Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στην ομαδα. Περασα πριν λιγες μερεςτην gingervillain 1.4 με data2whatever εχοντας class 6 καρτα και ειναι η πρωτη ρομ που εχει ικανοποιητικη ταχυτητα με αυτο το script. Το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι κ τοσο σταθερη κ σκεφτομουν να δοκιμασω το data2sd του sibere που στην starburst ηταν σταθεροτατο. Το εχει δοκιμασει κανεις με αυτη τη ρομ? Πρεπει να εχω ext4?

 

ΥΓ. Καλο το gingerbread απο εμφανιση αλλα ουσιαστικα τι παραπανω κανει?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΥΓ. Καλο το gingerbread απο εμφανιση αλλα ουσιαστικα τι παραπανω κανει?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

New User Features

 

UI refinements for simplicity and speed

Faster, more intuitive text input

One-touch word selection and copy/paste

Improved power management

Control over applications

New ways of communicating, organizing

Internet calling

Near-field communications

Downloads management

Camera

 

Αναλυτικά δες εδώ

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

εχω μια καρτα 4 και την εκανα 3,5 fat32 kai 0,5 ext3 αυτην την στιγμη με 74 εφαρμογες εχω 272 mb ελυεθερα σαν εσωτερικη μνημη

 

μμμ ουσιαστικά η rom αυτή χρησιμοποιεί το data2whatever ή το data2ext ώστε να μην έχεις ποτέ πρόβλημα χώρου. αυτο ήθελα να δω

 

ευχαριστω Operater

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

"georpapa" εγω την περασα εχθες πρωτη φορα με το ζιπ 2.0.1 και ειχα μονο 2 διαμερισματα fat32 kai ext3 και ολα ειναι αψογα

 

Ρε ****το αυτή δεν θέλει ext4 κ swap?εσυ πως την πέρασες? Κ δεν έβαλες ούτε data2whatever? Κάνω λάθος πάλι?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργος χρηστης ενος desire και γενικα android.το τηλεφωνο ειναι με την official rom και εχω ενα θεμα με την εσωτερικη μνημη,μου γραφει οτι εχω 147 mb τι γινεται?Μπορω να κανω κατι η πρεπει να γινω και εγω root?ευχαριστω προκαταβολικα!!!
LG OPTIMUS 4x HD
Link to comment
Share on other sites

α)Φακελο δε μπορεις να φτιαξεις σε android συσκευη

β)Φυσικα καιπρεπει εισαι root και να κανεις partition στη καρτα σου για να εκμεταλευτεις ολες τις δυνατοτητες μιας οποιαδηποτε custom rom.Το radio δεν ειναι απαραιτητο να το αλλαξεις αν δεν αντιμετωπιζεις προβληματα με τις λειτουργιες του.

 

 

 

θελω να φτιαξω ενα φακελο για να περασω ηχους και να τους βάλω για μυνηματα ηχουσ κλησεις κτλ.

 

αυτο δεν γινετε ;

 

αν γινεται πως το κάνω και που ; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργος χρηστης ενος desire και γενικα android.το τηλεφωνο ειναι με την official rom και εχω ενα θεμα με την εσωτερικη μνημη,μου γραφει οτι εχω 147 mb τι γινεται?Μπορω να κανω κατι η πρεπει να γινω και εγω root?ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

καταρχάς καλοδούλευτο και καλορίζικο!

 

θα σου πρότεινα να εξικοιωθείς λίγο με το κινητό αν δεις πως είναι το android και να βάλεις διάφορες εφαρμογές να δεις ποιος χρειάζεσαι και αν τελικά η εσωτερική μνήμη είναι αρκετή ή όχι.

 

Να σου πω την αλήθεια στο τέλος μάλλον θα καταλήξεις ότι δεν είναι αρκετή, πάντως η διαδικασία root και πέρασμα άλλης rom δεν είναι κάτι, σίγουρα δεν σου εξαδφαλίζει κανείς ΄τοι δε θα πάει τπτ στραβά αλλα η πιθανότητες είναι πολυ μικρές.

