Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω το εξης θεμα : σημερα το φορτισα, μου εδειξε οτι ειναι πληρης η φορτιση, το εβγαλα απο την πριζα και για μερικες ωρες δεν εκανα τιποτα. Μετα ανοιξα το Ιντερνετ, αλλα δεν εκανα κατι που να τρωει πολυ μπαταρια, ειδα μερικα πραγματακια και μετα απο λιγη ωρα ..τσουπ ηθελε παλι φορτιση! επεσε γρηγορα καπου στα 25% και κατεληξε στα 10%.. το εβαλα για φορτιση και σε 20 λεπτα που ελεγε οτι ειχε φορτιστει πληρως ! εκτος απο το προφανες, οτι πιθανοτατα εχει προβλημα η μπαταρια, πιστευετε οτι φταιει και κατι αλλο? εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο? λεω να το παω στο Γερμανο για να τσεκαρω την μπαταρια και μετα να την αλλαξω..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω το εξης θεμα : σημερα το φορτισα, μου εδειξε οτι ειναι πληρης η φορτιση, το εβγαλα απο την πριζα και για μερικες ωρες δεν εκανα τιποτα. Μετα ανοιξα το Ιντερνετ, αλλα δεν εκανα κατι που να τρωει πολυ μπαταρια, ειδα μερικα πραγματακια και μετα απο λιγη ωρα ..τσουπ ηθελε παλι φορτιση! επεσε γρηγορα καπου στα 25% και κατεληξε στα 10%.. το εβαλα για φορτιση και σε 20 λεπτα που ελεγε οτι ειχε φορτιστει πληρως ! εκτος απο το προφανες, οτι πιθανοτατα εχει προβλημα η μπαταρια, πιστευετε οτι φταιει και κατι αλλο? εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο? λεω να το παω στο Γερμανο για να τσεκαρω την μπαταρια και μετα να την αλλαξω..

Θα πρότεινα προτού το πας στο γερμανό να κάνεις reset τα στατιστικά της μπαταρίας και να ξαναδοκιμάσεις.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να μετατρέψω μια επαφή σε google επαφή ή να την μεταφέρω στο google ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.7.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

ειδικα σην οθονη δινω μεγαλη σημασια.

 

 

το κινητο ειναι 2.3 αλλα δεν ειναι ροοτ,μπορουμε να μεταφερουμε τις εφαρμογες με καποιο τροπο στην καρτα μνημης?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες,ενα φιλαρακι μου εχει το ace εδω και καιρο,εχει βαλει την cyanogenmod-7.2.0-RCO-GalaxyAce-KANG.

αλλα εχει παραπονα οτι το κινητο εχει γινει πολυ αργο και εχει μεγαλη καταναλωση μπαταριας.

υπαρχει καποια ρομ ελαφρια να μην ρουφαει την μπαταρια και σφαιρατη??

εαν οχι να μας πει καποιος πως γυριζουμε στην μαμα.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηγα στο Γερμανο, μου ειπαν οτι εχει θεμα και πηρα αλλη απο την Smartek.

Εκει μου ειπανε για πρωτη φορτιση 9 ωρες? εχω την εντυπωση πως ειναι πολυ.. Πρεπει να το εχω κλειστο τελειως στην πρωτη φορτιση? Τι θα μου προτεινατε γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά είμαι σε απόγνωση και μάλλον έχω απογοητευτεί μετά από 10 ώρες αναζήτησης...

Υπάρχει περίπτωση να βρω την επίσημη ROM για το S5830 αυτή που ήταν εγκατεστημένη όταν αγόρασα το κινητό (SIM FREE);

Έχω βρει μόνο της Vodafone για την Ελλάδα (2.3.5) αλλά το kies αρνείται να την αναβαθμίσει σε 2.3.6 πράγμα που έκανα με την έκδοση που είχε πριν.

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει και άλλες αλλά καμιά δεν μοιάζει με την αρχική.

Ίσως κάποιος να έχει κάνει backup αυτή τη ROM (κάτι που απέτυχα να κάνω εγώ) και να θέλει να τη μοιραστεί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηγα στο Γερμανο, μου ειπαν οτι εχει θεμα και πηρα αλλη απο την Smartek.

