Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις εκτός απο τα προγράμματα θα χάσω και το sygic που το εχω στην κάρτα μνήμης?Και τι άλλο θα χάσω ξέρει κανείς?

 

Αυτά που έχεις στην Sd δεν τα χάνεις!

Χάνονται μόνο οι επαφές,μηνύματα, εφαρμογές....κράτα ένα backup τις εφαρμογές σου και ότι άλλο θέλεις!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα! Εχω προβλημα με την εκκινηση του κινητο μου. Επειτα απο μια επαννεκινηση του κινητου δεν μπορει να ξεκινησει. Μενει στην αρχικη οθονη με το λογοτυπο της HTC και ανα 1 λεπτο το πολυ κανει bootloop.

Το κακο ειναι οτι δεν με αφηνει να μπω σε recovery. Ανοιγει το μενου του Bootloader αλλα οταν διαλεγω recovery με πεταει στην οθονη με το σημα HTC και εκει δεν κανει τιποτα, μενει σταθερη η εικονα χωρις καμια αλλαγη.

Εχει κανει καμια ιδεα τι μπορει να εχει συμβει?

 

Υ.Γ.Ελπιζω να το εχω βαλει στην σωστη ενοτητα.

 

Αν μπεις recovery και κάνεις wipe dalvik/cache πολύ πιθανόν να λυθεί το πρόβλημα σου. Αλλιώς, κάνε flash κάποια ρομ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις εκτός απο τα προγράμματα θα χάσω και το sygic που το εχω στην κάρτα μνήμης?Και τι άλλο θα χάσω ξέρει κανείς?

 

Εν ολίγοις το sygic θα χρειαστεί να το ξαναεγκαταστήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις recovery και κάνεις wipe dalvik/cache πολύ πιθανόν να λυθεί το πρόβλημα σου. Αλλιώς, κάνε flash κάποια ρομ ξανά.

 

Αυτο ειναι το προβλημα....οτι δεν με αφηνει να μπω σε recovery. Μπορω να φλασαρω ρομ σε FastBoot??

 

Ευχαριστω για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

ο.κ. ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω αλλά γίνεται και με το gingerbread?

 

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τη διαδικασία με το Revolutionary για root/s-off...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προβλημα....οτι δεν με αφηνει να μπω σε recovery. Μπορω να φλασαρω ρομ σε FastBoot??

 

Ευχαριστω για την απαντηση!!

 

Επειδή δεν έχω πλέον desire και το έχω ξεχάσει, αν θυμάμαι καλά, κρατώντας home+power+volume --> με το up σε πήγαινε σε bootloader και με το down σε recovery. Αν ισχύει αυτό, δοκίμασες με volume down;

 

εδιτ.. αν και το νόημα παραμένει ίδιο, bootloader με back+power, recovery με home-power-vol down...

(όχι;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προβλημα....οτι δεν με αφηνει να μπω σε recovery. Μπορω να φλασαρω ρομ σε FastBoot??

 

Ευχαριστω για την απαντηση!!

 

Μήπως να δοκιμάσεις να περάσεις την official rom και να ξανά κάνεις root μπας και φτιάξει...:worry:

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να δοκιμάσεις να περάσεις την official rom και να ξανά κάνεις root μπας και φτιάξει...:worry:

 

Μολις περασα αυτο και δεν κανει τιποτα το διαφορετικο. Παντως οταν τελειωσε το setup αναφερε οτι ολα πηγανε καλα. Το κινητο εξακολουθει να μπορει να μπει μονο σε Bootloader.

 

Δοκιμασα και τους συνδιασμους με τα πληκτρα αλλα τζιφος.

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα αυτο και δεν κανει τιποτα το διαφορετικο. Παντως οταν τελειωσε το setup αναφερε οτι ολα πηγανε καλα. Το κινητο εξακολουθει να μπορει να μπει μονο σε Bootloader.

 

Δοκιμασα και τους συνδιασμους με τα πληκτρα αλλα τζιφος.

