Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλα δλδ αναβαλεται η δουλεια δεν εγινε ζημια...???

ΟΚ...οταν μπορεσεις πες μου...

Και το ειχε παρει το ματι μου αυτο το προβλημα με τον manager αλλα δεν το σκεφτηκα πιο νωρις..

Λοιπόν για να κάνεις downgrade το clockworkmod στην έκδοση 2.5.1.8 κατέβασε και αποθήκευσε στην sd σου το recovery-clockwork-2.5.1.8-blade-update_signed.zip.

Μετά πήγαινε στο rom manager και πάτα Install ROM from SD Card και επέλεξε το αρχείο recovery-clockwork-2.5.1.8-blade-update_signed.zip. Μην τσεκάρεις Backup Existing ROM ούτε Wipe Data and Cache και πάτα OK και OK. Αν εκεί κολλήσει πάτα το κουμπί Home, πήγαινε στην διαχείρηση εφαρμογών κάνε του Αναγκαστική διακοπή, και επανέλαβε.

Αν όλα πάνε καλά το κινητό σου θα κλείσει θα περαστεί η έκδοση 2.5.1.8 και θα παραμείνει σε recovery mode.

Εκεί μετά θα ακολουθήσεις τις προηγούμενες οδηγίες χωρίς να κάνεις τα βήματα για το backup, αφου το έκανες προηγουμένως, αλλά πηγαίνοντας κατ'ευθείαν να βάλεις το Fix για το Handsfree από το install zip from sd card.

Όταν τελειώσει με τα + και - επέλεξε "Install zip from sd card" πάτα το κουμπί Home, μετά επέλεξε Choose zip from sd card και πάτα το κουμπί Home. Επέλεξε το αρχείο fix που σου έδωσα και πάτα το Home και μετά με τα + και - επέλεξε "Yes-Install HandsFree.SpeakerAudio.fix.zip" και πάτα το Home. Όταν τελείωσει επέλεξε reboot system now (αν δεν σου εμφανίζει αυτή την επιλογή πάτα το κουμπί back 2-3 φορές και θα στην εμφανίσει).

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια παρολο που ειμαι ασχετος με το android (πρωτο μου κινητο) δεν δυσκολευτικα καθολου να ξεκλειδωσω τη μνημη ακολουθησα τον οδηγο και ολα εγιναν μονα τους

πολυ καλη δουλεια παιδια μπραβο

λιγο προσοχη μονο με τους drivers θελει

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω απο το μmarket το google maps και το street view?

αυτεσ τισ 2 εφαρμογεσ μου τισ εμφανιζει οταν κανω search στο market απο το pc αλλα οταν κανω search απο το blade δεν μου τις εμφανιζει καν

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω απο το μmarket το google maps και το street view?

αυτεσ τισ 2 εφαρμογεσ μου τισ εμφανιζει οταν κανω search στο market απο το pc αλλα οταν κανω search απο το blade δεν μου τις εμφανιζει καν

Παράξενο. Αυτό σημαίνει οτι νομίζει το market οτι δεν τις υποστηρίζει το κινητό σου.

Τι ROM έχεις, σε τι δίκτυο είσαι; Ελληνικό; Αν είσαι root, κατέβασε και εγκατέστησε αυτό:

http://amip.tools-for.net/android/MarketAccess

Και άλλαξε τον provider σε "T-Mobile US".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά!

 

Τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν για να δουλεύει σωστά το GPS?

Κάποια πρόταση για αξιόλογο Gps και που το βρίσκουμε?

 

Επίσης, πως μπορώ να δω αν έχω καινούργιο ή παλιό μοντέλο για να ξεκλειδώσω τα επιπλέον MB μνήμης?

Link to comment
Share on other sites

Ρε σείς παιδιά, μήπως υπάρχει κάποιο Bug στην jj9 όσον αφορά τα SMS?

 

Εννοώ μου στέλνουν πχ ένα μήνυμα στις 10 και έχω το τηλ κλειστό, το ανοίγω στις 11 και σαν χρόνο αποστολής βγάζει 11. Πώς θα μάθω τι ώρα το στειλε ο άνθρωπος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε σείς παιδιά, μήπως υπάρχει κάποιο Bug στην jj9 όσον αφορά τα SMS?

