Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς γνώμη για τη συγκεκριμένη ROM? Είναι όντως HTC rom με όλα τα σχετικά, απλά με χώρο για internal memory? Σκέφτομαι να βάλω τη συγκεκριμένη ώστε να ξεπεράσω το καταραμένο εμπόδιο του χώρου..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1045824

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τη συγκεκριμενη και γενικα τις rom με data2sd νομιζω πρεπει να εχεις και γρηγορη καρτα sd (class6 και πανω), γιατι αλλιως θα σερνεται. Εγω τουλαχιστον που την ειχα δοκιμασει σε class4 στο δικο μου, δεν τραβαγε και τη σουταρα.
Link to comment
Share on other sites

Για παραπάνω εσωτερική μνήμη όμως απ'ότι έχω καταλάβει, μόνο ο τρόπος με partition στην SD υπάρχεi έτσι ώστε να αποκτηθεί ένα σεβαστό ποσό από mb..

 

Άρα με μια SD class 6 π.χ θα είναι κομπλέ? Και έχω και μια spare 4 gb class 4 γμτ..:D

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα τύχης το ζήτημα της καρτας. Έγω με την κάρτα που είχε το κινητό όπως το πήρα (μια sandisk 4gb, class 4) πάει σφαίρα. Και με ext4 1gb νομίζω ότι έλυσα το θέμα χώρου για τις εφαρμογές. Για τη supernova μιλάω. Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα τύχης το ζήτημα της καρτας. Έγω με την κάρτα που είχε το κινητό όπως το πήρα (μια sandisk 4gb, class 4) πάει σφαίρα. Και με ext4 1gb νομίζω ότι έλυσα το θέμα χώρου για τις εφαρμογές. Για τη supernova μιλάω.

 

Μ'αρέσει αυτό που λές!:D Και εμένα μια sandisk 4 gb class 4 έχει από τη μάνα του. Αν σου πηγαίνει εσένα μια χαρά η supernova τότε μπορεί να μην έχει πρόβλημα και σε μένα..Λέω να την δοκιμάσω..

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο άφησα το κινητάκι μου στην Ace Hellas... όπως έχω ξανά γράψει έχω ένα πρόβλημα με την ανοιχτή ακρόαση,αφού ενεργοποιείται μόνη της όταν παίρνω τηλέφωνο... μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν και ίσως να χρειαστεί να μου κάνουν μία αναβάθμιση.... αν μου βάλουν την επίσημη την Ginger δεν θα μπορώ να γίνω root μετά και να περάσω custom rom???

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Για παραπάνω εσωτερική μνήμη όμως απ'ότι έχω καταλάβει, μόνο ο τρόπος με partition στην SD υπάρχεi έτσι ώστε να αποκτηθεί ένα σεβαστό ποσό από mb..

 

Άρα με μια SD class 6 π.χ θα είναι κομπλέ? Και έχω και μια spare 4 gb class 4 γμτ..:D

Θα ειχες ζητημα με την ταχυτητα με οποια rom εχει data2sd script και την class4. Η κλασσικη λυση ειναι το a2sd ή a2sd+ που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι με το ext3/4 partition, οπου εκει θα δουλευεις κανονικα. Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο data2sd και τα a2sd/a2sd+. Παρολ' αυτα μπορεις να κανεις ενα nandroid backup της τωρινης σου ρομ και να δοκιμασεις οποια θελεις και σου κατσει καλυτερα. ;)

Μόλις πριν λίγο άφησα το κινητάκι μου στην Ace Hellas... όπως έχω ξανά γράψει έχω ένα πρόβλημα με την ανοιχτή ακρόαση,αφού ενεργοποιείται μόνη της όταν παίρνω τηλέφωνο... μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν και ίσως να χρειαστεί να μου κάνουν μία αναβάθμιση.... αν μου βάλουν την επίσημη την Ginger δεν θα μπορώ να γίνω root μετά και να περάσω custom rom???

Τωρα πλεον γινεται root και s-off και η επισημη gingerbread, οποτε δεν εχεις φοβο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως περναω το hboot cm7 r2 δεν μπορω να καταλαβω απο το alpharev και την αλλη φορα για s-off εφαγα ποσες ωρες γιατι ειχα script στην ρομ και δεν εγραφε πουθενα οτι δεν επρεπε
Link to comment
Share on other sites

SOS στην προσπαθεια να βαλω official δεν ξερω τι εκανα και το κινητο bootarei συνεχως. Πως μπορω να ξαναβαλω official χωρις root?

