Jump to content

Ν900 : Overclocking


anapospastos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και καιρό υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Maemo 5 μέσω της οποίας έχουμε μία καλύτερη σε απόκριση συσκευή, ίσως περισσότερη διάρκεια μπαταρίας και ολοκλήρωση κάποιων εργασιών σε λιγότερο χρόνο. Η διαδικασία είναι εύκολη αλλά σημειώστε ότι το κάνετε με δική σας ευθύνη αντιμετωπίζοντας τον κίνδυνο να οδηγήσετε σε brick στάδιο τη συσκευή ή να χάσετε την εγγύηση(υπό προϋποθέσεις) ή ακόμη και να μειώσετε τον χρόνο ζωής της.

 

Ο τρόπος που θα ακολουθήσουμε είναι η εγκατάσταση του Titan Εnhanced kernel, ένα kernel το οποίο εκτός από τη δυνατότητα overclocking παρέχει και υποστήριξη ipv6, packet filtering, QoS, NAT, tunneling, kernel configuration, Wifi mesh networking, builtin ext3 for booting from other media, ext4, XFS, reiserfs, υποστήριξη ανάγνωσης NTFS, ISO9660, UDF, CIFS, automounter, squashfs, unionfs, device mapper και dm-loop, cryptography, cryptoloop, EFI partitions, UTF8 codepages, είσοδος-χειρισμός με ποντίκι ή πληκτρολόγιο, PPP, PPTP, σειριακή υποστήριξη, USB/IP και drivers USB συσκευών καθώς και ορισμένα bugfixes. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι θα έχουμε μεγάλο όφελος στη συσκευή μας ιδιαίτερα αν γνωρίζουμε τη χρήση και λειτουργία κάποιων από τα παραπάνω. Για να ρυθμίσουμε τις συχνότητες θα χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή QCPUfreq.

 

Εγκατάσταση enhanced kernel

 

Αρχικά λοιπόν μπαίνουμε στον application manager, βρίσκουμε το kernel και το εγκαθιστούμε.

 

http://i51.tinypic.com/6r1nir.jpg

 

http://i51.tinypic.com/2a9uxxw.jpg

 

Το maemo46 που βλέπουμε στο παραπάνω screenshot βρίσκεται στα extra-devel οπότε προς το παρόν δεν είναι σταθερό και αξιόπιστο. Εσείς μπορείτε να εγκαταστήσετε το maemo42 το οποίο βρίσκεται στα extras και είναι ασφαλές.

 

Κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης θα μας εμφανίσει ένα μήνυμα το οποίο πρέπει να διαβάσουμε και να συμφωνήσουμε αν θέλουμε να συνεχίσουμε.

 

http://i55.tinypic.com/256b4g8.jpg

 

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση πρέπει να απενεργοποιήσουμε και να ξανά-ενεργοποιήσουμε τη συσκευή μας ώστε να ενεργοποιηθεί το νέο kernel(όχι με reboot).

 

Για να βεβαιωθούμε ότι έχουμε το νέο kernel μπορούμε να μπούμε στο τερματικό και να εκτελέσουμε την εντολή uname –a της οποίας το αποτέλεσμα θα είναι το kernel 2.6.28.10powerx όπου x η έκδοση που έχουμε εγκατεστημένη και κάποια άλλα στοιχεία για τη συσκευή μας. Αυτή λοιπόν ήταν η επιβεβαίωση ότι ήταν επιτυχής η διαδικασία.

 

Ρύθμιση συχνοτήτων

 

Το πακέτο που πρέπει να εγκαταστήσουμε ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να επέμβουμε στις ρυθμίσεις είναι το Enhanced Linux kernel for power users (settings).

 

http://i56.tinypic.com/xdb6m0.jpg

 

Τις ρυθμίσεις μπορούμε να τις κάνουμε είτε μέσω τερματικού είτε μέσω μιας εφαρμογής κάτι το οποίο είναι και πολύ ευκολότερο. Η εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσουμε λέγεται QCPUfreq, όπως αναφέραμε και στην αρχή, με την οποία θα καθορίσουμε τις συχνότητες που θέλουμε να «τρέχει» ο επεξεργαστής μας. Εδώ όμως έχουμε ένα αρκετά μεγάλο ζήτημα. Κι αυτό, γιατί υπάρχουν διάφορα προφίλ με το καθένα να λειτουργεί με συγκεκριμένα voltages ανά συχνότητα(μπορείτε να τα δείτε εδώ), άρα πρέπει να βρούμε εμείς το ιδανικό που θα λειτουργεί σταθερά και χωρίς προβλήματα.