Εκει μου ειπανε για πρωτη φορτιση 9 ωρες? εχω την εντυπωση πως ειναι πολυ.. Πρεπει να το εχω κλειστο τελειως στην πρωτη φορτιση? Τι θα μου προτεινατε γενικα?

 

Οχι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κλειστο, αλλα ναι η πρωτη φορτιση πρεπει να ειναι πολυωρη, καλο θα ηταν να περιμενεις να τελειωνει οσο περισσοτερο μπορεις η μπαταρια και μετα να το φορτιζεις, ειδικα στις πρωτες φορτισεις.

 

Κυκλοφορούν κάτι τέτεια http://www.youtube.com/watch?v=jXJcZOBKLNM ισχύουν?

Υπάρχει δλδ η 4.0 για εμάς;

 

Η ποιο απροβληματιστη που ειχα ηταν η 2.3.5 αφου ειχα αφαιρεσει καποιες εφαρμογες,

μαλλον πρεπει να δεχτουμε τις περιορισμενες, απο την μνημη, δυνατοτητες του κινητου και να το φορτωνουμε μονο με τις απαραιτητες εφαρμογες.

Οσες δοκιμασα καμια δεν με ικανοποιησε απολυτα, εγω μονο επισημη θα περιμενω πλεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κλείδωσε το PIN του κινητού χωρίς κάποιο λόγο. δεν το διάβαζε καθόλου... Μου το έφτιαξαν στην Cosmote αλλά πλέον η οθόνη κολλάει κατά διαστήματα και δεν ανταποκρίνεται.

 

Έχετε καμία ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει και τί πρέπει να κάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κλείδωσε το PIN του κινητού χωρίς κάποιο λόγο. δεν το διάβαζε καθόλου... Μου το έφτιαξαν στην Cosmote αλλά πλέον η οθόνη κολλάει κατά διαστήματα και δεν ανταποκρίνεται.

 

Έχετε καμία ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει και τί πρέπει να κάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σβησε το κινητο, βγαλε την μπαταρια για ενα-δυο λεπτα και ανοιξε το παλι.

Κανονικα το κινητο δεν εχει τετοια προβληματα, να κοιταξεις εφαρμογες που τυχων εγκατεστησες τωρα τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν κάτι τέτεια http://www.youtube.com/watch?v=jXJcZOBKLNM ισχύουν?

Υπάρχει δλδ η 4.0 για εμάς;

 

 

Εγώ έχω βάλει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737805 με έκδοση android 4.0.4. Χωρίς κολλήματα, αρκετά ευχαριστημένος και με βελτιωμένη διάρκεια μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κλειστο, αλλα ναι η πρωτη φορτιση πρεπει να ειναι πολυωρη, καλο θα ηταν να περιμενεις να τελειωνει οσο περισσοτερο μπορεις η μπαταρια και μετα να το φορτιζεις, ειδικα στις πρωτες φορτισεις.

 

 

 

Η ποιο απροβληματιστη που ειχα ηταν η 2.3.5 αφου ειχα αφαιρεσει καποιες εφαρμογες,

μαλλον πρεπει να δεχτουμε τις περιορισμενες, απο την μνημη, δυνατοτητες του κινητου και να το φορτωνουμε μονο με τις απαραιτητες εφαρμογες.

Οσες δοκιμασα καμια δεν με ικανοποιησε απολυτα, εγω μονο επισημη θα περιμενω πλεων.

 

Συμφωνώ κι εγώ και μάλιστα την ψάχνω καιρό τώρα χωρίς επιτυχία... Μια που το αναφέρεις ξέρεις και που μπορώ να τη βρω;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ και μάλιστα την ψάχνω καιρό τώρα χωρίς επιτυχία... Μια που το αναφέρεις ξέρεις και που μπορώ να τη βρω;

 

Λυπαμαι ,οχι.

Link to comment
Share on other sites

stock roms μπορείτε να βρείτε εδώ http://www.themythace.com/9835-stock-roms.html . Μη με ρωτήσετε ποιά είναι ακριβώς δεν ξέρω .

Είναι το site της rom the myth και έτσι το βρήκα. Εγώ έχω βάλει αυτή και είμαι ευχαριστημένος.

