Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστα το λες.Το a-gps θελει ιντερνετ για να δουλεψει και σε δευτερολεπτα σε βρισκει!!!Και εγω παντως εχω μονο

το ενσωματωμενο και απο καμια 15 αρια δευτερολεπτα βρισκει κανονικα σημα!!! ;);)

 

ε, αυτο συνεβαινε και σε μενα μεχρι να ξανακατεβασω τον χαρτη της ελλαδας...

:wacko:

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας. καλο μήνα και καλή βδομαδα να εχουμε.

γράφω μετα απο πολυ καιρό, με την ευκαιρια της αγορας, του Ν8.

οπως γραφω και στο τίτλο, την επεξεργασια τως ετικετών των επαφών, είναι το πρόβλημα μου εμενα.

εχω πολλες επαφες στις οποιες έχω κάνει επεξεργασία στην ετικέτα, διοτι έχουν πολλους αριθμούς, σε διάφορα μέρη.

από ότι διαβασα στο πρώτο μέρος, μάλλον καταργεί η Νοκια, την επεξεργασια αυτή.

πως θα μπορεσω να περάσω τις επαφές μου και να έχω και τους αριθμούς, για να μπορω να τους βρίσκω σε ποιο μέρος αντιστοιχεί η κάθε επαφή μου;

ελπίζω να σας μετέφερα σωστά το προβλημα μου και να σας το έδωσα να το καταλάβετε.

σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by skiouros_54
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει πλέον. Η μόνη λύση που θα πρότεινα είναι να αντιστοιχήσεις κάθε αριθμό σε ξεχωριστή επαφή. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

πολλές φορές όταν ανοίγω τους χάρτες μου βγάζει συνέχεια στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης ένα "σύνδεση απέτυχε, πρόσβαση αδύνατη"...και είναι αρκέτα ενοχλητικό...ξέρει κανείς γιατί το βγάζει;
Link to comment
Share on other sites

πολλές φορές όταν ανοίγω τους χάρτες μου βγάζει συνέχεια στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης ένα "σύνδεση απέτυχε, πρόσβαση αδύνατη"...και είναι αρκέτα ενοχλητικό...ξέρει κανείς γιατί το βγάζει;

 

Προφανώς το έχεις ρυθμίσει να χρησιμοποιεί δίκτυο, και δε βρίσκει το σημείο πρόσβασης που έχεις ορίσει.

Πήγαινε: Ρυθμίσεις (το εικονίδιο με τα δύο γρανάζια) -> Πρόσθετα -> Ρυθμίσεις -> Γενικά, και δες τι έχεις στις παραμέτρους «Σύνδεση» και «Προορισμός δικτύου».

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. καλο μήνα και καλή βδομαδα να εχουμε.

γράφω μετα απο πολυ καιρό, με την ευκαιρια της αγορας, του Ν8.

οπως γραφω και στο τίτλο, την επεξεργασια τως ετικετών των επαφών, είναι το πρόβλημα μου εμενα.

εχω πολλες επαφες στις οποιες έχω κάνει επεξεργασία στην ετικέτα, διοτι έχουν πολλους αριθμούς, σε διάφορα μέρη.

από ότι διαβασα στο πρώτο μέρος, μάλλον καταργεί η Νοκια, την επεξεργασια αυτή.

πως θα μπορεσω να περάσω τις επαφές μου και να έχω και τους αριθμούς, για να μπορω να τους βρίσκω σε ποιο μέρος αντιστοιχεί η κάθε επαφή μου;

ελπίζω να σας μετέφερα σωστά το προβλημα μου και να σας το έδωσα να το καταλάβετε.

σας ευχαριστώ πολύ.

Φιλε μου δυστυχως εχει καταργηθει αυτη η λειτουργια!

Και δε μπορω να καταλαβω γιατι :(

Το ιδιο προβλημα ακριβως ειχα κι εγω, αλλα εχει εδω και κανα 3-4 χρονια, απο εποχης Ν73 αν δεν κανω λαθος, που εχει γινει...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχως εχει καταργηθει αυτη η λειτουργια!

