Jump to content

Πανελλήνιες 2005


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, το υπουργείο παιδείας λέει ότι η αναταραχή για τη φυσική είναι αδικαιολόγητη γιατί καμία διευκρίνηση δε ζητήθηκε από τους μαθητές.

Εν τω μεταξύ, εγώ είπα στους επιτηρητές ότι θέλω να ζητήσω διευκρίνηση για το θέμα 1.5ε με την αρχή διατήρηση της ενέργειας και τις κρούσεις. Μετά από λίγο έρχεται ο λυκειάρχης μου μαζί με το λυκειάρχη του σχολείου που συστεγαζόμαστε ο οποίος είναι φυσικός. Αυτός ο μ****** μου λέει "η ερώτηση είναι ξεκάθαρη στο συγκεκριμένο ερώτημα και εσύ πρέπει να απαντήσεις αν είναι σωστό ή λάθος". Εγώ λέω στο διευθυντή του δικού μου σχολείου ότι επιμένω για τη διευκρίνηση από την επιτροπή των εξετάσεων και του διατυπώνω την ερώτησή μου. Αυτός ήξερε ότι είμαι καλός μαθητής και με πήρε στα σοβαρά, αλλά προφανώς ο άλλος ο "μην το βρίσω" δεν τον άφησε να κάνει την ερώτηση, επειδή δήθεν ξέρει σα φυσικός (και καλά τώρα!). Μετά τις εξετάσεις κάποιοι φυσικοί είπαν ότι υπήρχε ασάφεια στη συγκεκριμένη ερώτηση (βέβαια όχι τόσο πολύ όσο σε άλλα ερωτήματα). Τώρα το υπουργείο παιδείας επικαλείται το ότι δε ζητήθηκαν διευκρινήσεις!! Του σπας τα μούτρα ή δε του τα σπας; Τη δευτέρα που θα πάω σχολείο θα κάνω φασαρία. Θα τον κάνω ξεφτίλα τον @$%@&*@.

Διαβάζω τώρα στις εφημερίδες αυτά που λέει το υπουργείο και νευριάζω. Προτίνετε να μιλήσω σε κανέναν;

 

Αποσπάσματα από εφημερίδα:

 

"«περιλαμβάνονταν και στη διδαχθείσα, αλλά και στην εξεταστέα ύλη, ενώ, όπως άλλωστε προβλέπεται και από τη σχετική διαδικασία, παρέχεται το δικαίωμα στους εξεταζομένους, σε περίπτωση κατά την οποία κρίνουν ή θεωρούν αναγκαίο, να υποβάλουν διευκρινιστικές ερωτήσεις» Kαι το υπουργείο τονίζει: «Σύμφωνα με την ενημέρωση που η Kεντρική Eπιτροπή Eξετάσεων παρείχε προς την πολιτική ηγεσία του υπουργείου, στο συγκεκριμένο μάθημα ουδεμία διευκρινιστική ερώτηση υποβλήθηκε εκ μέρους των εξεταζομένων»."

 

"Για το συγκεκριμένο θέμα η Eνωση τονίζει ότι δεν διευκρινίζεται ένα σημείο της άσκησης με αποτέλεσμα «οι μαθητές να μπερδευτούν».

Mια τοποθέτηση, όμως, που γεννά ερωτήματα. Kαι αυτό διότι οι εξεταζόμενοι δεν ζήτησαν διευκρινίσεις την ώρα της εξέτασης, όπως τονίζει και η Kεντρική Eπιτροπή Eξετάσεων."

 

Η δήλωση της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών αφορούσε το 4ο θέμα, αλλά σκεφτείτε ότι μπορεί και άλλοι μαθητές να ζήτησαν διευκρινήσεις (για το 4ο)και κάποιοι εξυπνάκηδες καθηγητές να αρνήθηκαν να υποβάλουν ερωτήσεις στην επιτροπή των εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άκουσε ένας γνωστός μου στο ραδιόφωνο ότι μάλλον θα ακυρωθεί όλο το τέταρτο θέμα και ότι θα δεχτούν κι άλλες λύσεις για το 2.2. Άντε να δούμε τι θα γίνει.

Είχα διαβάσει πάντως ότι η ΚΕΕ αποτελείται πλέον από καινούργια μέλη. Λόγω του ότι άλλαξε η κυβέρνηση προφανώς!! Είναι πολύ βλάκες πάντως. Πειραματίζονται και εκφράζουν τις κομματικές τους διαφορές πάνω στα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Άκουσε ένας γνωστός μου στο ραδιόφωνο ότι μάλλον θα ακυρωθεί όλο το τέταρτο θέμα και ότι θα δεχτούν κι άλλες λύσεις για το 2.2. Άντε να δούμε τι θα γίνει.