 

Στο τέλος όλοι τελικά το κάνουμε root και βάζουμε άλλες rom αλλά για μένα μείνε για λίγο εμ την official να δεις το android και το sense ώστε όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις rom να ξέρεις περίπου τι είδους rom θες

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς καλοδούλευτο και καλορίζικο!

 

θα σου πρότεινα να εξικοιωθείς λίγο με το κινητό αν δεις πως είναι το android και να βάλεις διάφορες εφαρμογές να δεις ποιος χρειάζεσαι και αν τελικά η εσωτερική μνήμη είναι αρκετή ή όχι.

 

Να σου πω την αλήθεια στο τέλος μάλλον θα καταλήξεις ότι δεν είναι αρκετή, πάντως η διαδικασία root και πέρασμα άλλης rom δεν είναι κάτι, σίγουρα δεν σου εξαδφαλίζει κανείς ΄τοι δε θα πάει τπτ στραβά αλλα η πιθανότητες είναι πολυ μικρές.

 

Στο τέλος όλοι τελικά το κάνουμε root και βάζουμε άλλες rom αλλά για μένα μείνε για λίγο εμ την official να δεις το android και το sense ώστε όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις rom να ξέρεις περίπου τι είδους rom θες

 

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργος χρηστης ενος desire και γενικα android.το τηλεφωνο ειναι με την official rom και εχω ενα θεμα με την εσωτερικη μνημη,μου γραφει οτι εχω 147 mb τι γινεται?Μπορω να κανω κατι η πρεπει να γινω και εγω root?ευχαριστω προκαταβολικα!!!

 

O george πολύ καλά τα λέει. Διαφωνώ στο θέμα "μικρές πιθανότητες" να πάει κάτι στραβά. Δεν έχω ακούσει ούτε για ένα bricked desire. Πρέπει να κάνεις μεγάλη παπαρουνιά για να το χαλάσεις :Ρ Δεν στο λέω για να πας να το σκίσεις το κινητό, απλά για να ξέρεις!

 

Παρόλα αυτά, συμφωνώ απολύτως. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παίξεις 2-3 βδομάδες με το κινητό και σιγά σιγά να αρχίσεις να μαθαίνεις. Μην πας κατευθείαν στα δύσκολα γιατί καλό είναι να μάθεις και λίγο μόνος σου τι γίνεται αλλιώς θα ψάχνεσαι συνεχώς σε φόρουμ και θα πελαγώσεις. Αργά και σταθερά..

 

Τέλος.. ωραίο το sense, αλλά και το non-sense δεν είναι κακό.. ;) Δεν είναι τυχαίο πως οι μισοί desire-άδες το έχουν βγάλει και έχουν "μαμά" android.

Link to comment
Share on other sites

θελω να φτιαξω ενα φακελο για να περασω ηχους και να τους βάλω για μυνηματα ηχουσ κλησεις κτλ.

 

αυτο δεν γινετε ;

 

αν γινεται πως το κάνω και που ; ευχαριστω!

 

Αυτους τους φακελους θα τους φτιαξεις στη καρτα σου.Οτι θες για ringtones θα τα βαλεις στο φακελο που υπαρχει ηδη με το αναλογο ονομα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

θελω να φτιαξω ενα φακελο για να περασω ηχους και να τους βάλω για μυνηματα ηχουσ κλησεις κτλ.

 

αυτο δεν γινετε ;

 

αν γινεται πως το κάνω και που ; ευχαριστω!

 

 

-Πως βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για κλήσεις, μηνύματα, ειδοποιήσεις κλπ.

 

Φτιάχνουμε τους εξής φακέλους στην κάρτα μνήμης media->audio και στην συνέχεια τους φακέλους

alarms, notifications, ringtones μέσα στον φάκελο audio.

Τους ήχους τους βάζουμε ανάλογα, δηλαδή:

 

alarms: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για το ξυπνητήρι.

notifications: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για μηνύματα, e-mail και γενικά τις ειδοποιήσεις του κινητού.

ringtones: Βάζουμε τους ήχους που θέλουμε για τις κλήσεις.

