Jump to content

Ν900 : Overclocking


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αληθεια ειναι πως δεν ειχα πειραξει κατι

 

απλα εβαλα το frequi και δοκιμαζα τις συχνοτητες.

μαλλον ideal θα ηταν

 

 

anyway, εβγαλα το προγραμμα και το εκανα μεσω xterminal

εβαλα lv μιν 500 - μαξ 805 και ειναι μια χαρα!

 

τελικα και η τιμη του μιν βελτιωνει την σπιρταδα της συσκευης οταν ειναι στα 500

 

το εκανα και default ωστε να παραμενουν τα settings μετα απο καποια δικη μου ηθελημενη επαννεκινηση

 

θα ηθελα την αποψη σου σχετικα με την επιλογη μου (lv 500-805)

 

:)

 

πέρυσι το καλοκαίρι το δούλευα lv 250-850 χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα το έχω ideal 500-850. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να έχει ελάχιστη συχνότητα 500 γιατί μπαίνει πιο γρήγορα σε αδράνεια ο επεξεργαστής και εξοικονομείς μπαταρία. Από την άλλη αν βάλεις πολύ ψηλή μέγιστη συχνότητα (πάνω από 1000) θα τρέχει μεν πιο ομαλά αλλά ειδικά τώρα το καλοκαίρι αν υπερθερμανθεί θα αρχίσει να κολλάει. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τον ideal γιατί δεν είναι προεπιλεγμένος και δίνει χαμηλότερες τάσεις στις αντίστοιχες συχνότητες, οπότε αν δεν σου κολλάει μπορεί να εξοικονομεί μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eιπα σημερα να βαλω το webos games.

ετσι κι εγινε. κατεβασα ως πρωτο παιχνιδι το NFS Undercover.

 

σκεφτομαι "oc στα 805Mhz ειμαι , θα παιζει κομπλε".

ηταν χαλια...σαν powerpoint. Καμια σχεση με ο,τι εβλεπα στο youtube απο αλλα Ν900.

 

το ειχα στα 500mhz / 805mhz

 

ειπα να το ανεβασω στα 550mhz / 900mhz

 

παιδια...δεν περιμενα τετοια διαφορα. τρεχει αψογα!!

:D

 

Ωρα για Earthworm Jim!

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδια καλησπερα.Μιας και μιλουσατε ποιο πανω για την θερμοκρασια.Εχει βαλει κανεις το προγραμμα save cpu?Αν ναι τι ακριβος κανει?Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
παιδια τα φωτα σας.προσπαθω να κανω overclock συμφωνα με τον οδηγο του 1ου ποστ αλλα δεν βρισκω στα extras τον kernel power 42.δεν υπαρχει.ποιος αλλος τροπος ειναι ασφαλης?κατα προτιμιση χωρις χρηση x-term.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

μηπως σου ειναι ευκολο να μπεις στον κοπο να μου πεις ποια αρχεια ακριβως πρεπει να εγκαταστησω μην κανω καμμια πατατα;

 

καμμια βοηθεια παιδια;

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Στο παραπανω μηνυμα εγραφα οτι δεν ηξερα πως να κανω overclock.αφου το εμαθα και το δουλευα τοσους μηνες μια χαρα,τωρα μου ρθε να το αφαιρεσω,αλλα σε καθε προσπαθεια,πατωντας στο εικονιδιο Nokia kernel μου βγαζει συνεχεια Error during uninstallation.τι να φταιει αραγε;ειμαι με STABLE.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα gaiosgf , ετυχε το ιδιο και σενα δεν θυμαμαι ακριβως με πιο τροπο το αφαιρεσα , ειμαι σιγουρος ομως οτι το εψαξα στο google και πιο σιγουρος οτι δεν το φλασαρα. Προσπαθησε λιγο μεσω του google , ηταν απο x-terminal που το εκανα. Ελπιζω κατι να εκανα :)
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα gaiosgf , ετυχε το ιδιο και σενα δεν θυμαμαι ακριβως με πιο τροπο το αφαιρεσα , ειμαι σιγουρος ομως οτι το εψαξα στο google και πιο σιγουρος οτι δεν το φλασαρα. Προσπαθησε λιγο μεσω του google , ηταν απο x-terminal που το εκανα. Ελπιζω κατι να εκανα :)

οκ φιλαρακι θα το ψαξω αυριο βραδυ με την ησυχια μου.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...να σου πω την αληθεια φοβαμαι λιγο με τα κερνελ.τελευταια φορα που «επαιξα» μ αυτα το τηλεφωνο κατεληξε στο εξωτερικο και ηρθε μετα απο ενα μηνα.θα το ψαξω λιγο αυριο.σ ευχαριστω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
ξερει κανεις πως να απεγκαταστησω το kernel power 52 ;οσες φορες κι αν προσπαθησα μου βγαζει το ιδιο μηνυμα:Error during uninstallation.....κτλ.Τι να κανω;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...