Είχα διαβάσει πάντως ότι η ΚΕΕ αποτελείται πλέον από καινούργια μέλη. Λόγω του ότι άλλαξε η κυβέρνηση προφανώς!! Είναι πολύ βλάκες πάντως. Πειραματίζονται και εκφράζουν τις κομματικές τους διαφορές πάνω στα παιδιά!

Δεν νομίζω γιατί αυτοί που τα έγραψαν θα παραπονιούνται!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Άκουσα και το άλλο το απόγευμα. Αν έχει γράψει πάνω από 70% κάτω από τη βάση, θα επαναληφθεί η εξέταση του μαθήματος με πιο εύκολα θέματα. Τέσπα, σημασία έχει ότι έχουν μπλέξει τα μπούτια τους, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει τελικά και αυτοί που θα την πληρώσουν στο τέλος, θα είναι οι μαθητές!
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελείωσαν οι εξετάσεις;

Για το 10% των θέσεων θα πρέπει από τώρα να πάρουμε τα μηχανογραφικά από τα σχολεία;Ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

paidia sry gia to psilo off topic alla tha ithela kapoios an mporei na mou pei pos kapoios pou paei stin b eniaiou likiou mporei na perasei stin triti taxi...

exw rotisei 5 kathigites kai oloi mou exoun dwsei 5 diaforetikes apantiseis kai me exei faei i agonia

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρεστε για τα θέματα της Φυσικής κατέυθυνσης...Απο περιέργεια και μόνο για το ντόρο που γίνεται έκατσα και τα κοίταξα...Τα έλυσα και τα δύο επίμαχα θέματα (2.2 και 4ο) αλλα μπορώ να πώ ότι το 2.2 ήταν ασαφέστατο και το 4 αρκετα περίεργο για πανελλήνιες...Ίσως εκεί στην επιτροπή των εξετάσεων δεν έχουν αντιληφθεί τόσα χρόνια τι μ@λακίες κάνουν με τη Φυσική...Και εγώ όταν έδινα Β' λυκείου πρίν 2 χρόνια είχε πέσει πάλι ένα θέμα-δημιούργημα του νου της επιτροπής και τελικά το έβγαλαν τελείως... :p Τι να πώ... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρεστε για τα θέματα της Φυσικής κατέυθυνσης...Απο περιέργεια και μόνο για το ντόρο που γίνεται έκατσα και τα κοίταξα...Τα έλυσα και τα δύο επίμαχα θέματα (2.2 και 4ο) αλλα μπορώ να πώ ότι το 2.2 ήταν ασαφέστατο και το 4 αρκετα περίεργο για πανελλήνιες...Ίσως εκεί στην επιτροπή των εξετάσεων δεν έχουν αντιληφθεί τόσα χρόνια τι μ@λακίες κάνουν με τη Φυσική...Και εγώ όταν έδινα Β' λυκείου πρίν 2 χρόνια είχε πέσει πάλι ένα θέμα-δημιούργημα του νου της επιτροπής και τελικά το έβγαλαν τελείως... :p Τι να πώ... :mad:

 

Αυτό όμως δεν είχε βγει επείδη ήταν δύσκολο, αλλά επειδή οταν λυνόταν με έναν άλλον (σωστό) τρόπο έβγαινε διαφορετικό αποτέλεσμα..ένα με τη θερμοδυναμική δε λες; Καλα θα είναι πολύ γελοίοι αν το βγάλουν τελείως..εμείς δηλαδή που το παλεύαμε 2 ώρες και τελικά βγάλαμε τουλάχιστον τα 2 πρώτα, μ@λ@κες ήμασταν;; :X Κ ξέρω και παιδί από δω που έχει γράψει 19,8..δεν είναι αισχρη αδικία γι'αυτόν που είχε τα κότσια και το μυαλό να γράψει τέτοιον βαθμό; :!: Είμαι σίγουρος ότι αν έγραφε όλη η Ελλάδα 20, θα ήταν ευχαριστημένοι όλοι...μετά που θα έβγαιναν οι βάσεις με 300 μόρια πάνω η κάθεμια σχολή θα ήθελα να τους δω ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρεστε για τα θέματα της Φυσικής κατέυθυνσης...Απο περιέργεια και μόνο για το ντόρο που γίνεται έκατσα και τα κοίταξα...Τα έλυσα και τα δύο επίμαχα θέματα (2.2 και 4ο) αλλα μπορώ να πώ ότι το 2.2 ήταν ασαφέστατο και το 4 αρκετα περίεργο για πανελλήνιες...Ίσως εκεί στην επιτροπή των εξετάσεων δεν έχουν αντιληφθεί τόσα χρόνια τι μ@λακίες κάνουν με τη Φυσική...Και εγώ όταν έδινα Β' λυκείου πρίν 2 χρόνια είχε πέσει πάλι ένα θέμα-δημιούργημα του νου της επιτροπής και τελικά το έβγαλαν τελείως... :p Τι να πώ... :mad:

