Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα στην παρεα..Εχω το Ace και αναβαθμισα την εκδοση του android σε 2.3.3 μεσω Kies..Το κινητο απ οτι φαινετε κολλαει πολυ και η μπαταρια με κανα 2ωρο τηλεφωνο την ημερα και καμια ωρα wi-fi ,θελει φορτισμα καθε βραδυ...Επειδη πιστευω ειναι αδυνατον να ψαξω 211 σελιδες,μπορει καποιος να μου πει ΠΩΣ κανω root,τι rom να βαλω,αν θα εχω προβλημα με την εγγυηση και γενικα να με βοηθησει??Ευχαριστω εκ των προτερων..αν ειναι εφικτο για καποιον να μου δωσει λινκ με οδηγιες...ειμαι ασχετος με android γιατι μεχρι πριν 3 εβδομαδες ειχα iphone 3G..:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου Deadly_Sin συμφωνω οτι το κινητο μας δεν ειναι υποδειγμα ταχυτητας αλλα οταν εχεις την 2.2.2 και μετα πας στην 2.3.5 περιμενεις να ειναι καλυτερο.Το λεει και η λεξη.ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ...Ολα αυτα που λες τα ακουω με πολυ προσοχη παντως(Το lag στο ξεκλειδωμα παντως ειναι (σκαει το ξενερωμα) "φυσιολογικο" στη gingerbread. Το κινητο μπαινει σε κατασταση υπνου και οταν ανοιγει η οθονη σαν να χουζουρευει λιγο και να αργει να ξυπνησει.) Φυσικα για να το λες κατι θα ξερεις.

Αυτο βλεπω στο κινητο.

Στην απαντηση σου για την ραμ που μου ειπες τι να κανω στα παραπανω μηνυματα οταν λες:ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΣΒΗΣΤΕΙ) τι εννοεις;

Θα σβηστουνε οοοοοοοολες οι εφαρμογες και απο την μανα του ακομα;(δηλ τα παντα ολα;)

Η θα σβηστουνε ολα οσα εχω βαλει εγω απο εφαρμογες;

 

Εννοω οτι το κινητο θα ειναι σαν να το ανοιγεις πρωτη φορα. Θα εχει στοκ ρομ samsung, δηλαδη τα παντα ολα που βαζει η samsung θα τα εχεις, θα σβηστουν οτι εφαρμογες εχεις βαλει εσυ. Δεν θα σβηστει το κινητο, θα σβηστει οτι εχεις περασει στο κινητο.

 

Προσωπικα εγω περασα την ks9 και μετα την cm7.2 του J.A.F και πρωτη φορα το ace μου ειναι τοσο γρηγορο. Ειναι σαν να του εβαλες μεγαλυτερο επεξεργαστη :lol: Οσοι περνατε custom roms κτλ ξεχαστε myth και λοιπες ρομς. Η c.m 7,2 ειναι οτι γρηγοροτερο μπορειτε να περασετε στο κινητο σας αυτη τη στιγμη. Η μονη που ισως ειναι πιο γρηγορη και δεν τη δοκιμασα ειναι η ice cream sunday που ειναι βασισμενη στη c.m 7.2 αλλά "ελαφρωμενη"

Link to comment
Share on other sites

πας στο Μουσική, μετά πας στο τραγούδια, βρίσκεις το τραγούδι που θέλεις και πατάς παρατεταμένα πάνω του και επιλέγεις το ορισμός ως ήχος κλήσης ... :)

 

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις για να έχεις πάντα διαθέσιμη ότι μουσική και ήχους έχεις φορτώσει στο κινητό είναι να τα αποθηκεύσεις στη κάρτα στο path: sdcard/media/audio/alarms (ή notifications).

Έτσι όποτε θέλεις να αλλάξεις ήχος κλήσης ή ειδοποίησης από το κανονικό menu των σχετικών ρυθμίσεων ήχου θα εμφανίζονται και όλα εκείνα τα αρχεία που έχεις αποθηκεύσει μαζί με εκείνα που έχει default η samsung (όλα διαθέσιμα προς επιλογή από τη κανονική λίστα).

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα παρει το κινητο ειχα βαλει το add free και δεν εβγαζε τις διαφημίσεις σε πολλες εφαρμογες που ειχα στο το market.

εδω και 2-3 μηνες αυτο δεν ισχυει πια. ενω συνεχίζει να υπαρχει η εφαρμογη οι διαφημίσεις βγαινουν κανονικα. εχετε ιδεα γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Reset δεν υπάρχει :)

Αν εννοείτε hard reset (επαναφορά εργοστασιακών) δεν μένει τίποτα στο κινητό εκτός απο τα περιεχόμενα της εξωτερικής κάρτας μνήμης.

