μου....ξέρει κανείς τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...