Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γραφετε εδω παιδια οτι......Επιτελους η HTC γνωστοποιησε το GB kernel source code για το Desire... εγω που εκανα την αναβαθμιση την official gingrbrade 2.3 πριν κανα 2 μηνο...πρεπει να την ξανακανω παλι για να εχει μεσα και το GB KERNEL?????και πρεπει να την κατεβασω απο το επισημο site???και σε ποιο link πρεπει να παω??περιμενω μια απαντηση..ευχαριστω πολυ..

 

Οχι φιλε μου αυτο αφορα καθαρα τους ROM developers.

 

Mηπως ξερει κανεις να μου μει τι μορφοποιηση εχει η καρτα MicroSD της συσκευης μας ? NTFS ?

 

Αν δεν κανω λαθος FAT32...Το πιο σωστο θα ηταν να την κανεις format μεσα απο το κινητο γιατι εχει αναφερθει οτι μπορει να κανει προβληματα αν την κανεις format απο τα Windows. Settings-SD &phone storage-format sd card.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά έχει κάποιος το "voice speed dial" ;

Το είχα και έπαιζε και από το bluetooth αλλα μετά απο αλλαγή που μου έκαναν τη μητρική και το ξανακατέβασα δε παίζει; Μυρίζεται κάποιος κάτι;

 

Για βοηθήστε λίγο γιατι μου είναι απαραίτητο να μή πατάω κανένα κουμπί και να έχω φωνητικές εντολές από το bluetooth.

Αν υπάρχει άλλη λύση, δεκτή...Ευχαριστώ

Άλλοι ταξιδεύουν με τη φαντασία, εγώ......? με το Fazer 600s

 

http://www.fazerclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τα jabra 3030 που έχω δουλεύει μια χαρά! κρατάω πατημένο το πλήκτρο της κλήσης στο bt και το αφήνω μόλις ακούσω τον προειδοποιητικό ήχο!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα βγει ΟΤΑ update αν θες το κατεβαζεις απο εδω http://htcdev.com/devcenter/downloads (Android 2.3 (Gingerbread) Upgrade for HTC Desire 161.0 MB) και το βαζεις με το PC σου!!!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, το κατεβάζω τώρα & θα το περάσω το βραδάκι...

Ελπίζω να μην κρεμάσει το τηλεφωνάκι...

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Εκανα root (unrevoked), s-off (alpharev), 1gb ext4 partition (gparted), wipe data, wipe cache partition, wipe delvik cache και εβαλα την "InsertCoin Sense 2.1 1.1.2 CM7".Ολα αυτα με βαση ΑΥΤΟΝ τον οδηγο.

Οταν ομως πηγαινω να δω τον διαθεσιμο εσωτερικο χωρο, αυτος ειναι 30mb!

Εβαλα το ES file explorer και πηγαινοντας στον φακελο sd-ext (υποθετοντας οτι ειναι το 1gb ext4), ειναι αδειος.

Εχω κανει κατι λαθως?

 

Κατεβασε το Quick System info ή το Titanium backup και ελεγξε to A2SD Storage!

 

Τα δοκιμασα και τα δυο, και αναφερουν το ιδιο πραγμα.

Εσωτερικη: 154 mb (21,8 mb free)

Καρτα SD: 2,86 gb (2,11 gb free)

Καρτα SD (a2sd): 1,05 gb (667 mb free)

 

Απο τη στιγμη που δειχνει να χρησιμοποιει το ext4 partition, γιατι συνεχιζει να αποθηκευει πραγματα στην εσωτερικη?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Διοτι στο a2sd+ που χρησιμοποιει η rom σου, οπως και στο a2sd, ενα μερος της εφαρμογης πηγαινει στο ext4 και ενα μικρο μερος στην internal.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δηλαδή εγώ είμαι ο μόνος που δε μπορεί να κάνει s-off με το revolutionary λόγω bad memory block; αλήθεια, αυτό μπορώ να το ξεπεράσω με κάποιο τρόπο;

HTC Touch: Back to stock!!