 

Μπαίνοντας για πρώτη φορά στην εφαρμογή θα πρέπει μέσω της καρτέλας settings να ενεργοποιήσουμε το overclocking.

 

http://i55.tinypic.com/wjyoy.jpg

 

Στη συνέχεια μέσω της επιλογής «Load preset» θα διαλέξουμε το προφίλ που μας ταιριάζει. Οι επιλογές που έχουμε είναι οι εξής:

 

http://i54.tinypic.com/2ebdf12.jpg

 

Default – τα voltages του Nokia kernel

Ideal – το ιδανικό βάση στατιστικών

LV(low voltage) – το ρεύμα θα είναι λιγότερο

ULV(underlow voltage) – το ρεύμα θα είναι ακόμη λιγότερο

XLV(extreme low voltage) – το ρεύμα θα είναι όσο το δυνατόν λιγότερο

Custom – θα ρυθμίσουμε εμείς τα voltages μέσω τερματικού

 

Έχουμε λοιπόν τις παραπάνω επιλογές. Προτεινόμενες από εμένα είναι η Ideal ή η LV. Αυτό όμως είναι τελείως σχετικό καθώς όπως έχει παρατηρηθεί μπορεί το ένα προφίλ να δουλεύει μια χαρά για μία συσκευή ενώ σε μία άλλη να προκαλεί reboot loop ή αστάθεια κτλ. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να δοκιμάσουμε και να βρούμε την κατάλληλη για τη συσκευή μας ρύθμιση.

 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα θα επιλέξουμε το LV profile και τη συχνότητα να κυμαίνεται από 250-850Mhz. Μέχρι τα 900Mhz είναι εντάξει, όσο εντάξει μπορείς να είσαι όταν κάνεις overclocking, και καλό θα ήταν να μην φτάσουμε στα όρια τον επεξεργαστή γιατί ίσως να αντιμετωπίσουμε δυσάρεστες συνέπειες.

 

http://i52.tinypic.com/2nsuz29.jpg

 

Οι επιλογές που κάναμε, μετά από μια επανεκκίνηση ή σβήσιμο της συσκευής θα χαθούνε και θα επιστρέψουμε στις default, οπότε αν θέλουμε να τις αποθηκεύσουμε πρέπει να επιλέξουμε την επιλογή Save.

 

http://i53.tinypic.com/332uxwn.jpg

 

Κάπου εδώ φτάνουμε στο τέλος της διαδικασίας. Οι ρυθμίσεις που μπορούν να γίνουν είναι ατελείωτες, εδώ έδειξα τις πιο απλές, όμως αν έχετε το χρόνο και τη διάθεση μπορείτε να τις βρείτε στο wiki.maemo.orgOverclocking & Power kernel.

 

Επιστροφή στο εργοστασιακό Nokia kernel

 

Αν για οποιοδήποτε λόγο θέλετε να απεγκαταστήσετε το Power kernel μπορείτε να το κάνετε μέσω της επιλογής Deinstall Kernel που θα βρείτε στο μενού και εφόσον είστε συνδεδεμένοι στο internet. Σημειώστε ότι αν προσπαθήσετε μέσω του application manager δεν θα έχετε επιτυχία και ίσως να προκαλέσετε πρόβλημα.

 

Ο παραπάνω οδηγός είναι γι αυτούς και μόνο που ξέρουν τι κάνουν και γνωρίζουν τις επιπτώσεις του overclocking γενικότερα καθώς εγώ ανέφερα μόνο ελάχιστες από αυτές. Δεν προτείνω να ακολουθήσετε τον οδηγό αλλά ούτε και έχω κάποια ευθύνη αν «ψήσετε» τη συσκευή σας. Οποιαδήποτε παρατήρηση/προσθήκη δεκτή.

Edited by Superuser
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελειο thread. παρα πολυ χρησιμο.

 

μεχρι τωρα ψαχναμε απο δω και απο εκει!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι....?

Overclocking μπορεις να κανεις και μετα τα τελευταια update απο την κοινότητα ετσι δεν ειναι.....?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι....?

Overclocking μπορεις να κανεις και μετα τα τελευταια update απο την κοινότητα ετσι δεν ειναι.....?

 

Κανονικά και με το νόμο;). Δεν αναβαθμίζεται κάποιο πακέτο που να έχει σχέση με το oc.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά και με το νόμο;). Δεν αναβαθμίζεται κάποιο πακέτο που να έχει σχέση με το oc.

