Jump to content

Sony PlayStation 2


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι όσον αφορά τον εξωτερικό. Εγώ συνδέω συχνά έναν 2,5" 20άρη που μου ξέμεινε από ένα laptop (τον έβαλα σε usb kit)
Εχω κι εγώ έναν σκληρό καινούργιο που το έχω και κάθεται. Αρα πορώ να τον βάλω σε ένα usb kit και να παιζω όλα τα παιχνίδια χωρίς να το τσιπάρω! Το μόνο που χρειάζομαι είναι το hdloader. Το οποίο μπαίνει στον σκληρό?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είπα αυτό! Είπα ότι μπορεί να συνδεθεί. Εγώ απλά του βάζω screenshots. Δεν το έχω τσιπαρισμένο το ps μου και ούτε πρόκειται.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό! Είπα ότι μπορεί να συνδεθεί. Εγώ απλά του βάζω screenshots. Δεν το έχω τσιπαρισμένο το ps μου και ούτε πρόκειται.
Μα δεν μίλησε κανείς για τσιπάρισμα. Πιο πάνω αναφέρεται οτι μπορείς απο το σκληρό να παίζεις αντιγραφικά παιχνίδια χωρίς τσιπάρισμα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου που ακριβώς μου απάντησες? το οτι παίζει ατσιπάριστο παιχνίδια, πρώτη φορά μου το λές. Εχω το χοντρό ps2 και δεν κατάλαβα λέξη απ'όσα είπες εκτός του ntwork adapter.

 

Σου απαντησα απο το πρωτο ποστ. Ξαναδες:

 

- Σε ατσιπαριστο ps2 χρειαζεσαι πρεσσαριστο δισκακι για να ξεκινησεις.

- Αν δεις ps2 να ξεκιναει με αντιγραμμενο δισκακι, τοτε εχει 100% chip.

- Εσωτερικο σκληρο δισκο παιρνει μονο το χοντρο ps2 μεσω του network adapter (παιρνει και το v12-v13 απο slim, αλλα πρεπει να το κανεις βιδες).

- Εξωτερικο σκληρο δισκο (usb) παιρνουν ολα, αλλα μονο ο εσωτερικος εχει καλες ταχυτητες και συμβατοτητες με games.

 

Εχεις το χοντρο ps2 και ειναι ατσιπαριστο. Αρα διαβασε τα 1 και 3 (και λιγο απο το 4). Τι παραπανω να πω;

 

Γραφω ξεκαθαρα οτι "ο εσωτερικος εχει καλες ταχυτητες και συμβατοτητες με games" που σημαινει οτι ο σκληρος παιζει παιχνιδια και οτι θελεις μια cd boot μεθοδο (συμφωνα με το 1, αφου δεν εχεις τσιπακι).

 

Το μονο που δε σου ειπα ειναι το independence exploit (αντι του swap magic), δηλαδη τη μεθοδο που θα μπουταρει το psx game για το χοντρο ps2.

 

Τα γραφω συμπυκνωμενα αλλα ειναι ολη η ουσια σε 4 γραμμες.

 

Θα σου πω (περιληπτικα παλι) τι ειναι το independence exploit και μετα ψαξε google να το φτιαξεις.

 

Η χοντρη εκδοση του ps2 εχει ενα bug, στο οποιο γινεται η εξης διαδικασια:

Βαζεις καποια συγκεκριμενα αρχεια (αναλογα το psx game) στην memory card σου, βαζεις το πρεσσαριστο psx game στο ps2. Aυτο παει να ξεκινησει το game, διαβαζει τα αρχεια απο την MC για τυχον save και τοτε τρεχει δικο σου κωδικα. Αυτο ηταν.

 

Η παραπανω διαδικασια δεν ειναι η πιο ευκολη του κοσμου, χρειαζεται απλως μια φορα να σεταριστει και καθαρισες. Αν εχεις φιλο με τσιπωμενο ps2 θα σε βοηθησει αφανταστα.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα να ψαχτεις λιγο περισσοτερο.

