Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρά;;;; έχω βάλει και εγώ αλλά δεν είδα διαφορά ρε γμτ... δοκιμαστικά έχω ρίξει μέσω setCpu το maximum στα 480Hz μπας και δω χαΐρι. Προς το παρόν δε μου κολλάει το κινητό. Αλλά 3 ημέρες; πω πω, τέτοιο "ρεκόρ" έχω να γευτώ από το αθάνατο SE W810 :)

 

Ναι αλλά χρησιμοποιώ ελάχιστα ιντερνέτ και τέτοια.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους .. εχω την μαμισια ρομ της vod για να βαλω την 2,3,5 θα πρεπει να περασω την S5830XWKS2 και μετα την S5830XXKPO ? μια μικρη βοηθεια παρακαλω.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάνεις λάθος, σε πάρα πολλούς η μπαταρία στον Άσο κρατάει μια μέρα μεταξύ των οποίων και εγώ. Έχει αναφερθεί και εδώ και σε πολλά άλλα φόρουμς του εξωτερικού. Μια λύση έχει αναφερθεί εδώ μέσα και έχει να κάνει με κάποιες ρυθμίσεις που εξοικονομούν μπαταρία και σε πάει στην 1,5 μέρα. Πάντως με την 2.3.5 με την ίδια χρήση με πήγε στο 3ήμερο.

 

Εδώ οι ρυθμίσεις

 

Γνωρίζω «τιπς» για μπαταρία διότι τη στραγγίζω.

Κλειστα ολα τα «αυτοματα», σενσορες κλπ, φωτεινότητα εκεί που πρέπει και όχι αυτόματη,autostarts, conversative governor,κλειστό 3g-wifi (ανοίγουν όταν πρέπει), διαγραφή αρκετών αχρηστων ενεργοβόρων εφαρμογών κλπ.

Ειχα παλέψει και με το setcpu φτιάχνοντας 2 προφιλ (ενα για awake και ενα οταν ειναι σε sleep.)

Το θέμα ειναι οτι ο καθένας κάνει διαφορετική χρήση.

 

Επίσης για μένα μετράει η «προβολή» στα στατιστικά και όχι γενικά πόσες ώρες ειναι ανοιχτό. Στο S στα 1200 (με ρομ της υπογραφής μου) βγάζω 7μιση ώρες προβολή περίπου και τουλάχιστον οι 7 ώρες απο αυτές ειναι με wifi ανοιχτο (έχει βελτιωθεί η απόδοση με την tornado jvt). Το σερφαρισμα μου παει 5λεπτο και -1% δηλαδή περίπου.

Κάπου τοσο έπρεπε (στην χειρότερη) «κανονικα» να βγάζει και το ace.

 

Anyway, ειναι καθαρά θέμα software στο ace η τρομερή κατανάλωση του και ελπίζω να δουλέψει πάνω σε αυτο η samsung.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα καλα με την 2,3,5 το τηλεφωνο οντως ειναι πολυ πιο γρηγορο απο την 2,3,3

 

Υπαρχει τροπος τωρα να κανουμε video κλησεις μεσω google talk?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..θα ηθελα μια βοηθεια απο ατομα που γνωριζουν γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησουν πολλους και οχι μονο εμενα..

Προσπαθουσα εδω και μερες να κανω αναβαθμιση μεσω odin αλλα τιποτα..σωστα βηματα αλλα οταν παταω start δε γινεται τιποτα..αναγνωριζει συσκευη αλλα μετα τιποτα (εφτασα να περιμενω κ 2 ωρες) ειχα την 2.2.1.

Προσπαθησα μεσω kies αλλα για λογο που δεν καταλαβαινω δεν ανοιγει καν το προγραμμα μετα το install,λεει οτι αντιμετωπιζει προβλημα,τελικως μεσω kies και απο αλλο pc φιλου αναβαθμισα σε 2.3.3.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

τι συμβαινει με το odin? και απο το pc του φιλου μου τα ιδια,φταιει οτι το κινητο ειναι root?θα πρεπει να παει κλιμακωτα η αναβαθμιση π.χ 2.2.1,2.3.3,2.34 και μετα 2.3.5 ?

 

το kies ανοιξε κανονικα στο αλλο pc,στο δικο μου οχι..τι φταιει? οι drivers ειναι ok γιατι το κινητο συνδεεται κανονικα μεσω usb και το βλεπω.

