Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια αγορασα χ8ες το κινητο..ολα καλα εχω εντυπωσιαστει..αλλα παρατηρησα κατι..με το που το εβγαλα ειχε μεσα την 2.3.3 out of the box δηλαδη..γινεται αυτο ρε παιδια?εγω νομιζα οτι θα χει την froyo.

1.Απο που το αγόρασες?

2.Στο settings->about phone τι build και baseband γράφει?

 

Eδω ειναι ολα τα firmware που εχουν βγει για το ACE σε leak ή official

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-s5830.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1.Απο που το αγόρασες?

2.Στο settings->about phone τι build και baseband γράφει?

 

Eδω ειναι ολα τα firmware που εχουν βγει για το ACE σε leak ή official

http://www.samfirmware.com/WEBPROTECT-s5830.htm

 

1.Αγορασμενο μεσω ιντερνετ απο mobilehellas

2.Baseband: S5830XWKP6 Build number GINGERBREAD.XWKPN

Link to comment
Share on other sites

1.Αγορασμενο μεσω ιντερνετ απο mobilehellas

2.Baseband: S5830XWKP6 Build number GINGERBREAD.XWKPN

Ωραία ας μας πουν τα παιδια (που το έχουν) για ποια χώρα έχει βγει το συγκεκριμένο firm.Αν ειναι για ευρωπαική είσαι κομπλε καθως ισχύει η 2ετή εγγύηση.Αν όχι τους το πας πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ας μας πουν τα παιδια (που το έχουν) το συγκεκριμένο firm για ποια χώρα έχει βγει.Αν ειναι για ευρωπαική είσαι κομπλε καθως ισχύει η 2ετή εγγύηση.Αν όχι τους το πας πίσω.

 

Φιλε εχει σχεση οτι το κοθτι του ειναι ψιλοσχισμενο? αν χρειαστει να το παω πισω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν βάλει την KPH (2.3.4) αν έχουν ελληνικά με τόνους στο πληκτρολόγιό τους και αν ναι πως;

 

Στο qwerty πληκτρολόγιο (portrait + landscape) δεν έχω βρει τόνους. Στο 3x4 keyboard (διάσταση portrait) βγάζει τονούμενα φωνήεντα με διαδοχικό πάτημα.

 

Αν σου είναι τόσο απαραίτητοι οι τόνοι, είτε πας στην ΚΡΝ (2.3.3) που, από το λίγο που είδα, έχει τόνους και στο qwerty πληκτρολόγιο, είτε εγκαθιστάς έξτρα πληκτρολόγιο (π.χ. Multiling keyboard) από το Android Market.

 

****

Για τους φίλους που ψάχνονται για gingerbread...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3670632#post3670632

 

Αν ενδιαφέρει, εδώ και 2+ μήνες χρησιμοποιώ την ΚΡΗ (2.3.4). Για λόγους διαστροφής (έχω παραιτηθεί πλέον από την ιδέα ότι η μπαταρία θα με κρατήσει πάνω από 30 ώρες με την χρήση που κάνω) σκέφτομαι να πάω στην ΚΡΟ. Το μόνο που μπορώ να σας εγγυηθώ είναι ότι η froyo που έχει μαμίσια (ειδικά αυτή της vodafone - είναι η BUKA7) είναι για κλωτσιές! - την πετάτε και, άν την νοσταλγήσετε ποτέ, κατεβάστε την από samfirmware και περάστε την πάλι.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχει σχεση οτι το κουτι του ειναι ψιλοσχισμενο? αν χρειαστει να το παω πισω?

Στα samsung που ξέρω με σιγουριά έχουν πάντα μια ταινία σφράγισης.

Link to comment
Share on other sites

Στα samsung που ξέρω με σιγουριά έχουν πάντα μια ταινία σφράγισης.

