Jump to content

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές πλοήγησης για Bada OS


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει καλό είναι δεν λέω αλλά τι περισσότερο προσφέρει;

Ένα πάντως που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν μπορώ να κάνω ζουμ ιν και ουτ με δυο δάχτυλα κατά την πλοήγηση, όχι ότι το ζουμ με τα +, - λειτουργεί άψογα.

Το γεγονός ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις το χάρτη επίσης κατά την πλοήγηση είναι κάποια ρύθμιση;

Απ' όσο είδα η εναλλαγή σε landscape δεν είναι αυτόματη αλλά ρυθμιζόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγή των χαρτών του Sygic με τους χάρτες της Navteq δουλεύει μια χαρά και προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα από το Ndrive.

 

Δεν σας σας σερνεται όμως?

Εκανα ολη την διαδικασια, περασα τους χαρτες navteq, αλλά ακομα και στο μενου που παω να το τσεκαρω μετα απο 2 δευτερολεπτα ανταποκρίνεται σε κάθε εντολη μου

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά επειδή μπερδεύτηκα!! Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός για να έχεις σωστό gps κυρίως να μην κολάι !! αν είναι δυνατόν να μου πει κάποιος!!

 

Αν κατάλαβα καλά έχετε βάλει του χάρτες του ndrive στο sing ? αν ναι!! Τότε μπορούν να περαστούν και οι 3ντι?? Όταν βρεθούν για Αθήνα?

Ποιο από τα δυο λέτε ότι έχει καλύτερους χάρτες ? γιατί χρησιμοποίησα και τα δυο και στο τέλος γύρισα στο προεγκαταστημενο !!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ndrive σε μένα χάνει ακριβώς 30 μέτρα.

Πολύ για μέσα στην πόλη!

Εχω παραγγείλει μια καρτούλα class 10 και θα γράψω αν δω διαφορά αν και δεν το νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου σέρνεται καθόλου το Sygic. Μήπως έχετε κανά βαρύ widget? Εγώ για παράδειγμα όταν βάζω το Sygic βγάζω για σίγουρα το Weather HD που έχω γιατί είναι ολίγον βαρύ.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος που εβαλε τους αλλους χαρτες στο sygic μπορει να μου πει πως θα παω στην εκδοση 8.16 γιατι στην 8.24 που ειμαι τωρα λεει:δεν φορτωθηκε χαρτης ενω ειναι αντιγραμμενος στο φακελο maps! ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα :)

εχω εγκαταστησει κανονικα στο κινητο και το ndrive και το sygic

και τα δυο δουλευουν μια χαρα, αλλα οταν προσπαθω να κανω πλοηγηση σε καποιον προορισμο συμβαινει το εξης:

κλειδωνει κανονικα δορυφορους, γινεται υπολογισμος της διαδρομης και ενω φαινεται να ξεκιναει κανονικα η πλοηγηση στην προαξη δε λειτουργει

δηλαδη κολλαει η θεση μου στην θεση εναρξης της πλοηγησης και δεν προχωραει, ουτε δινει εντολες

το διαπιστωσα σημερα και ενω ειχα κανει μερικα χλμ η θεση παρεμενε κολλημενη :wacko:

και επισης το θεμα ειναι οτι το ιδιο γινεται και με τα δυο προγραμματα, οποτε πιστευω οτι εχει να κανει κατι με τις ρυθμισεις του gps απο το τηλεφωνο και οχι με τα προγραμματα

εσεις μηπως εχετε κανει καποια ρυθμιση απο το τηλεφωνο που μου διαφευγει??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος που εβαλε τους αλλους χαρτες στο sygic μπορει να μου πει πως θα παω στην εκδοση 8.16 γιατι στην 8.24 που ειμαι τωρα λεει:δεν φορτωθηκε χαρτης ενω ειναι αντιγραμμενος στο φακελο maps! ευχαριστω

 

Αυτο δεν ειναι θεμα χαρτων αλλα mlm αρχειου,αυτο που εχει ανεβει εδω δουλευει

 

καλησπερα στην παρεα :)

εχω εγκαταστησει κανονικα στο κινητο και το ndrive και το sygic

και τα δυο δουλευουν μια χαρα, αλλα οταν προσπαθω να κανω πλοηγηση σε καποιον προορισμο συμβαινει το εξης:

κλειδωνει κανονικα δορυφορους, γινεται υπολογισμος της διαδρομης και ενω φαινεται να ξεκιναει κανονικα η πλοηγηση στην προαξη δε λειτουργει

δηλαδη κολλαει η θεση μου στην θεση εναρξης της πλοηγησης και δεν προχωραει, ουτε δινει εντολες

το διαπιστωσα σημερα και ενω ειχα κανει μερικα χλμ η θεση παρεμενε κολλημενη :wacko:

και επισης το θεμα ειναι οτι το ιδιο γινεται και με τα δυο προγραμματα, οποτε πιστευω οτι εχει να κανει κατι με τις ρυθμισεις του gps απο το τηλεφωνο και οχι με τα προγραμματα

εσεις μηπως εχετε κανει καποια ρυθμιση απο το τηλεφωνο που μου διαφευγει??

 

Εχεις ενεργοποιημενη τον βοηθητικο αισθητηρα? (4η επιλογη?)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιημενη τον βοηθητικο αισθητηρα? (4η επιλογη?)

εμενα εχει μονο τρεις επιλογες! τεσσερις επρεπε να εχει?? :blink:

 

ενεργοποιηση υπηρεσιων εντοπισμου θεσης (το εχω on)

ενεργοποιηση της θεσης δικτυου (το εχω off)

ενεργοποιηση βοηθητικου αισθητηρα (το εχω off)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου σέρνεται καθόλου το Sygic. Μήπως έχετε κανά βαρύ widget? Εγώ για παράδειγμα όταν βάζω το Sygic βγάζω για σίγουρα το Weather HD που έχω γιατί είναι ολίγον βαρύ.

Εγώ πάλι δε έχω κανένα widjet ανοιχτό αλλά όντως σέρνεται.

Όχι μόνο το menu αλλά και κατά την πλοήγηση.

Ποιούς χάρτες έχεις της Navtec? ή άφησες του sygic (teleatlas)?

 

Σήμερα στο δρόμο είχα ανοιχτά ταυτόχρονα το ndrive και το route και έκανα συγκρίσεις σε χάρτες και απόκριση.

Δεν είχα κανένα θέμα μνήμης ή κολλήματος από κανένα από τα δύο.

Μάλιστα κάποια στιγμή έβλεπα τον χάρτη στο route και άκουγα οδηγίες κατεύθυνσης από το ndrive στο παρασκήνιο που του είχα βάλει προορισμό το σπίτι.

Και μετά έκανα το λάθος και άνοιξα και το sygic.

Έγινε οοοοό χαμός.

 

Γενικά, σε εμένα τουλάχιστον, όταν τρέχει το sygic έχω κάποια θέματα.

 

εμενα εχει μονο τρεις επιλογες! τεσσερις επρεπε να εχει?? :blink:

 

ενεργοποιηση υπηρεσιων εντοπισμου θεσης (το εχω on)

ενεργοποιηση της θεσης δικτυου (το εχω off)

ενεργοποιηση βοηθητικου αισθητηρα (το εχω off)

Ενεργοποίηση σύνθετου GPS.

Αυτό σου λείπει ή το προσπέρασες.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει μονο τρεις επιλογες! τεσσερις επρεπε να εχει?? :blink:

 

ενεργοποιηση υπηρεσιων εντοπισμου θεσης (το εχω on)

ενεργοποιηση της θεσης δικτυου (το εχω off)

ενεργοποιηση βοηθητικου αισθητηρα (το εχω off)

 

Tον βοηθητικο αισθητηρα εννοουσα,ΠΑΝΤΑ να τον εχετε on κατα την πλοηγηση...δηλ ενεργοποιεις το 1 και το 4.Ο βοηθητικος αισθητηρας ειναι αυτο που λεμε assisted gps και βοηθαει στο γρηγοροτερο κλειδωμα δορυφορων και γενικα καλυτερη αποκριση τοθ gps,δεν εχει σχεση ουτε με data ουτε με νετ,σε περιπτωση που φοβαστε χρεωσεις

Edited by OYGKA_3
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίηση σύνθετου GPS.

Αυτό σου λείπει ή το προσπέρασες.

:blink::blink:

και ομως δεν εχει!!