Και δε μπορω να καταλαβω γιατι :(

Το ιδιο προβλημα ακριβως ειχα κι εγω, αλλα εχει εδω και κανα 3-4 χρονια, απο εποχης Ν73 αν δεν κανω λαθος, που εχει γινει...

πάντως στο Ν95 και στο Ν95 8G, που έχω, υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

με την ευκαιρία να σε ρωτήσω πως αντιμετώπισες αυτό το πρόβλημα;

στις επαφες μου εγώ,έχω βάλει και τα pin από τις κάρτες, με διάφορους κωδικούς και ονόματα.

τώρα δεν ξέρω πως θα το λύσω αυτό το πρόβλημα.

ένας φίλος έγραψε να κάνω << Η μόνη λύση που θα πρότεινα είναι να αντιστοιχήσεις κάθε αριθμό σε ξεχωριστή επαφή>>.

εάν έχεις κάποια άλλη λύση, την περιμένω να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο για το Ν8.

πως αντιμετωπίσατε το πρόβλημα με τον ήχο απο το ξυπνητήρι;

στο Ν95 8G, ξεκινάει σιγά και μετα δυναμώνει και ξυπνάει την γειτονιά.

στο Ν8, ο ήχος δεν σε ξυπνάει με τίποτα.

έχετε βρεί κάποιον καλό ήχο, σαν τον ήχο του Ν95 8G ή τον ίδιο ήχο και που θα μπορούσα να τον βρώ;

σας ευχαριστώ πολύ

 

και κάτι άλλο σχετικά με την επεξεργασία των ετικετών των επαφών.

ξέρετε εάν αυτό γίνεται στο I Phone ή στο Sony Ericsson ;

μου κάνει εντύπωση να έχεις κάτι δεδομένο και μετά να έλθει ένα νέο λειτουργικό και να φέρνει τα πάνω κάτω.

πάντως αυτό το νέο λειτουργικό που έβγαλε η Νοκια, δεν μου φαίνεται καλό.

πλήν από την κάμερα, αλλά πρώτα να φτιάξει το τηλέφωνο.

έχει και άλλα άσχημα για μένα, αλλά αυτά είναι μικρά.

 

ΥΓ. συγνωμη για το off topic.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και καλο μηνα!!!Εχω το εξης προβληματακι.Εχω <<χασει>> καποιες φωτο απο την εκθεση του κινητου χωρις να της εχω σβησει και ενω υπαρχουν στην 2 και στην 3 αρχικη οθονη μεσα στην εκθεση δεν υπαρχουν πουθενα!!!Εξαφανιστηκαν και νομιζω και κατι αλλες μαζι!!Εχει συμβει αυτο το θεμα σε καποιον αλλον εχετε υποψιν τι μπορει να φταιει??Ευχαριστω :wacko:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους!

zerv_5800 αν τις αποθηκεύεις στην κάρτα μνήμης, τσέκαρε μήπως φταίει αυτή. Επειδή κάποτε είχα παρόμοιο πρόβλημα, όμως σε άλλο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

πάντως στο Ν95 και στο Ν95 8G, που έχω, υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

με την ευκαιρία να σε ρωτήσω πως αντιμετώπισες αυτό το πρόβλημα;

στις επαφες μου εγώ,έχω βάλει και τα pin από τις κάρτες, με διάφορους κωδικούς και ονόματα.

τώρα δεν ξέρω πως θα το λύσω αυτό το πρόβλημα.

ένας φίλος έγραψε να κάνω << Η μόνη λύση που θα πρότεινα είναι να αντιστοιχήσεις κάθε αριθμό σε ξεχωριστή επαφή>>.

εάν έχεις κάποια άλλη λύση, την περιμένω να την ακούσω.

