Jump to content

[Επίσημο] Nokia X1-00 & X1-01


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

^ ?

 

Παιδια μια ερωτηση..

Ενω το εχω στο αθορυβο, οταν εχω μηνυμα ακουγεται ενα μπιπ.. Πως κλεινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Στην dual sim έκδοση η κάρτες λειτουργούν ταυτόχρονα γιατί μπερδεύτηκα με αυτά που διάβασα.

Δηλαδή όταν μιλάω στην μία γραμμή η άλλη λειτουργεί ή είναι απενεργοποιημένη;

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλας στη μια, η αλλη απενεργοποιειται!

 

Παρακαλω...:rolleyes:

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά υπάρχει ρε παιδιά κανένα nokia που να λειτουργούν συγχρόνως και οι δύο κάρτες sim;

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγορασα και εγω σημερα,λογω στρατου,το X1-01.

 

Φανταστικο κινητο,ποιοτικο,ευχρηστο,ελαφρυ.Εξαιρετικη αναπαραγωγη μουσικης και ραδιοφωνου,nokia παλαιας κοπης κατα τη γωμη μου.

 

Μενει να επιβεβαιωθει και η αυτονομια του,μεχρι στιγμης το εχω δουλεψει 3-4 ωρες (μουσικη) και δεν εχει πεσει ουτε μια μπαρα,για να δουμε...(Πχ στο iphone μου με ιδια χρηση θα ειχε χασει ενα 20% νομιζω...)

 

Στα αρνητικα βαζω την ακτινοβολια του λογω 2 sim...1.28 οταν το X1-00 εχει μολις την μιση.Δεν εχει ερθει Ελλαδα δυστυχως...Θα αντιπαρελθω αυτο το προβλημα με χρηση handsfree.

 

Κατα συνεπεια ειναι ενα φανταστικο κινητο,ο,τι πρεπει για 2ο ωστε να βγαζεις τις δυσκολες αποστολες οπως τρεξιμο,γυμναστηριο,ποδηλατο (εκτελωντας χρεη mp3 player χωρις να χανεις τα τηλεφωνηματα σου)...Νομιζω οτι στη βασικη εκπαιδευση θα μου κρατησει καλη παρεα.

 

Εχω φαει το net να βρω καμια αλλη προσοψη εχει τη γκριζα πισω και σε ολα τα καταστηματα του mall υπηρχε μονο γκριζο στη τιμη των 49 ευρω...Ειχα την εντυπωση οτι ειχε 41 αλλα βαρεθηκα να το ψαξω σε καταστηματα απο skroutz...Αυτα απο εμενα λοιπον,θεωρω οτι ειναι ενα κινητο που αξιζει τα χρηματα του μεχρι και το τελευταιο ευρω!

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Εχω φαει το net να βρω καμια αλλη προσοψη εχει τη γκριζα πισω και σε ολα τα καταστηματα του mall υπηρχε μονο γκριζο στη τιμη των 49 ευρω...Ειχα την εντυπωση οτι ειχε 41 αλλα βαρεθηκα να το ψαξω σε καταστηματα απο skroutz...Αυτα απο εμενα λοιπον,θεωρω οτι ειναι ενα κινητο που αξιζει τα χρηματα του μεχρι και το τελευταιο ευρω!

 

Εντωμεταξυ εγω το πηρα απο το πλαισιο, και -ενω ηξερα οτι βγαινει και σε κοκκινο-, ρωταω την υπαλληλο αν το εχουν σε κοκκινο, και μου λεει το θεΙκο: βγαινει σε μαυρο!

 

Ενας φιλος μου το πηρε με 41! Δεν θυμαμαι απο που ομως..

 

Πιστευω πως θα μπορουσε να ειχε εναν πιο ομορφο music player!

 

*η αυτονομια του μπορει να αυξηθει και αν απενεργοποιησεις το φοντο μενου! Και γινεται και πιιο γρηγορο το κινητο ετσι..

