Jump to content

Ν900 : Overclocking


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν είσαι καλυμμένος και δεν σε πειράζει που δεν υπάρχει η επιλογή load preset τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Μάλλον δεν πρόσεξες τι σου έγραψα. Ακολουθώντας την παραπάνω διαδικασία θα έχεις τον Titan Εnhanced kernel, επειδή - μάλλον κάτι δεν έγινε σωστά σου προτείνω να ξαναπεράσεις τον "μαμά kernel" και να κάνεις την διαδικασία από την αρχή είναι το πρώτο πράγμα που θα έκανα στην θέση σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλα φοβαμαι μηπως κανω καποιο λαθος βημα και τρεχω μετα..Λεω να κανω deinstall καλυτερα και να ειμαι με τον μαμα και σιγουρος..Αφου δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος..
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι πραγματικα να κανεις OC?

 

αν οχι, αστο μην κανεις κανενα λαθος.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια εκανα ολη τι διαδικασια του overclocking αλλα τιποτα.αναμοσβησα το κινητο τρεις φορες αλλα τιποτα.μπαινω στο qcpufreg στα settings και δεν εχω την δυνατοτητα να πατησω το overclocking και τελικα το διαγραψα.βαζω uname -a αλλα εξακολουθει να ειναι το ιδιο kernel. Tι να κανω;

 

Κατι που ξεχασα να σας πω. Ειναι επειδη εχω εγκατεστημενο το android; Αυτο φταει;

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
From N9
Link to comment
Share on other sites

μολις ανακαλυψα κατι.ειχα εγκαταστησει την εκδοση 4.1.1 του qcpu απο το maemo.org μπας και μου εμφανισει το load preset αλλα τιποτα.αλλα οταν εκανα update της εφαρμογης μου το εμφανισε επιτελους μετα απο δυο εβδομαδων προσπαθειες.δοκιμαστε το μηπως πιασει και σε σας
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκανα ολη τι διαδικασια του overclocking αλλα τιποτα.αναμοσβησα το κινητο τρεις φορες αλλα τιποτα.μπαινω στο qcpufreg στα settings και δεν εχω την δυνατοτητα να πατησω το overclocking και τελικα το διαγραψα.βαζω uname -a αλλα εξακολουθει να ειναι το ιδιο kernel. Tι να κανω;

 

Κατι που ξεχασα να σας πω. Ειναι επειδη εχω εγκατεστημενο το android; Αυτο φταει;

 

Προφανώς δεν έχεις την επιλογή στο multiboot για να ξεκινήσει το overclocked kernel και ξεκινάει το default.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Οταν φτανει θερμοκρασια στους 38 βαθμους ειναι ενταξει; το εκανα overclocking κανονικα και οταν μπαινω στο qcpufreg βλεπω την θερμοκρασια εκει αλλα οχι παντα συνηθως ειναι στου 30-34
From N9
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Οταν φτανει θερμοκρασια στους 38 βαθμους ειναι ενταξει; το εκανα overclocking κανονικα και οταν μπαινω στο qcpufreg βλεπω την θερμοκρασια εκει αλλα οχι παντα συνηθως ειναι στου 30-34

Ρε παιδες γνωριζει καποιος για το πιο πανω;;;Νομιζω ειναι σημαντικο

From N9
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Οταν φτανει θερμοκρασια στους 38 βαθμους ειναι ενταξει; το εκανα overclocking κανονικα και οταν μπαινω στο qcpufreg βλεπω την θερμοκρασια εκει αλλα οχι παντα συνηθως ειναι στου 30-34

Ρε παιδες γνωριζει καποιος για το πιο πανω;;;Νομιζω ειναι σημαντικο

 

Εμένα πολλές φορές ανεβαίνει πάνω από 40. Αν περάσει το όριο ασφαλείας λογικά θα κάνει reboot άρα στους 38 νομίζω ότι δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου,έχεις υπόψιν σου πιο είναι το όριο;

 

όχι άλλα αν διαπιστώσεις κάποια στιγμή ότι ξεπερνά τους 40 (θα το καταλάβεις και από την αφή) το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μειώσεις την συχνότητα μέχρι να πέσει η θέρμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγινε φίλε μου άρα δεν υπάρχει λόγος να το σβήσω,απλά λόγο του οταν σερφάρο ή οταν χρησιμοποιό το app.manager μπορεί να πάει και 40 αλλά αυτό που με προβληματίζει ακόμα ειναι ότι η μπαταρία τρώγετε γρήγορα. Καμιά ιδέα γι΄αυτό; ; Εχω βάλει το idea 500-850
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγινε φίλε μου άρα δεν υπάρχει λόγος να το σβήσω,απλά λόγο του οταν σερφάρο ή οταν χρησιμοποιό το app.manager μπορεί να πάει και 40 αλλά αυτό που με προβληματίζει ακόμα ειναι ότι η μπαταρία τρώγετε γρήγορα. Καμιά ιδέα γι΄αυτό; ; Εχω βάλει το idea 500-850

 

Γενικά να ξέρεις ότι η χρήση του wifi αυξάνει αρκετά την θερμοκρασία και την κατανάλωση της μπαταρίας, ανεξάρτητα από την συχνότητα του επεξεργαστή. Η πιο απλή λύση είναι να αγοράσεις μια δεύτερη μπαταρία (περίπου 30€).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμιά μπαταρία υπόψιν σου που να είναι καλή και ας είναι και πάνω απο 30?