Ο φίλος μάλλον εννοεί πως έσχισε ο ίδιος το κουτί στην προσπάθειά του να το ανοίξει :O

Αλλιώς επιβεβαιώνω πως και το δικό μου (αγορασμένο από Voda) είχε ταινία ασφαλείας το κουτί.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μάλλον εννοεί πως έσχισε ο ίδιος το κουτί στην προσπάθειά του να το ανοίξει :O

Αλλιώς επιβεβαιώνω πως και το δικό μου (αγορασμένο από Voda) είχε ταινία ασφαλείας το κουτί.

 

Αυτο εγινε :P

Link to comment
Share on other sites

Στο qwerty πληκτρολόγιο (portrait + landscape) δεν έχω βρει τόνους. Στο 3x4 keyboard (διάσταση portrait) βγάζει τονούμενα φωνήεντα με διαδοχικό πάτημα.

 

Αν σου είναι τόσο απαραίτητοι οι τόνοι, είτε πας στην ΚΡΝ (2.3.3) που, από το λίγο που είδα, έχει τόνους και στο qwerty πληκτρολόγιο, είτε εγκαθιστάς έξτρα πληκτρολόγιο (π.χ. Multiling keyboard) από το Android Market.

 

****

Για τους φίλους που ψάχνονται για gingerbread...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3670632#post3670632

 

Αν ενδιαφέρει, εδώ και 2+ μήνες χρησιμοποιώ την ΚΡΗ (2.3.4). Για λόγους διαστροφής (έχω παραιτηθεί πλέον από την ιδέα ότι η μπαταρία θα με κρατήσει πάνω από 30 ώρες με την χρήση που κάνω) σκέφτομαι να πάω στην ΚΡΟ. Το μόνο που μπορώ να σας εγγυηθώ είναι ότι η froyo που έχει μαμίσια (ειδικά αυτή της vodafone - είναι η BUKA7) είναι για κλωτσιές! - την πετάτε και, άν την νοσταλγήσετε ποτέ, κατεβάστε την από samfirmware και περάστε την πάλι.

 

Ευχαριστω Σπυρο. +1000 για το θεμα της μπαταριας.

 

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μπορουσα να μικρυνω τα πεδια σε λιγοτερο απο 7 (τα δημιουργησα κατα λαθος) στην εικονα στο φοντο? επισης πως σβηνω συντομευσεις που υπαρχουν στην οθονη και τα widgets?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα δεν έχει βγει κάποια αναβάθμιση και τώρα που σύνδεσα το κινητό και άνοιξα το ΚΙΕS.Φταίει ότι είναι root???

 

δεν νομίζω να φταίει γιατί εγώ το έβγαλα αλλα τίποτα δεν ήρθε αναβάθμιση !! τόχα μια μέρα έτσι δεν άντεξα το κάνα πάλθ root :P δεν νομίζω να φταίει αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μπορουσα να μικρυνω τα πεδια σε λιγοτερο απο 7 (τα δημιουργησα κατα λαθος) στην εικονα στο φοντο? επισης πως σβηνω συντομευσεις που υπαρχουν στην οθονη και τα widgets?

 

Όπως είσαι στην οθόνη πάτα το αριστερό πλήκτρο και ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ. εκεί στα μικραίνει όλα μαζί και όποιο δεν θέλεις το κρατάς παρατεταμένα και έπειτα το κατεβάζεις κάτω που έχει επιλογή ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

Το ίδιο ακριβώς κάνεις και με τα widgets και τις συντομεύσεις. Τις πατάς παρατεταμένα με το δάχτυλο και σου εμφανίζεται το ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ στο κάτω μέρος της οθόνης. Έπειτα απλά τα σέρνεις εκεί :)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι ποσης χωρητικοτητας καρτα SD παιρνει το κινητο?

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, το ειχα καταφερει μονος μου μετα, να σαι καλα ομως..

Edited by STK
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι ποσης χωρητικοτητας καρτα SD παιρνει το κινητο?

αναφέρεται στο Net μέχρι 32gb ...

αν κάποιος έχει δοκιμάσει 32άρα ας αναφέρει την άποψή του ..

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανεις να κάνει Overclock στο κινητό μας ?