Καλη συνεχεια.

 

EDIT: να προσθεσω 2 γραμμες ακομα. Απ'την αρχη που γραφω, ξεχωριζω τους σκληρους σε εσωτερικους (με network adapter) και εξωτερικους usb. Η διαφορα αναμεσα στους 2 ειναι τεραστια. Ο 1ος παιζει σχεδον τα παντα, φορτωνοντας τα πιο γρηγορα απ'τα δισκακια. ο 2ος βασιζεται στην 1.1 usb του ps2, προσφερει με το ζορι 60% συμβατοτητα στα games και εχει αρκετα σπασιματα ενω παιζεις λογω αργου φορτωματος. Επειδη ενδιαφερεσαι για usb, κοιτα τα προγραμματα usb extreme / usb advance. Ο hd loader αφορα μονο εσωτερικους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει απο που μπορώ να αγοράσω σκληρο δίσκο για το ps2?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει απο που μπορώ να αγοράσω σκληρο δίσκο για το ps2?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Από ότι γνωρίζω το ps2 δεν χρειάζεται κάποιον ιδικό σκληρό δίσκο, παίρνει τους συμβατούς IDE σκληρούς δίσκους, αυτούς που παίρνουν και τα pc.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν μπορεί να αναγνωρίζει σκληρούς δίσκους πάνω από 80gb.

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω γυρίσει τον κόσμο ανάποδα και δεν βρισκω network adapter για το ps2 με τίποτα.Μήπως υπάρχει κανεις που να ξέρει κάποιο μαγαζί είτε κανονικό είτε ηέκτρονικό (κατα προτίμηση ελληνικό) που να τον έχει?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις chip ή καποια αλλη boot μεθοδο, τα βλεπω σκουρα...

 

Αν εχεις τσιπωμενο ps2 απλως τρεχεις μια εφαρμογη πχ sms media player (mp3/divx player). Εδω το λινκ: http://sms.ps2-scene.org/eng/index.htm

 

Να το κανω πιο συγκεκριμενο. Καις ενα cd/dvd με τον sms media player (φυσικα με τα σωστα system.cnf, UDF/ISO κτλ) και μετα εχεις 2 επιλογες. Ή βαζεις τα mp3 σου σε δισκακι και παιζουν μεσω του sms, ή τα φορτωνεις με usb stick/σκληρο.

 

Το οτι ειπες οτι εχεις slim ps2 βοηθησε, αλλα επρεπε να πεις αν εχεις και chip/swap disk κτλ.

Link to comment
Share on other sites

den ginete na fortoso ton player stin memery card.

 

Μπορεις να σωσεις το sms στη memory card. Το θεμα ειναι πως θα το τρεξεις. Αν μπορεις να τρεχεις τα .elf αρχεια στο ps2 σου, τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Για να τρεξεις .elf σε slim ps2 ή τσιπωμενο θα ειναι ή θα κανεις κολπα με swap disk.

Link to comment
Share on other sites

Mobilemaniac σε ευχαριστω πολυ για την απάντησή σου αν και μέχρι να μου απαντήσεις βρήκα το http://www.mobile-parts.gr που το έχει και αυτό.

Επίσης απο το interface του site σε μερικά σημεία υποψιάζομαι ότι αυτα τα δύο καταστήματα έχουν τον ίδιο προμηθευτή.Κυρίως με πονήρεψαν τα 3 αστεράκια που βάζει στα προιόντα που δεν βρίσκονται σε stock και η επεξήγηση που δείνει για αυτά απο κάτω που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια και στα δύο site.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει ο network adaptor που από πίσω έχει μια υποδοχή με αυτόν που έχει δύο?(εκτώς απο το προφανές)

 

 

EDIT:Αν δεν έχω τσιπωμένο ps2 μπορώ να κατεβάσω σε image το HD Loader ή το HD Advance και να το βάλω σε ένα CD ή ενα DVD και να το τρέξω με το ps2?