 

Βγάλε μπαταρία, βάλ' την πάλι, κράτα πατημένο το volume down και πάτα το power μόλις ανάψει άσε τα πλήκτρα. Θα είσαι στον bootloader οπότε μετά επιλέγεις recovery και συνεχίζεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι με gingerbread και έχω τις επαφές στο Gmail. Οι επαφές φαίνονται με το μικρό όνομα πρώτα, όταν δοκιμάζω να το αλλάξω με επεξεργασία και επιλογή επωνύμου πρώτα, πατάω οκ και αποθήκευση, μετά από λίγο μου επαναφέρει πάλι το όνομα πρώτα. Θα πρέπει να κάνω 2-3 φορές τη διαδικασία στην ίδια καταχώρηση για να είναι εντάξει. Ξέρει κάποιος γιατί γίνεται αυτό; Παίζει ρόλο εάν οι επαφές στο Gmail φαίνονται πρώτα με το όνομα ή το επώνυμο; Ρωτάω γιατί δοκίμασα και τους 2 τρόπους αλλά μου κάνει πάλι το ίδιο
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία, βάλ' την πάλι, κράτα πατημένο το volume down και πάτα το power μόλις ανάψει άσε τα πλήκτρα. Θα είσαι στον bootloader οπότε μετά επιλέγεις recovery και συνεχίζεις.

 

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα αυτο λεω ειναι οτι το κινητο μπορει να μπει μονο σε Bootloader. Μετα μολις επιλεγω το Recovery το κινητο κολαει στην οθονη με το λογοτυπο της HTC.

Link to comment
Share on other sites

ας μου δωσει καποιος τα φωτα του εβαλα την gingerbread 2.3.3 εδω και λιγο καιρο αλλα δεν ξερω εαν θελει κατι αλλο να κανω γιατι βλεπω καποια βιντεακια σε καποιους που την εβαλαν και δειχνει αλλα πραγματα σε αυτους και αλλα σε μενα οπως για παραδειγμα το ξεκλειδωμα εμενα εχει παραμεινει ο παλιος τροπος που εσερνες την μπαρα κατω γενικα το μονο που ειδα να αλλαζει ειναι το ρολοι που το βλεπεις να αλλαζει πρεπει να κατεβασω και κατι αλλο δεν εχω root γενικα ειμαι γκαφαλος ενω ψαχνομαι εχω διαβασει ολα τα topic εδω και τοσο καιρο αλλα δεν μπορω να πιασω τα επιπεδα σας και περισσοτερο μπερδευομαι

εαν μπορει καποις ας με καθοδηγησει!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα αυτο λεω ειναι οτι το κινητο μπορει να μπει μονο σε Bootloader. Μετα μολις επιλεγω το Recovery το κινητο κολαει στην οθονη με το λογοτυπο της HTC.

 

Έχεις πειράξει τίποτα στο κινητό ή είναι μαμά? Δοκίμασε να το ανάψεις χωρίς κάρτα sd.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πειράξει τίποτα στο κινητό ή είναι μαμά? Δοκίμασε να το ανάψεις χωρίς κάρτα sd.

 

Το δοκιμασα και χωρις την καρτα και τιποτα.

Το εχω root και περασμενο πανω την Rcmix s V2.0. Το εχω ετσι κανα 15ημερο+. Προχθες θελησα να βαλω μια αλλη Rom και αφου την εβαλα και δεν μου αρεσε, μεσα σε μια μερα εκανα Nand restore για να το επαναφερω οπως ητανε πριν αλλαξω την Rom. Αφου ξεκινησε κανονικα η Rom και ολα μια χαρα, εκανα ενα Normal Restart για να συγχρονισει τις επαφες με το facebook. Επειτα το κινητο ξεκινησε και κολλησε στην ασπρη οθονη με το λογοτυπο HTC και εκανε bootloop καθε 30δευτερολεπτα. Βγαζω μπαταρια - βαζω μπαταρια, κραταω το Vol down και το Power και μπαινει bootloader. Επειτα επιλεγω το recovery και ξανακολλαει στην ασπρη οθονη με το λογοτυπο HTC, με την διαφορα εδω δεν κανει ουτε bootloop(δηλ μενει σταθερη οθονη). Μετα περασα την original rom μεσω του FastBoot και αυτον τον οδηγο αλλα παλι τζιφος... Λετε να εγινε μεγαλη μ@@@@κια?? Δεν ξερω τι αλλο να κανω.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπαίνει custom rom πάνω από gingerbread?

Έχω μείνει με 7 mb μνήμης που δεν λέει να αυξηθεί ότι και να απεγκαταστήσω.