 

καποιος που να ξερει ας κανει ενα κοπο να μου πει θα του ειμαι ευγνωμων..οι πιο πολλοι το εχετε κανει 2.3.5 και εγω που δε μπορω με παιρνει απο κατω:( το εκανα 2.3.3 απο το pc του φιλου τουλαχιστον μεσω του kies αλλα μου φαινεται καπως αργο..ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο post.

Edited by stavrosk1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..θα ηθελα μια βοηθεια απο ατομα που γνωριζουν γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησουν πολλους και οχι μονο εμενα..

Προσπαθουσα εδω και μερες να κανω αναβαθμιση μεσω odin αλλα τιποτα..σωστα βηματα αλλα οταν παταω start δε γινεται τιποτα..αναγνωριζει συσκευη αλλα μετα τιποτα (εφτασα να περιμενω κ 2 ωρες) ειχα την 2.2.1.

Προσπαθησα μεσω kies αλλα για λογο που δεν καταλαβαινω δεν ανοιγει καν το προγραμμα μετα το install,λεει οτι αντιμετωπιζει προβλημα,τελικως μεσω kies και απο αλλο pc φιλου αναβαθμισα σε 2.3.3.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

τι συμβαινει με το odin? και απο το pc του φιλου μου τα ιδια,φταιει οτι το κινητο ειναι root?θα πρεπει να παει κλιμακωτα η αναβαθμιση π.χ 2.2.1,2.3.3,2.34 και μετα 2.3.5 ?

 

το kies ανοιξε κανονικα στο αλλο pc,στο δικο μου οχι..τι φταιει? οι drivers ειναι ok γιατι το κινητο συνδεεται κανονικα μεσω usb και το βλεπω.

 

καποιος που να ξερει ας κανει ενα κοπο να μου πει θα του ειμαι ευγνωμων..οι πιο πολλοι το εχετε κανει 2.3.5 και εγω που δε μπορω με παιρνει απο κατω:( το εκανα 2.3.3 απο το pc του φιλου τουλαχιστον μεσω του kies αλλα μου φαινεται καπως αργο..ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο post.

 

Είναι προφανές ότι κάτι παίζει με το Pc σου. Μου το είχε κάνει κι εμένα με windows7X64 έστρωσε μετά από φορμάτ. Πιθανά να μπλέκονται οι drivers του κινητού σου με drivers άλλων κινητών, μια λύση είναι απεγκατάσταση του Kies και εγκατάσταση ξανά αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει. Το odin το δοκίμασες από το pc του φίλου σου;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι κάτι παίζει με το Pc σου. Μου το είχε κάνει κι εμένα με windows7X64 έστρωσε μετά από φορμάτ. Πιθανά να μπλέκονται οι drivers του κινητού σου με drivers άλλων κινητών, μια λύση είναι απεγκατάσταση του Kies και εγκατάσταση ξανά αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει. Το odin το δοκίμασες από το pc του φίλου σου;

 

 

εβγαλα τα παντα και ξαναεβαλα drivers.. το kies τιποτα.. ναι δοκιμασα το odin στον φιλο και τιποτα..βρισκει το κινητο λεει checked και αφου ξεκιναει με το start λεει

 

 

0 create file

1start thread detected 1

2start thread detected 0

3start thread detected 0

4start thread detected 0

5start thread detected 0

6start thread detected 0

7start thread detected 0

8 start thread detected 0

 

1 set up connection...

 

και μετα πανω δεξια κιτρινι πλαισιο και χρονος να τρεχει..μεσω kies τελικως το εκανα στο φιλο πολυ γρηγορα 2.3.3 αλλα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

παρατηρησα οτι εγινε update το android market στην εκδοση 3.15, και τωρα ειναι δυστηχως 7,38ΜΒ. (android 2.2.1)

 

Και σε εσας ετσι ειναι? εγινε update κ πιανει τοσο χωρο πλεον? Γινεται να μην κανει Update μονο του το market?

Edited by twinsbrothers
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα καλα με την 2,3,5 το τηλεφωνο οντως ειναι πολυ πιο γρηγορο απο την 2,3,3

Υπαρχει τροπος τωρα να κανουμε video κλησεις μεσω google talk?

 

Sorry , αλλά όταν λέμε πολύ πιό γρήγορο , τι ακριβώς εννοούμε . Μετράμε με mseconds πόσο κάνει να ανοίξει μιά σελίδα

στο Internet , ή πόσο γρήγορα ανοίγει μιά εφαρμογή ? Ποιό είναι το μέτρο ?