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει ο network adaptor που από πίσω έχει μια υποδοχή με αυτόν που έχει δύο?(εκτώς απο το προφανές)

 

Ειναι η αμερικανικη και η ευρωπαικη εκδοση.Δε θυμαμαι ποια εχει 2 και ποια 1 βισμα.

Αυτη με τα 2 βισματα χρησιμοποιει το 1 για ethernet και το αλλο για το τηλεφωνο ενω η αλλη με το 1 εχει μονο ethernet.

Εσυ χρειαζεσαι μονο ethernet (αν κανεις δικτυο), οποτε οποια και να παρεις εισαι κομπλε.

Αν θες να παιζεις online, φροντησε να παρεις την ευρωπαικη εκδοση.

 

Αν δεν έχω τσιπωμένο ps2 μπορώ να κατεβάσω σε image το HD Loader ή το HD Advance και να το βάλω σε ένα CD ή ενα DVD και να το τρέξω με το ps2?

 

Μονο με independance exploit ή swap magic (ωστε να bootαρεις).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα παιχνίδι του PS2 αποθηκευμένο στο PC και δεν ξέρω πως πρέπει να το γράψω σε DVD για να το παίξω. Δεν το έχω σε εικονικό αρχείο αλλά σε διάσπαρτα αρχεία. Πείτε μου τι πρέπει να κάνω.

 

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!

Συγγνωμη, αλλα με την αναζητηση δεν βρηκα σχετικο θεμα..

Πως μπορω να γραψω παιχνιδια για PS2 που τα εχω κατεβασει απο torrentαδικα;..

Πηγα να γραψω το PES6 και TOMB RAIDER LEGEND, αλλα οταν τα εβαλα στο PS2, μου εβγαλε this disc cannot be played..

Με το NERO εκαψα στην πιο χαμηλη ταχυτητα στο PES6 ο,τι αρχεια βρηκα στο zip που κατεβασα, κατι .afs κ .pss κ 2 υποφακελους με .bin κ .irx, ενω στο ΤRL κατι .006, .007, .008, κτλ , μεχρι .045, καπου εκει, κ αλλα 2 ασχετα..

Νομιζα οτι ηταν τοσο απλο, αλλα μπαα..

Ευχαριστω..

:(

 

Τελικα τα καταφερα! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα παιχνίδι του PS2 αποθηκευμένο στο PC και δεν ξέρω πως πρέπει να το γράψω σε DVD για να το παίξω. Δεν το έχω σε εικονικό αρχείο αλλά σε διάσπαρτα αρχεία. Πείτε μου τι πρέπει να κάνω.

 

Ευχαριστώ:)

 

Φιλε Αντωνη θα σου πω ο,τι ακριβως εκανα εγω..Λοιπον, καταρχας θα ανοιξεις το winrar, κ θα πας options -> settings -> integration, και θα ξετσεκαρεις το .iso..

Τωρα..Τα διασπαρτα αρχεια που ειχα εγω στο Α παιχνιδι ηταν κατι .iso, .bin, κτλ..

Αν το κανεις αυτο με το .iso, στη θεση ολων αυτων των αρχειων θα εμφανιστει ενα .iso πολυ μεγαλου μεγεθους. Μετα ανοιγεις το Nero, πατας Burn image to disk, κ κανεις add μονο αυτο το .iso..Τελος, αρχιζεις την εγγραφη σε οσο το δυνατον μικροτερη ταχυτητα μπορεις..Μην το ξεχασεις αυτο..