 

εκανα το εξης και τελικα βγηκε μια ακρη

ανοιξα το προγραμμα περιηγησης, αυτο που υπαρχει εργοστασιακα στο κινητο να δω αν μου κανει και κει τα ιδια

αυτο δουλευε κανονικα και με ακολουθουσε κατα την κινηση μου

το εβαλα στο background και ανοιξα το sygic και.... δουλεψε κανονικα η πλοηγηση του :D

τι να πω... αβυσσος η ψυχη του wave :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα το ενεργοποίησα το σινγκ!! Τώρα όμως δεν βρίσκει τον χάρτη !!!λόλ

 

απλα αλλαξα την ονομασια του αρχειου οκ !! τωρα να δουμε με τα poi!!!

 

Το πρωί θα το δοκιμάσω !! επίσης επειδή στην βαδα 1,2 μου έχει σπάσει να νευρά μέχρι να βρει σήμα!! Θα δοκιμάσω και το αρχείο! Που είχε φτιαχτεί εδώ μέσα αλλά δεν έχει μεταφερθεί μετά από κάμποσες ώρες ψάξιμο το βρήκα θα σας πω αποτελέσματα αύριο!!!

Edited by masaz
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα το ενεργοποίησα το σινγκ!! Τώρα όμως δεν βρίσκει τον χάρτη !!!λόλ

 

απλα αλλαξα την ονομασια του αρχειου οκ !! τωρα να δουμε με τα poi!!!

 

Το πρωί θα το δοκιμάσω !! επίσης επειδή στην βαδα 1,2 μου έχει σπάσει να νευρά μέχρι να βρει σήμα!! Θα δοκιμάσω και το αρχείο! Που είχε φτιαχτεί εδώ μέσα αλλά δεν έχει μεταφερθεί μετά από κάμποσες ώρες ψάξιμο το βρήκα θα σας πω αποτελέσματα αύριο!!!

Τι εννοείς "αλλαξα την ονομασια του αρχειου οκ" δηλαδή τί ονομασία έδωσες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ενεργοποιήσει το route 66 που υπάρχει στο κινητό δοκιμαστικά για ένα μήνα.

Η μόνη φορά που έχει καταφέρει να κάνει λήψη θέσης το κινητό είναι μέσω wifi και ενώ έπινα καφέ :p με ενεργοποιημένες και τις 4 επιλογές(ενεργοποίηση υπηρεσιών εντοπισμού θέσεως,σύνθετο gps,ενεργοποίηση θέσεως δικτύου,ενεργοποίηση βοηθητικού αισθητήρα).Μέσα στο αμάξι(συγκεκριμένα στην ανάληψη μέσα στην θεσσαλονίκη) και με ενεργοποιημένη την πρώτη και την τέταρτη επιλογή το πρόγραμμα αδυνατεί να κάνει λήψη θέσης όπως επίσης και μέσα στο σπίτι με wifi με ενεργοποιημένες και τις 4 επιλογές(και στις δυο περιπτώσεις περίμενα 3-4 λεπτά περίπου πριν κλείσω το πρόγραμμα)

Δηλαδή αν θέλω να χρησιμοποιήσω το gps πρέπει να χρεώνομαι κάθε φορά που θα το ανοίγω μέσα στο αυτοκίνητο πέρα των 40-50 euros που πρέπει να δώσω για να αγοράσω το route 66?Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει?Υπάρχει κάτι άλλο που μπόρω να κάνω?

Δεν με πειράζει να αγοράσω κανονικά το route 66 αρκεί να ξέρω ότι λειτουργεί σωστά χωρίς να έχω επιπλέον χρεώσεις κάθε φορά που το χρησιμοποιώ..

Οπως καταλάβατε ακόμα δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποίησω σε κάποια διαδρομή :(

Παρακαλώ τα φώτα σας

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ενεργοποιήσει το route 66 που υπάρχει στο κινητό δοκιμαστικά για ένα μήνα.

Η μόνη φορά που έχει καταφέρει να κάνει λήψη θέσης το κινητό είναι μέσω wifi και ενώ έπινα καφέ :p με ενεργοποιημένες και τις 4 επιλογές(ενεργοποίηση υπηρεσιών εντοπισμού θέσεως,σύνθετο gps,ενεργοποίηση θέσεως δικτύου,ενεργοποίηση βοηθητικού αισθητήρα).Μέσα στο αμάξι(συγκεκριμένα στην ανάληψη μέσα στην θεσσαλονίκη) και με ενεργοποιημένη την πρώτη και την τέταρτη επιλογή το πρόγραμμα αδυνατεί να κάνει λήψη θέσης όπως επίσης και μέσα στο σπίτι με wifi με ενεργοποιημένες και τις 4 επιλογές(και στις δυο περιπτώσεις περίμενα 3-4 λεπτά περίπου πριν κλείσω το πρόγραμμα)

Δηλαδή αν θέλω να χρησιμοποιήσω το gps πρέπει να χρεώνομαι κάθε φορά που θα το ανοίγω μέσα στο αυτοκίνητο πέρα των 40-50 euros που πρέπει να δώσω για να αγοράσω το route 66?Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει?Υπάρχει κάτι άλλο που μπόρω να κάνω?