 

οκ thanks για την απαντηση....

θα το κανω τις επομενες μερες......

Link to comment
Share on other sites

Όλο το καλοκαίρι το δούλευα lv 250-850 χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή δοκίμασα ulv αλλά κόλλαγε. Το χειμώνα για μεγάλο διάστημα είχα ideal 500-1000 χωρίς κανένα πρόβλημα. Τελικά κατέληξα σε ideal 500-850 γιατί δεν έχει εμφανή διαφορά στην απλή χρήση (εκτός αν ανοίξεις πάρα πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα) και φαίνεται να κρατά περισσότερο η μπαταρία. Για απαιτητικές περιστάσεις έφτιαξα ένα widget με το queen beecon που το "τουρμπίζει" στα 1000. Έχω δοκιμάσει και πιο ψηλά χωρίς πρόβλημα άλλα φοβήθηκα να το διατηρήσω για πολύ ώρα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια εκανα ολη την διαδηκασια αλλα θελω να το βγαλω.Παω στο μενου παταω πανω στο εικονιδιο με το Deinstall Kernel παταω i agree μετα accept.Μετα απενεργοποιω και να ξανά-ενεργοποιω την συσκευή αλλα μπαινω στο qcpufree και μπορω παλι αφου επιλεψω Overcloking να ανεβασω τον επεξεργαστη και το εικονίδιο απο το μενου(Deinstall Kernel) δεν φευγει.Ετσι πρεπει να ειναι?

Οκ μετα απο την τριτη επανεκκινήση εφυγε.

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα προφιλ του qcpu που βρισκονται;δεν μου τα εμφανιζει

 

Πατώντας στον τίτλο της εφαρμογής(με το βελάκι προς τα κάτω από δίπλα) ανοίγει ένα μενού και πηγαίνεις στην επιλογή load preset.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Πατώντας στον τίτλο της εφαρμογής(με το βελάκι προς τα κάτω από δίπλα) ανοίγει ένα μενού και πηγαίνεις στην επιλογή load preset.

παω settings και μου βγαζει επιλογες για auto-rotation overclocking και load bq27x00 battery_module.αυτο το τελευταιο τι κανει;

 

μετα απο απεγκατασταση και εγκατασταση εκ νεου μου εμφανισε αλλη μια επιλογη στα settings το confirm frequency change.αλλα για προφιλ τιποτα.καμμια ιδεα κανεις;το smartreflex τι ακριβως κανει; να το ενεργοποιησω;

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής από extra-devel; Το "load bq27x00 battery_module" φορτώνει ένα module ώστε να μπορεί να διαβάζει μία τιμή θερμοκρασίας της συσκευής. Το smart reflex υποτίθεται ότι βελτιώνει την μπαταρία σε κάποιες συσκευές αλλά σε άλλες (όπως και στη δική μου) προκαλεί αστάθεια και reboots.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει την τελευταία ενημέρωση της εφαρμογής από extra-devel; Το "load bq27x00 battery_module" φορτώνει ένα module ώστε να μπορεί να διαβάζει μία τιμή θερμοκρασίας της συσκευής. Το smart reflex υποτίθεται ότι βελτιώνει την μπαταρία σε κάποιες συσκευές αλλά σε άλλες (όπως και στη δική μου) προκαλεί αστάθεια και reboots.

εκανα ενημερωση αλλα το load preset δε με θελει.λες να το κανω μεσω τερματικου;το ειχα κανει παλιοτερσ και πετουσε το τηλεφωνο.που θα βρω τις εντολες γιατι δε θυμαμαι;

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψεις kernel-config (και help) θα σου βγάλει όλες τις εντολές που μπορείς να εκτελέσεις ή εναλλακτικά κοίτα στο wiki του tmo. Γνώμη μου πάντως είναι να το ψάξεις λίγο παραπάνω με την εφαρμογή για να μην πονοκεφαλιάσεις με το τερματικό.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω overcloking με τον παραπανω τροπο χωρις τερματικο και με μικρες συχνοτητες μπορει να δημιουργηθεί καποιο προβλημα?δηλαδη απο μονο του ειναι επικινδυνο.Και ακτι ακομα για να βεβαιωθούμε ότι έχουμε το νέο kernel και να εκτελέσουμε την εντολή uname –a πρπει να εχουμε το rootsh?Και παταμε sudo gianroot enter Και μετα το uname –a enter? Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το τερματικό και πληκρολογείς uname –a και να μην συνδεθείς ως root δεν υπάρχει πρόβλημα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και αμα δεν βρίσκει κατι και αφου εχεις κανει restart?