Με 2.3.3 (όχι αναβάθμισης , αλλά απ' τη μαμά) , δεν βλέπω να έχω κανένα πρόβλημα . Ακόμα και ανοίγοντας τη " Συλλογή "

με πάνω από 1000 φωτογραφίες και πάνω από 100 video clips , κανει πιό λίγο από 2 δεύτερα

Link to comment
Share on other sites

Εννοουμε την εμπειρία χρησης που σου προσφέρει το κινητό σε οτιδηποτε πας να κανεις..

Με την αναβάθμιση σε official 2.3.3 το κινητό αντι να γινει καλυτερο εγινε χειρότερο αποτι ηταν πριν ενω τωρα με την 2.3.5 αυτο διορθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τα παντα και ξαναεβαλα drivers.. το kies τιποτα.. ναι δοκιμασα το odin στον φιλο και τιποτα..βρισκει το κινητο λεει checked και αφου ξεκιναει με το start λεει

 

 

0 create file

1start thread detected 1

2start thread detected 0

3start thread detected 0

4start thread detected 0

5start thread detected 0

6start thread detected 0

7start thread detected 0

8 start thread detected 0

 

1 set up connection...

 

και μετα πανω δεξια κιτρινι πλαισιο και χρονος να τρεχει..μεσω kies τελικως το εκανα στο φιλο πολυ γρηγορα 2.3.3 αλλα.... :(

 

Κάνε μια δοκιμή.

Κατέβασε ξανα την ρομ,καντην extract (το αρχείο .md5 θέλουμε), άλλαξε θύρα usb και κάνε unistal το kies και τους drivers του κινητού απο την προσθαφαίρεση.

Κατέβασε ξανα το kies, εγκατέστησε το και συνδεσε το κινητό να δούμε αν το αναγνωρίζει. Κατεβασε και το οντιν ξανα.

Κανε ενα ρεσταρτ το πσ.

 

Φρόντισε να μην τρέχει το κιες ουτε κατω στο tray.

Ετοίμασε το οντιν με τα αρχεία που πρέπει σύμφωνα με τις οδηγίες, βάλε το κινητό σε dlmode και μετά συνδεσε το με το πσ.

Μόλις γίνει κίτρινο το κουτάκι στο οντιν και γράψει κατω added πάτα σταρτ.

Κάνε μια δοκιμή και ξαναπες μας.

 

Καλησπερα παιδια,

 

παρατηρησα οτι εγινε update το android market στην εκδοση 3.15, και τωρα ειναι δυστηχως 7,38ΜΒ. (android 2.2.1)

 

Και σε εσας ετσι ειναι? εγινε update κ πιανει τοσο χωρο πλεον? Γινεται να μην κανει Update μονο του το market?

 

Έχει αναφερθεί 50 φορές σε ολα τα θρεντ όλων των android κινητών τον τελευταίο μήνα.

Χρησιμοποίησε το κουμπί αναζήτηση η γράψε στον γουγλη για να δεις πως γίνεται να μην κάνει auto update..

Sorry αλλα δεν γίνεται να λεμε τα ίδια πράγματα συνέχεια.

 

Φιλικά

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

niko523 καταρχας ευχαριστω..την rom απο που να την κατεβασω? του κινητου την rom?sorry αλλα εχω χασει την μπαλα τελειως.. Edited by stavrosk1
Link to comment
Share on other sites

niko523 καταρχας ευχαριστω..την rom απο που να την κατεβασω? του κινητου την rom?sorry αλλα εχω χασει την μπαλα τελειως..

 

την ρομ που θελεις να περασεις εννοω (λογικα την XWKS2 2.3.5 θελεις) απο εδω http://www.sammobile.com/threads/34-Samsung-S5830-Galaxy-Ace-Firmwares.

Link to comment
Share on other sites

την ρομ που θελεις να περασεις εννοω (λογικα την XWKS2 2.3.5 θελεις) απο εδω http://www.sammobile.com/threads/34-Samsung-S5830-Galaxy-Ace-Firmwares.

 

απιστευτο κ ομως αληθινο..το κινητο ηταν bricked και για αυτο δεν αναγνωριζε το odin..μετα απο ψαξιμο το εκανα unbricked κανοντας την αντιστροφη διαδικασια με τα τρια πληκτρα και επιτελους ειδα την οθονη να κανει downloading...πλεον 2.3.5 το κινητο και καμια σχεση με την 2.3.3 .. ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες παντως :)

 

Απλα για να υπαρχει,για να μην τη πατησει και αλλος οπως εγω:

http://androidforums.com/samsung-galaxy-ace/344505-tut-how-unbrick-your-galaxy-ace.html

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο σκορ βγαζει και στο δικο μου με επισημη 2.3.3 της vodafone.

