Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπάααααα... προχθές πήγα για αλλαγή ντίζας και ρύθμιση και πλήρωσα 2€.

για μια απλή ρύθμιση δε νομίζω να σε πάρει κάτι. 1 λεπτό δουλειά ειναι. σιγά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2 βιδάκια θα σου ρυθμίσει, λές να σε χρεώσει; Και εκτός αυτού, καινούργιο ποδήλατο είναι, υποτίθεται ότι έχει και εγγύηση.

 

Πάντως αυτά έχουν τα ποδήλατα από super market/ψιλοάγνωστες μάρκες... Γενικά ό,τι πληρώνεις παίρνεις (αν και τις έχουν τσιμπήσει πολύ τις τιμές τελευταία), η γνώμη μου είναι ότι αν δεν μπορείς να διαθέσεις το ποσό για την αγορά ενός σοβαρού ποδηλάτου, περίμενε μέχρι να μπορέσεις. Έτσι θα γλιτώσεις και τα έξοδα του ποδηλάτου του super market (γιατί είναι σίγουρο ότι πολύ σύντομα θα θελήσεις κάτι καλύτερο, το ποδήλατο θα έχει μηδαμινή μεταπωλητική αξία, οπότε συνολικά θα δώσεις περισσότερα).

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

για την ρύθμιση θα μου πάρει τίποτα; αν είναι δυνατόν ούτε ένα μήνα δεν το έχω!

 

άμα σε πάρει λεφτά θα είναι μεγάλος αγιογδύτης......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ρε παιδια τωρα που στην θεσσαλονικη κλεινουν τη παραλια για εργα που θα πηγαινουμε εμεις βολτα με τα ποδηλατα μας?ηδη εχουν αρχισει και σκαβουν.καμια ιδεα ?
Link to comment
Share on other sites

ωπ, τι νέα είναι αυτά; και ετοίμαζα βολτίτσα στην παραλία σήμερα το βράδυ. σε ποιό σημείο είναι κλειστά;
Link to comment
Share on other sites

ωπ, τι νέα είναι αυτά; και ετοίμαζα βολτίτσα στην παραλία σήμερα το βράδυ. σε ποιό σημείο είναι κλειστά;

 

μπορείς να φτάσεις μόνο μέχρι λίγο μετά τις ομπρέλες!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα που στην θεσσαλονικη κλεινουν τη παραλια για εργα που θα πηγαινουμε εμεις βολτα με τα ποδηλατα μας?ηδη εχουν αρχισει και σκαβουν.καμια ιδεα ?

Το σειχ σου ειναι εκπληκτικο για βολτες με ποδηλατο, υπαρχουν πολλες διαδρομες για ολα τα γουστα (δεν χρειαζεται mountain για ολες).

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Το σειχ σου ειναι εκπληκτικο για βολτες με ποδηλατο, υπαρχουν πολλες διαδρομες για ολα τα γουστα (δεν χρειαζεται mountain για ολες).

 

έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμενη διαδρομη?

Link to comment
Share on other sites

έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμενη διαδρομη?

Μια κλασικη ειναι απο τη γεφυρα περαιβου στη μαλακοπη http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=208394106091557396808.0004a51e959fcc46589f3. Θα ανεβεις τερμα πανω στη περαιβου, θα περασεις την αερογεφυρα του περιφεριακου και απο εκει βγαινεις στο δασος. Μια ευκολη διαδρομη ειναι να παρεις το φαρδυ χωματοδρομο δεξια απο τα κιοσκια. Ο δρομος ειναι πολυ φαρδυς με πατημενο χωμα, χωρις πολλες ανωμαλιες. Ανεβαινεις για οσο αντεξεις , ο κυριος δρομος φτανει μεχρι το δρομο για εξοχη/χορτιατη και υπαρχουν και πολλα αλλα μονοπατια, αλλα δεν τα προτεινω αν δεν εχεις mountain. Ειδοδοι προς Σειχ Σου υπαρχουν και απο πιο δυτικα απο το χαρισειο, τον αγιο παυλο/θεατρο δασους, πανω απο το καυτατζογλειο.

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΜΑΕΤΖΙΜΑ!
Link to comment
Share on other sites

Μια κλασικη ειναι απο τη γεφυρα περαιβου στη μαλακοπη http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=208394106091557396808.0004a51e959fcc46589f3. Θα ανεβεις τερμα πανω στη περαιβου, θα περασεις την αερογεφυρα του περιφεριακου και απο εκει βγαινεις στο δασος. Μια ευκολη διαδρομη ειναι να παρεις το φαρδυ χωματοδρομο δεξια απο τα κιοσκια. Ο δρομος ειναι πολυ φαρδυς με πατημενο χωμα, χωρις πολλες ανωμαλιες. Ανεβαινεις για οσο αντεξεις , ο κυριος δρομος φτανει μεχρι το δρομο για εξοχη/χορτιατη και υπαρχουν και πολλα αλλα μονοπατια, αλλα δεν τα προτεινω αν δεν εχεις mountain. Ειδοδοι προς Σειχ Σου υπαρχουν και απο πιο δυτικα απο το χαρισειο, τον αγιο παυλο/θεατρο δασους, πανω απο το καυτατζογλειο.