 

τσεκαρε και αυτο το τοπικ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296447

Link to comment
Share on other sites

Τέλος.. ωραίο το sense, αλλά και το non-sense δεν είναι κακό.. ;) Δεν είναι τυχαίο πως οι μισοί desire-άδες το έχουν βγάλει και έχουν "μαμά" android.

 

+1 σε αυτο. Το sense ειναι ωραιοτατο και μακραν το καλυτερο android interface απο τα υπολοιπα (touchwiz, motoblur κλπ) κατα τη γνωμη μου αλλα αν θες να δεις την πραγματικη ταχυτητα του κινητου θελεις stock.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας thn oxygen(με όχι τόσο καλά αποτελέσματα), και την Villain (είναι η βασική μου πλέον rom), είπα να δοκιμάσω και την CyanogenMod7 που τόσο ακούω γύρω μου.

Όλα πήγαν καλά και με τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές, εκτός ενός προβλήματος που γι'αυτό ζητώ την βοηθεία σας.

Αλλάζοντας τη γλώσσα σε ελληνικά, μετά από κάθε restart αυτή γυρίζει σε αγγλικά οπότε πρέπει να ξαναδηλώσω τα ελληνικά εκ νέου. Όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά από ρυθμίσεις κι εφαρμογές.

Υπάρχει λύση γι'αυτό; (Όχι ότι θα τα βάψω μαύρα αν δεν υπάρχει. Η Ginger Villain να είναι καλά!)

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

αυτη την στιγμη εχω miui με ΕΧΤ3 1γιγα και σκεφτομε να φλασσαρω oxygen 2.0.1. τι χρειαζετε για να δουλεψει το ΕΧΤ3??????
:)
Link to comment
Share on other sites

αυτη την στιγμη εχω miui με ΕΧΤ3 1γιγα και σκεφτομε να φλασσαρω oxygen 2.0.1. τι χρειαζετε για να δουλεψει το ΕΧΤ3??????

Εγώ την είχα έτσι με data2whatever. Αυτό σου αρκεί για να εκμεταλλευτείς το ext3. Τώρα την έχω με s-off και νέο HBOOT γιατί με το data2whatever είχα λίγο lag. Δεν ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό, αλλά δε μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορεις να βαζεις φωτογραφιες για ταπετσαρια ολοκληρη??? γιατι αλλιως κανει αποκοπη μεχρι καποιο σημειο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα έτσι με data2whatever. Αυτό σου αρκεί για να εκμεταλλευτείς το ext3. Τώρα την έχω με s-off και νέο HBOOT γιατί με το data2whatever είχα λίγο lag. Δεν ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό, αλλά δε μου άρεσε.

 

 

εδω ειναι που εχω μπερδευτει...

το data2whatever δε θελει 2 ext partitions?

μπορει να δουλεψει και με ενα;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

To d2we όπως και το d2sd θέλουν ένα έξτρα partition, 3 θέλει το d2ext αλλά παίζει και με 1.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο Desire HD δεν μπόρεσα να δουλέψω ακόμη με το GPS του

Μου βγάζει συνεχώς ότι δεν έρχεται σήμα. Περιγράφω τι ανοίγω για να μου πείτε αν δεν κάνω κάτι σωστά

Ρυθμισεις-Τοποθεσια-Χρήση δορυφόρων GPS

Δεν δουλεύει τίποτα με GPS

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω την Starbusrt για κανένα 20ήμερο ....όλα καλά εάν εξαιρέσω κάτι κολληματάκια που δεν τα είχα με την official αλλά σήμερα πήγα να τραβήξω video για πρώτη φορά με αυτήν την rom αλλά δεν ξεκινάει την εγγραφή...ακούγεται το κλείστρο αλλά ο χρόνος επάνω δεν ξεκινάει και δεν κάνει εγγραφή! έχεις κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι που εχω μπερδευτει...