 

Ποιός θα μας εξηγήσει γιατί το δικό μου απείραχτο με 2.3.3 αγορασμένο από Saturn , βγάζει 1057

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω screenshot γιά του λόγου το αληθές .

Link to comment
Share on other sites

Ποιός θα μας εξηγήσει γιατί το δικό μου απείραχτο με 2.3.3 αγορασμένο από Saturn , βγάζει 1057

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω screenshot γιά του λόγου το αληθές .

 

γιατι ποσο επρεπε να βγαζει?

 

επειδη βλεπω οτι πραγματικα το γουσταρετε τα σκορ στο quadrant και τα συμεριζεστε πολυ, μπορει οποιος θελει να κανει το εξης:

 

φτιαξτε αυτο στο /system/etc/init.d

 

#!/system/bin/sh

mount -o rw -t tmpfs tmpfs /data/data/com.aurorasoftworks.quadrant.ui.standard
mount -o rw -t tmpfs tmpfs /data/data/com.aurorasoftworks.quadrant.ui.advanced

 

να δειτε ποσα θα βγαλει..

 

(το παραπανω τρικ εχει ειπωθει απο τον what :) )

Link to comment
Share on other sites

στην 2.3.5 γινεσαι root κανονικα?προσπαθω εδω και καμποση ωρα αλλα τιποτα..υπαρχει ενναλακτικος τροπος εκτος του συνηθισμενου?

 

μολις σε προηγουμενα ποστ διαβασα οτι αν εχεις gingerbread δεν γινεται με superoneclick αλλα με το upd1.zip ..υπαρχει καποιο link για να το κατεβασω απο καπου?η διαδικασια ειναι η ιδια οπως στο froyo με το superoneclick? (τσαμπα παλευα τοση ωρα με το oneclick) !

 

 

niko to upd_1.zip απο που το κατεβαζω? αυτο ειναι? http://www.megaupload.com/?d=PU09NLNR

 

ειναι κοινο το αρχειο δηλ μην περασω οτι να ναι

 

οκ τα εχει απο κατω :)

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

γιατι ποσο επρεπε να βγαζει?

 

επειδη βλεπω οτι πραγματικα το γουσταρετε τα σκορ στο quadrant και τα συμεριζεστε πολυ, μπορει οποιος θελει να κανει το εξης:

 

Σιγά μη το συμμερίζομαι . Απλά έκανα την αναφορά επειδή κάποιοι φίλοι ανέφεραν ότι εβγαζαν 569 .

Link to comment
Share on other sites

μολις σε προηγουμενα ποστ διαβασα οτι αν εχεις gingerbread δεν γινεται με superoneclick αλλα με το upd1.zip ..υπαρχει καποιο link για να το κατεβασω απο καπου?η διαδικασια ειναι η ιδια οπως στο froyo με το superoneclick? (τσαμπα παλευα τοση ωρα με το oneclick) !

 

 

D. Rooting for 2.3.3/2.3.4/2.3.5 (Thanks to russian forum-user with nickname may213):

1) Download attached file called upd_1.zip and copy it to your sdcard

2) Turn off your phone

3) Press POWER+HOME BUTTON

4) Select update from sdcard, select the file upd_1.zip

5) After the update completed - reboot

6) Now you have rooted S5830

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1034145

Link to comment
Share on other sites

Εχει αποψη καποιος για το τι παιζει η ks2 2.3.5 σε συγκριση με την "παλια" kph 2.3.4?
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εκανα την τελευταια αναβαθμηση (2.3.3) δεν βρισκω στο τηλεφωνο το χρονομετρο που ειχε η προηγουμενη εκδοση !!!

δεν περιλαμβανετε στην καινουρια η δεν μπορω να το βρω ???

επισης, η 2.3.5 ειναι επισημη και απο την μαμα εταιρεια? μπορω να την κανω και απο το kies ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα το πρωι εκανα το τεστακι με "quadrant " και μου εδειξε την πρωτη φορα "1602" και την δευτερη"1626"!!

Εχω την KS2 2.3.5 και το SetSpu στο Scaling "consernative" 800000-320000 και στα Profile μονο το Screen Off και 320000-122880.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...