 

Νίκο, εννοώ το reboot, δλδ να κλείσει το κινητό από το Power και να το ξαναανοίξει :) πράγμα το οποίο γίνεται και αν κρατήσεις πατημένο περίπου 10 δευτερόλεπτα το power button. Κάνοντας αυτό, είναι σαν να κάνεις reboot τον Η/Υ. Καθαρίζει η μνήμη και ξεκινά εκ νέου το λειτουργικό σύστημα όποιες εφαρμογές χρειάζεται.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι το κινητο θα ειναι σαν να το ανοιγεις πρωτη φορα. Θα εχει στοκ ρομ samsung, δηλαδη τα παντα ολα που βαζει η samsung θα τα εχεις, θα σβηστουν οτι εφαρμογες εχεις βαλει εσυ. Δεν θα σβηστει το κινητο, θα σβηστει οτι εχεις περασει στο κινητο.

 

Προσωπικα εγω περασα την ks9 και μετα την cm7.2 του J.A.F και πρωτη φορα το ace μου ειναι τοσο γρηγορο. Ειναι σαν να του εβαλες μεγαλυτερο επεξεργαστη :lol: Οσοι περνατε custom roms κτλ ξεχαστε myth και λοιπες ρομς. Η c.m 7,2 ειναι οτι γρηγοροτερο μπορειτε να περασετε στο κινητο σας αυτη τη στιγμη. Η μονη που ισως ειναι πιο γρηγορη και δεν τη δοκιμασα ειναι η ice cream sunday που ειναι βασισμενη στη c.m 7.2 αλλά "ελαφρωμενη"

 

Φίλε μου respect.

Έκανα αυτό που μου είπες με το hard key και το κουμπί ενεργ/απενργ.

Έκανα reboot.

Α Ν Α Σ Α Ν Ε. . .

Το κινητό είναι άλλος άνθρωπος. Άσε που έχω 2.3.5. Σβηστήκανε τα πάντα όλα αλλά παρέμεινε το πιπεροψωμο.

Συνέχισε να βοηθάς κόσμο.

Σε υπερ ευχαριστώ.

 

Andriod ολε.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, εννοώ το reboot, δλδ να κλείσει το κινητό από το Power και να το ξαναανοίξει :) πράγμα το οποίο γίνεται και αν κρατήσεις πατημένο περίπου 10 δευτερόλεπτα το power button. Κάνοντας αυτό, είναι σαν να κάνεις reboot τον Η/Υ. Καθαρίζει η μνήμη και ξεκινά εκ νέου το λειτουργικό σύστημα όποιες εφαρμογές χρειάζεται.

 

Το γνωρίζω φίλε μου δόξα το θεο :lol:

Απλα άλλο reboot και άλλο reset ;)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου respect.

Έκανα αυτό που μου είπες με το hard key και το κουμπί ενεργ/απενργ.

Έκανα reboot.

Α Ν Α Σ Α Ν Ε. . .

Το κινητό είναι άλλος άνθρωπος. Άσε που έχω 2.3.5. Σβηστήκανε τα πάντα όλα αλλά παρέμεινε το πιπεροψωμο.

Συνέχισε να βοηθάς κόσμο.

Σε υπερ ευχαριστώ.

 

Andriod ολε.

 

δηλαδή wipe data/factory reset έκανες έτσι δεν είναι ?

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή wipe data/factory reset έκανες έτσι δεν είναι ?

 

Ναι φιλε μου.

Βεβαια πρωτα εκανα αυτο που με ειπες εσυ.Reset με τα 10δευτερα αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη.

 

Παρελειψα να σε ευχαριστησω.Να σαι καλα crazyio για τις συμβουλες και το ενδιαφερον σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου.

Βεβαια πρωτα εκανα αυτο που με ειπες εσυ.Reset με τα 10δευτερα αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη

 

Λογικό.

Ένα reboot έκανες και τίποτα παραπάνω. Αυτό το κάνεις αν δεν θέλεις να βγάλεις την μπαταρία σε περίπτωση κολλήματος (η αν είναι ενσωματωμένη και δεν βγαίνει).

 

 

Γενικά,

ΔΕΝ ΝΟΕΊΤΑΙ UPDATE ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΑΠΌ ΑΥΤΌ WIPE DATA,CACHE (και dalvik cache αν και εφόσον έχουμε cwm)! Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιήσει κάποιος το odin η το kies η οτιδήποτε. Πάντα χρειάζονται τα wipes για να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερη εγκατάσταση της νεας ρομ χωρίς παρατράγουδα. Έχω βαρεθεί να το φωνάζω..