ROM 1.11.405.1B => hxxp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=345778

{επαναφέρει το Touch στην εγγύηση, μετά από τα παιχνιδίσματα σας με διάφορες cooked ROMs, μάλλον...}

hxxp://www.pamepotaki.gr

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα ροτ με revolutionary τώρα είμαι s off κ μου λέει hboot 6.93.1002 εχω φτιάξει κ ext3 1gb τώρα μπορώ να βάζω ρομ με στοκ hboot η κ τις ρομ που είναι για hboot cm7 r2 ?
Link to comment
Share on other sites

Διοτι στο a2sd+ που χρησιμοποιει η rom σου, οπως και στο a2sd, ενα μερος της εφαρμογης πηγαινει στο ext4 και ενα μικρο μερος στην internal.

 

Πως αναφερονται οι roms στις οποιες ολοκληρη η εφαρμογη πηγαινει στο ext4 partition?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλο το Forum μιας και νέο μέλος. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο για να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το πρωί με το δικό μου desire. Είναι εντελώς μαμά που λέμε. Το έχω περίπου 14 μήνες στην κατοχή μου χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα. Σήμερα ξαφνικά δεν μου ενεργοποιείται η υπηρεσία bluetooth. Είμαι από Λάρισα και πριν πάρω τους δρόμους να ψάξω τι φταίει είπα να ψάξω καμιά γνώμη κάποιον έμπειρο από εδώ. Μήπως κανείς καμιά ιδέα? Και σε απλά ελληνικά παρακαλώ να τα πιάνω. Thanks anyway!
Link to comment
Share on other sites

Πως αναφερονται οι roms στις οποιες ολοκληρη η εφαρμογη πηγαινει στο ext4 partition?

 

Ειναι αυτες που εχουν το Data2SD script (και οι data2ext νομιζω). Μια ειναι η Supernova ή η starbust επι froyo, απο τον ιδιο developer. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλο το Forum μιας και νέο μέλος. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο για να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το πρωί με το δικό μου desire. Είναι εντελώς μαμά που λέμε. Το έχω περίπου 14 μήνες στην κατοχή μου χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα. Σήμερα ξαφνικά δεν μου ενεργοποιείται η υπηρεσία bluetooth. Είμαι από Λάρισα και πριν πάρω τους δρόμους να ψάξω τι φταίει είπα να ψάξω καμιά γνώμη κάποιον έμπειρο από εδώ. Μήπως κανείς καμιά ιδέα? Και σε απλά ελληνικά παρακαλώ να τα πιάνω. Thanks anyway!

 

Να υποθεσω οτι εισαι ο πρωτος και ο μοναδικος ιδιοκτητης του!?

Τι εκδοση βρισκεται?Εκανες update στην εκδοση 2,3 του Android?

Οταν λες δεν ενεργοποιείται απο που προσπαθεις να το ενεργοποιησεις?

Απο κανενα widget ή απο τις ρυθμισεις?

 

Δοκιμασε να πας στις ρυθμισεις αφου πρωτα ενεργοποιησεις το bluetooth καποιου αλλου κινητου να ειναι Discoverable.

Settings > Wireless & Networks > Bluetooth Settings> Bluetooth τικκαρε> Discoverable τικκαρε >και Πατα Scan for devices

 

Αν δεν βρει τιποτα ή δεν αναψει το bluetooth τοτε εχεις προβλημα...

Αν σου κανει προβλημα και το σημα του κινητου ή του wifi τοτε μπορει να ειναι το radio του κινητου που πολυ απλα διορθώνετε με μια αναβαθμιση!(ειδικα αν δεν εχεις κανει καμια).

Αν εχεις κανει αναβαθμιση και εχεις ακολουθησει σωστα τα βηματα και παλι το bluetooth αρνειται να ανοιξει τοτε εχεις μεγαλο προβλημα πιθανον!

 

Υ.Γ Αυτο ειναι ενα απο τα συμπτωματα του usb brick αλλα αν εισαι ο μοναδικος ιδιοκτητης και το κινητο ηταν καινουργιο δεν υπαρχει τετοιο ζητημα!