 

ετρεξα τον οδηγο στην 1 σελιδα και μου βγαζει σφαλμα 140...σφαλμα εκδοσης προγραμματος φορτωσης λειτουργικου

αποκτηστε το σωστο βοηθητικο προγραμμα ενημερωσης ΡΟΜ και προσπαθηστε ξανα.

Ποιο ειναι αυτο?

 

οκ, το βρηκα, ηθελε το last froyo

Edited by virtus
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως περναω το hboot cm7 r2 δεν μπορω να καταλαβω απο το alpharev και την αλλη φορα για s-off εφαγα ποσες ωρες γιατι ειχα script στην ρομ και δεν εγραφε πουθενα οτι δεν επρεπε

 

fastboot flash hboot hboot.img

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό χειμώνα σε όλους.

 

Υπάρχει τρόπος να μην πηγαίνουν τα sms μου στα "κεφαλαία" με το Handcent? Και να είναι φυσικά με όλους τους διαθέσιμους 160 χαρακτήρες.

 

Ευχαριστώ :p

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό χειμώνα σε όλους.

 

Υπάρχει τρόπος να μην πηγαίνουν τα sms μου στα "κεφαλαία" με το Handcent? Και να είναι φυσικά με όλους τους διαθέσιμους 160 χαρακτήρες.

 

Ευχαριστώ :p

 

Όχι. Ή κεφαλαία και 160 ή μικρά και 70. Διαλέγεις και παίρνεις.:p

 

Καλημέρα!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ή κεφαλαία και 160 ή μικρά και 70. Διαλέγεις και παίρνεις.:p

 

Καλημέρα!

 

Είχα την ελπίδα, μετά από τόσο καιρό πως θα είχε βγει κάποια λύση, κάποιο patch ;)

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ξερει να μου απαντησει σε τι οφειλονται τα reboot Που τρωει ? στην αρχη δε μου τα εκανε..μετα απο κανα μηνα χρησης της ρομ μου εμφανιστηκαν...

και μονο οταν βγαινω απο εφαρμογη πατωντας το "home"...

Πφφ :(

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια της προσπαθειας μου για να περασω μια νεα ρομ πηγα να κανω συγχρονισμο των επαφων που εχω με το gmail.

Eδω ειναι που εχω ενα μικρο θεματακι με το συγχρονισμο...:O

 

Συγκεκριμενα ενα εκανα το αρχειο vcf και εξαγωγη απο τη καρτα στο λογαριασμο google, ενω φαινονται οτι εχουν περασει οι επαφες στο λογαριασμο google(αυτο το επιβεβαιωνω γιατι ο αριθμος των επαφων στο τηλεφωνο και ο αριθμος των επαφων στο google Λογαριασμο ειναι ο ιδιος), μολις πηγαινω στις ρυθμισεις να κανω συγχρονισμο επαφων με το λογαριασμο gmail δεν κανει τιποτα...

Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειμαι ροοτ, και οτι εχω κανει s-off?Καμια ιδεα για το τι κανω ισως λαθος?

 

edit: Τελικα το προβλημα λυθηκε με....recovery-reboot!!!!

Edited by bekatakis
Link to comment
Share on other sites

Είχα την ελπίδα, μετά από τόσο καιρό πως θα είχε βγει κάποια λύση, κάποιο patch ;)

 

μπορεις να βάλεις το go sms που έχω και εγώ και στις ρυθμισεις αποστολής του να ορίσεις ως υποστηριζόμενη γλώσσα την ελληνική, θα έχεις 160 χαρακτήρες και με μικρά:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είχα την ελπίδα, μετά από τόσο καιρό πως θα είχε βγει κάποια λύση, κάποιο patch ;)

 

Δεν είναι θέμα patch, το έχουμε πει επανειλημμένως, τα κεφαλαία στην περίπτωση των 160 ελληνικών χαρακτήρων/sms είναι περιορισμός του πρωτοκόλλου των sms και όχι κάποιας συσκευής ή λειτουργικού.