 

Και όταν βγει ένα θέμα τελείως τι γίνεται με τις μονάδες? :confused: Βαθμολογείσαι στα 15 ή τις βάζουν σε όποιο άλλο θέμα θέλουν?

Link to comment
Share on other sites

Φέλι george_mech το θυμάμαι αυτό το θέμα. Κι εγώ εκείνη τη χρονιά ήμουν β' λυκείου. Ήταν το "γ" που έβγαινε λάθος.

Πάντως όχι μόνο έκαναν τη βλακεία, το υπουργείο δεν την παραδέχεται κιόλας και θεωρεί το θέμα λήξαν και όσοι βαθμολογητές αρνηθούν να βαθμολογήσουν, θα αντικατασταθούν. Δε δίνουν ούτε διευκρινήσεις στους βαθμολογητές!! Ντροπή τους πάντως που κάνουν τις βλακείες στα παιδιά πάνω! Σε μερικά παιδιά μ@μήθηκε η ψυχολογία τους και δε διάβασαν για το επόμενο μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και εγώ τις εξετάσεις σήμερα. Για την ιστορία (μια και δεν έγρφε κανείς από εδώ μέσα ΑΟΘ) τα θέματα ήταν σχετικά εύκολα για θετική-τεχνολογική κατεύθυνση και τσιμπημένα για την θεωρητική. Από ότι είδα έγραψα απο 19,6 έως 20 (Βρήκα το σωστό αποτέλεσμα σε ένα υποερώτημα που έπιανε 3 μονάδες αλλά ο τρόπος που το έβγαλα ήταν περίεργος, ο καθηγητής του σχολείου μου είπε ότι είναι λάθος και του φροντιστηρίου που παρεπιπτόντος είναι στην επιτροπή ενός σχολείου μου είπε ότι είναι σωστό). Με βοήθησε πάντως πολύ αυτό το μάθημα μια και ανέβασα παραπάνω τον γενικό μου και τώρα έχω μια μικρή ελπίδα για 18000 μόρια και πτώση του ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκης κατα 700 μόρια... ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

Τελειώσανε του Ενιαίου και άρχισαν σήμερα των ΤΕΕ.

Πρώτο μάθημα ήταν τα μαθηματικά και ήταν υπερβολικά γελοία τα θέματα, αν και εγώ έχασα δύο υποερωτήματα απο βλακεία μου (δλδ 14 μόρια) κατα τα άλλα ένα 17 το έγραψα :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παίξω με τα νεύρα σας, εμένα μου άρεσε που τόσο λίγοι γράψαν καλά. Δεν ξεχώρισαν οι καλοί από τους μέτριους, αλλά ξεχώρισαν οι πολύ καλοί από τους καλούς. Όποιος έγραψε πάνω από 17 πήρε προβάδισμα. Τους κατηγορώ μόνο για το ότι είχαν ασάφειες.

Όσο για τα παγωτά στη γιαννάκου... slashed μπορείς να ρίξεις και ένα 2κιλο από μένα;

 

Άντε παιδιά αύριο το μεσημέρι τελειώνουμε οι μισοί. Εγώ δίνω χημεία και δεν είχα καθόλου όρεξη να διαβάσω σήμερα. Άντε να δούμε...

μπορεί να έγραψα φέτος 18 Φυσική Κατεύθυνση αλλά μπορώ να πω ότι τα θέματα ήταν εντελώς κουφά(σημειωτέων έχω διακριθεί σε διαγωνισμούς Φυσικής :) ) Αυτό το 2ο θέμα(Β) ήταν λάθος(από εκεί έχασα) γιατί μπορεί tB->άπειρο αν εκτελέσει στροφική κίνηση(αν και δεν έχει σταθερό άξονα περιστεροφής) αφού δεν υπάρχει δύναμη(πχ τριβή) που να μετατρέπει την στροφική κινητική ενέργεια σε κινητική μεταφορικής(αδιευκρίνιστο,ασάφεια :wacko: ) είναι εντελώς κουφό θέμα όπως και το 4ο...

