Jump to content

[Επίσημο] Nokia X1-00 & X1-01


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για αυτό γίνεται. σε πολλες συσκευες(νοκια) είχα αυτό το "πρόβλημα"

 

κάπου στις ρυθμισεις των επαφων θα έχει επιλογή να φαίνονται οι επαφές 1 μνήμης μόνο, πχ μόνο η σιμ

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα! σε σχεδόν όλα τα νόκια είχα αυτό το θεματάκι :) άλλαζα τη ρύθμιση και όλα ήταν ΟΚ
Link to comment
Share on other sites

Το πρωϊ θα το πάρω και εγω αντικαταστάτης τού εκπληκτικού LG gm 205 μού. Λόγω μπαταρίας και ηχείο.

 

Sent from my LG-P970 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για αυτό γίνεται. σε πολλες συσκευες(νοκια) είχα αυτό το "πρόβλημα"

 

κάπου στις ρυθμισεις των επαφων θα έχει επιλογή να φαίνονται οι επαφές 1 μνήμης μόνο, πχ μόνο η σιμ

Η ρυθμιση αυτη δυστυχως δεν υπαρχει. Θα πρεπει να εχετε τα τηλεφωνα (κατα προτιμηση) μονο στη sim 1/2 ωστε σε περιπτωση που κατι παθει το τηλεφωνο να μην χασετε τις επαφες λογο αδυναμιας backup.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα σημερα.συμπαθητικο.η μπαταρια φαινεται σκυλι.ελαφρυ,βολικο,αλλα το ηχειο το περιμενα πιο δυνατο.λεγανε για το πιο δυνατο ηχειο που βγηκε σε κινητο αλλα δεν νομιζω.και το lg gm 205 νομιζω ηταν το ιδιο δυνατο.ασε που ειχε 3 ηχεια!σαν το 6233 δεν ξανα βγαινει κινητο σε ηχο στο μεγαφωνο.οι παλιοι ξερουν.τελος παντων δεν ειναι και ακριβο και μονο για την μπαταρια αξιζει
Link to comment
Share on other sites

στις επαφες λεει οτι μπορεις να κανεις αντιστοιχιση ηχων, αλλα οταν πας εκει εχει τους ηχους του κινητου και μερικες θεσεις που λεει κενος .

Πως μπαινει καποιος ηχος στο κενος ωστε να χρησιμοποιηθει σαν ηχος σε συγκεκριμενη επαφη, αφου δε μπορουμε να κανουμε ομεδες εδω !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει αυτο το κινητο αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα.αν μου σταλει ενα μυνημα πανω απο 160 δηλαδη διπλο η τριπλο η και μεγαλυτερο λαμβανω μονο το πρωτο μηνυμα(τους 160 πρωτους χαρακτηρες) κ στο τελος του μηνυματος γραφει *λειπει κειμενο*και η συνεχεια του δεν ερχεται ποτε.δεν ξερω τι φταιει.το πηγα για σερβις και δεν βρηκαν προβλημα.οποιος ειχε το ιδιο προβλημα και βρηκε τι πρεπει να γινει ας στειλει μια απαντηση.εγω το αφησα στην ακρη λογω αυτου του προβληματος κ χρησιμοποιω το πολυ χαμηλης αναμονης c1-01.
Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω αυτο το κινητο,και εχω να πω τα εξης......

σαν συσκευη ειναι πολυ συμπαθητικη,πολυ καλο ηχειο,η μπαταρια ειναι τρομερη,ευχρηστο κινητακι πραγματικα και πολυ καλη value for money συσκευη.....

αλλα εγω ειδα κατι αλλο και με εχει ξενερωσει.....SAR 1.28 ??αυτο και μονο με κανει να θελω να το δωσω...και να σκεφτειτε ακομα δεν το εχω χρησιμοποιησει.........αλλα οπως ειπα και πριν θεωρω αυτο το SAR οτι ειναι πολυ μεγαλο.........