το data2whatever δε θελει 2 ext partitions?

μπορει να δουλεψει και με ενα;

Στην oxygen δουλεύει με ένα ext3 partition. Αν διαβάσεις στο xda τα γράφει λεπτομερώς.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορεις να βαζεις φωτογραφιες για ταπετσαρια ολοκληρη??? γιατι αλλιως κανει αποκοπη μεχρι καποιο σημειο!!!!

 

Full Screen Caller ID

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω την Starbusrt για κανένα 20ήμερο ....όλα καλά εάν εξαιρέσω κάτι κολληματάκια που δεν τα είχα με την official αλλά σήμερα πήγα να τραβήξω video για πρώτη φορά με αυτήν την rom αλλά δεν ξεκινάει την εγγραφή...ακούγεται το κλείστρο αλλά ο χρόνος επάνω δεν ξεκινάει και δεν κάνει εγγραφή! έχεις κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

 

φιλε εγω δεν εχω καθολου κολληματα και το βιντεο τραβαει μια χαρα(μολις το δοκιμασα).Μηπως ειναι θεμα καρτας?Εμενα ειναι μια class4 8gb μαρκα οτι ναναι,αλλα πριν εγκαταστησω την starburst την ειχα φορμαρει και εκανα τα partition μεσω gparted

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Στο xda στο data2whatever γραφει οτι θελει αλλο 1 partition το ιδιο με το ηδη υπαρχων μεχρι το πολυ 2gb. Για αυτο εχω μπερδευτει. Οποτε για την insertcoin το υπαρχων που εχω με ενα wipe sd-ext ειναι αρκετο για να εχω απεριοριστη εσωτερικη μνημη σωστα;

 

Σορρυ που επαναλαμβανομαι αλλα με εχει μπερδεψει αυτο

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω δεν εχω καθολου κολληματα και το βιντεο τραβαει μια χαρα(μολις το δοκιμασα).Μηπως ειναι θεμα καρτας?Εμενα ειναι μια class4 8gb μαρκα οτι ναναι,αλλα πριν εγκαταστησω την starburst την ειχα φορμαρει και εκανα τα partition μεσω gparted

 

Και εγώ kingston εχω 8 gb class 4. Βασικά πάει πιο γρήγορα από επιδόσεις αλλά τρώει καμια φλασια στο ξεκινημα εφαρμογης καμια φορά.. τωρα με το βιντεο δεν ξερω τι μπορει να παιζει? Ααα και επισης πως βγαινει αυτη η αναθεματισμενη δονηση στο keyboard? Μονο ρυθμιση για την διαρκεια δονησης βρισκω. Για να την βγάλω τελειως δεν μπορεσα

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κι εγώ τον οβολό μου στην συζητήση περι Data2xxxxxx

 

Εχω δοκιμάσει όλα τα data2κάπου...με πολλές διαφορετικές roms (μονο με sense). RCMix, AuraxSense, ReflexHD, Leedroid, Cool, Insercoin.

 

Ο χειρότερος συνδυασμός που ειδα ποτέ ήταν Leedroid με data2whatever. Το κινητό ηταν πιο αργό κι απ την καθυστέρηση.

 

Ο δευτερος καλυτερος συνδυασμός ειναι η StarBurst με data2SD, αν και μετα απο εγκατάσταση πολλών εφαρμογών ειχε lag.

 

Μακραν ο καλύτερος συνδυασμός ειναι η ΙnsertCoin με data2ext, με partitions Fat+Ext4+Ext4+Swap. Το κινητό ειναι ταχύτατο σε όλες τις λειτουργίες. Με 200 εφαρμογές μέσα δεν κολλάει πουθενά.Ενα προβληματάκι εχω με τα βίντεο, αλλα θα το βρω που θα παει...

 

Υ.Γ. Μετα απο τοσο καιρο με HD Roms, ακομα και γρηγοροτερη Rom να βρω αλλα με το απλο sense, δεν θα την αντέξω. Once you go HD, you cannot go back.

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...