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται θα το απενεργοποιησω τοτε!;)

 

Μιλουσα με εναν φιλο μου σχετικα με την ακτινοβολια.Μου ειπε οτι μπορει η τιμη που αναφερει (1.28) να αφορα τις 2sim,αν λειτουργει με τη μια μονο δεν ειναι λογικα να εχει τη μιση εκπομπη?Γνωριζετε κατι,δεν εχω γνωση στο θεμα,απλα μιλαω υποθετικα και λογικα...Ισως λειτουργωντας τη μια sim μονο (δεν χρειαζομαι 2 sim) να εχει και μεγαλυτερη αυτονομια....

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

 

*η αυτονομια του μπορει να αυξηθει και αν απενεργοποιησεις το φοντο μενου! Και γινεται και πιιο γρηγορο το κινητο ετσι..

 

πως γινεται αυτό??

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αυτό??

 

πηγαινεις ρυθμισεις > ρυθμισεις οθονης > θεματα > πηγαινεις στο θεμα που θες > επεξεργασια > φοντο μενου > κανενα ή πας απευθειας εδω απο τα θεματα στην επιλογη δεξιου πληκτρου :)

Link to comment
Share on other sites

Στο X1-01 μήπως παρατηρείτε το πρόβλημα που αναφέρουν για το 101 με τον ήχο της συνομιλίας να ακούγεται από το πίσω μέρος του κινητού;

Το μέγεθος της διάτρητης περιοχής στο καπάκι (για το μεγάφωνο) μου αφήνει την εντύπωση πως η διαρροή θα είναι αναπόφευκτη.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω μιλησει ακομα με το Χ1...Το δουλευω με δευτερη καρτα ως mp3 προς το παρον για να του στρωσω λιγακι μπαταρια...Θα το δοκιμασω και θα επανελθω συντομα,αυτο που αναφερεις ηταν ο λογος που δεν πηρα τελικα το 101-αν και ηταν 15-20 ευρω φθηνοτερο...

 

Παντως η διαφορα στη ποιοτητα-εμφανιση των 2 ειναι μεγαλη,υπερ του X1 φυσικα.

 

Η μπαταρια του με το που το ενεργοποιησα ηταν στις 2 μπαρες (σε συνολο 6) και εσβησε με τα απο 2 μερες (χωρις καθολου σβησιμο) και με αρκετη αναπαραγωγη μουσικης.

 

Το φορτισα Κυριακη πρωι και μεχρι σημερα (2 μερες μετα) εχει χασει μολις 1 μπαρα...Θα το δουλεψω λιγο πιο εντατικα για να βγαλω ασφαλεστερα συμπερασματα.

 

Στα πολυ θετικα ειναι οτι αναγνωριζει αμεσως ο,τι sd card του βαλω,με φακελους-υποφακελους κλπ.

Στα αρνητικα ειναι οτι το κενρικο κουμπι ειναι μονο 4 κατευθυνσεων-δεν πατιεται προς τα μεσα για ''ok'' γεγονος που κουραζει λιγο....Κατα τ'αλλα ειναι ενα καθολα εξαιρετικο καθημερινο εργαλειο!

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

πηγαινεις ρυθμισεις > ρυθμισεις οθονης > θεματα > πηγαινεις στο θεμα που θες > επεξεργασια > φοντο μενου > κανενα ή πας απευθειας εδω απο τα θεματα στην επιλογη δεξιου πληκτρου :)

 

ειχες δικηο,γινεται φοβερα γρηγορο.ευχαριστω.αυτες τις μερες,στον κωτσοβολο 39 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη που πηρα το δικο μου ειχε 49 ευρω στον Κωτσοβολο του mall...Μαλλον σταθηκα ατυχος.

 

Σημερα μιλησα αρκετα απο το Χ1,δεν διαπιστωσα κατι σημαντικο ως ''απωλεια ηχου'' απο το πισω ηχειο,δε νομιζω να σε ακουει ο διπλανος οταν μιλας.Απο τα 10cm και μετα δεν ακουγεται το παραμικρο και σιγουρα δεν ακουγεται οπως οταν εχεις ανοιχτη ακροαση.Αν δεν ειχα διαβασει σχετικα προβληματα για το 101 δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια να το ψαξω,δεν μου εδωσε καποια αφορμη το τηλεφωνο.