 

μπορεις να βάλεις το go sms που έχω και εγώ και στις ρυθμισεις αποστολής του να ορίσεις ως υποστηριζόμενη γλώσσα την ελληνική, θα έχεις 160 χαρακτήρες και με μικρά:)

 

Αυτό είναι ψευδαίσθηση, μικρά γράφεις αλλά πριν φύγουν μετατρέπονται κεφαλαία για να σταλούν μέσω του δικτύου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ειχες ζητημα με την ταχυτητα με οποια rom εχει data2sd script και την class4. Η κλασσικη λυση ειναι το a2sd ή a2sd+ που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι με το ext3/4 partition, οπου εκει θα δουλευεις κανονικα. Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο data2sd και τα a2sd/a2sd+. Παρολ' αυτα μπορεις να κανεις ενα nandroid backup της τωρινης σου ρομ και να δοκιμασεις οποια θελεις και σου κατσει καλυτερα. ;)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δε το κατέχω πολύ το θέμα με τα data2sd, a2sd και a2sd+. Έιχα ψάξει λίγο το πρώτο. Θα ψάξω και για τα άλλα λίγο παραπάνω να δώ τι χρειάζεται (τι roms κτλ) και ίσως το κάνω όπως λές. Backup τη τωρινή και μετά δοκιμές. Το backup της τωρινής rom μπορώ να το επαναφέρω έυκολα και να είμαι πάλι εργοστασιακός έτσι? Όπως ήμουν πρίν?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δε το κατέχω πολύ το θέμα με τα data2sd, a2sd και a2sd+. Έιχα ψάξει λίγο το πρώτο. Θα ψάξω και για τα άλλα λίγο παραπάνω να δώ τι χρειάζεται (τι roms κτλ) και ίσως το κάνω όπως λές. Backup τη τωρινή και μετά δοκιμές. Το backup της τωρινής rom μπορώ να το επαναφέρω έυκολα και να είμαι πάλι εργοστασιακός έτσι? Όπως ήμουν πρίν?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτή τη ROM http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1196327. Ουσιαστικά είναι η επίσημη αναβάθμιση της HTC για root με a2sd. Με τους οδηγούς της 1ης σελίδας μπαίνει πανεύκολα. Το κινητό έχει πολύ πιο smooth αίσθηση και η μπαταρία μεγαλύτερη διάρκεια. Με το a2sd λύνεται και το θέμα της μικρής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

το τιτανιουμ backup παίρνει και τα δεδομένα των εφαρμογών ?

 

Ναι :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχω προβλημα με την εκκινηση του κινητο μου. Επειτα απο μια επαννεκινηση του κινητου δεν μπορει να ξεκινησει. Μενει στην αρχικη οθονη με το λογοτυπο της HTC και ανα 1 λεπτο το πολυ κανει bootloop.

Το κακο ειναι οτι δεν με αφηνει να μπω σε recovery. Ανοιγει το μενου του Bootloader αλλα οταν διαλεγω recovery με πεταει στην οθονη με το σημα HTC και εκει δεν κανει τιποτα, μενει σταθερη η εικονα χωρις καμια αλλαγη.

Εχει κανει καμια ιδεα τι μπορει να εχει συμβει?

 

Υ.Γ.Ελπιζω να το εχω βαλει στην σωστη ενοτητα.

Edited by qazeroti
Link to comment
Share on other sites

Θα ειχες ζητημα με την ταχυτητα με οποια rom εχει data2sd script και την class4. Η κλασσικη λυση ειναι το a2sd ή a2sd+ που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι με το ext3/4 partition, οπου εκει θα δουλευεις κανονικα. Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο data2sd και τα a2sd/a2sd+. Παρολ' αυτα μπορεις να κανεις ενα nandroid backup της τωρινης σου ρομ και να δοκιμασεις οποια θελεις και σου κατσει καλυτερα. ;)

 

Τωρα πλεον γινεται root και s-off και η επισημη gingerbread, οποτε δεν εχεις φοβο. :)

 

Δηλαδή μπαίνει custom rom πάνω από gingerbread?

Έχω μείνει με 7 mb μνήμης που δεν λέει να αυξηθεί ότι και να απεγκαταστήσω.

Έβαλα το update που όντως βελτιώνει πολύ το κινητό αλλά το πρόβλημα της μνημης είναι μεγάλος μπελάς!!

Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας.

Υ.Γ. Είχα δοκιμάσει να περάσω πάνω απο froyo 2.2 άλλη rom αλλά η διαδικασία απέτυχε λόγω PVT4

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Είχα δοκιμάσει να περάσω πάνω απο froyo 2.2 άλλη rom αλλά η διαδικασία απέτυχε λόγω PVT4

 

Με custom recovery Amon Ra που πέρασα με το unrevoked έλυσα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις εκτός απο τα προγράμματα θα χάσω και το sygic που το εχω στην κάρτα μνήμης?Και τι άλλο θα χάσω ξέρει κανείς?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...