 

αυτο και μονο με κανει να κοιταω το c2-00.....an και σαν συσκευη(σχεδιαστηκα) το χ1-01 μου αρεσει πιο πολυ....

Link to comment
Share on other sites

To X1-01 έχει σύνδεση μέσω Wap ή Cosmote Internet στο διαδίκτυο? Αφότου χάλασε το C6 ψάχνομαι....

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

To X1-01 έχει σύνδεση μέσω Wap ή Cosmote Internet στο διαδίκτυο? Αφότου χάλασε το C6 ψάχνομαι....

φανταζομαι οτι εχει.αλλα σε τοσο μικρη οθονη και σε ιντσες και αναλυση δεν θα μπορεις να δεις τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To X1-01 έχει σύνδεση μέσω Wap ή Cosmote Internet στο διαδίκτυο? Αφότου χάλασε το C6 ψάχνομαι....

 

δεν εχει καμια απολυτως προσβαση στο ιντερνετ το συγκεκριμενο τηλεφωνο.εδω δεν εχει καν bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα, το κινητό δεν υποστηρίζει microsim ακόμα και αν τοποθετηθεί με adaptor (τουλάχιστον έτσι αναφέρει στο φυλλάδιο οδηγιών).

Ο ήχος στο ακουστικό είναι σχετικά καλός αλλά και πάλι χειρότερος από άλλα τηλέφωνα που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Θα το δουλέψω τις επόμενες ημέρες και ελπίζω η εντύπωση που θα σχηματίσω να είναι θετική.

Φοβερό και ακατανόητο μειονέκτημα το ότι υπάρχει περιορισμός στους χαρακτήρες του ονόματος μιας επαφής (μέχρι 12 γράμματα)!:mad:

 

μια χαρα υποστηριζει το κινητο micro sim και ας λεει οτι θελει το φυλλαδιο οδηγιων....εγω εχω ενα iphone 4 και εχω και ολες τις καρτες μου micro sim,και δεν εχω αντιμετωπησει κανενα προβλημα τοποθετοντας τις sim με τον ανταπτωρα....

οσο για τον ηχο στο ακουστικο που λες θα συμφωνησω.......αλλα και παλι δεν αντιμετωπησα καποιο ιδιαιτερο προβλημα......

για προσπαθησε να τον μεγαλωσεις κατα την διαρκεια μιας κλησης,γιατι μερικες φορες χαμηλωνει μονο του....με το κεντρικο πληκτρο κατα την κληση πιεσε το προς τα δεξια,και θα σου δειξει την ενταση του ηχου....

εμενα παντος με εχει αφησει μεχρι στιγμης ικανοποιημενο,για τον λογο που το πηρα..........

και τι καλυτερο να το φορτηζεις μια φορα την εβδομαδα......δεν θυμαμαι ποτε και με ποια συσκευη μου ειχε συμβει αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Το πρωϊ θα το πάρω και εγω αντικαταστάτης τού εκπληκτικού LG gm 205 μού. Λόγω μπαταρίας και ηχείο.

 

Sent from my LG-P970 using Tapatalk

το ηχειο να ξερεις οτι ειναι κατωτερο απο το lg gm 205.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ηχειο να ξερεις οτι ειναι κατωτερο απο το lg gm 205.

 

το διαπιστωσα φιλε μου.....οντως αλλο ειχε το ονομα και αλλο την χαρη!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σταματησανε να βγαινουνε ΝΟΚΙΑ που εχουν ενσωματωμενη κεραια και δεν χρειαζεται ακουστικα για να δουλεψουν;

προσωπικά εχω το Χ2, τρομερο κινητο, και δεν το αλλαζω με αυτο λογω του ραδιοφωνου που χρειαζεται ακουστικά.

 

Υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σταματησανε να βγαινουνε ΝΟΚΙΑ που εχουν ενσωματωμενη κεραια και δεν χρειαζεται ακουστικα για να δουλεψουν;

προσωπικά εχω το Χ2, τρομερο κινητο, και δεν το αλλαζω με αυτο λογω του ραδιοφωνου που χρειαζεται ακουστικά.