 

Εννοώ μου στέλνουν πχ ένα μήνυμα στις 10 και έχω το τηλ κλειστό, το ανοίγω στις 11 και σαν χρόνο αποστολής βγάζει 11. Πώς θα μάθω τι ώρα το στειλε ο άνθρωπος?

Δεν είναι bug της JJ9 αλλά feature/bug του Android. Στα SMS δείχνει το received time όχι το sent time. Δες συζήτηση και πιθανές λύσεις στο επίσημο google code εδώ:

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=2989

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και Χρόνια Πολλά!

Ειμαι κατοχος του Blade εδώ και 2 εβδομάδες και είμαι πολυ ευχαριστημένος απο το πρώτο μου android κινητό.

 

Σήμερα προσπάθησα να του αναβαθμίσω την μνήμη σε 512ΜΒ σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό "http://zteblade.info/?p=20"

Το πρόβλημά μου είναι στην αρχή ακόμη και πιο συγκεκριμένα όταν έκανα αυτό: "Κατόπιν και πάλι με τη χρήση του “apps installer” κάνουμε εγκατάσταση του RecoveryManager_v0.29b.apk. Το τρέχουμε και στην ερώτηση που βγαίνει του επιτρέπουμε να έχει superuser rights. Κατόπιν πατάμε το tab “recovery” και επιλέγουμε “Install Recovery” και μετά “recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img”."

Στο Currenty installed recovery και στο Currenty installed firmware μου βγάζει Unrecognized.Κάνω Install Recovery από την sd card το recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img μου γράφει install και όταν τελιώσει πάλι Unrecognized.Σβήνω το τηλέφωνο,βγάζω-ξαναβάζω την μπαταρια,πατάω power +volume down και μου κολλάει στο πρασσινο ανθρωπάκι για πολύ ώρα και αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία για να επανέλθει...

Εάν μπορείτε να βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων καθώς δεν βρήκα κάτι σχετικό όσο και αν έψαξα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω απο το μmarket το google maps και το street view?

αυτεσ τισ 2 εφαρμογεσ μου τισ εμφανιζει οταν κανω search στο market απο το pc αλλα οταν κανω search απο το blade δεν μου τις εμφανιζει καν

 

Δεν διατίθενται για Ελλάδα νομίζω, δεν ξέρω γιατί. Ούτε σε μένα με FLB rom τα εμφανίζει. Γκούγκλαρε και βρες από αλλού το apk.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να κάνεις downgrade το clockworkmod στην έκδοση 2.5.1.8 κατέβασε και αποθήκευσε στην sd σου το recovery-clockwork-2.5.1.8-blade-update_signed.zip.

Μετά πήγαινε στο rom manager και πάτα Install ROM from SD Card και επέλεξε το αρχείο recovery-clockwork-2.5.1.8-blade-update_signed.zip. Μην τσεκάρεις Backup Existing ROM ούτε Wipe Data and Cache και πάτα OK και OK. Αν εκεί κολλήσει πάτα το κουμπί Home, πήγαινε στην διαχείρηση εφαρμογών κάνε του Αναγκαστική διακοπή, και επανέλαβε.

Αν όλα πάνε καλά το κινητό σου θα κλείσει θα περαστεί η έκδοση 2.5.1.8 και θα παραμείνει σε recovery mode.

Εκεί μετά θα ακολουθήσεις τις προηγούμενες οδηγίες χωρίς να κάνεις τα βήματα για το backup, αφου το έκανες προηγουμένως, αλλά πηγαίνοντας κατ'ευθείαν να βάλεις το Fix για το Handsfree από το install zip from sd card.

 

Λοιπον, τι εκανε:

Εβαλα το αρχειο και ακολουθησα τις οδηγιες σου.

Πηγε να περασει το 2.5.1.8 αλλα ΔΕΝ εμεινε σε recovery mode. Ανοιξε το κινητο κανονικα (χωρις να πειραξω τπτ εννοειται). Και μετα εγραφε παλι στον rom manager current recovery 3.0.1.4...