Στα άλλα μαθήματα πάντως καλά ήταν τα θέματα,λίγο ΜΚ τσιμπούσαν(βασικά ήταν πολλά) και η Ιστορία(που από πολλούς χαρακτηρίστηκε πανεύκολη αλλά μην χέσω-θα φωνάξω τους βοθρατζίδες που διάβασα πιο πάνω :) ) Πάντως 2ο,4ο θα ΠΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έγραψα φέτος 18 Φυσική Κατεύθυνση αλλά μπορώ να πω ότι τα θέματα ήταν εντελώς κουφά(σημειωτέων έχω διακριθεί σε διαγωνισμούς Φυσικής :) ) Αυτό το 2ο θέμα(Β) ήταν λάθος(από εκεί έχασα) γιατί μπορεί tB->άπειρο αν εκτελέσει στροφική κίνηση(αν και δεν έχει σταθερό άξονα περιστεροφής) αφού δεν υπάρχει δύναμη(πχ τριβή) που να μετατρέπει την στροφική κινητική ενέργεια σε κινητική μεταφορικής(αδιευκρίνιστο,ασάφεια :wacko: ) είναι εντελώς κουφό θέμα όπως και το 4ο...

Στα άλλα μαθήματα πάντως καλά ήταν τα θέματα,λίγο ΜΚ τσιμπούσαν(βασικά ήταν πολλά) και η Ιστορία(που από πολλούς χαρακτηρίστηκε πανεύκολη αλλά μην χέσω-θα φωνάξω τους βοθρατζίδες που διάβασα πιο πάνω :) ) Πάντως 2ο,4ο θα ΠΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ!

 

Μα η ίδια η δύναμη F προσφέρει και κινητική μεταφορικής. Λόγω της ανεξαρτησίας των κινήσεων μπορούμε να αγνοήσουμε τη στροφική κίνηση, ενώ για τη μεταφορική ισχύει F=ma. Ίδιο F, άρα και ίδιo a. Δεν καταλαβαίνω που είναι η ασάφεια.

Παρεπιπτόντως κάποιοι φυσικοί προσομοίωσαν το θέμα σε πρόγραμμα φυσικής στον υπολογιστή και φάνηκε ότι ta=tb. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αυτό, αλλά μπορείς να το φανταστείς και στην πράξη: Σκέψου ότι βρίσκεσαι μακριά από τη γη όπου δεν υπάρχει βαρύτητα. Ένας τροχός αιωρείται και γύρω από αυτόν είναι τυλιγμένο σχοινί. Τραβάς το σχοινί. Δε θα έρθει ο τροχός προς εσένα; Και δεν υπάρχει τριβή!

 

Εγώ πήρα μέρος στο διαγωνισμό φυσικής φέτος αλλά δε διακρίθηκα... έχασα το τρίτο θέμα ολόκληρο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ακουσατε τιποτα για το Α2 στην Αναπτυξη... :confused:

Η καθηγητρια που εχουμε στο σχολειο μου ειπε πως θα παρουν σωστη οποιαδηποτε απαντηση (μιλαω για την ερωτηση με τα κριτηρια)...στα προφορικα ετσι το πηραν... :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελειώσανε του Ενιαίου και άρχισαν σήμερα των ΤΕΕ.

Πρώτο μάθημα ήταν τα μαθηματικά και ήταν υπερβολικά γελοία τα θέματα, αν και εγώ έχασα δύο υποερωτήματα απο βλακεία μου (δλδ 14 μόρια) κατα τα άλλα ένα 17 το έγραψα :yahoo:

 

Τελείωσα και εγώ αλλά με άσχημο φινάλε :cry:

 

Τα μαθηματικά για όσους είχαν διαβάσει ήταν πολύ εύκολα -αν εξαιρέσουμε την δεύτερη άσκηση με τα lim-.

-Και εγώ κοντά στα 17,18 υπολογίζω-.

 

Γλώσσα μέτριας δυσκολίας.Στην έκθεση μπορούσες να αναλύσεις πολλά πράγματα μιας και μίλαγε για τον πόλεμο.

-κοντά στο 14-16 υπολογίζω-

 

Στα δίκτυα όμως μας .... :whip: κανονικά!

Να βάζουν θεωρία του βιβλίου να πιάνει 3 μονάδες και κάποια υποερώτηματα να τα βάζουν 6 και 9 μονάδες...

 

Και στο τέλος να μας κοπανάν μια ερώτηση -που από όσους ρώτησα κανείς δεν την ήξερε- να πιάνει 14 μονάδες. :cry:

 

Έδινε κανείς άλλος δίκτυα σήμερα να μας ει πως πήγε?