 

Φίλε corsair εδώ http://www.themythace.com/9835-install.html έχει αυτο που θές

Edited by johnlotos2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737805 με έκδοση android 4.0.4. Χωρίς κολλήματα, αρκετά ευχαριστημένος και με βελτιωμένη διάρκεια μπαταρίας.

 

χάχα όχι αυτή δεν είναι η 4.0.4 έτσι απλά έχει βάλει να λέει στις ρύθμισεις

αν παρατήρησεις λέει :- Use DDKQ8 & XWKTM as based stock rom

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά είμαι σε απόγνωση και μάλλον έχω απογοητευτεί μετά από 10 ώρες αναζήτησης...

Υπάρχει περίπτωση να βρω την επίσημη ROM για το S5830 αυτή που ήταν εγκατεστημένη όταν αγόρασα το κινητό (SIM FREE);

Έχω βρει μόνο της Vodafone για την Ελλάδα (2.3.5) αλλά το kies αρνείται να την αναβαθμίσει σε 2.3.6 πράγμα που έκανα με την έκδοση που είχε πριν.

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει και άλλες αλλά καμιά δεν μοιάζει με την αρχική.

Ίσως κάποιος να έχει κάνει backup αυτή τη ROM (κάτι που απέτυχα να κάνω εγώ) και να θέλει να τη μοιραστεί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας p_george και johnlotos2.

Απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει διαθέσιμη η επίσημη Ελληνική έκδοση (SIM FREE) ROM για το S5830.

Μια σχετικά καλή λύση είναι να γίνει εγκατάσταση κάποιας άλλης που όμως να περιέχει την ελληνική γλώσσα.

Για να βρείτε ποια έκδοση περιέχει την Ελληνική δείτε εδώ.

Ελπίζω να μην έχω καταλάβει κάτι λάθος, αν ναι ας μας διαφωτίσει κάποιος "ειδικός".

Επίσης κάτι "παίζει" και με τα kernels αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιο πρέπει να εγκαταστήσω.

Πάντως αν έχει κάποιος τη διάθεση (και έχει περασμένο το αρχικό λογισμικό) ας πληκτρολογήσει στο τηλέφωνό του *#1234# και ας γράψει τις πληροφορίες που θα εμφανιστούν στην οθόνη.

Ευχαριστώ.

Edited by mpolenis
Link to comment
Share on other sites

μα ειναι δυνατον να μην υπαρχει καπου η ελληνικη μαμα ρομ :(
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω ενα προβλημα με το κινητο μου.κατεβαζω καποια παιχνιδια και δεν μπορω να παιξω,μου πεταει συνεχεια ενα μηνυμα π λεει αναγκαστικο κλεισιμο ή αναφορα προβληματος.χωρο εχω πολυ ελευθερο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιζουν.το κινητο το αγορασα απο την cosmote.αν καποιος εχει ή ειχε το ιδιο προβλημα παρακαλω ας δωσει τα φωτα του γιατι εχω απογοητευτει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση παιδες.Υπαρχει τροπος να κανω φραγη σε εναν συγκεκριμενο αριθμο στο ace;.Ειτε απο το τηλεφωνο(ρυθμισεις) ειτε με εφαρμογη;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση παιδες.Υπαρχει τροπος να κανω φραγη σε εναν συγκεκριμενο αριθμο στο ace;.Ειτε απο το τηλεφωνο(ρυθμισεις) ειτε με εφαρμογη;

 

μπες στο https://play.google.com/store/search?q=block+calls&c=apps και θα σου βγαλει μια λιστα.... διαλεγεις απο κει οποιο σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση παιδες.Υπαρχει τροπος να κανω φραγη σε εναν συγκεκριμενο αριθμο στο ace;.Ειτε απο το τηλεφωνο(ρυθμισεις) ειτε με εφαρμογη;

 

