Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικα με τα MMS...

Το οτι μπορουμε να στειλουμε mms στον εαυτο μας εχω την εντυπωση οτι δειχνει πως λειτουργει το συστημα...

 

...Οποτε...

Μια ερωτηση για τους φιλους που εχουν προβλημα με τα MMS...

Δοκιμασατε να στειλετε MMS απο το δικο σας κινητο προς το δικο σας κινητο, ή προς καποιο αλλο κινητο?

 

Δειτε και αυτο το link...

magic-tips.blogspot.com/search/label/Wind

Το πρόβλημα φίλε spyros88 δεν είναι οτι δε στέλνουμε MMS. Στέλνουμε κανονικά (παντού).

Το πρόβλημα είναι οτι η Cosmote μας τα χρεώνει 1€ το ένα !

 

Για να στείλουμε ΜΜS ανοίγουμε τη μεταφορά δεδομένων.

Ανοιγμα της μεταφοράς δεδομένων για την Cosmote σημαίνει αυτόματη χρέωση 1€ (την ημέρα)

 

Φρίκη ο σκοτεινός μεσαίωνας της τηλεφωνίας...

 

καλημερα παιδια!

 

μπορουμε με καποιο τροπο τις εφαρμογες που κατεβαζουμε στο κινητο απο το market να τις αποθηκευσουμε ως .apk αρχεια στο pc και απο εκει να τα "ριχνουμε " στο κινητο galaxy ace (χωρις να ειμαι root)να γινονται setup κανονικα? το λεω γιατι καμια φορα κανω επαναφορα συστηματος στο κινητο και αντε παλι απ οτη αρχη να τα κατεβαζεις κτλπ....γλυτωνεις και χρονο και οκ ....

 

γινετε λοιπον?πως? θα με διευκολυνε αυτο!

Eγω φίλε papig χρησιμοποιώ το APKShare

https://market.android.com/details?id=com.newpower.apkmanager&feature=search_result

 

Αυτό που κάνει είναι export τα APK από το κινητό στο PC.

κατεβάζεις λοιπόν (μία φορά) από το market ότι θες, στήνεις το Ace σου όπως θες,

και μετά παίρνεις τα APK στο PC σου και απο κει και πέρα δε τα ξανακατεβάζεις.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια...

Πήρα κ εγω πριν λίγες μέρες το Ace και έχω το πρόβλημα που διάβασα και κάτι σελίδες πριν με τη μπαταρία που τελειώνει πολύ γρήγορα...Λέει ότι το 45 περίπου % καταναλώνεται απο το ραδιόφωνο(???) του κινητού το οποίο νομιζω είναι fail μετάφραση...Παίζει το πρόβλημα να ναι ότι-επειδή στο σπίτι εδώ γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με το σήμα της cosmote- καταναλώνει όλη την μπαταρία στο να ψάχνει για σήμα? Ή τι άλλο μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! μια ερωτησουλα ακομα:

 

μπορουμε και πως(με εφαρμογη πχ? ) να ανεβαζουμε φωτο απ οτο κινητο μας(galaxy ace εννοειται) που θα εχουμε πχ στη συλλογη, να την ανεβαζουμε στο facebook ή twitter! γινετε? αν ναι πως? εισαι πχ εκτος σπιτιου και τσακ....θες στα γρηγορα να ανεβασεις φωτο... στο προφιλ σου κτλπ....

 

thanks οσοι απαντησουν!!!!!!!

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Πήρα κ εγω πριν λίγες μέρες το Ace και έχω το πρόβλημα που διάβασα και κάτι σελίδες πριν με τη μπαταρία που τελειώνει πολύ γρήγορα...Λέει ότι το 45 περίπου % καταναλώνεται απο το ραδιόφωνο(???) του κινητού το οποίο νομιζω είναι fail μετάφραση...Παίζει το πρόβλημα να ναι ότι-επειδή στο σπίτι εδώ γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με το σήμα της cosmote- καταναλώνει όλη την μπαταρία στο να ψάχνει για σήμα? Ή τι άλλο μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ...

 

Αυτό με τη μπαταρία ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ.

Σαν πολύ γρήγορα δεν αδειάζει βρε παιδιά?

Μόλις και μετά βίας βγάζω την ημέρα...

Τι γίνεται? Είναι φυσιολογικό αυτό?? Μπορούμε να κάνουμε τίποτε?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

αν το χρησιμοποιουμε πολυ και εχουμε και ανοικτο το wi-fi λογικο...... εινα ιενα απο τα μειονεκτημα του galaxy ace αυτο με τη μπαταρια ....

 

 

γι αυτο πρεπει να παρουμε αν βρουμε 1500αρα μπαταρια!

