Jump to content

Ποιο tablet κατά τη γνώμη σας θα κυριαρχήσει το 2011;


energetic
 Κοινοποίηση

Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;  

634 members have voted

  1. 1. Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;

    • Apple iPad 2
    • BlackBerry PlayBook
    • HP TouchPad
    • Motorola Xoom
    • Samsung Tab 10.1
    • Άλλο μοντέλο
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Απόψεις: Ποιο tablet κατά τη γνώμη σας θα κυριαρχήσει το 2011;

 

Αυτό που κυριάρχησε και το 2010. :p

 

Αξίζει μια ματιά στο ενδιαφέρον άρθρο του iPhonehellas σχετικά με τις δηλώσεις όλων των "έμπειρων" του χώρου όταν πρωτοεμφανίστηκε το iPad.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι είναι ο Jobs; :lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs

 

Αν ο Jobs είναι μηχανικός, να το σκίσω το πτυχίο μου, άδικα το πήρα. Αφού μπορείς να γίνεις μηχανικός και χωρίς σπουδές. Αρκεί να σε αναγορεύσει έτσι ένας fan... :lol:

 

χαχα. καλα ρε man, ο αλλος εφτιαξε το Μac και το iOS και επειδη πηρες εσυ πτυχιο νομιζεις οτι εσυ μηχανικος κι αυτος οχι...?

Κι ο Ωνασης δεν ηταν μανατζερι γιατι ειχε βγαλει μονο δημοτικο...σ

Κι ο Λατσης δεν ηταν καπετανιος αφου δεν ειχε βγαλει σχολη εμποροπλοιαρχων...

καταλαβαινεις οτι η λιστα συνεχιζεται για πολυ...

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιστρέφουμε στο θέμα μας λέω εγώ; Διαλέξτε ένα tablet και δικαιολογήστε την άποψή σας, δεν είναι το θέμα μας ο Jobs και η Apple.
Link to comment
Share on other sites

κανενα ολα ειναι useless (εκτος αν καποιος εχει αυτιστικο παιδι (black humor))

 

Μια και πιάσαμε το θέμα των tablet να και μια ενδιαφέρουσα άποψη στο cnn. Δεν τρώνε όλοι i-κουτόχορτο ... :p

 

http://tech.fortune.cnn.com/2011/03/03/steve-jobs-reality-distortion-takes-its-toll-on-truth/

 

τι κοινο εχει ο μαρινακης και ο jobs? διδαξαν αρχες και ηθος....:lol:

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

χαχα. καλα ρε man, ο αλλος εφτιαξε το Μac και το iOS και επειδη πηρες εσυ πτυχιο νομιζεις οτι εσυ μηχανικος κι αυτος οχι...?

Κι ο Ωνασης δεν ηταν μανατζερι γιατι ειχε βγαλει μονο δημοτικο...σ

Κι ο Λατσης δεν ηταν καπετανιος αφου δεν ειχε βγαλει σχολη εμποροπλοιαρχων...

καταλαβαινεις οτι η λιστα συνεχιζεται για πολυ...

Τώρα πρέπει να απαντήσω σοβαρά σε κάποιον που πιστεύει ότι «ο Jobs έφτιαξε το Mac και το iOS» ή ότι μπορείς να γίνεις μηχανικός/γιατρός/δικηγόρος κλπ χωρίς πτυχίο της ανάλογης σχολής; :wacko:

Την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις μην πας σε γιατρό, πάρε τηλέφωνο τον Jobs...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ψήφισα το ipad2 γιατί απλά νομίζω ότι θα πουλήσει καλύτερα. Συμφωνώ με πολλούς προηγούμενους χρήστες που υποστηρίζουν ότι το iOS είναι πιο ώριμο από το Android και αυτό κάνει τη διαφορά. Επίσης υπάρχει ένα ακόμα τεράστιο πλεονέκτημα της Apple: ότι αναβάθμιση του λειτουργικού βγει, αφορά το σύνολο των συσκευών που μπορούν να τη "σηκώσουν". Αντίθετα στο Android, αγόρασες μία συσκευή με 2.2 ή 3.0, τελείωσες... Αν περιμένεις υποστήριξη (και αναβάθμιση) του λειτουργικού σου από τη Samsung βράσε όρυζα.

