Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει το πηγα σημερα το πρωι και το πηραν με την εγγυηση... Ο κωλο ROM Manager εφταιγε, δεν ηταν συμβατος και δεν ηξερα δεν ρωταγα?:p

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενταξει το πηγα σημερα το πρωι και το πηραν με την εγγυηση... Ο κωλο ROM Manager εφταιγε, δεν ηταν συμβατος και δεν ηξερα δεν ρωταγα?:p

 

Δηλαδη για το root κλπ δεν σου ειπαν τπτ? Τους το ανεφερες? Ή θα το δουν μετα και θα σου πουν ξερεις φιλε δεν σε πιανει η εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για το root κλπ δεν σου ειπαν τπτ? Τους το ανεφερες? Ή θα το δουν μετα και θα σου πουν ξερεις φιλε δεν σε πιανει η εγγυηση?

 

Αφού δεν ανοίγει το κινητό λεμε, πως θα το δούν?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ανοίγει το κινητό λεμε, πως θα το δούν?

 

οταν το φτιαξουν και το ανοιξουν δεν θα το δουν? :S

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!! Πρωτη φορα που γραφω. :)

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μας δινεται!!!! :thanks:

Θα ηθελα τα φωτα σας. Εχω το s5839i και δεν μπορω να κανω update το firmware (Ενημερωση λογισμικου), ειτε μεσω wifi ειτε μεσω του kies. Με το kies μαλιστα, μου βγαζει οτι δεν ειναι δυνατη η συνδεση στη συσκευη. Σκεφτομαι οτι ισως φταει το οτι το εχω κανει Root. Εσεις τι λετε????

Τι πρεπει να κανω σ αυτη την περιπτωση??? Θελει unroot???

 

H ενημερωση λογισμικου συνηθως τι περιλαμβανει???? αξιζει να ασχοληθω ή να το αφησω ετσι??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσόρισες.

 

Ποια έκδοση Android έχει το κινητό σου τώρα; Το πιο πιθανό είναι να έχεις μία από τις τελευταίες οπότε να μην χρειαστεί να ασχοληθείς.

Αν το root έγινε χωρίς να αλλάξει ο kernel, που απ' ότι ξέρω έτσι γίνεται, τότε δεν έχει σχέση αυτό.

Κάνε μία επανεκκίνηση του υπολογιστή και του κινητού σου και ξαναδοκίμασε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσόρισες.

 

Ποια έκδοση Android έχει το κινητό σου τώρα; Το πιο πιθανό είναι να έχεις μία από τις τελευταίες οπότε να μην χρειαστεί να ασχοληθείς.

Αν το root έγινε χωρίς να αλλάξει ο kernel, που απ' ότι ξέρω έτσι γίνεται, τότε δεν έχει σχέση αυτό.

Κάνε μία επανεκκίνηση του υπολογιστή και του κινητού σου και ξαναδοκίμασε.

Καλως σας βρηκα!!!!

 

Εκδοση Android 2.3.6

Δεν γνωριζω αν εχει αλλαξε ο kernel. Ειμαι λιγακι ως πολυ ασχετος μ αυτα :( . Παντως στον kernel μου γραφει: 2.6.35.7 dpi@DELL136 #1

 

Το δοκιμασα με το kies σε 2 pc και μου κανει τα ιδια.

Δηλαδη για να καταλαβω, η ενημερωση λογισμικου εχει να κανει μονο με την εκδοση του android? :blink:

 

σε ευχαριστω και για την αμεση απαντηση σου ;)

Edited by torentos
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν αναβαθμίσεις και για την ίδια έκδοση που έχουν κάποιες διορθώσεις σε bugs συνήθως.

Το Ace θεωρείται πλέον "παλιό" οπότε δε νομίζω να ασχοληθούν άλλο μαζί του. Πάντως έχεις την τελευταία Gingerbread οπότε είσαι εντάξει.

Τώρα γιατί δεν σου το αναγνωρίζει το KIES δεν έχω ιδέα αλλά γενικά το KIES δεν είναι και το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει. Δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση αν δεν την έχεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν αναβαθμίσεις και για την ίδια έκδοση που έχουν κάποιες διορθώσεις σε bugs συνήθως.

Το Ace θεωρείται πλέον "παλιό" οπότε δε νομίζω να ασχοληθούν άλλο μαζί του. Πάντως έχεις την τελευταία Gingerbread οπότε είσαι εντάξει.

Τώρα γιατί δεν σου το αναγνωρίζει το KIES δεν έχω ιδέα αλλά γενικά το KIES δεν είναι και το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει. Δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση αν δεν την έχεις.