Για πηγαινε ρυθμισεις-->κλησεων-->ολες οι κλησεις-->αυτοματη απορριψη μπες εκει μεσα κλικαρισε την επιλογη και δηλωσε του το νουμερο που θες.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα!απεκτησα πολυ προσφατα το κινητο αυτο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,δεν εχω αλλωστε κ πολλες απαιτησεις!εχει προκυψει ομως ενα θεμα που με εχει εκνευρισει αρκετα κ θα ηθελα τη βοηθεια οσων γνωριζουν!κατεβασα την εφαρμογη utorrent κ το bs player για να βλεπω τις σειρες μου στο κινητο κ ειχα προβλημα συγχρονισμου ηχου κ εικονας χωρις να υπαρχει(απο αυτα που ειδα τουλαχιστον)στις ρυθμισεις δυνατοτητα συγχρονισμου.εν ολιγοις κατεβασα ο,τι προγραμμα υπαρχει (moboplayer,seaman,rockplayer etc)κ υπαρχει ΠΑΝΤΟΥ το ιδιο προβλημα!!!μπορει καποιος που αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα να βοηθησει;ευχαριστω εκ των προτερων κ...βοηθεια!:cry:ε
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω ενα προβλημα με το κινητο μου.κατεβαζω καποια παιχνιδια και δεν μπορω να παιξω,μου πεταει συνεχεια ενα μηνυμα π λεει αναγκαστικο κλεισιμο ή αναφορα προβληματος.χωρο εχω πολυ ελευθερο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιζουν.το κινητο το αγορασα απο την cosmote.αν καποιος εχει ή ειχε το ιδιο προβλημα παρακαλω ας δωσει τα φωτα του γιατι εχω απογοητευτει.ευχαριστω

Δεν κάνουν όλα τα παιχνίδια για όλες τις συσκευές. (Παρ όλο που έχουν όλες android)

Θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι είναι για τη συσκευή σου.

Το market πχ αφού του δηλώσεις τι συσκευή έχεις ΔΕ σε αφήνει καν να κατεβάσεις εφαρμογές και παιχνίδια εαν δεν είναι συμβατές με τη συγκεκριμένη συσκευή που έχεις δηλώσει.

 

Ερωτηση παιδες.Υπαρχει τροπος να κανω φραγη σε εναν συγκεκριμενο αριθμο στο ace;.Ειτε απο το τηλεφωνο(ρυθμισεις) ειτε με εφαρμογη;

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές που υποστηρίζουν black lists (και white lists). Ρίξε μία ματιά στο μάρκετ.

Εγώ χρησιμοποιώ το call block: https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.menue.callblocker&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNuLm1lbnVlLmNhbGxibG9ja2VyIl0.

 

Black list: του ορίζεις ποιούς δεν θέλεις να σε ενοχλούν και άμα σε καλέσουν τι να κάνει το τηλέφωνο (πχ δείξε κατειλημμένο ή νεκρό κλπ)

White List: του λές ότι θέλεις να δέχεσαι κλήσεις ΜΟΝΟ από τα ονόματα που είναι σ αυτή και να αγνοεί όλα τα άλλα.

 

Αν το θες, οι λίστες ισχύουν όχι μόνο για τις κλήσεις αλλά και για τα SMS.

 

Για πηγαινε ρυθμισεις-->κλησεων-->ολες οι κλησεις-->αυτοματη απορριψη μπες εκει μεσα κλικαρισε την επιλογη και δηλωσε του το νουμερο που θες.:rolleyes:

Δε τη βρίσκω αυτή την επιλογή. Μιλάμε για galaxy ace με standard ROM ή κάτι άλλο?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν όλα τα παιχνίδια για όλες τις συσκευές. (Παρ όλο που έχουν όλες android)

Θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι είναι για τη συσκευή σου.

Το market πχ αφού του δηλώσεις τι συσκευή έχεις ΔΕ σε αφήνει καν να κατεβάσεις εφαρμογές και παιχνίδια εαν δεν είναι συμβατές με τη συγκεκριμένη συσκευή που έχεις δηλώσει.

 

Οι ιδιες εφαρμογες σε αλλη ΙΔΙΑ συσκευη δουλευει. Και δεν κατεβαζω μεσω της σελιδας, κατεβαζω μεσω του Market στο κινητο. Εκει ΔΕΝ εμφανιζει καν τις εφαρμογες που δεν ειναι συμβατες με τη συσκευη. Εγω ρωτησα απλα γιατι σε αλλο Ace κινητο, παιζουν κι στο δικο μου οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...