Έβαλα το update που όντως βελτιώνει πολύ το κινητό αλλά το πρόβλημα της μνημης είναι μεγάλος μπελάς!!

Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας.

Υ.Γ. Είχα δοκιμάσει να περάσω πάνω απο froyo 2.2 άλλη rom αλλά η διαδικασία απέτυχε λόγω PVT4

 

Με custom recovery Amon Ra που πέρασα με το unrevoked έλυσα το πρόβλημα.

Δεν καταλαβαινω τι προβλημα υπαρχει με το PVT-4 σε ολους. Και το δικο μου PVT-4 ειναι και μια χαρα απο την πρωτη μερα εγινε πανευκολα root με το unrevoked, που του εγκατεστησε το clockworkmod recovery 2.5.0.7 (το οποιο δουλεψε επισης αψογα μεχρι προτινος που πηγα σε 4ext recovery, λογω δυνατοτητων) και καπακι εγινε s-off με το alpharev. Ολα αυτα βεβαια επι froyo. Τωρα ολα ειναι απειρως πιο απλα με το revolutionary. ;)

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα αυτο λεω ειναι οτι το κινητο μπορει να μπει μονο σε Bootloader. Μετα μολις επιλεγω το Recovery το κινητο κολαει στην οθονη με το λογοτυπο της HTC.
Δυο λυσεις. Ειτε κατεβαζεις το επισημο RUU της gingerbread και το εγκαθιστας απο την υπολογιστη σου ειτε κατεβαζεις οποιαδηποτε rom, μετονομαζεις το zip σε PB99IMG.zip, το τοποθετεις χυμα στην sd και απλα ανοιγεις το τηλεφωνο με vol.down και power κρατημενο. Μετα απλα ακολουθεις τις οδηγιες. Το δευτερο τροπο δεν τον εχω δοκιμασει ο ιδιος αλλα εχει δουλεψει σε αλλους (φλασαρισμα απο fastboot δηλαδη). Σε καθε περιπτωση λες αντιο στα δεδομενα σου προφανως. :p :O Edited by coreyhalkis
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και χωρις την καρτα και τιποτα.

Το εχω root και περασμενο πανω την Rcmix s V2.0. Το εχω ετσι κανα 15ημερο+. Προχθες θελησα να βαλω μια αλλη Rom και αφου την εβαλα και δεν μου αρεσε, μεσα σε μια μερα εκανα Nand restore για να το επαναφερω οπως ητανε πριν αλλαξω την Rom. Αφου ξεκινησε κανονικα η Rom και ολα μια χαρα, εκανα ενα Normal Restart για να συγχρονισει τις επαφες με το facebook. Επειτα το κινητο ξεκινησε και κολλησε στην ασπρη οθονη με το λογοτυπο HTC και εκανε bootloop καθε 30δευτερολεπτα. Βγαζω μπαταρια - βαζω μπαταρια, κραταω το Vol down και το Power και μπαινει bootloader. Επειτα επιλεγω το recovery και ξανακολλαει στην ασπρη οθονη με το λογοτυπο HTC, με την διαφορα εδω δεν κανει ουτε bootloop(δηλ μενει σταθερη οθονη). Μετα περασα την original rom μεσω του FastBoot και αυτον τον οδηγο αλλα παλι τζιφος... Λετε να εγινε μεγαλη μ@@@@κια?? Δεν ξερω τι αλλο να κανω.....

Βασικά θα έλεγα να μην πειράξεις τίποτα άλλο από μόνος σου. Μπες στον bootloader και πες μας ακριβώς τι λέει στις 4-5 πρώτες γραμμές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα έλεγα να μην πειράξεις τίποτα άλλο από μόνος σου. Μπες στον bootloader και πες μας ακριβώς τι λέει στις 4-5 πρώτες γραμμές.

 

BRAVO PVT4 SHIP S-ON

HBOOT-0.93.0001

MICROP-051d

TOUCH PANEL-SYNT0101

RADIO-5.11.05.27

Aug 10 2010, 17:52:18

Link to comment
Share on other sites

BRAVO PVT4 SHIP S-ON

HBOOT-0.93.0001

MICROP-051d

TOUCH PANEL-SYNT0101

RADIO-5.11.05.27

Aug 10 2010, 17:52:18

Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν μετά από τον οδηγό που ακολούθησες το τηλέφωνο δεν ανάβει.