 

θα δανειστω τι λεει καποιος εδω μεσα για τη μπαταρια: " στις 3-4 πρωτες φορτισεις του κινητου ,το αφηνουμε να τελειωσει η μπαταρια, πληρη φορτιση (κλειστο το κινητο) και το αφηνουμε ...+ 8 ωρες!!!!!! " (ετσι λεει δε το δοκιμασα εγω να πω την αληθεια...)

 

ετσι βελτιωνουμε κατα πολυ την διαρκεια της μπαταριας... (και φωτεινοτητα οταν το χρησιμοποιουμε οχι πολυ) αυτα!!!!!!

 

(εχει παρει κανεις 1500αρα ? ειδε διαφορα? αν ναι, πολυ? ) πειτε να ξερουμε!!!!!!!!

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay η 1500άρα έχει 3€ ! (Με 9€ 1600άρα)

 

ΑΛΛΑ! Ακριβώς έτσι έκαψα το Omnia που είχα.

Πήγα μία μεγαλύτερη μπαταρία, Το έβαλα για φόρτιση, φόρτισε μερικές ώρες και δεν ξαναάναψε ποτέ!

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιησα οτι έκανα και μια βλακεία η οποία ελπίζω να μην έπαιξε πολύ ρόλο σ αυτό που συμβαίνει με τη μπαταρία...Κατά λάθος σε μία απο τις τελευταίες φορτίσεις έβαλα τον παλιό ΝΟΚΙΑ φορτιστή μου στο ACE...Παίζει να του γ@μησα τη μπαταρία έτσι η δεν παίζει ρόλο? :(
Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιησα οτι έκανα και μια βλακεία η οποία ελπίζω να μην έπαιξε πολύ ρόλο σ αυτό που συμβαίνει με τη μπαταρία...Κατά λάθος σε μία απο τις τελευταίες φορτίσεις έβαλα τον παλιό ΝΟΚΙΑ φορτιστή μου στο ACE...Παίζει να του γ@μησα τη μπαταρία έτσι η δεν παίζει ρόλο? :(

 

Xωρίς να είμαι ειδικός, θα έλεγα ότι αν ο φορτιστής (του Nokia) έχει βύσμα MicroUSB (αυτό δηλ που έχει το Ace)

και δίνει 5volt (όσα δηλαδή θέλει το Ace) τότε δεν έγινε τίποτε...

 

Σχετικά με τη 1500άρα τώρα

 

1) Το site που τη βρήκα, στα ψιλά γράμματα λέει τα εξής:

Please note:

1. 1500mah is the label of factory,we check that with tool,find it is usually 1000mah or a little more,so we are only resposible for 1000mah

2. Please don't buy before you are clear and agree with our terms

 

2) Σε άλλα φόρουμς πάλι διαβάζω τα εξής:

I have same 1500mAh battery.... And it seams to have less capacity as stock 1350mAh battery....

it stay on just for half time as with stock battery... so, if you want 1500mAh buy battery only from SAMSUNG....

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος SGA εδώ και περίπου 1 εβδομάδα, χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα!

Πριν από 2 μέρες, είδα το Galaxy S ενός φίλου και εντυπωσιάστηκα από τη γραμματοσειρά που είχε (Rosemary). Κατέβασα από το Market το Fontomizer, και κατέβασα 2-3 fonts που ξέρω ότι de facto παίζουν με ελληνικά (πχ Ubuntu, Comic Sans) και παρόλα αυτά, όταν τα γράμματα περιέχουν τόνους, τοτε στη θέση του γράμματος με τον τόνο θα έχω ένα τετραγωνάκι αντί για το τονισμένο φωνήεν. Με τα μη τονισμένα, είναι όλα οκ. Να πω ότι το ίδιο συνέβη και με τη Rosemary που δοκίμασα και ότι οι γραμματοσειρές που δοκίμασα ήταν .apk packages. Με plain .ttf δεν έκανα κάποια δοκιμή, μέχρι στιγμής :)

 

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή ακόμα καλύτερα, μια λύση; :)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις, Ερωτησεις, Ερωτησεις...

 

Το εχω καμια εβδομαδα, αρκετα ικανοποιημενος, ενθουσιασμενος με το andorid.