Τωρα, αν τα διασπαρτα αρχεια που ειχες απο την αρχη ειναι .001, .002, .003, κτλ, θα κανεις "ανοιγμα με" σε ενα απο αυτα, πχ στο .001 (δεν εχει σημασια), κ θα διαλεξεις ανοιγμα με το winrar..Μετα, αφου ανοιξει το winrar με το τεραστιο επισης .iso, θα το κανεις "extract to" σε ενα σημειο.Υστερα ανοιγεις το Νero κ κανεις ακριβως την ιδια διαδικασια, βρισκεις το αρχειο απο εκει που το εκανες extract, το κανεις add, κ αρχιζεις την εγγραφη σε οσο το δυνατον μικροτερη ταχυτητα!

Αν εχεις καποια δυσκολια, στειλε μου PM.. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

to psx σταμάτισε να κυκλόφορει πέρισυ

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αντωνη θα σου πω ο,τι ακριβως εκανα εγω..Λοιπον, καταρχας θα ανοιξεις το winrar, κ θα πας options -> settings -> integration, και θα ξετσεκαρεις το .iso..

Τωρα..Τα διασπαρτα αρχεια που ειχα εγω στο Α παιχνιδι ηταν κατι .iso, .bin, κτλ..

Αν το κανεις αυτο με το .iso, στη θεση ολων αυτων των αρχειων θα εμφανιστει ενα .iso πολυ μεγαλου μεγεθους. Μετα ανοιγεις το Nero, πατας Burn image to disk, κ κανεις add μονο αυτο το .iso..Τελος, αρχιζεις την εγγραφη σε οσο το δυνατον μικροτερη ταχυτητα μπορεις..Μην το ξεχασεις αυτο..

Τωρα, αν τα διασπαρτα αρχεια που ειχες απο την αρχη ειναι .001, .002, .003, κτλ, θα κανεις "ανοιγμα με" σε ενα απο αυτα, πχ στο .001 (δεν εχει σημασια), κ θα διαλεξεις ανοιγμα με το winrar..Μετα, αφου ανοιξει το winrar με το τεραστιο επισης .iso, θα το κανεις "extract to" σε ενα σημειο.Υστερα ανοιγεις το Νero κ κανεις ακριβως την ιδια διαδικασια, βρισκεις το αρχειο απο εκει που το εκανες extract, το κανεις add, κ αρχιζεις την εγγραφη σε οσο το δυνατον μικροτερη ταχυτητα!

Αν εχεις καποια δυσκολια, στειλε μου PM.. :)

 

 

ΟΚ τα κατάφερα! Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν λίγες μέρες το Playstation 2 (slim edition). Είμαι από Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το τσιπάρω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω Ν απορίες σχετικά με το PS2 καθώς μόλις χτές το αγόρασα μαζί με ένα εξωτερικό HD 80 GB. Αποκλείοντας την περίπτωση τσιπαρίσματος :

1. Mπορώ να αντιγράψω παιχνίδια από DVDάδικο με laptop και να παίξουν χωρίς τσιπάρισμα; ΑΝ ναι με ποιό πρόγραμμα;

2.Πως μπορεί να δεί τον σκληρό το PS2;

3. Μπορώ να εκμεταλλευτώ τον σκληρό μου είτε για savegames είτε για να παίξω;

Αν μου πει κάποιος κερνάω φαγητό...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το τηλεχειριστηριο για τις ταινιες DVD ξερει καποιος κανενα φτηνο; Ο γερμανος εχει το γνησιο της SONY 37ευρω!

Βρηκα στο ιντερνετ ενα της intel και αλλο της coo γυρω στα 15 ε, ειναι ομως συμβατα με το PS2;

Link to comment
Share on other sites

Είδα κάπου οτι υπάρχει αξεσουάρ Multitap τεσσάρων θέσεων για το PS2.

Γράφει οτι συνδέεται πάνω στο Playstation και δίνει υποδοχή για 4 παίκτες ταυτόχρονα.

Δηλαδή μπορούν 4 άτομα να ανταγωνίζονται ταυτόχρονα στο need for speed και σε άλλα παρόμοια παιχνίδια διαχωρίζοντας την τηλεόραση στα 4;

Ή είναι μόνο για συγκεκριμένα παιχνίδια;

...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...