 

Υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτό;

πηγαν να βγαλουν το νοκια 600.....αλλα το πηραν πισω:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικά αν μιλάω στην μία χτυπά η άλλη σιμ?? διαβασα όλα τα ποστ κ υπάρχει σύγχυση κ κατι για μείωση του σήματος άκομα.

Ας πει κάποιος πως συμπεριφέρεται το δικό του κ ποιο firmware έχει (δε μπορεί να λένε οι μισοί ψέματα, απλά θα έχιυν άλλο firmware)

 

και γω για στρατό το θέλω και το ζαχαρώνω δίπλα στο NOKIA 101 (τι λέτε?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. μια απορία για να μην τους αρχίσω στα καντήλια στο μαγαζί. μόλις το ανοιξα κ γω το κινητό, όλα καλά αλλά μου έχουν μέσα τον αγγλικό φορτιστή με τα 3 σίδερα (ξέρω μπαίνει αντάπτορας) αλλά εγώ έχω ήδη έναν φορτιστή νοκια (6303i) και αναρωτιέμαι αν ταιριάζει (να μην του καταστρέψω τπτ στα κύκλωμα του αν το βάλω κ στο χ1)

 

ο φορτιστής του χ1:

input: 100-240V/50-60Hz/65mA ------- output: 5V/350mA

o φορτιστής του 6303:

input: 100-240V/50-60Hz/150mA --------------- output: 5V/890mA

 

αν ξερει κάποιος υπεύθυνα να μου δώσει τα φώτα του αν σίγουρα δε θα δημιουργηθεί προβλημα...

 

2. την sdcard τι φαρματ την έχετε? κ λογικά την βλέπουμε μόνο μεσα απ το πρόγραμμα αναπαραγωγ μουσικής? γιατί είτε βάλω φακάλους είτε όχι δεν τους ανοίγει κ τα πετά χύμα στη κάρτα. εικόνες πως μπορούμε να τις δούμε?

 

 

οι εντυπώσεις της 1ης μέρας:

1. ο ήχος του γενικά καλός στα πάντα

2. πολύ εύχρηστο (αν και θα ηταν απείρως βολικότερο το κουμπί 4διευθ να πατιέται και στο κέντρο.

3. τα κουμπιά του φασαριόζικα γενικά αν κ παλιότερα είχα και ακριβότερο νοκια με χειρότερα πλήκτρα. απλά έχω την αίσθηση πως στο πάτημα πηγαίνουν πολύ βαθιά. το νιώθει κ κκάνας άλλος?? ή είναι εντυπωσή μου σε σχέση με το παλιό μου νόκια που είχε τέλειο πληκτρολόγιο

4. σχετικά με το σήμα όντως έχει σκαμπανεβάσματα αλλά θεωρώ ότι είναι εικονικό. Δεν έχω χάσει καμιά κλήση ως τώρα. Επίσης όταν δουλεύεται την μια σιμ η άλλη έχει κατά πολύ ελλατωμένο σήμα (που σε άλλο dual δεν το είχα αυτότ ο θέμα). λειτουργικό πρόβλημα όμως δεν έχει δημιουργήσει αυτό ακόμα...

5. σα σώμα το κινητό είναι στιβαρό αν κ θα μπορούσε να είχε λίγα κιλάκια λιγότερα ειδικά στα πλάγια.

6. για μπαταρία δε μπορώ να μιλήσω γιατί είναι πολύ νωρίς.