 

εχω κατεβασει το τελευταιο kies...δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν συνδεεται....anyway δεν προκειται να το κουρασω και πολυ

απ οτι καταλαβα δεν χανω και κατι σπουδαιο

 

σ ευχαριστω και παλι για τα φωτα σου

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το τελευταιο kies...δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν συνδεεται....anyway δεν προκειται να το κουρασω και πολυ

απ οτι καταλαβα δεν χανω και κατι σπουδαιο

 

σ ευχαριστω και παλι για τα φωτα σου

 

Η αληθεια ειναι οτι τπτ σπουδαιο δεν χανεις οντως! Παντως αντι για το kies μπορεις να δοκιμασεις και το My Phone Explorer! οχι για update του firmware γενικοτερα..για τα back ups σου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τπτ σπουδαιο δεν χανεις οντως! Παντως αντι για το kies μπορεις να δοκιμασεις και το My Phone Explorer! οχι για update του firmware γενικοτερα..για τα back ups σου κλπ

 

θα το δοκιμασω!!!

αν και κατα το download μου εβγαζε μηνυμα το antivirus (nod32)

 

backup την sim κανει (εχω τλ και επαφες εκει)?? μαλλον οχι ε?

Link to comment
Share on other sites

οταν το φτιαξουν και το ανοιξουν δεν θα το δουν? :S

 

Λογικά αλλάζουν πλακέτα, οπότε γίνεται καινούργιο. Δεν μένει κάτι μέσα στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω αν συναντησε και καποιος αλλος το προβλημα που εχω με το galaxy ace..και αν καποιος γνωριζει καποια λυση..Το προβλημα μου ειναι οτι το τηλεφωνο δεν ανοιγει εαν δεν ειναι συνδεδεμενο στον φορτιστη..πατωντας το κουμπι να ανοιξει μου δειχνει αφορτιστη την μπαταρια ,ενω δεν ειναι,αφου το συνδεσω στο φορτιστη ανοιγει κανονικα και φορτιζει..εδω συνεχιζεται το προβλημα σε δυο σκελη οταν το αποσυνδεω απο τον φορτιστη..1. εαν εχει φορτισει στο 100% μετα την αποσυνδεση συνεχιζει να υπαρχει το μηνυμα ''μπαταρια φορτισμενη-αποσυνδεστε τον φορτιστη'' και δεν μου δειχνει την σταθμη της μπαταριας..ειναι παντα στο 100% εως που κλεινει απο μπαταρια(εχω δοκιμασει προγραμματα πληροφοριων μπαταριας αλλα και εκει μου δειχνει οτι ειναι πληρως φορτισμενη)...2.εαν τωρα δεν εχει φορτισει στο 100% αφου το αποσυνδεω συνεχιζει να μου δειχνει οτι φορτιζει και μετα απο λιγη ωρα χτυπαει η ειδοποιηση μπαταρια πληρως φορτισμενη και η συνεχεια ειναι οπως στο 1.. 100% μπαταρια εως οτου κλεινει......Για να μην σας ταλαιπωρω σας λεω και το τι εχω δοκιμασει...1.μπαταρια απο αλλο κινητο...2.επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων(και απο τις ρυθμισεις απο το μενου και απο το Recovery mode οπως και με το hard reset *2767*3855#)..ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει το τελευταιο kies...δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν συνδεεται....anyway δεν προκειται να το κουρασω και πολυ

απ οτι καταλαβα δεν χανω και κατι σπουδαιο

 

σ ευχαριστω και παλι για τα φωτα σου

 

Κοίταξε στις Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Ανάπτυξη αν είναι ενεργοποιημένος ο εντοπισμός σφαλμάτων. Αν όχι, ενεργοποίησε το, κάνε ένα reboot στο τηλέφωνο και ξαναδοκίμασε να το συνδέσεις. Μου έχει τύχει κι εμένα και μόνο έτσι κατάφερα να το συνδέσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει τα εικονίδια στην κάτω μπαρα αναμονής, δλδ εκεί που βάζεις το τηλεφωνάκι το κουμπί για τις εφαρμογές κλπ.

Έχω προσθέσει λοιπό το dialer one, το ημερολόγιο, το κουμπιουτερακι και το κουμπί για τις εφαρμογές.

Σε κάθε επανεκίνηση του κινητού εξαφανίζεται το dialer one ενώ έχει κρατήσει τα αλλά. Πως μπορώ να το κάνω να μένει και αυτό εκει και να μην το προσθέτω σε κάνε εκκίνηση του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει τα εικονίδια στην κάτω μπαρα αναμονής, δλδ εκεί που βάζεις το τηλεφωνάκι το κουμπί για τις εφαρμογές κλπ.