 

Απο εκει και περα επαθε καποια εμπλοκη σημερα και δεν δεχοταν στιγμιαια καμια απο τις 2 sim που προσπαθησα να λειτουργησω-δεν αναγνωριζε το pin-κλειδωσε εβαζα puk,ξανα δεν αναγνωριζε νεο pin κλπ...Διορθωθηκε μετα απο 1-2 προσπαθειες,πριν παρουσιαστω στο στρατο πρεπει να περασω απο ενα nokia care να δουν για καποια αναβαθμιση κλπ...

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το τσεκάρισμα που έκανες σχετικά με το ήχο.

Εύχομαι το θέμα με την αναγνώριση sim να ήταν ..περαστικό!

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρησει οτι η ενταση του ηχου σε αναπαραγωγη τραγουδιων δεν ειναι οσο δυνατη θα ηθελα με χρηση handsfree...Σε εξωτερικο χωρο,στην υψηλοτερη κλιμακα,η ενταση της μουσικης μαλλον ειναι χαμηλη..Σε γυμναστηριο,τρεξιμο ή γενικοτερα σε ενρτονους εξωτερικους θορυβους νομιζω οτι υπαρχει ''θεμα''.Με ανοιχτη ακοραση ειναι αρκουντως δυνατο το ηχειο.

 

Η μπαταρια φορτιστηκε για πρωτη φορα Κυριακη πρωι και εσβησε μονο του Παρασκευη πρωι με καλη χρηση (αναπαραγωγη μουσικης-χωρις να σβηνει τα βραδυα).

 

Θα ηθελα λιγο καλυτερο πατημα στα πληκτρα,εχουν σκληρο υλικο και ανταποκρινονται λιγακι δυσκολα στο πατημα,το 101 με τα ελαστικα του πληκτρα νομιζω οτι υπερεχει σε αυτο το θεμα.Επισης λιγο ενοχλητικο ειναι και το γεγονος οτι το κεντρικο πληκτρο ειναι 4 κατευθυνσεων και δεν πατιεται προς τα μεσα για οκ...Τοσα χρονια ειχαμε συνηθισει αλλιως (μεχρι να ερθουν τα touch τουλαχιστον),ωστοσο νομιζω 25 μερες στη βασικη εκπαιδευση θα το συνηθισω!!

 

Κατα τ'αλλα μια χαρα!:)

Edited by vrontis
3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Καλό Μήνα παιδιά, σας παρακαλώ ένα βήμα πριν το πετάξω απο το παράθυρο για πείτε αν σας κάνει και εσάς τα ίδια. Έχω βάλει κάρτα Cosmote What's Up και μια Q Card. Στην Sim 1 είναι η Cosmote, Siμ 2 Q.

1. Έχει ξεσκιστεί να χάνει το σήμα στην Cosmote, κάθε τόσο που το κοιτάω δεν εχει σήμα (αυτο κρατάει 10-15 δευτερόλεπτα)

2. Τεράστιο θέμα με την Q Στα μυνήματα, Δεν παραδίδει απο Q σε Q στα 10 μυνήματα παραδίδει τα 2 και αυτά χωρίς αναφορά παράδοσης.

Το ίδιο ισχύει και σε άλλη συσκεύη Nokia Χ1-01 που έχω. Μίλησα με εξυπηρέτηση δεν ύπαρχει κάνενα θέμα τεχνικό απο εκεί. Να αναφέρω ότι στέλνει μυνήματα απο Q σε άλλα δίκτυα, εκτός απο τις συσκευές μου, που στέλνω απο το X1 Q στο άλλο Χ1 Q στα 10 το 1. (εννοείτε η αναφορά πάει περίπατο.)