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν βγήκε η 2.3 την έβαλα απευθείας. Τώρα ψάχνω να το rootάρω και δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία.

Μπορείτε να μου πείτε ποιόν οδηγό να χρησιμοποιήσω;

 

Πήγα να το κάνω με αυτό τον απλό τρόπο αλλα δε γινόταν τίποτα. Τίποτα απολύτως, το πρόγραμμα περίμενε να συνδεθεί το κινητό παρότι το κινητό ήταν συνδεδεμένο είτε απο πριν είτε αφότου το έτρεχα.

 

Έχετε κάποιον οδηγό πρόχειρο για να rootαρω την Gingerbread, φαντάζομαι δεν είναι ίδιο με τη Froyo ε;

 

:)

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Το κινητό είναι ελληνικό , καινούριο το πήρα και έχει την αναβάθμιση 2.2 με αριθμό λογισμικού 2.29.405.5 . το τελευταίο καιρό το είχα συνέχεια ενεργό το Bluetooth γιατί χρησιμοποιούσα μια συσκευή bluetooth της sony erricson χωρίς πρόβλημα. Ξαφνικά από χθές δεν ενεργοποιείται. Από το μενού ασύρματα δίκτυα όταν τικάρω το bluetooth προσπαθεί για ένα λεπτό και μετά το κουτάκι γίνεται πάλι ενεργό χωρίς να είναι τικαρισμένο με αυτό το πράσινο νι. Όλες οι άλλες εντολές λειτουργούν κανονικά (και το wi-fi ,και το wi-fi hot spot και όλα) και ενεργοποιούνται αμέσως μόλις τα τικάρω.

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν βγήκε η 2.3 την έβαλα απευθείας. Τώρα ψάχνω να το rootάρω και δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία.

Μπορείτε να μου πείτε ποιόν οδηγό να χρησιμοποιήσω;

 

Πήγα να το κάνω με αυτό τον απλό τρόπο αλλα δε γινόταν τίποτα. Τίποτα απολύτως, το πρόγραμμα περίμενε να συνδεθεί το κινητό παρότι το κινητό ήταν συνδεδεμένο είτε απο πριν είτε αφότου το έτρεχα.

 

Έχετε κάποιον οδηγό πρόχειρο για να rootαρω την Gingerbread, φαντάζομαι δεν είναι ίδιο με τη Froyo ε;

 

:)

 

Φιλε μου το root με το προγραμματακι του unrrevoked ειναι παρα πολυ ευκολο,προφανως κατι εκανες λαθος εσυ.

Διαβασε εδω που λεει τα παντα γυρω απο το rooting.

Πως κανεις root,flash ROM-Radio,unroot και θα τα καταφερεις,απλα διαβασε λιγο καλυτερα τις οδηγιες και ακολουθατες κατα γραμμα.

Στην σελιδα του unrevoked εδω περιγραφει τα συνηθισμενα προβληματα και τις λυσεις τους.

Και εγω στην αρχη μου εκανε κατι προβληματακια που δεν εβρισκε το κινητο αλλα μετα που εβαλα σωστα τα drivers και τις ρυθμισεις εγινε σε χρονο dt!:lol:

 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Το κινητό είναι ελληνικό , καινούριο το πήρα και έχει την αναβάθμιση 2.2 με αριθμό λογισμικού 2.29.405.5 . το τελευταίο καιρό το είχα συνέχεια ενεργό το Bluetooth γιατί χρησιμοποιούσα μια συσκευή bluetooth της sony erricson χωρίς πρόβλημα. Ξαφνικά από χθές δεν ενεργοποιείται. Από το μενού ασύρματα δίκτυα όταν τικάρω το bluetooth προσπαθεί για ένα λεπτό και μετά το κουτάκι γίνεται πάλι ενεργό χωρίς να είναι τικαρισμένο με αυτό το πράσινο νι. Όλες οι άλλες εντολές λειτουργούν κανονικά (και το wi-fi ,και το wi-fi hot spot και όλα) και ενεργοποιούνται αμέσως μόλις τα τικάρω.