7. πριν είχα ενα σαμσουνκ dual sim και η βασική διαφορά ήταν η εξής: στο νοκια κάθε φορα που πχ κάνεις μια κλήση διαλέγεις επαφή κ πατάς κλήση κ σε ρωτα κάθε φορά να επιλέξεις μεσω ποιας σιμ (το μόνο που έχει είναι να ορίσεις μια προπιλεγμένη σιμ για κλήσεις/μνμ). Το σαμσουνκ επέλεγες από το κουμπί ποια θα είναι η ας πούμε πρωτεύουσα κάρτα κ ποια η δευτερεύουσα και έκανες όσες κλήσεις ήθελες με την πρωτεύουσα χωρίς να στα ζαλίζει να σε ρωτάει σε κάθε κλήση. φυσικά με ενα κλικ άλλαξε αυτή η προτεραιότητα. εμένατο σύστημα του σαμσουνκ με βόλευε καλύτερα γτ δεν έχω τη μια μονο για κλήσεις κ την άλλη μόνο για μνμ, απλά τη μία την χρησιμοποιούσα λιγότερες φορές την μέρα και βοολευε να την έχω δευτερεύουσα σχεδόν πάντα. Βέβαια εγώ κυρίως για το στρατό το πήρα οπότε δεν θα το λιώνω κ στη χρήση καθημερινά.

8. να ξεκαθαρίσω πως η συσκευή όταν μιλάει στην μια σιμ και σας καλέσουν στην άλλη, τότε χάνετε την 2η κλήση σας (λογικά το δίκτυο σας θα σας ενημερωσει σε sms αργότερα)

 

Συμπέρασμα το κινητό για τα λεφτά του είναι μια χαρά, με μοναδικό παράπονο το κεντρικό κουμπί. (αν είχε και bluetooth και gprs θα ήταν τοπ για μένα, αλλά ας μη ζητάμε κ πολλά για 50ε)

 

αν κάποιος έχει κάποια ερώτηση και δεν απαντάω εδώ ας στείλει ένα πμ

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα στα mhA είναι οτι με 890mhA θα φορτίζει γρήγορα σε αντίθεση με 350mhA. Όταν φορτίζεις με λιγότερα mhA η ζωή μπαταρίας μεγαλώνει αφού φορτίζει αργά ενώ με πολλά mhA φορτίζει γρήγορα άλλα η μπαταριά χάνει κύκλους ζωής ...
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1. μια απορία για να μην τους αρχίσω στα καντήλια στο μαγαζί. μόλις το ανοιξα κ γω το κινητό, όλα καλά αλλά μου έχουν μέσα τον αγγλικό φορτιστή με τα 3 σίδερα (ξέρω μπαίνει αντάπτορας) αλλά εγώ έχω ήδη έναν φορτιστή νοκια (6303i) και αναρωτιέμαι αν ταιριάζει (να μην του καταστρέψω τπτ στα κύκλωμα του αν το βάλω κ στο χ1)

 

ο φορτιστής του χ1:

input: 100-240V/50-60Hz/65mA ------- output: 5V/350mA

o φορτιστής του 6303:

input: 100-240V/50-60Hz/150mA --------------- output: 5V/890mA

 

αν ξερει κάποιος υπεύθυνα να μου δώσει τα φώτα του αν σίγουρα δε θα δημιουργηθεί προβλημα...

 

2. την sdcard τι φαρματ την έχετε? κ λογικά την βλέπουμε μόνο μεσα απ το πρόγραμμα αναπαραγωγ μουσικής? γιατί είτε βάλω φακάλους είτε όχι δεν τους ανοίγει κ τα πετά χύμα στη κάρτα. εικόνες πως μπορούμε να τις δούμε?

 

 

οι εντυπώσεις της 1ης μέρας:

1. ο ήχος του γενικά καλός στα πάντα

2. πολύ εύχρηστο (αν και θα ηταν απείρως βολικότερο το κουμπί 4διευθ να πατιέται και στο κέντρο.