Βασικά λόγο του ότι είσαι S-ON δεν μπορείς να αλλάξεις recovery και φυσικά δεν μπορείς να μπεις και στο custom recovery γιατί πλέον δεν υπάρχει, έχει αντικατασταθεί από το official.

Δοκίμασε να κάνεις system restore από τον bootloader ή ξαναπέρνα την 2.29 με βάση τις οδηγίες στο 1ο post μήπως κάτι δεν περάστηκε σωστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν μετά από τον οδηγό που ακολούθησες το τηλέφωνο δεν ανάβει.

Βασικά λόγο του ότι είσαι S-ON δεν μπορείς να αλλάξεις recovery και φυσικά δεν μπορείς να μπεις και στο custom recovery γιατί πλέον δεν υπάρχει, έχει αντικατασταθεί από το official.

Δοκίμασε να κάνεις system restore από τον bootloader ή ξαναπέρνα την 2.29 με βάση τις οδηγίες στο 1ο post μήπως κάτι δεν περάστηκε σωστά.

 

Οσο αφορα για την 2.29 και εγω το σκεφτηκα και ξαναπροσπαθησα χωρις μελλον. Απο τον bootloader πως κανω system restore??

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα για την 2.29 και εγω το σκεφτηκα και ξαναπροσπαθησα χωρις μελλον. Απο τον bootloader πως κανω system restore??

σε fastboot δεν εχει επιλογη για wipe;

Link to comment
Share on other sites

ας μου δωσει καποιος τα φωτα του εβαλα την gingerbread 2.3.3 εδω και λιγο καιρο αλλα δεν ξερω εαν θελει κατι αλλο να κανω γιατι βλεπω καποια βιντεακια σε καποιους που την εβαλαν και δειχνει αλλα πραγματα σε αυτους και αλλα σε μενα οπως για παραδειγμα το ξεκλειδωμα εμενα εχει παραμεινει ο παλιος τροπος που εσερνες την μπαρα κατω γενικα το μονο που ειδα να αλλαζει ειναι το ρολοι που το βλεπεις να αλλαζει πρεπει να κατεβασω και κατι αλλο δεν εχω root γενικα ειμαι γκαφαλος ενω ψαχνομαι εχω διαβασει ολα τα topic εδω και τοσο καιρο αλλα δεν μπορω να πιασω τα επιπεδα σας και περισσοτερο μπερδευομαι

εαν μπορει καποις ας με καθοδηγησει!!!!!!!!!

ας δωσει καποιος μια απαντηση ρε παιδια επειδη ειμαστε αμπαλοι καποιοι με το θεμα μην μας αγνοιται!!!!!!:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

οχι... εχει τις εξης επιλογες:

bootloader

reboot

reboot bootloader

power down

 

Αν έχει system restore θα είναι στον bootloader, μπορεί να μην έχει όμως λόγο S-ON και stock hboot.

Άσ' το όπως είναι καλύτερα κι επικοινώνησε με την HTC για να τους το στείλεις. Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

 

ας δωσει καποιος μια απαντηση ρε παιδια επειδη ειμαστε αμπαλοι καποιοι με το θεμα μην μας αγνοιται!!!!!!:(

Αυτά που βλέπεις στο net είναι με custom rom, εσύ με stock δεν θα δεις διαφορά. Εξάλλου η HTC δεν άλλαξε Sense στο Desire με την αναβάθμιση,

το άφησε με την έκδοση 1.0

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει system restore θα είναι στον bootloader, μπορεί να μην έχει όμως λόγο S-ON και stock hboot.

Άσ' το όπως είναι καλύτερα κι επικοινώνησε με την HTC για να τους το στείλεις. Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

 

 

Αυτά που βλέπεις στο net είναι με custom rom, εσύ με stock δεν θα δεις διαφορά. Εξάλλου η HTC δεν άλλαξε Sense στο Desire με την αναβάθμιση,

το άφησε με την έκδοση 1.0

 

δηλαδη θα πρεπει να κανω root και να περασω μια καινουρια ρομ?και εαν ναι ποια προτεινεις για ποιο ευκολη στο να περαστει.θα μπορω να επαναφερω ολες τι εφαρμογες που εχω με καποιο τροπο απευθειας χωρις να τις κανω εγκατασταση ολες μια μια?το sense δηλαδη εξαρταται απο ποια rom θα εχω??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...