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Δοκιμασες να κλεισεις το κινητο για λιγα λεπτα και να το ξανα ανοιξεις?

Αν οχι κανε κανενα restart και μπορει να λυθει το προβλημα σου.

Αν το δοκιμασες θα σου συνιστουσα να περασεις την αναβαθμιση(κοιταξε τις προηγουμενες σελιδες) αν σου ειναι τοσο σημαντικο το bluetooth οπως λες.Στο κατω κατω μπορει να ταλαιπωρηθείς λιγο με το backup αλλα δεν χανεις τιποτα,αντιθετως;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το root με το προγραμματακι του unrrevoked ειναι παρα πολυ ευκολο,προφανως κατι εκανες λαθος εσυ.

Διαβασε εδω που λεει τα παντα γυρω απο το rooting.

Πως κανεις root,flash ROM-Radio,unroot και θα τα καταφερεις,απλα διαβασε λιγο καλυτερα τις οδηγιες και ακολουθατες κατα γραμμα.

Στην σελιδα του unrevoked εδω περιγραφει τα συνηθισμενα προβληματα και τις λυσεις τους.

Και εγω στην αρχη μου εκανε κατι προβληματακια που δεν εβρισκε το κινητο αλλα μετα που εβαλα σωστα τα drivers και τις ρυθμισεις εγινε σε χρονο dt!:lol:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, έκανα το HWboot, όλα καλά, αλλά τώρα ενώ έχω κάνει αυτό το βήμα

"3) With your phone go to Settings > Connect to PC > Default connection type > Charge Only and untick Ask Me. Then go to Settings > Applications > Development > Make sure USB Debugging is ticked. Then go back to Applications and make sure Unknown Sources is ticked."

 

Τρέχω το reflash_package.exe και δε βρίσκει το κινητό συνδεδεμένο ποτέ!! (Γιατί charge only και όχι ως μονάδα δίσκου; )

Καμιά λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αφότου έβαλα την επίσημη 2.3 και έπαθα την πλάκα μου αποκτώντας ουσιαστικά άλλο κινητό με το fluidity και το smoothness και την αυτονομία σε αλλά επίπεδα, παρατήρησα ένα μόνο πρόβλημα... Δε μπορώ να κάνω update τους Google maps ούτε μου τους δείχνει στο market, σα να είναι ασυμβατοι με το Desire.... Τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.....

Έχω πρόβλημα με το wi-fi....Κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις σε όποιο wi-fi συνδέομαι.Είμαι με την leedroid και έχω καλύτερο σήμα από ότι με την official 2.3.3 αλλά αποσυνδέσεις έκανε και πρίν κάνει και τώρα.....Ενώ με την 2.2 δεν έκανε.....

τι προτείνετε?

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, έκανα το HWboot, όλα καλά, αλλά τώρα ενώ έχω κάνει αυτό το βήμα

"3) With your phone go to Settings > Connect to PC > Default connection type > Charge Only and untick Ask Me. Then go to Settings > Applications > Development > Make sure USB Debugging is ticked. Then go back to Applications and make sure Unknown Sources is ticked."

 

Τρέχω το reflash_package.exe και δε βρίσκει το κινητό συνδεδεμένο ποτέ!! (Γιατί charge only και όχι ως μονάδα δίσκου; )

Καμιά λύση;

 

Δες εδω φιλε μου,προφανως εδω κανεις το λαθος με τα drivers.

Γιατι ως μοναδα δισκου αναγωριζεται η καρτα μνημης σου και οχι το κινητο σου.;)

Υ.Γ Αν δεν τα καταφερεις εχει αλλο ενα αναλυτικοτατο οδηγο εδω!