Όμως πέρα από αυτό, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει που ακριβώς χρησιμοποιεί την ταμπλέτα που αγόρασε; Η ερώτηση είναι απόλυτα ειλικρινής, έχω μπει στο τρυπάκι του καταναλωτισμού, αλλά η λογική μου λέει ότι θα ήμουν ηλίθιος να ξοδέψω τα χρήματα αυτά. Εξηγούμαι:

- Browsing ίσως είναι πιο εντυπωσιακό από ότι με ένα laptop, και σίγουρα πιο portable. Όμως μάλλον ακριβό σπορ το browsing σε ταμπλέτα - δεν αξίζει να πληρώσεις για αυτό μόνο, 400+ ευρώ (και επιπλέον χωρίς flash!)

- Μουσική; Δεν το συζητάω, εξαιρετικά άβολο...

- Φωτογραφίες; Με τη χωρητικότητα "σκληρού" που διαθέτουν τα φθηνά μοντέλα, άσ'το καλύτερα

- Ταινίες; Μα δεν παίζει divx αρχεία! Αν θέλω μισή ώρα (στην καλύτερη) για να μετατρέψω ένα avi σε mpeg4, κλάφ' τα... Επιπλέον δεν ξέρω καν αν υποστηρίζονται ελληνικοί υπότιτλοι

- ebooks; έχω ήδη ένα ereader και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από αυτό.

Τι μας μένουν; Παιχνίδια (δε με ενδιαφέρουν, τουλάχιστον όχι στο σημείο να αγοράσω τέτοια συσκευή για αυτά) και η ανάγνωση αρχείων pdf που λόγω μεγαλύτερης οθόνης φαντάζομαι θα είναι σαφώς βολικότερη από ότι σε ένα ereader (ειδικά επιστημονικά άρθρα σε pdf θα πρέπει να είναι πολύ βολικότερα να τα διαβάσεις σε ένα ipad). Επίσης ορισμένα από τα νεοεμφανιζόμενα βιβλία με ενσωμάτωση πολυμέσων.

Αν κάνω λάθος και υπάρχει κάτι άλλο, παρακαλώ διορθώστε με...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

χαχα. καλα ρε man, ο αλλος εφτιαξε το Μac και το iOS και επειδη πηρες εσυ πτυχιο νομιζεις οτι εσυ μηχανικος κι αυτος οχι...?

Κι ο Ωνασης δεν ηταν μανατζερι γιατι ειχε βγαλει μονο δημοτικο...σ

Κι ο Λατσης δεν ηταν καπετανιος αφου δεν ειχε βγαλει σχολη εμποροπλοιαρχων...

καταλαβαινεις οτι η λιστα συνεχιζεται για πολυ...

 

Όμως πέρα από αυτό, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει που ακριβώς χρησιμοποιεί την ταμπλέτα που αγόρασε; Η ερώτηση είναι απόλυτα ειλικρινής, έχω μπει στο τρυπάκι του καταναλωτισμού, αλλά η λογική μου λέει ότι θα ήμουν ηλίθιος να ξοδέψω τα χρήματα αυτά. Εξηγούμαι:

- Browsing ίσως είναι πιο εντυπωσιακό από ότι με ένα laptop, και σίγουρα πιο portable. Όμως μάλλον ακριβό σπορ το browsing σε ταμπλέτα - δεν αξίζει να πληρώσεις για αυτό μόνο, 400+ ευρώ (και επιπλέον χωρίς flash!)

- Μουσική; Δεν το συζητάω, εξαιρετικά άβολο...