 

Μια ερωτηση εχω μονο απο κατι που δεν μπορεσα να βρω λυση. Οταν ειμαστε κανουμε chat, το σ τελικο πως εμφανιζεται; (ς)

 

Κατεβασα το anysoftkeyboard αλλα δεν εχει νοημα. Μηπως παραβλεπω κατι;

 

thankssss!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα, και το default samsung keyboard και το Swype το έχουν by default, δίπλα στο Ε, οπως τα γνωστά qwerty πληκτρολόγια (κι αυτά qwerty είναι δλδ :p )
Link to comment
Share on other sites

Μα, και το default samsung keyboard και το Swype το έχουν by default, δίπλα στο Ε, οπως τα γνωστά qwerty πληκτρολόγια (κι αυτά qwerty είναι δλδ :p )

 

Δικο μου λαθος που δεν διευκρινησα: Πληκτρολογιο samsung - 3x4 πληκτ/γιο. Σιγμα τελικο υπαρχει η μονο στο πληρες qwerty?

Link to comment
Share on other sites

Δικο μου λαθος που δεν διευκρινησα: Πληκτρολογιο samsung - 3x4 πληκτ/γιο. Σιγμα τελικο υπαρχει η μονο στο πληρες qwerty?

 

A, δε γνωρίζω, με συγχωρείς :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! και προς εσενα η ερωτηση μου,ισως ξερεις αλλα και προς ολους:

 

τι διαφορες εχει (οχι μονο θαωρητικες στα χαρτια) το ace με το galaxy "s" ?

 

στη πραξη ,στη ταχυτητα,στα μενου σε ολα!

 

 

εσυ φιλε που το ειδες στα χερια του φιλου σου που το εχερι ή οσοι εχουν και τις δυο συσκευες θα ξερουν... σκεςφτομαι να το παρω και αυτο καποια στιγμη κα ιμε ενδιαφερει η αποψη σας!

 

παρακαλω οι απαντησεις πριβε γιατι θα πανε το post μου σε αλλη κατηγορια αν συνεχισουμε εδω τις ερωτο απαντησεις μεταξυ 2 κινητων!

 

δηλαδη το "s" υπερτερει σε harware? σκοραρει πιο γρηγορα? δεχετε κατι εξτρα που δε δεχετε το ace?

Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! και προς εσενα η ερωτηση μου,ισως ξερεις αλλα και προς ολους:

 

τι διαφορες εχει (οχι μονο θαωρητικες στα χαρτια) το ace με το galaxy "s" ?

 

στη πραξη ,στη ταχυτητα,στα μενου σε ολα!

 

 

εσυ φιλε που το ειδες στα χερια του φιλου σου που το εχερι ή οσοι εχουν και τις δυο συσκευες θα ξερουν... σκεςφτομαι να το παρω και αυτο καποια στιγμη κα ιμε ενδιαφερει η αποψη σας!

 

παρακαλω οι απαντησεις πριβε γιατι θα πανε το post μου σε αλλη κατηγορια αν συνεχισουμε εδω τις ερωτο απαντησεις μεταξυ 2 κινητων!

 

δηλαδη το "s" υπερτερει σε harware? σκοραρει πιο γρηγορα? δεχετε κατι εξτρα που δε δεχετε το ace?

 

Σου απάντησα σε PM, για να μη "μολύνουμε" το νήμα :)

Εν ολίγοις, για μένα η πολύ καλύτερη οθόνη και η διαφορά στη RAM κάνουν τη διαφορά! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! μια ερωτησουλα ακομα:

 

μπορουμε και πως(με εφαρμογη πχ? ) να ανεβαζουμε φωτο απ οτο κινητο μας(galaxy ace εννοειται) που θα εχουμε πχ στη συλλογη, να την ανεβαζουμε στο facebook ή twitter! γινετε? αν ναι πως? εισαι πχ εκτος σπιτιου και τσακ....θες στα γρηγορα να ανεβασεις φωτο... στο προφιλ σου κτλπ....

 

thanks οσοι απαντησουν!!!!!!!

 

 

ναι μεσα απο το facebook γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος SGA εδώ και περίπου 1 εβδομάδα, χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα!

Πριν από 2 μέρες, είδα το Galaxy S ενός φίλου και εντυπωσιάστηκα από τη γραμματοσειρά που είχε (Rosemary). Κατέβασα από το Market το Fontomizer, και κατέβασα 2-3 fonts που ξέρω ότι de facto παίζουν με ελληνικά (πχ Ubuntu, Comic Sans) και παρόλα αυτά, όταν τα γράμματα περιέχουν τόνους, τοτε στη θέση του γράμματος με τον τόνο θα έχω ένα τετραγωνάκι αντί για το τονισμένο φωνήεν. Με τα μη τονισμένα, είναι όλα οκ. Να πω ότι το ίδιο συνέβη και με τη Rosemary που δοκίμασα και ότι οι γραμματοσειρές που δοκίμασα ήταν .apk packages. Με plain .ttf δεν έκανα κάποια δοκιμή, μέχρι στιγμής :)

 

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή ακόμα καλύτερα, μια λύση; :)

 

Solved!