Μετα ξανα προσπαθησα και μπηκε στο recovery 2.5.1.8 και πηγα να βαλω το fix αλλα παλι μου ειπε script error και aborted.

 

Μηπως να βγαλω το 3.0.1.4 και να βαλω το 2.5.1.8 κατευθειαν...??Δεν γινεται..?Βρηκα ενα zip αρχειο του 2.5.1.8

Edited by makinen20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!!

 

Θα ήθελα να ρωτησω πως γινεται να επαναφερω την επιλογη οταν παταω το σπιτακι να μου δινει τη δυνατοτητα πιο launcher να επιλεξω. Καποιος πιθανως επαιζε με το κινητο μου και πλεον δεν εχω την επιλογη

Πας Settings > Applications > Manage applications.

Βρίσκεις τον launcher που έχεις αυτή τη στιγμή, πατάς πάνω του.

Πατάς το κουμπάκι "Clear defaults" & είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τι εκανε:

Εβαλα το αρχειο και ακολουθησα τις οδηγιες σου.

Πηγε να περασει το 2.5.1.8 αλλα ΔΕΝ εμεινε σε recovery mode. Ανοιξε το κινητο κανονικα (χωρις να πειραξω τπτ εννοειται). Και μετα εγραφε παλι στον rom manager current recovery 3.0.1.4...

Μετα ξανα προσπαθησα και μπηκε στο recovery 2.5.1.8 και πηγα να βαλω το fix αλλα παλι μου ειπε script error και aborted.

 

Μηπως να βγαλω το 3.0.1.4 και να βαλω το 2.5.1.8 κατευθειαν...??Δεν γινεται..?Βρηκα ενα zip αρχειο του 2.5.1.8

Τσέκαρε ότι έχει κατέβει σωστά το αρχείο HandsFree.SpeakerAudio.fix.zip --> MD5=BB19D59AA0A10F06BC45EA503828CC6E. Αν δεν είναι σωστό ξανακατέβασέ το. Αν είναι σωστό και υποθέτοντας ότι τώρα έχεις την 2.5.1.8 version του clockworkmod πήγαινε στο ROM Manager και πάτα Reboot into recovery (ή εναλλακτικά κλείνεις το κινητο και το ξανανοίγεις πατόντας τα Power και Volume down ταυτόχρονα αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει αυτό στο τηλεφωνό σου) και ξανακάνε τη διαδικασία (χωρίς να κάνεις backup).

Μόλις ξαναδοκίμασα στο κινητό μου και δουλεύει σωστά η διαδικασία. Αν πάλι δεν πετύχει δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο να σε βοηθήσω από το να μου στείλεις το κινητό σου να το κάνω μόνος μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα την flb r10b.Το μονο προβλημα ειναι οτι στα βιντεο εμφανιζει μια πρασινη γραμμη.Καμια εισηγηση?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα την flb r10b.Το μονο προβλημα ειναι οτι στα βιντεο εμφανιζει μια πρασινη γραμμη.Καμια εισηγηση?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3529437#post3529437

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3529536#post3529536

Link to comment
Share on other sites

η flb εχει ραδιο?ειναι λιγοτερο ενεργοβορα απο jj?α και κατι αλλο ,για player χρησιμοποιηστε act1.ειναι ανωτερος απο ολους{rock,v player.m player yx player}
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ραδιο εχει τωρα για ενεργοβορα δεν ξερω παντως απο την stock σιγουρα ειναι καλυτερη.Ελληνικα για το gingerbread keyboard υπαρχουν?

 

edit: οκ τα βρηκα

Edited by mike^^
Link to comment
Share on other sites

ραδιο εχει τωρα για ενεργοβορα δεν ξερω παντως απο την stock σιγουρα ειναι καλυτερη.Ελληνικα για το gingerbread keyboard υπαρχουν?