- Φωτογραφίες; Με τη χωρητικότητα "σκληρού" που διαθέτουν τα φθηνά μοντέλα, άσ'το καλύτερα

- Ταινίες; Μα δεν παίζει divx αρχεία! Αν θέλω μισή ώρα (στην καλύτερη) για να μετατρέψω ένα avi σε mpeg4, κλάφ' τα... Επιπλέον δεν ξέρω καν αν υποστηρίζονται ελληνικοί υπότιτλοι

- ebooks; έχω ήδη ένα ereader και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από αυτό.

Τι μας μένουν; Παιχνίδια (δε με ενδιαφέρουν, τουλάχιστον όχι στο σημείο να αγοράσω τέτοια συσκευή για αυτά) και η ανάγνωση αρχείων pdf που λόγω μεγαλύτερης οθόνης φαντάζομαι θα είναι σαφώς βολικότερη από ότι σε ένα ereader (ειδικά επιστημονικά άρθρα σε pdf θα πρέπει να είναι πολύ βολικότερα να τα διαβάσεις σε ένα ipad). Επίσης ορισμένα από τα νεοεμφανιζόμενα βιβλία με ενσωμάτωση πολυμέσων.

Αν κάνω λάθος και υπάρχει κάτι άλλο, παρακαλώ διορθώστε με...

 

IKAR6 : συμφωνω σε ολα τα παραπανω. Στο κατω κατω, ποιος ο λογος να παρεις tablet των 10ιντσων , οταν πλεον τα smart phones βγαινουν στις 4.3 ιντσες , δινοντας σου ανετη πλοηγηση , προσφεροντας αποκωδικοποιηση που δεν δινουν τα τablets και φυσικα διχως να χρειαζεται να αγορασεις εξτρα !!! αφου το χεις ηδη. Απο κινητο 3.5-3.9-4-4.3 ιντσων δεν πηγαινεις σε tablet αλλα σε laptop. Εκτος και αν εχεις την πολυτελεια να χαραμιζεις λεφτα.

 

chrisgr38 : φοβερα ακυρο,λαθος,αστοχο κ.λ.π ,κ.λ.π, ... Τι σχεση εχει ο καθε jobs/ωνασης με την τεχνογνωσια πανω σε αυτο που πετυχαν ? Επιχειρηματικα μυαλα και γνωστες του πως να παρουν αυτο που θελουν ? ναι .. Μηχανικοι , πλοιαρχοι και λοιπα? καμια σχεση. Μηπως και ο Bill Gates ειναι καμια προγραμματιστικη ιδιοφυια? ηταν μεγας hacker/crαcker και λοιπα ? καμια σχεση. Επιχειρηματικα μυαλα + τυχη. Δεν φτανεις σε αυτα τα οικονομικα επιπεδα μονο με ικανοτητες και εξυπναδα, θελεις παντα και τυχη.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Από Android επιλέγω το Xoom...το HTC Flyer γιατί δεν είναι στη λίστα???:confused:

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το iPad 2 γιατι πανω απ'ολα εχει το καλυτερο λειτουργικο συστημα, καλυτερα apps και υποστηριξη.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το ipad να πουλήσει περισσότερα από το Xoom ή το Galaxy Tab αλλά δεν θα έχει καμία τύχη μπροστά σε όλα τα honeycomb tablets που θα βγουν το '11 αφού από ότι διαβάζω μέχρι το καλοκαίρι θα βγουν tegra2 tablets που θα ξεκινάνε από τα $400.
Link to comment
Share on other sites

Ψήφησα iPad γιατί έτσι έχουν τα πράγματα, όσοι ψήφισαν κάτι άλλο απλά αγνοούν την πραγματικότητα και ελπίζουν σε θαύματα. Συγκρίνοντας την επιτυχία που έχει το iPhone σε μια αγορά με ΤΕΡΑΤΑ ανταγωνιστές, το iPad θα έχει εύκολη χρόνια.