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μπαταρίες:

Ψάχνοντας βρήκα μπαταρίες 1500Mah, 1550Mah, 1600Mah και... 1800Mah !!!

Το θέμα είναι το κατά πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε ότι είναι αυτό που γράφουν.

 

Ενδεικτικές τιμες:

1500Mah: 4$ (Free shipping)

1550Mah: 8$ (+2$ shipping)

1600Mah: 12$ οι δύο! (Free shipping)

1800Mah : 11$ (Free shipping)

 

Περιμένω γνώμες...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν βγαζω ακρη με τα mms. Οι ρυθμισεις ειναι σωστες, στον εαυτο μου εστειλα μια χαρα αλλά μου εστειλαν ενα mms και δεν το ανοιγει με τιποτα. Παταω "ληψη" και μου βγαζει τα στοιχεια του mms και δεν κανει τπτ αλλο
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μπαταρίες:

Ψάχνοντας βρήκα μπαταρίες 1500Mah, 1550Mah, 1600Mah και... 1800Mah !!!

Το θέμα είναι το κατά πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε ότι είναι αυτό που γράφουν.

 

Ενδεικτικές τιμες:

1500Mah: 4$ (Free shipping)

1550Mah: 8$ (+2$ shipping)

1600Mah: 12$ οι δύο! (Free shipping)

1800Mah : 11$ (Free shipping)

 

Περιμένω γνώμες...

Εχω παρει την 1500αρα και μετα απο 4 κυκλους πληρης αποφορτισης-φορτισης την εβαλα στο κινητο στις 28/5 στις 11.30 πμ.

Μολις βγαλω πορισμα(αδειασει)θα γραψω ωρες και πως...

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

http://www.listingfactoryhost.com/users/yukit/eBayAuctions/backcoverholes5830/images/phone03313_443259550_thumb.jpg

Μόλις παρήγγειλα 1 θήκη σαν αυτή της φωτογραφίας αλλά σε μαύρο. Τη βρήκα στα 2,5€ και δώρο ένα screen protector.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγίνα και εγώ κάτοχος του ACE άλλα έχω ένα προβληματάκι μπάινω στο market κανονικά κατεβάζω μια εφαρμογή και μόλις πάει να την κάνει εγκατάσταση μου βγάζει μηνυμα οτί δεν ήταν επιτυχής η εγκατυάσταση!Κάνω και διαγραφή μνήμης cache στο Market και πάλι τπτ!Ξέρει κανείς τι χρειάζεται να κάνω????:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγίνα και εγώ κάτοχος του ACE άλλα έχω ένα προβληματάκι μπάινω στο market κανονικά κατεβάζω μια εφαρμογή και μόλις πάει να την κάνει εγκατάσταση μου βγάζει μηνυμα οτί δεν ήταν επιτυχής η εγκατυάσταση!Κάνω και διαγραφή μνήμης cache στο Market και πάλι τπτ!Ξέρει κανείς τι χρειάζεται να κάνω????:wacko:

Σου τo κάνει σε όλες τις εφαρμογές ή σε κάποια συγκεκριμένη?

Εμένα πχ μου το κάνει στο firefox.

 

Επίσης, κάποιες εφαρμογές θέλουν root για να εγκατασταθούν.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα Angry Birds na κατεβάσω και τις 3 εκδόσεις τους και σε όλες το ίδιο.Tώρα κατέβασα μια τυχαία το Shazam κλαι κατέβηκε κανονικά

Εdit: Και άλες εφαρμόγες δεν περνάνε και γίνεται το ίδιο πράγμα.

2ο Edit:Εκανα restart και όλα οκ!!!

Edited by mihalis13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι λίαν συντόμως να κάνω την αλλαγή απο το n97mini στο ACE... Επειδή είναι λίγο δύσκολο να διαβάσω και τις 61 σελίδες θα ήθελα να μου λύσετε μερικές απορίες.

 

1) Η διάρκεια ζωής της μπαταρίας?

2) Η ποιότητα κατασκευής είναι καλή?

3) Υπάρχουν γνωστά κατασκευαστικά ή μη προβλήματα? λχ κάποιο πρόβλημα στην οθόνη κλπ.

4) Από εφαρμογές είναι μόνο το android market ή υπάρχουν και τα γνωστά μαγαζάκια?

5) Χρειάζεται κάποιο ξεκλείδωμα όπως πχ το Windows Mobile 7 για πλήρη χρήση της εφαρμογής ή όχι?

6) Με την έκδοση 2.3 είχαμε κάτι νεότερο?

7) Έχει υποστήριξη flash?

 

Ευχαριστώ περιμένω για τις απαντήσεις! :)

Edited by CrazyDoc
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...