Φιλε μου δυστυχώς, το μονο που μπορεσα να κανω, ειναι να αντιστοιχισω τα τηλεφωνα που ειχα, απ'τη μια συσκευη στην αλλη, με τις προκατ ετικετες!

Δευτερευοντα και τριτευοντα νουμερα τα εβαζα ως κινητο εργασιας πχ και κινητο αυτοκινητου...

Τετοια καταντια...:(

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

πως αντιμετωπίσατε το πρόβλημα με τον ήχο απο το ξυπνητήρι;

στο Ν95 8G, ξεκινάει σιγά και μετα δυναμώνει και ξυπνάει την γειτονιά.

στο Ν8, ο ήχος δεν σε ξυπνάει με τίποτα.

 

Δεν θα έλεγα ότι δε σε ξυπνάει, με αυτό ξυπνάω πόσους μήνες τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι ξεκινά να χτυπάει και μετά από μερικά λεπτά κάνει snooze μόνο του. Περιμένει λοιπόν το χρόνο του snooze και μετά ξανά τα ίδια. Και εφόσον κλείσει 1 ώρα μετά την αρχική ενεργοποίηση κλείνει τελείως το ξυπνητήρι. Αν λοιπόν κοιμάσαι βαριά έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα ρωτήσει και πιο πριν... Γίνεται με κάποιο τρόπο να ταξινομήσουμε τα κομμάτια βάσει ΜΟΝΟ του καλλιτέχνη? Τόσα χρόνια είχα ταξινομήσει έτσι την μουσική μου βιβλιοθήκη και τώρα μου είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να τα κάνω όλα από την αρχή...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο σχετικά με την επεξεργασία των ετικετών των επαφών.

ξέρετε εάν αυτό γίνεται στο I Phone ή στο Sony Ericsson ;

μου κάνει εντύπωση να έχεις κάτι δεδομένο και μετά να έλθει ένα νέο λειτουργικό και να φέρνει τα πάνω κάτω.

πάντως αυτό το νέο λειτουργικό που έβγαλε η Νοκια, δεν μου φαίνεται καλό.

πλήν από την κάμερα, αλλά πρώτα να φτιάξει το τηλέφωνο.

έχει και άλλα άσχημα για μένα, αλλά αυτά είναι μικρά.

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι γράφεις αλλά αδυνατώ δυστυχώς. Κατ'αρχήν ποιό είναι το πρόβλημά σου με τις επαφές? Δε μπορείς να επεξεργαστείς κάτι? Και ρωτάς στο θέμα του Ν8 αν και τι γίνεται με iphone και sony ericson? Απλά πες μας τι θέλεις να κάνεις και θα σου απαντήσουμε. Αλλά γίνε συγκεκριμένος. Τι θεωρείς δεδομένο δηλαδή και σου ήρθαν τα πάνω κάτω?

Γιατί δε σου φαίνεται καλό το νέο λειτουργικό ? Η κάμερα δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό που λες. Να φτιάξει το τηλέφωνο τι εννοείς? Τι πρόβλημα έχεις και θέλει φτιάξιμο? Ποιά είναι τα άσχημα ?

 

Αν δε γίνεις πολύ συγκεκριμένος πιστέυω ότι γενικολογείς γιατί απλά πήρες ένα καινούργιο τηλέφωνο με λειτουργικό που δε γνωρίζεις και το θάβεις επειδή βαριέσαι να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεσ εχω ενα n8 απο σαουδικη αραβια αγορασμενο υπαρχει καποιοσ τροποσ να περασω ελληνικο μενου γιατι δεν διαθετει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα ρωτήσει και πιο πριν... Γίνεται με κάποιο τρόπο να ταξινομήσουμε τα κομμάτια βάσει ΜΟΝΟ του καλλιτέχνη? Τόσα χρόνια είχα ταξινομήσει έτσι την μουσική μου βιβλιοθήκη και τώρα μου είναι πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να τα κάνω όλα από την αρχή...