 

Τονίζω ότι δεν θέλει απλό restart, η συσκευή πρέπει να κλείσει και να ξανα-ανοίξει.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τονίζω ότι δεν θέλει απλό restart, η συσκευή πρέπει να κλείσει και να ξανα-ανοίξει.

 

Εγω που το ειχα δoκημασει την μερα που σου ειχα πει...την εκλεισα και την ξανα ανοιξα και πατησα uname –a στο τερματικο χωρις να κανω γραψω κατι αλλο και δεν εβρισκε τπτ.να ξανα δοκημασω?Αν και δεν νομιζω να αλλαξει κατι..

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το ειχα δoκημασει την μερα που σου ειχα πει...την εκλεισα και την ξανα ανοιξα και πατησα uname –a στο τερματικο χωρις να κανω γραψω κατι αλλο και δεν εβρισκε τπτ.να ξανα δοκημασω?Αν και δεν νομιζω να αλλαξει κατι..

 

Κάτι δεν έκανες σωστά τότε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έκανες σωστά τότε.

 

θα το ξανακανω..θα εγκαταστησω το Enhanced Linux kernel for power users maemo42 που ειναι ποιο ασφαλες και θα κλεισω και θα ξανα ανοιξω το κινητο και θα δωσω την εντολη και αν την δεχτει καλος αν οχι θα ξαναδοκιμασω αλλη μια φορα και βλεπουμε.Αν ολα πανε καλα περναω και τα Enhanced Linux kernel for power users settings και...την προηγουμενη φορα ομως στο qcpufreeq δεν ειχε επιλογη στις ρυθμίσεις load preset αν δεν εχει παλι τι κανω?

Εβαλα και το rootsh για καλο και κακο αλλα τπτ παλι..μια εφαρμογη βαζω γιατι να μην παει καλα..

Και κατι αλλο αν διαγραψω το rootsh απο την app manager θα δημηουργησω καποιο προβλημα?

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έγινε, έλυσες το πρόβλημα;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας εμενα οχι.Και ουτε προκειτε.Εχω ψαξει τοσες ωρες.Μα δεν ειναι κατι δυσκολο εγκαθηστας την εφαρμογη και μετα κλεινεις και ανοιγεις το κιν ητο και δινεις την εντολη..δεν την δεχεται.Χθες το ξανα εκανα.Την εντολη δεν την δεχεται και στο conky λεει πανω πανω "linux 2.6.28.10power42 on armv71" Και δεν μου δινει την δυνατοτητα να αλλαξω συχνοτητες απο το qcpufreq(δεν εχει το load preset στις ρυθμισεις) απλα να κουνησω την κατω μπαρα και να εχω απο 125mhz μεχρι 1150mhz.Αλλα ετσι οπως ειναι τωρα το τηλεφωνο ειναι σωστο να ειναι ετσι?Στα 750mhz δουλευει.Το rootsh δεν το εχω διαγραψει.

Χωρις την επηλογη load preset την μιση δουλεια κανω..Δεν μπορω να ρυθμισω οπως θελω.π.χ να βαλω LV profile η καποιο αλλο που θελω.

Edited by BILLY_89
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το παρακάτω μπορεί να είσαι τυχερός!

 

1. Απεγκατάσταση τον kernel που πέρασες.

2. Φλάσαρε μόνο τον kernel.

Υ.Γ. Εάν θέλουμε να κάνουμε flashing μόνο στον πυρήνα ακολουθούμε την ίδια διαδικασία μέχρι το έβδομο βήμα και πληκτρολογούμε:

flasher-3.5.exe -F RX-51_2009SE_20.2010.36-2_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin --flash-only=kernel -f -R

3. Ξανά την διαδικασία! Στο τέλος δες τι σου επιστρέφει η εντολή uname –r

 

Θέλω να πιστεύω ό,τι θα στρώσει.. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφησω ετσι οπως ειναι θα εχω προβλημα δηλαδη?φοβαναι μηπως κανω κατι λαθος.Εγω εβαλα αυτον τον kernel για να παω τον επεξεργαστη λιγο ποιο πανω και οχι για την υποστήριξη που προσφέρει ο Titan Εnhanced kernel.(οπως π.χ είσοδος-χειρισμός με ποντίκι ή πληκτρολόγιο, PPP, PPTP, σειριακή υποστήριξη, USB/IP και drivers USB συσκευών καθώς και ορισμένα bugfixe).
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...