 

Αν κάποιος δεν γουστάρει για δικούς του λόγους να τα κάνει, πρόβλημα του..

Ας μην αναρωτιέται μετά τι είχαν τα έρμα και ψοφούσαν..

 

Φιλικά πάντα

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει στο widget της εικόνας το κουμπί που δείχνει το πράσινο τόξο τι κάνει . Ευχαριστώ

 

Αυτόματος συγχρονισμός

 

Mπορει καποιος να δωσει λινκ απο το αρχειο που χρειαζομαι για το update σε 2.3.5?

 

 

hotfile.com/dl/134131222/c672c33/S5830XWKS9_S5830XENKS1_XEN.rar.html

 

5 σελίδες πίσω το είχα δώσει..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να περασεις μέσω ODIN την 2.3.5 που είναι η τελευταια της SAMSUNG. Οδηγιες και αρχεια υπαρχουν στο sammobile.com το οποιο ομως αυτο το διαστημα εχει τεχνικα προβληματα. Νομιζω πως τα εχω τα αρχεια. αν θες σου τα στελνω.

Grousso Ευχαριστω, αν μπωρεις να μου τα στειλεις θα ειμαι ευγνωμων στo skordilisspiros@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς οσους εχουν ασχοληθει ή γνωριζουν σχετικα με την CyanogenMod, ειδικα την 7,2 που βγηκε τελευταια και λεω να την βαλω.

 

Τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησουμε εκει, το S2E ή το DT-A2SD ?? το 2ο το χω ξαναβαλει, το 1ο δεν το ξερω αλλα διαβαζω καλα λογια.

 

Επισης τι προτεινετε για partitioning 32GB καρτας? FAT32 & EXT3 μονο ή και το swap θα βοηθησει απροβληματιστα ???

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 15 μερες χρησης της cyanogen 7.1 κ γεματος πληρης ικανοποιηση καθοτι αλλαξε τελειως το κινητο, διαπιστωσα χθες που το σκαλιζα οτι οι google maps εχουν εξαφανιστει και σε προσπαθεια να τους κατεβασω απο το market μου λεει οτι δε γινεται εχοντας cyanogen..τι παρομοιο θα μπορουσα να βρω σαν τους google maps πλεον?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με σώζεται αν μου πείτε μια εφαρμογή για μηνύματα η οποία να δείχνει τα μηνύματα σαν εισερχόμενα εξερχόμενα και σταλθέντα στο κινητό μου samsung galaxy ace το δίνω στην γυναίκα μου και περνώ το S2

 

Sent from my galaxy ace

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με σώζεται αν μου πείτε μια εφαρμογή για μηνύματα η οποία να δείχνει τα μηνύματα σαν εισερχόμενα εξερχόμενα και σταλθέντα στο κινητό μου samsung galaxy ace το δίνω στην γυναίκα μου και περνώ το S2

 

Sent from my galaxy ace

 

GOsms :D:D:D:D

 

https://market.android.com/details?id=com.jb.gosms&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qYi5nb3NtcyJd

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς οσους εχουν ασχοληθει ή γνωριζουν σχετικα με την CyanogenMod, ειδικα την 7,2 που βγηκε τελευταια και λεω να την βαλω.

 

Τι ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησουμε εκει, το S2E ή το DT-A2SD ?? το 2ο το χω ξαναβαλει, το 1ο δεν το ξερω αλλα διαβαζω καλα λογια.

 

Επισης τι προτεινετε για partitioning 32GB καρτας? FAT32 & EXT3 μονο ή και το swap θα βοηθησει απροβληματιστα ???

 

παιδια εχω και εγω τα ιδια ερωτηματα η καρτα μου ειναι 8gb εν ξερει καποιος ασ δωσει εναν οδηγω ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

 

Μεγάλε δεν το βρήκα πως το αλλάζεις πήγα παντού στις ρυθμίσεις και τίποτα μπορείς να μου το πείτε λίγο πιο αναλυτικά

 

Sent from my GT-S5830

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

έχω πρόβλημα με το gps .δεν δουλεύει . πατώ το εικονίδιο αλλά τπτ . έχει να κανείς να πρωτινή καμιά λύση ??

Βγάλε μπαταρία και ξαναβάλε.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία και ξαναβάλε.

 

φιλε mclound τπτ τα ιδια .με βλέπω να κάνω φορματ στο κινητό και έχω ξενερωση . άντε πάλι απο την αρχή τα προγράμματα !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...