 

edit: οκ τα βρηκα

 

Πως έβαλες ελληνικά στο gingerbread keyb; Έχει και λεξικό;

Link to comment
Share on other sites

με την s spring καθε μερα το φορτιζω.αλλα παιζω καμι9α ωρα ninza fruit

 

μηπως εχεις ανοιχτο και wifi και φωτεινοτητα στο full? και πολυ σου κραταει.. :p

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε ότι έχει κατέβει σωστά το αρχείο HandsFree.SpeakerAudio.fix.zip --> MD5=BB19D59AA0A10F06BC45EA503828CC6E. Αν δεν είναι σωστό ξανακατέβασέ το. Αν είναι σωστό και υποθέτοντας ότι τώρα έχεις την 2.5.1.8 version του clockworkmod πήγαινε στο ROM Manager και πάτα Reboot into recovery (ή εναλλακτικά κλείνεις το κινητο και το ξανανοίγεις πατόντας τα Power και Volume down ταυτόχρονα αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει αυτό στο τηλεφωνό σου) και ξανακάνε τη διαδικασία (χωρίς να κάνεις backup).

Μόλις ξαναδοκίμασα στο κινητό μου και δουλεύει σωστά η διαδικασία. Αν πάλι δεν πετύχει δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο να σε βοηθήσω από το να μου στείλεις το κινητό σου να το κάνω μόνος μου:lol:

 

Τον κινητο ειναι απο τις προηγουμενες φουρνιες..οχι τις καινουργιες...

Στο recovery mode μου λεει cwm v2.5 αλλα στον κανονικο μενου του manager μου λεει 3.0.1.4

Δεν μπορω καπως να εγκαταστησω την 2.5 αφου βγαλω φυσικα την 3???

Το αρχειο πως βλεπω οτι ειναι το σωστο οπως λες...?

Link to comment
Share on other sites

Τον κινητο ειναι απο τις προηγουμενες φουρνιες..οχι τις καινουργιες...

Στο recovery mode μου λεει cwm v2.5 αλλα στον κανονικο μενου του manager μου λεει 3.0.1.4

Δεν μπορω καπως να εγκαταστησω την 2.5 αφου βγαλω φυσικα την 3???

Το αρχειο πως βλεπω οτι ειναι το σωστο οπως λες...?

Άσε τι έκδοση γράφει στο Rom Manager. Κάνε Reboot into recovery και όταν μπει στο recovery mode δες πάνω πάνω τι version γράφει. Αν είναι η 2.5.1.8 προσπάθησε να επαναλάβεις τη διαδικασία για το πέρασμα του fix

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και Χρόνια Πολλά!

Ειμαι κατοχος του Blade εδώ και 2 εβδομάδες και είμαι πολυ ευχαριστημένος απο το πρώτο μου android κινητό.

 

Σήμερα προσπάθησα να του αναβαθμίσω την μνήμη σε 512ΜΒ σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό "http://zteblade.info/?p=20"

Το πρόβλημά μου είναι στην αρχή ακόμη και πιο συγκεκριμένα όταν έκανα αυτό: "Κατόπιν και πάλι με τη χρήση του “apps installer” κάνουμε εγκατάσταση του RecoveryManager_v0.29b.apk. Το τρέχουμε και στην ερώτηση που βγαίνει του επιτρέπουμε να έχει superuser rights. Κατόπιν πατάμε το tab “recovery” και επιλέγουμε “Install Recovery” και μετά “recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img”."

Στο Currenty installed recovery και στο Currenty installed firmware μου βγάζει Unrecognized.Κάνω Install Recovery από την sd card το recovery-clockwork-2.5.1.8-blade.img μου γράφει install και όταν τελιώσει πάλι Unrecognized.Σβήνω το τηλέφωνο,βγάζω-ξαναβάζω την μπαταρια,πατάω power +volume down και μου κολλάει στο πρασσινο ανθρωπάκι για πολύ ώρα και αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία για να επανέλθει...

Εάν μπορείτε να βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων καθώς δεν βρήκα κάτι σχετικό όσο και αν έψαξα.

Ευχαριστώ.

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Edited by liousis
Ευχαριστώ πολύ για την Βοήθεια!Τα κατάφερα τελικά!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...