Νέα ενημέρωση Τελικά πρέπει να φταίνε οι συσκευές! στέλνει σε όλη την Q Εκτός απο το Χ1-01 στο άλλο Χ1-01 που έχω. Πιθανών να τα πάω πίσω και να γίνει αντικατάσταση. Αλλά πως εξηγείται ότι στο What's Up δεν έχει κανένα θέμα;

Edited by pantierakos
Νέα ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

Καλό Μήνα παιδιά, σας παρακαλώ ένα βήμα πριν το πετάξω απο το παράθυρο για πείτε αν σας κάνει και εσάς τα ίδια. Έχω βάλει κάρτα Cosmote What's Up και μια Q Card. Στην Sim 1 είναι η Cosmote, Siμ 2 Q.

1. Έχει ξεσκιστεί να χάνει το σήμα στην Cosmote, κάθε τόσο που το κοιτάω δεν εχει σήμα (αυτο κρατάει 10-15 δευτερόλεπτα)

2. Τεράστιο θέμα με την Q Στα μυνήματα, Δεν παραδίδει απο Q σε Q στα 10 μυνήματα παραδίδει τα 2 και αυτά χωρίς αναφορά παράδοσης.

Το ίδιο ισχύει και σε άλλη συσκεύη Nokia Χ1-01 που έχω. Μίλησα με εξυπηρέτηση δεν ύπαρχει κάνενα θέμα τεχνικό απο εκεί. Να αναφέρω ότι στέλνει μυνήματα απο Q σε άλλα δίκτυα, εκτός απο τις συσκευές μου, που στέλνω απο το X1 Q στο άλλο Χ1 Q στα 10 το 1. (εννοείτε η αναφορά πάει περίπατο.)

Νέα ενημέρωση Τελικά πρέπει να φταίνε οι συσκευές! στέλνει σε όλη την Q Εκτός απο το Χ1-01 στο άλλο Χ1-01 που έχω. Πιθανών να τα πάω πίσω και να γίνει αντικατάσταση. Αλλά πως εξηγείται ότι στο What's Up δεν έχει κανένα θέμα;

 

και γω ακριβως ετσι εχω τις καρτες κ δεν εχω προβλημα. βεβαια δεν το δουλευω μονιμα dual. δοκίμασε τα βαλεις τις 2 Q σε ασχετες συσκευες κ επισης δοκιμασε να λειτουργήσεις τα X1 σε λειτουργια μιας σιμ. με το πρωτο θα δεις αν ευθυνεται η σιμ, με το 2ο κολπο αν ευθυνεται η διπλη λειτουργία σιμ (χωριστα σε καθε χ1 να το τσεκάρεις). ελπιζω να μη σε μπερδεψα

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα με τ παραπανω κινητο.βαζω τα ακουστικα στην τριπα και η ενταση δεν τοσο δυνατη οπως ηταν καποτε.

τι λετε να φταιει?:(:confused:

το εχω αγορασει απο μουλτιραμα 28-12-2011.λετε να μου τ αλλαξουν?:wacko:

και αν γινετε να παρω τ ιδιο ξανα η να παρω αλλο?:X

παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.:happy:

 

ΥΓ.το αγορασα σαν προχειρο μιας και το καλοκαιρι θα παρω ανδροιδες!!!:)

Link to comment
Share on other sites

και γω ακριβως ετσι εχω τις καρτες κ δεν εχω προβλημα. βεβαια δεν το δουλευω μονιμα dual. δοκίμασε τα βαλεις τις 2 Q σε ασχετες συσκευες κ επισης δοκιμασε να λειτουργήσεις τα X1 σε λειτουργια μιας σιμ. με το πρωτο θα δεις αν ευθυνεται η σιμ, με το 2ο κολπο αν ευθυνεται η διπλη λειτουργία σιμ (χωριστα σε καθε χ1 να το τσεκάρεις). ελπιζω να μη σε μπερδεψα

Τελικά οι κάρτες Sim είχαν το πρόβλημα. Άλλαξα και έβαλα καινούριες και δουλεύουν μια χαρά. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...