 

Όχι, εγώ έχω πάρει μια ίδια για δεύτερη και την έχω μαζί μου πάντα φορτισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμιά μπαταρία υπόψιν σου που να είναι καλή και ας είναι και πάνω απο 30?

Μεγαλύτερης χωρητικότητας θα βρεις μόνο στο ebay, απ' όσο ξέρω η Nokia δεν έχει μεγαλύτερης χωρητικότητας. Γενικά το Ν900 φοράει την ίδια μπαταρία με το 580xrpess music. Οπότε μπορείς να πάρεις μια ίδια με αυτή που έχει το Ν900 και απλά να τις χρησιμοποιείς εναλλάξ. Για ότι έχει σχέση με αξεσουάρ μπορείς να διαβάσεις το θέμα Αξεσουάρ (κάρτες μνήμης, θήκες, screen protectors & άλλα).

 

 

Με πρόλαβε ο syd77 :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
απο χθές που εγκατεστησά τον παουερ κερνελ 47,παρατήρησα πως οι θερμοκρασίες είναι ανεβασμένες αρκετά, ως και 50 να λέει το qfeq με σελίδες ανοιχτές στο background.ειναι φυσιολογικό αυτό;; με τον 46το πολύ 38 έβλεπα.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

και εγω με το 47 ειμαι στα 900mhz με cpu frequi.

 

εχω ανοικτο το οπερα 11 με 7 σελιδες και η θερμοκρασια ειναι στους 35 real / 57 raw.

 

εχει υπαρξει και υψηλοτερη ομως. και πανω απο 45 δηλαδη.

 

ps: κατι αλλο τωρα, με το kernel v47 εχεις παρατηρησει ελαφρυ lag στη συσκευη γενικοτερα;

 

 

edit: λιγη ωρα μετα με pidgin , opera 11, microB εχει φτασει τους 39 real / 59 raw

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ενα ψιλο κολληματακι που κ που το παρατηρώ.κατι που δεν το έβλεπα με τον 46.

δλδ αυτό ποθ δείχνει το qfreq δεν ειναι το πραγματικό:

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη της θερμοκρασίας δεν είναι απόλυτα σωστή. Μπορεί δηλαδή η πραγματική θερμοκρασία του επεξεργαστή να είναι και 10 βαθμούς παραπάνω. Είδα κι εγώ πάντως μια διαφορά αυτές τις μέρες αλλά μάλλον φταίει η αύξηση της θερμοκρασίας της ατμόσφαιρας. Αυτή τη στιγμή δηλαδή σε idle κατάσταση είναι στους 30βαθμούς ενώ άλλες φορές ήταν κάπου στους 25. Έχω δει θερμοκρασίες πάνω από 55 μερικές φορές:p οπότε μην προβληματίζεστε.

 

Όσο για το power kernel 47 νομίζω ότι είδα ελαφρώς καλύτερη απόδοση σε σχέση με το 46.

 

|low voltage 500-900mhz|

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε βαζω την συχνοτητα πανω απο 950mhz (cpufreqUI) με λιγο multitasking το κινητο ,λογω υπερθερμανσης προφανως, κανει restart.

 

καλα δε μιλαω για 1150mhz, κλεινει μεσα σε δευτερολεπτα.

 

θα ηθελα τις αποψεις σας. εσεις το τρεχετε απο 1ghz και πανω σταθερα χωρις προβληματα?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οποτε βαζω την συχνοτητα πανω απο 950mhz (cpufreqUI) με λιγο multitasking το κινητο ,λογω υπερθερμανσης προφανως, κανει restart.

 

καλα δε μιλαω για 1150mhz, κλεινει μεσα σε δευτερολεπτα.

 

θα ηθελα τις αποψεις σας. εσεις το τρεχετε απο 1ghz και πανω σταθερα χωρις προβληματα?

 

Τι προφίλ έχεις επιλέξει; Εμένα με ulv και xlv έκανε restart. Καλύτερα είναι με ideal ή lv

Γενικά στα 1000 δεν έχει πρόβλημα αλλά τώρα το καλοκαίρι ίσως να υπερθερμαίνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως δεν ειχα πειραξει κατι

 

απλα εβαλα το frequi και δοκιμαζα τις συχνοτητες.

μαλλον ideal θα ηταν

 

 

anyway, εβγαλα το προγραμμα και το εκανα μεσω xterminal

εβαλα lv μιν 500 - μαξ 805 και ειναι μια χαρα!

 

τελικα και η τιμη του μιν βελτιωνει την σπιρταδα της συσκευης οταν ειναι στα 500

 

το εκανα και default ωστε να παραμενουν τα settings μετα απο καποια δικη μου ηθελημενη επαννεκινηση

 

θα ηθελα την αποψη σου σχετικα με την επιλογη μου (lv 500-805)

 

:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...