 

Από την άλλη, η Apple μιλαει για χαμηλές τιμές αλλά χρειάζεσαι ακόμα 100$ για το smart cover και το HDMI adapter. (αυτό το λέω γιατί οι υπόλοιποι έχουν built in to HDMI port)

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα άλλα αντίπαλα δέη του iPad το μόνο που έχει από τα αποδυτήρια καλύτερες πιθανότητες να το ανταγωνιστεί είναι το HP Touchpad και ο λόγος είναι ότι το μεν WebOs είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό σύστημα, ίσως το καλύτερο που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά σε επίπεδο καθαρά λειτουργικού, η δε HP ακολουθώντας τη λογική της δημιουργίας ενός οικοσυστήματος με απόλυτο έλεγχο της εμπειρίας του πελάτη συσκευών αυτού του οικοσυστήματος προσπαθεί να κάνει κάτι ανάλογο με την Apple. Τρία είναι τα σημεία που ακόμη φαίνεται ότι υστερεί: στη διεισδυτικότητα της σε μια πιστή πελατεία (εδώ η Apple είναι "άπιαστη"), στη διαθεσιμότητα πλήθους εφαρμογών και στην τιμολογιακή πολιτική.

 

Υ.Γ. και μια παρατήρηση για τις αντιγραφές ... το ποιός αντιγράφει ποιόν στην τεχνολογία και αλλού (π.χ. μουσική) είναι πολύ σχετική έννοια, αυτό που έχει σημασία είναι ποιός έχει την ικανότητα να συνθέσει σε ένα τελικό ολοκληρωμένο και εμπορικά επιτυχημένο αποτέλεσμα τις επιμέρους ιδέες / τεχνολογίες. Πολλοί έβλεπαν μήλα να πέφτουν αλλά μόνο ο Newton διαμόρφωσε από αυτή την παρατήρηση τη θεωρία της βαρύτητας.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, η Apple μιλαει για χαμηλές τιμές αλλά χρειάζεσαι ακόμα 100$ για το smart cover και το HDMI adapter. (αυτό το λέω γιατί οι υπόλοιποι έχουν built in to HDMI port)

 

ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η @@???

 

100$????????????????

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

δε θελει καν ερωτηση.

Apple iPad 2

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η @@???

 

100$????????????????

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ?

 

Η φτηνή έκδοση είναι 39. Αν πάρεις το ακριβό cover τότε είναι 69 και το hdmi adapter 39. Θεωρώ ότι και τα 2 θα πουλήσουν τρελά, ειδικά τα covers. Θέλω να δω τι θα σκεφτούν και τι accessories θα κυκλοφορήσουν με αυτά τα μαγνητακια που του φόρεσαν :D

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η @@???

 

100$????????????????

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ?

 

39$ to digital AV adapter για mirroring έως 1080p σε μεγάλη οθόνη και φόρτιση αν χρειάζεται ταυτόχρονα

 

και 39$ (πλαστικό) - 69$ (δερμάτινο) το κάλυμα που λειτουργεί και ως βάση

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο λεπτομερης η απαντηση σου φιλε, ωραιος.

 

από ότι φαίνεται μαζί απαντούσαμε, απλώς μου πήρε λίγο παραπάνω χρόνο για να βάλω και τα links kαι δεν είδα ότι είχες ήδη απαντήσει :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Από Android επιλέγω το Xoom...το HTC Flyer γιατί δεν είναι στη λίστα???:confused:

Αν διαβάσεις την άποψη μου στο πρώτο ποστ θα καταλάβεις, αλλά πιο απλά επειδή η Apple έμμεσα δεν θεωρεί ότι είναι ανταγωνίστρια εταιρεία στο χώρο των tablet.

 

Από την άλλη, η Apple μιλαει για χαμηλές τιμές αλλά χρειάζεσαι ακόμα 100$ για το smart cover και το HDMI adapter. (αυτό το λέω γιατί οι υπόλοιποι έχουν built in to HDMI port)

ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ Η @@???

 

100$????????????????

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ?

Τα «polyurethane smart covers» κοστίζουν $39, τα «leather» $69 και το HDMI mirrored video output έχει κόστος $39. (Στο μεταξύ όσο έγραφα το κείμενο αυτό με πρόλαβε ο aPoLoNiOs και ο kkalog).