 

Οχι δεν γινεται δυστυχως..

Ο μονος τροπος ειναι να κανεις δικες σου playlists.. Φτιαξε μια και θα σε ρωτησει αν θελεις να προσθεσεις τραγουδια, πατας ναι.. Τοτε σου εμφανιζει ταξινομιμενα ολα σου τα τραγουδια, ανα καλλιτεχνη ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεσ εχω ενα n8 απο σαουδικη αραβια αγορασμενο υπαρχει καποιοσ τροποσ να περασω ελληνικο μενου γιατι δεν διαθετει?

 

εδω στα λεει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305272

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

 

θα ξαναθεσω δυο ερωτηματα , οι απαντησεις των οποιων δεν με καλυψαν

 

1. γιατι η μνημη μου c εχει μονο 20 Mb ? σας προλαβαινω οτι εχει πολυ λιγες εφαρμογες εγκατεστημενες εκει, οτι προσπαθησα με τον x-plore και ενα αλλο προγραμμα που ειπαν οτι βοηθα στο καθαρισμα, αλλα δεν εβγαλα ακρη, ειναι αρκετα σοβαρο μερικες φορες με την χρηση του panorama γεμιζει εντελως και σβηνω τα temp του panorama. δεν ξερω τι αλλο να κανω...

2. τα διαφορα εικονιδια των προγραμματων εμφανιονται και στην εκθεση , κανενα κολπο για να τα κρυψω ? προσπαθησα κανοντας κρυφα τα αρχεια διαφορων φακελλων πχ system κτλ αλλλα εχασα και τις συντομευσεις στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

1. γιατι η μνημη μου c εχει μονο 20 Mb ? σας προλαβαινω οτι εχει πολυ λιγες εφαρμογες εγκατεστημενες εκει

 

Γιατί έχει εφαρμογές εγκατεστημένες εκεί? Έστω και λίγες? Το NetQin είναι καλό πρόγραμμα και καθαρίζει καλά το κινητό, δοκίμασέ το. Επίσης δοκίμασε να σβήσεις μηνύματα και το cache του browser.

 

2. τα διαφορα εικονιδια των προγραμματων εμφανιονται και στην εκθεση , κανενα κολπο για να τα κρυψω ? προσπαθησα κανοντας κρυφα τα αρχεια διαφορων φακελλων πχ system κτλ αλλλα εχασα και τις συντομευσεις στην επιφανεια

 

Ναι, κάντα κρυφά αρχεία με το x-plore και μετά κάνε restart τη συσκευή. Μη κάνεις κρυφά τα αρχεία εγκατάστασης παρά μόνο τα αρχεία που βλέπεις στην έκθεση, που προφανώς είναι εικόνες. Αν δε ξέρεις που βρίσκονται κάντες αναζήτηση μέσω του x-plore ή μέσω της αναζήτησης του Ν8.

Link to comment
Share on other sites

1. αυτες που ειναι εγκατεστημενες ειναι μαλλον της συσκευης πχ you tube 14kb, web gate utils 21kb, video player 373kb, topapps 1Mb, ssoui 1mb, social 2mb, sms DS 16Kb, service controlers 66kb, secon updater 1kb, ovistore, nokia smart installer, MMS ds, messaging 302kb, internet radio key 5kb, easy RPN 57 kb, και κατι αλλα ψιλα τα οποια στην διαχειρηση εφαρμογων εχει κενο διπλα τους , αρα υποθετω ειναι στην C , βλεπετε κατι αχρηστο ??

θα δοκιμασω την εφαρμογη, μηνυματα και browser ειναι ηη καθαρα

 

2 το δυσκολο για τα εικονιδια ειναι γιατι δεν μπορω απο την εκθεση να δω το ονομα τους

Link to comment
Share on other sites

1. Νόμιζα ότι είχες εγκαταστήσει εσύ εφαρμογές στην c. Αυτές τις συσκευής μη τις πειράζεις εκτός αν δεις κάποια που δε σε ενδιαφέρει, όπως μερικά Ν8 που έχουν εφαρμογή του elle ή κάτι τέτοιο. Αν έχεις μόνο 20 mb ελέυθερη ram τότε έχεις πρόβλημα.