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω μια ξαδερφούλα και ρωτω:

Πότε βγαίνουν οι βαθμοι; ΟΧΙ οι βάσεις, οι βαθμοί που έγραψες σε κάθε μάθημα...

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω μια ξαδερφούλα και ρωτω:

Πότε βγαίνουν οι βαθμοι; ΟΧΙ οι βάσεις, οι βαθμοί που έγραψες σε κάθε μάθημα...

Λογικά θα βγαίνουν όπως και πέρισυ, προς το τέλος ιούνη, με αρχές ιούλη, αν δεν κάνω λάθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και εγώ αλλά με άσχημο φινάλε :cry:

Τα μαθηματικά για όσους είχαν διαβάσει ήταν πολύ εύκολα -αν εξαιρέσουμε την δεύτερη άσκηση με τα lim-.

-Και εγώ κοντά στα 17,18 υπολογίζω-.

Εγώ έκανα βλακεία στο σύστημα στα 2ε και το κ και το μ αντί να το βρώ 4 και 4 το βρήκα 8 και 0 :fool:

 

Γλώσσα μέτριας δυσκολίας.Στην έκθεση μπορούσες να αναλύσεις πολλά πράγματα μιας και μίλαγε για τον πόλεμο.

-κοντά στο 14-16 υπολογίζω-

Γλώσσα άκουσα πως ήταν τα πιο δύσκολα που έχουν βάλει τα τελευταία χρόνια. Φέτος ήταν και η πρώτη φορά που ζητούσαν τρόπο ανάπτυξης παραγράφου. Εγώ υπολογίζω γύρω στο 16-17 το λιγότερο

 

Στα δίκτυα όμως μας .... :whip: κανονικά!

Να βάζουν θεωρία του βιβλίου να πιάνει 3 μονάδες και κάποια υποερώτηματα να τα βάζουν 6 και 9 μονάδες...

 

Και στο τέλος να μας κοπανάν μια ερώτηση -που από όσους ρώτησα κανείς δεν την ήξερε- να πιάνει 14 μονάδες. :cry:

 

Έδινε κανείς άλλος δίκτυα σήμερα να μας ει πως πήγε?

Εγώ περίμενα ότι θα έβαζαν κάτι πιο δύσκολο :p Ακους εκεί τι ήταν ισομοιρία :p το τελευταίο ερώτημα το έλεγε στο TCP. Εγώ περίμενα να βάλουν τίποτα διαφορές X.25 με FR η κάτι πιο πολύπλοκο αλλά...

Αυτό που δεν απάντησα ήταν η ερώτηση για το πρωτόκολλα διαχείρισης τοπικών δικτύων γιατι εγώ απο μνημονικό δεν πάω και πολύ καλα και δεν θυμόμουν και μια παραδοχή για το ασύγχρονο ALOHA. Υπολογίζω γύρω στο 16-17.

 

Ποιοι άλλοι έδιναν απο εδώ για ΤΕΕ να μας πουν τη γνώμη τους για τα θέματα ?

Επίσης, πότε βγαίνουν για τα ΤΕΕ τα αποτελέσματα των διαγωνισμάτων που γράψαμε? Τα μόρια, όχι οι σχολές που περάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι τα αποτελέσματα του ΤΕΕ βγήκαν!:)

Μα καλά πότε πρόλαβαν?:blink::blink:

Εμάς γιατί κάνουν τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλησπερα...θελω απλως να πω και εγω για τα θεματα της φυσικης...εχω εναν φιλο ο οποιος σπουδαζει στην Αγγλια και χθεσς γυρισε Ελλαδα..το 1ο πραγμα που μου ειπε ηταν οτι ειδε στις ειδησεις στην Αγγλια -οχι στην Ελλαδα- οτι ανεφεραν την δυσκολια των θεματων της φυσικης που μας εβαλαν εδω..αν ειναι δυνατον!!Α,και κατι λεγεται οτι τα αποτελεσματα βγαινουν Δευτερα 27/6!Εχει ακουσει κανεις τιποτα?? αντε καλη μας επιτυχια παιδια :O
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι τα αποτελέσματα του ΤΕΕ βγήκαν!:)

Μα καλά πότε πρόλαβαν?:blink::blink:

Εμάς γιατί κάνουν τόσο πολύ?

Απο που το έμαθες ? Εγω δεν άκουσα τπτ:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι άκουσα κ για αύριο κ μ'εχει φάει το αγχος :cry: ...Πάντως το ράδιο αρβύλα δίνει ρέστα αυτόν τον καιρό!! Κάτι άσχετο: Θέλει κανένας από εδώ Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης??
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...