 

θα τη κανω τη διαδρομη που λες και θα γραψω και τις εντυπωσεις μου.thnx!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ Νοεμβρη μεχρι ιουλη που εχω το ποδηλατο μου ηταν ΟΛΑ μια χαρα. Μεσα σε ενα μηνα(τον τελευταιο) μου εχει ξεφουσκωσει η σαμπρελα η μπροστινη ΤΡΕΙΣ φορες!!! Η τριτη σημερα!! Η αιτια? Κατι φυτα εδαφοκαλυψης η δεντρα δεν ειμαι σιγουρος που εχουν κατι καρπους με αγγαθακια! Μαλιστα σημερα το ειδα ηταν σφηνομενο στη ξεφουσκωτη ροδα και ηταν παρα πολυ σκληρο το καταραμενο. 2 φορες το πηγα στο συνεργειο το ποδηλατο με τα ποδια που ειναι δεκα τετραγωνα πιο κατω απο το σπιτι μου και απο οτι φαινεται θα το ξαναπαω! Και χτες που ειχα κανει τη τελευταια βολτα καπου στο χαιδαρι δεν ειχα παει απο χωματοδρομο βουνισιο. Περασα απο κατι πλατειες διπλα αλλα απο οτι φαινεται η ζημια γινεται και στο δρομο οταν αυτα τα αγκαθακια διασκορπιζονται παντου στη φυση. Το ποδηλατο μου ειναι mountain bike beretta και το λεω αυτο γιατι τα λαστιχα του δεν ειναι λεια. Αλλα επειδη βαριεμαι παρα πολυ να ξανακανω την ιδια διαδικασια να παω να το φτιαξω και να δωσω αλλα 7 ευρω μεσα σε ενα μηνα για τον ιδιο λογο, θα το παρατησω για μεχρι το χειμωνα. Δεν εχω παραπονο εχω γυρισει ολα τα δυτικα προαστια δεν εχω κατι καινουριο να δω, μολις αρχισουν ξανα οι περιστεροπεταλιες-freeday θα το φτιαξω ισως!;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια... ενδιαφερομαι να παρω μερος σε τιποτα ποδηλατικους γυρους... στην αθηνα που εχουμε ? της νεας σμυρνης ηταν τον μαιο... για της αθηνας ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι... οποιος ξερει, ας πει :) btw, μενω νεα σμυρνη...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια... ενδιαφερομαι να παρω μερος σε τιποτα ποδηλατικους γυρους... στην αθηνα που εχουμε ? της νεας σμυρνης ηταν τον μαιο... για της αθηνας ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι... οποιος ξερει, ας πει :) btw, μενω νεα σμυρνη...

 

των αθηνων ξερω μονο...αλλα νομιζω γινονται καθε χρονο...και εχει γινει ο φετινος

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

οσο εψαξα βρηκα μεχρι του 2010 και σχεδον καθε χρονο γινεται φθινοπωρο... ξερεις αλλος καναν "αγωνα" ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οσο εψαξα βρηκα μεχρι του 2010 και σχεδον καθε χρονο γινεται φθινοπωρο... ξερεις αλλος καναν "αγωνα" ?

 

στην αθηνα οχι...ειχε γινει παλιοτερα ομως πριν 8 χρονια απο οτι θυμαμαι στο μοσχατο για παιδια ενας γυρος...ισως κανουν και στην νεα σμυρνη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

στη νεα σμυρνη εγινε τον μαιο ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά υπάρχει διαδεδομένη αντίληψη ποδηλατο = mountain η οποία ευτυχώς σιγά σιγά ξεπερνιέται αφού ο κόσμος μαθαίνει ότι το mountain είναι ακριβώς για ... mountains.

 

Πρέπει να κάνεις μία βόλτα στους δρόμους της Αθήνας, θα καταλάβεις γιατί χρειάζεσαι mountain ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καθόλου mountain... 1000km από το Μαΐο και μετά και συμμετοχή στα τελευταία 11 Freeday (δλδ πέρασμα από σχεδόν όλη την Αθήνα) + βόλτες σε χωματόδρομους σε Υμηττό/Πάρκα, ποτέ δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα το trekking...
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις μία βόλτα στους δρόμους της Αθήνας, θα καταλάβεις γιατί χρειάζεσαι mountain ...

 

Μονο στους δρόμους της Αθήνας κινουμαι και ενίοτε σε χωματοδρομους. Ειναι το βασίλειο του trekking bike.

 

Σε όλες αυτές τις διαδρομές με ένα mountain θα μου είχε βγει η γλώσσα στο πάτωμα.

 

Το ΜΤΒ χρειάζεται μονο σε απάτητα μονοπάτια, σε καταβασεις βουνών (Υμηττός)... Στην πόλη χρειάζεται μονο αν κατεβαινεις σκάλες. Σε κάθε άλλη περίπτωση σου καταναλώνει απλά πολύτιμη ενέργεια. Δεν υπάρχει άλλη ανωμαλία στους δρόμους της Αθήνας που ειναι μονο για mountain.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για το κεντρο αλλα νεα σμυρνη μια χαρα χρειαζεται :p απο οτι βλεπω γραφεις περαμα, να φανταστω εδω στην αθηνα ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

στη νεα σμυρνη εγινε τον μαιο ;)

 

τοτε δεν ειχα παρει ποδηλατο ,ειχε παει φιλος και εκανε το γυρο αυτο. στον επομενο θα παω μια και πηρα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να παω (περσι πηγα τρεξιμο) αλλα εκεινη τη μερα εδινα proficiency... ξερεις αλλους γυρους ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη αποσταση που εχο κανει ηταν με το FREEDAY 130χλμ ο γυρος της αθηνας.Πραγματικη εμπειρια
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη αποσταση που εχο κανει ηταν με το FREEDAY 130χλμ ο γυρος της αθηνας.Πραγματικη εμπειρια

 

επειδη θελω να παω σε γυρο αθηνας...μπορεις να μου πεις απο που ξεκιναει που φτανει και την διαδρομη αν θυμασαι?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...