Έχω προσθέσει λοιπό το dialer one, το ημερολόγιο, το κουμπιουτερακι και το κουμπί για τις εφαρμογές.

Σε κάθε επανεκίνηση του κινητού εξαφανίζεται το dialer one ενώ έχει κρατήσει τα αλλά. Πως μπορώ να το κάνω να μένει και αυτό εκει και να μην το προσθέτω σε κάνε εκκίνηση του κινητού;

Απλά μία ιδέα:

Μήπως αυτό συμβαίνει γιατί όλα τα άλλα βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου ενώ το dialer one το έχεις στην κάρτα?

(Οπότε με το που ξεκινάει το τηλέφωνο και πάει να φορτώσει τη μπάρα, δεν έχει διαβάσει ακόμη την κάρτα και δε το βρίσκει)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Αν το κάνεις root μπορείς να περάσεις τον kernel cfroot b84 και να βάλεις την εφαρμογή bln control.

Έτσι θα ανάβουν τα soft keys δίπλα από το home όταν έχεις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

νέος στο φόρουμ και νέος στη χρήση του SAMSUNG ACE.... Ξεκινώ με μια απορία:

 

στο ελληνικό πληκτρολόγιο, οι τόνοι θα έπρεπε να προκύπτουν με τη παρατεταμέμνη πίεση των πλήκτρων και την εμφάνιση πολλαπλών επιλογών.

 

Ε, λοιπόν στο δικό μου, τίποτα. Πατάς παρατεταμένα ένα φωνήεν και η μόνη επιλογή που έχεις είναι το ...ίδιο το φωνήεν.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα;

 

Ευχαριστώ

 

Epik

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα φώτα σας επειγώντως!!!

Δεν ανοίγει το κινητό. Εμφανίζει την εισαγωγή της SAMSUNG συνέχεια!

 

Τι έκανα:

- root

- πέρασα την GingerReal 2

- (μετά από 2 μήνες άρχισε να χάνει συνέχεια το σήμα, περίπου 30% οπότε η μπαταρία κρατούσε 20-25 ώρες ΜΟΝΟ)

- (Πήρα την απόφαση να βάλω τα stock οπότε να το πάω μετά για service.)

- Πήγα να περάσω από τους οδηγούς http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330785 την rom.

 

Οπότε έτσι έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα!!!

Έκανα unroot (νομίζω) και ξαναπέρασα την καινούρια rom και πάλι το ίδιο πρόβλημα!!!

 

Τα φώτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα φώτα σας επειγώντως!!!

Δεν ανοίγει το κινητό. Εμφανίζει την εισαγωγή της SAMSUNG συνέχεια!

 

Τι έκανα:

- root

- πέρασα την GingerReal 2

- (μετά από 2 μήνες άρχισε να χάνει συνέχεια το σήμα, περίπου 30% οπότε η μπαταρία κρατούσε 20-25 ώρες ΜΟΝΟ)

- (Πήρα την απόφαση να βάλω τα stock οπότε να το πάω μετά για service.)

- Πήγα να περάσω από τους οδηγούς http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330785 την rom.

 

Οπότε έτσι έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα!!!

Έκανα unroot (νομίζω) και ξαναπέρασα την καινούρια rom και πάλι το ίδιο πρόβλημα!!!

 

Τα φώτα σας!!!

 

Καλησπέρα. Δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία για 30 δευτερόλεπτα, μετά ξαναβάλτην και εκίνησε το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, είμαι και εγώ κάτοχος ενός Samsung Ace S5839 με προηγούμενη συσκευή HTC desire.

Σε λίγο θα το επεξεργαστώ αλλά από αποψη εμφάνισης και ποιότητας φαίνεται αρκετά ελκυστικό!

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την MICRO sd. Έχω μία kingston 8gb 4αρα φορμαρισμένη fat32 και σκέφτομαι να την βάλω στο ace μιας και είναι αρκετά μεγαλύτερη από την 2gb δωρεάν που μου δίνει. Τίθεται κάποιο θέμα ασυμβατότητας με την συγκεκριμένη kingstone η θα δουλέψει απροβλημάτιστα? την είχα στο desire και δούλευε μια χαρά και με partition με fat32 και EXT3 κτλπ.τώρα πλέον την έχω φορμάρει και ειναι χωρίς partition.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η τελευταία version της official rom που υπάρχει!

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία για 30 δευτερόλεπτα, μετά ξαναβάλτην και εκίνησε το τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...