Πάντως από τα άλλα αντίπαλα δέη του iPad το μόνο που έχει από τα αποδυτήρια καλύτερες πιθανότητες να το ανταγωνιστεί είναι το HP Touchpad και ο λόγος είναι ότι το μεν WebOs είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό σύστημα, ίσως το καλύτερο που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά σε επίπεδο καθαρά λειτουργικού, η δε HP ακολουθώντας τη λογική της δημιουργίας ενός οικοσυστήματος με απόλυτο έλεγχο της εμπειρίας του πελάτη συσκευών αυτού του οικοσυστήματος προσπαθεί να κάνει κάτι ανάλογο με την Apple. Τρία είναι τα σημεία που ακόμη φαίνεται ότι υστερεί: στη διεισδυτικότητα της σε μια πιστή πελατεία (εδώ η Apple είναι "άπιαστη"), στη διαθεσιμότητα πλήθους εφαρμογών και στην τιμολογιακή πολιτική.

Συμφωνώ με αυτή την άποψη, ότι δηλαδή το TouchPad με το WebOS ειναι ανταγωνιστικό. Αν και δεν θα κλέψει τη παράσταση μέσα στο 2011, ευελπιστώ να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο να εξελίσσει την επόμενη γενιά TouchPad. Μάλιστα, το θεωρώ και πιο ανταγωνιστικό από το Xoom.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτή την άποψη, ότι δηλαδή το TouchPad με το WebOS ειναι ανταγωνιστικό. Αν και δεν θα κλέψει τη παράσταση μέσα στο 2011, ευελπιστώ να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο να εξελίσσει την επόμενη γενιά TouchPad. Μάλιστα, το θεωρώ και πιο ανταγωνιστικό από το Xoom.

 

Στην πραγματικότητα σε αυτή την εξέλιξη ο μόνος εχθρός της HP είναι ο εαυτός της γιατί έχει ρίξει πολύ την ποιότητα σε πολλές από τις συσκευές της και πρέπει να χτίσει ξανά την παλιά ισχυρή βάση πελατείας που είχε κάποτε και στην πορεία σε μεγάλο βαθμό έχασε.

 

Αλλά όντως μπροστά στο θολό μέλλον του Xoom το Touchpad φαίνεται πολύ καλύτερο "άλογο" για να βάλει κανείς τα λεφτά του :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη σειρά μου θεωρώ το Android υποδεέστερο του WebOS σε λειτουργικότητα. Από τα videos που έχω παρακολουθήσει του HoneyComb μου έδωσε την εντύπωση ότι προσπαθεί περισσότερο να εντυπωσιάσει παρά δώσει λειτουργικότητα.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το ipad στην απλή έκδοση κάνει 389 ευρώ (ενδεικτική τιμή γαλλικού applestore) νομίζω είναι πολύ δύσκολο στις άλλες εταιρίες να το ανταγωνιστούν.

Άρα το ipad 2 θα κυριαρχήσει στο 2011.

Link to comment
Share on other sites

Η φτηνή έκδοση είναι 39. Αν πάρεις το ακριβό cover τότε είναι 69 και το hdmi adapter 39. Θεωρώ ότι και τα 2 θα πουλήσουν τρελά, ειδικά τα covers. Θέλω να δω τι θα σκεφτούν και τι accessories θα κυκλοφορήσουν με αυτά τα μαγνητακια που του φόρεσαν :D

 

α ενταξει. για 40$ δεν ειναι πολλα....λεω και εγω 100 και επεσα κατω :!:

 

καλα το hdmi adapter δε θα το προτιμησουν και παρα πολυ. το smart cover ειναι που θα παιξει τρελλα

 

κοιτα αυτο με τα μαγνητακια μια ιδεα που μου ερχεται ειναι να το κρεμας στο ψυγειο να κρατας χαρτακια post it :p

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...