3. τα κουμπιά του φασαριόζικα γενικά αν κ παλιότερα είχα και ακριβότερο νοκια με χειρότερα πλήκτρα. απλά έχω την αίσθηση πως στο πάτημα πηγαίνουν πολύ βαθιά. το νιώθει κ κκάνας άλλος?? ή είναι εντυπωσή μου σε σχέση με το παλιό μου νόκια που είχε τέλειο πληκτρολόγιο

4. σχετικά με το σήμα όντως έχει σκαμπανεβάσματα αλλά θεωρώ ότι είναι εικονικό. Δεν έχω χάσει καμιά κλήση ως τώρα. Επίσης όταν δουλεύεται την μια σιμ η άλλη έχει κατά πολύ ελλατωμένο σήμα (που σε άλλο dual δεν το είχα αυτότ ο θέμα). λειτουργικό πρόβλημα όμως δεν έχει δημιουργήσει αυτό ακόμα...

5. σα σώμα το κινητό είναι στιβαρό αν κ θα μπορούσε να είχε λίγα κιλάκια λιγότερα ειδικά στα πλάγια.

6. για μπαταρία δε μπορώ να μιλήσω γιατί είναι πολύ νωρίς.

7. πριν είχα ενα σαμσουνκ dual sim και η βασική διαφορά ήταν η εξής: στο νοκια κάθε φορα που πχ κάνεις μια κλήση διαλέγεις επαφή κ πατάς κλήση κ σε ρωτα κάθε φορά να επιλέξεις μεσω ποιας σιμ (το μόνο που έχει είναι να ορίσεις μια προπιλεγμένη σιμ για κλήσεις/μνμ). Το σαμσουνκ επέλεγες από το κουμπί ποια θα είναι η ας πούμε πρωτεύουσα κάρτα κ ποια η δευτερεύουσα και έκανες όσες κλήσεις ήθελες με την πρωτεύουσα χωρίς να στα ζαλίζει να σε ρωτάει σε κάθε κλήση. φυσικά με ενα κλικ άλλαξε αυτή η προτεραιότητα. εμένατο σύστημα του σαμσουνκ με βόλευε καλύτερα γτ δεν έχω τη μια μονο για κλήσεις κ την άλλη μόνο για μνμ, απλά τη μία την χρησιμοποιούσα λιγότερες φορές την μέρα και βοολευε να την έχω δευτερεύουσα σχεδόν πάντα. Βέβαια εγώ κυρίως για το στρατό το πήρα οπότε δεν θα το λιώνω κ στη χρήση καθημερινά.

8. να ξεκαθαρίσω πως η συσκευή όταν μιλάει στην μια σιμ και σας καλέσουν στην άλλη, τότε χάνετε την 2η κλήση σας (λογικά το δίκτυο σας θα σας ενημερωσει σε sms αργότερα)

 

Συμπέρασμα το κινητό για τα λεφτά του είναι μια χαρά, με μοναδικό παράπονο το κεντρικό κουμπί. (αν είχε και bluetooth και gprs θα ήταν τοπ για μένα, αλλά ας μη ζητάμε κ πολλά για 50ε)

 

αν κάποιος έχει κάποια ερώτηση και δεν απαντάω εδώ ας στείλει ένα πμ

 

7.Μπορεις να το κανεις και στο Nokia αυτο αλλαζοντας το απο τις ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω όλες μου τις επαφές στην κάρτα από το E52 που έχω, και μετά βάζοντας την κάρτα στο X1-01 να τις περάσω στο κινητό?

Επίσης υπάρχει κάπου συνολική διάρκεια εξερχομένεων κλήσεων (ανά σιμ)

 

Ευχαριστώ

Edited by g_angelo01
Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς την κάρτα σιμ, προφανώς και γίνεται (αν τις χωράει όλες). δηλ χρησιμοποιησε την σιμ σαν μέσο αντιγραφής.

 

εγώ έχω θέμα με την κάρτα μνήμης. ότι αρχεία και αν βάλω το κινητό αναγνωρίζει μόνο αρχεία μουσικής (τα άλλα δεν τα βλέπει καν). βάλαν μνήμη και όχι έναν file explorer?? να έχω και καμιά φώτο μέσα σα φαντάρος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...