 

απότι έμαθα γίνετε και με αυτή την εφαρμογή --> https://market.android.com/details?id=com.mhuang.overclocking&feature=search_result

γνωρίζει κανεις το πως γίνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και παλι :) Να ρωτησω και κατι ακομα.. αν παρω αυτο εδω το set http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDClass-6-Rdp3-Microsd-Card-TS4GUSDHC6-P3.htm με τον ανταπτορα μαζι, αυτος θα κανει και για καρτες των 2 και 4 Gb σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ και παλι :) Να ρωτησω και κατι ακομα.. αν παρω αυτο εδω το set http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDClass-6-Rdp3-Microsd-Card-TS4GUSDHC6-P3.htm με τον ανταπτορα μαζι, αυτος θα κανει και για καρτες των 2 και 4 Gb σωστα?

ναι, θα κάνει εκτός απροόπτου...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

και δεν παίρνεις αυτόν εδώ για 5 ευρώ παραπάνω διπλάσια χωρητικότητα ??

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να φταίει γιατί εγώ το έβγαλα αλλα τίποτα δεν ήρθε αναβάθμιση !! τόχα μια μέρα έτσι δεν άντεξα το κάνα πάλθ root :P δεν νομίζω να φταίει αυτό :)

 

Φίλε αν ξέρεις όταν με το καλό βγει και σε εμάς η αναβάθμιση πρέπει να το κάνουμε πρώτα unroot το κινητό???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν ξέρεις όταν με το καλό βγει και σε εμάς η αναβάθμιση πρέπει να το κάνουμε πρώτα unroot το κινητό???

 

δεν ξέρω .. πάντως όταν μου έρθει η αναβάθμιση θα κάνω unroot να είμαι σίγουρος .. :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Λόγο του ότι είχα δει πολλές διαφωνίες για το αν το ACE έχει Gorilla Glass ή όχι, πράγμα για το οποίο οι απόψεις διίστανται και σε διάφορα φόρα και σε sites, είπα να ρωτήσω την ίδια την Samsung που είναι ο ποιο κατάλληλος να απαντήσει επίσημα. :)

 

Η ερώτηση.

Καλησπέρα σας.

Αναφορικά με το προϊόν σας Samsung Ace γίνεται αρκετός λόγος σε διάφορα sites στο Internet για το αν τελικά έχει Gorilla Glass στο display ή όχι.

Θα ήθελα να μάθω τελικά αν ισχύει πως έχει ή όχι.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

 

Η απάντηση

 

Αγαπητέ κύριε ΧΧΧΧΧΧΧ,

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas.

Σχετικά με το αίτημά σας,

η συσκεύη Galaxy Ace (GT-S5830) διαθέτει Gorilla Glass.

 

Για περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας τηλεφωνικώς,

από Δευτέρα εως Παρασκευή, από τις 09:00 – 18:00, στα παρακάτω τηλέφωνα:

 

μπλα μπλα μπλα μπλα

 

Σας ευχόμαστε καλή σας ημέρα,

Η υπηρεσία Εξυπηρέτησης πελατών

Samsung Electronics Hellas.

 

 

Τουλάχιστον τώρα είμαστε σίγουροι :):):)

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανεις να κάνει Overclock στο κινητό μας ?

 

απότι έμαθα γίνετε και με αυτή την εφαρμογή --> https://market.android.com/details?id=com.mhuang.overclocking&feature=search_result

γνωρίζει κανεις το πως γίνετε ?

 

Δεν το εχω δοκιμασει και δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα δουλευει μιας και αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχεις kernel που να υποστηριζει overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν σε κάλυπτε;

 

Ειλικρινά όχι, διότι εδώ δεν αναγράφεται και εκτός αυτού αν έχεις κάνει αναζήτηση θα έχεις δει πως οι απόψεις διίστανται.

Μια επίσημη άποψη της κατασκευάστριας εταιρίας είναι θεωρώ πιο έγκυρη.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...