 

Καλησπέρα

Αφότου έβαλα την επίσημη 2.3 και έπαθα την πλάκα μου αποκτώντας ουσιαστικά άλλο κινητό με το fluidity και το smoothness και την αυτονομία σε αλλά επίπεδα, παρατήρησα ένα μόνο πρόβλημα... Δε μπορώ να κάνω update τους Google maps ούτε μου τους δείχνει στο market, σα να είναι ασυμβατοι με το Desire.... Τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

 

Αυτο γενικα σε ολες τις εκδοσεις συνεβαινε και οχι μονο στην 2,3.Οταν η εκδοση(αναβαθμιση) προοριζεται για την χωρα σου και το κινητο σου θα εμφανιστει στο market.

Εναλλακτικα μπορεις να κατεβασεις το προγραμμα εσυ απο εδω και να το κανεις install αλλα συνηθως χρειαζεσαι root.

 

Καλησπέρα παιδιά.....

Έχω πρόβλημα με το wi-fi....Κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις σε όποιο wi-fi συνδέομαι.Είμαι με την leedroid και έχω καλύτερο σήμα από ότι με την official 2.3.3 αλλά αποσυνδέσεις έκανε και πρίν κάνει και τώρα.....Ενώ με την 2.2 δεν έκανε.....

τι προτείνετε?

 

Τι εκδοση radio εχεις?

Εχεις ορισει το wifi policy στα wifi settings στο never?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω φιλε μου,προφανως εδω κανεις το λαθος με τα drivers.

Υ.Γ Αν δεν τα καταφερεις εχει αλλο ενα αναλυτικοτατο οδηγο!

 

Αυτό το βήμα το έχω κάνει, τώρα παλεύω να κάνω το δεύτερο, που τρέχεις το tool :/

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε βρίσκει το κινητό...

 

Τονίζω, έχω τη official 2.3, μήπως πρέπει να γυρίσω σε 2.2 για να δουλέψει σωστά;

Edited by tomahawk1989
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βήμα το έχω κάνει, τώρα παλεύω να κάνω το δεύτερο, που τρέχεις το tool :/

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε βρίσκει το κινητό...

 

Τονίζω, έχω τη official 2.3, μήπως πρέπει να γυρίσω σε 2.2 για να δουλέψει σωστά;

 

Τι αλλο να σου πω φιλε μου,αν εχεις βαλει σωστα τα drivers και κανεις ακριβως οτι λενε στα tutorials και στο προγραμμα του alpharev τοτε το μονο που μπορω να σου πω ειναι να δοκιμασεις και αυτο το προγραμματακι αφου διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες και τις προειδοποιησεις!

Μετα μπορεις να βαλεις και το busybox και να κανεις s-off και να περασεις recovery με αυτο εδω το προγραμματακι!

Αν δεν τα καταφερεις σιγουρα κατι δεν παει καλα!Ψαξτο και δοκιμασε ξανα!

Στο λεω γιατι και εμενα τα ιδια μου εκανε και νομιζα οτι δεν λειτουργουσε,μετα που το εψαξα και επαιξα λιγο με ρυμισεις και drivers εγινε μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Τι εκδοση radio εχεις?

Εχεις ορισει το wifi policy στα wifi settings στο never?

η έκδοση radio φαίνεται στην ταυτότητά μου.και αυτό για την ρύθμιση δεν μπορώ να το βρώ........

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

η έκδοση radio φαίνεται στην ταυτότητά μου.και αυτό για την ρύθμιση δεν μπορώ να το βρώ........

 

Συγνωμη δεν το προσεξα.Πηγαινε Settings-Wireless and Networks-Wifi settings-πατα menu -advanced-και πατα Wifi sleep policy και επελεξε το never.Αν θες επελεξε και το Best WiFi performance απο κατω!

Αν δεν τα βρεις,δες το βιντεο

!
Link to comment
Share on other sites

...

 

Θα περάσω πάλι τη froyo και θα κάνω τη διαδικασία απο την αρχή, λογικά θα δουλέψει, τι σκατα? :lol:

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να σβήσω το ext2 απο το κινητό μου και να επαναφέρω στην αρχική της μορφή την sd καρτα μου. γιατί θέλω να βγάλω την leedroid και να βαλω την cyanogen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...