 

2. επιλέγεις τη φωτογραφία που θέλεις, επιλογές - στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

1. αυτες που ειναι εγκατεστημενες ειναι μαλλον της συσκευης πχ you tube 14kb, web gate utils 21kb, video player 373kb, topapps 1Mb, ssoui 1mb, social 2mb, sms DS 16Kb, service controlers 66kb, secon updater 1kb, ovistore, nokia smart installer, MMS ds, messaging 302kb, internet radio key 5kb, easy RPN 57 kb, και κατι αλλα ψιλα τα οποια στην διαχειρηση εφαρμογων εχει κενο διπλα τους , αρα υποθετω ειναι στην C , βλεπετε κατι αχρηστο ??

θα δοκιμασω την εφαρμογη, μηνυματα και browser ειναι ηη καθαρα

 

2 το δυσκολο για τα εικονιδια ειναι γιατι δεν μπορω απο την εκθεση να δω το ονομα τους

Δες μήπως αποθηκεύονται στη C οι φωτογραφίες που βγάζεις και τα βίντεο, καθώς και αρχεία που έχεις λάβει με το bluetooth ...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως αποθηκεύονται στη C οι φωτογραφίες που βγάζεις και τα βίντεο, καθώς και αρχεία που έχεις λάβει με το bluetooth ...

 

με χρηση του netqin δηλαδη του mguard στην ουσια, καταφερα να ελευθερωσω 3-4 Μβ φτανωντας τα 24 ελευθερα.

στην αναλυση του C λεει multimedia 98kb, messages 3kb, apps 40 Mb kai files 400kb, αρα δεν ειβαι εκει το προβλημα, που ειναι τα υπολοιπα 180 Μβ περιπου ??

 

στην λειτουργια clean spam λεει πανω πανω memory cleaning 107M / 245M , αλλα δεν κανει καμια ενεργεια , το αφησα κανα 10 λεπτο, καμια διαφορα.....

Link to comment
Share on other sites

στην λειτουργια clean spam λεει πανω πανω memory cleaning 107M / 245M , αλλα δεν κανει καμια ενεργεια , το αφησα κανα 10 λεπτο, καμια διαφορα.....

 

Άλλο πράγμα η RAM και άλλο το C:

Ram έχεις 107, το οποίο πιστεύω ότι είναι καλό.

 

Για τη C: σου, θα ήθελα να πας στην διαχείριση αρχείων ( το πρόγραμμα της nokia) και να πατήσεις πάνω στο C μέχρι να βγάλει το μενού και να επιλέξεις "Στοιχεία". Για γράψε μετά εδώ τι σου λέει.

Link to comment
Share on other sites

με χρηση του netqin δηλαδη του mguard στην ουσια, καταφερα να ελευθερωσω 3-4 Μβ φτανωντας τα 24 ελευθερα.

στην αναλυση του C λεει multimedia 98kb, messages 3kb, apps 40 Mb kai files 400kb, αρα δεν ειβαι εκει το προβλημα, που ειναι τα υπολοιπα 180 Μβ περιπου ??

 

στην λειτουργια clean spam λεει πανω πανω memory cleaning 107M / 245M , αλλα δεν κανει καμια ενεργεια , το αφησα κανα 10 λεπτο, καμια διαφορα.....

 

κοιτα οπως και να ειναι εχεις θεμα με τα 40mb apps, εγω εχω εγκατεστημενες αυτη την στιγμη πανω απο 250 εφαρμογες στο τηλεφωνο και ο χωρος που κταλαμβανουν στη C ειναι 17,4 mb, κοιτα ποιες εφαρμογες εχεις εγκαταστησει και αν γινεται βαλτες στην E.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...