Δεν με πειράζει να αγοράσω κανονικά το route 66 αρκεί να ξέρω ότι λειτουργεί σωστά χωρίς να έχω επιπλέον χρεώσεις κάθε φορά που το χρησιμοποιώ..

Οπως καταλάβατε ακόμα δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποίησω σε κάποια διαδρομή :(

Παρακαλώ τα φώτα σας

Δημήτρης

 

Εγώ χρησιμοποίησα το route66 για ένα μήνα και τα πηγε περίφημα. Μένω Αθήνα και τόσο μέσα στην Αθήνα όσο και σε ταξίδι προς Θήβα μεριά τα πήγε μια χαρά. Δεν είχα καμία υπηρεσία wifi ή πακέτου δεδομένων ενεργοπιημένη και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ενεργοποιήσει το route 66 που υπάρχει στο κινητό δοκιμαστικά για ένα μήνα.

Η μόνη φορά που έχει καταφέρει να κάνει λήψη θέσης το κινητό είναι μέσω wifi και ενώ έπινα καφέ :p με ενεργοποιημένες και τις 4 επιλογές(ενεργοποίηση υπηρεσιών εντοπισμού θέσεως,σύνθετο gps,ενεργοποίηση θέσεως δικτύου,ενεργοποίηση βοηθητικού αισθητήρα).Μέσα στο αμάξι(συγκεκριμένα στην ανάληψη μέσα στην θεσσαλονίκη) και με ενεργοποιημένη την πρώτη και την τέταρτη επιλογή το πρόγραμμα αδυνατεί να κάνει λήψη θέσης όπως επίσης και μέσα στο σπίτι με wifi με ενεργοποιημένες και τις 4 επιλογές(και στις δυο περιπτώσεις περίμενα 3-4 λεπτά περίπου πριν κλείσω το πρόγραμμα)

Δηλαδή αν θέλω να χρησιμοποιήσω το gps πρέπει να χρεώνομαι κάθε φορά που θα το ανοίγω μέσα στο αυτοκίνητο πέρα των 40-50 euros που πρέπει να δώσω για να αγοράσω το route 66?Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει?Υπάρχει κάτι άλλο που μπόρω να κάνω?

Δεν με πειράζει να αγοράσω κανονικά το route 66 αρκεί να ξέρω ότι λειτουργεί σωστά χωρίς να έχω επιπλέον χρεώσεις κάθε φορά που το χρησιμοποιώ..

Οπως καταλάβατε ακόμα δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποίησω σε κάποια διαδρομή :(

Παρακαλώ τα φώτα σας

Δημήτρης

 

Αν περιμένεις λίγο ακόμα θα πίασει..... λογικό ειναι σε κλειστο χωρο να αργήσει η μπορει και να μην πιασει ποτέ.

Το route 66 κάνει 19€ για 1 χρόνο ελλάδα αν το κάνεις απ' το κινητό και 29 € για πάντα όπως λέει η route στο site της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Το άφησα ένα δεκάλεπτο μέσα στο σπίτι με ενεργοποιημένο τις 1 και 4 επιλογές και τελικά έκανε λήψη θέσης.Θα το δοκιμάσω και στο αυτοκίνητο με την πρώτη ευκαιρία

πάλι..Ελπίζω να μην χρειαστεί τόση ώρα όση μέσα στο σπίτι...

Έκανα και download από τα περιεχόμενα τους χάρτες της Ελλάδος και τις ελληνικές φωνές.

Υπάρχει τρόπος να μην κάνει pop up κάθε τρεις και λίγο το παραθυράκι για ενεργοποίηση πακέτου λήψης δεδομένων??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εγω εχω αγορασει το route66 για δυτικη ευρωπη(ειναι μεσα και η ελλαδα) και δουλευει ρολοι!!!απλα κανει κανενα 4λεπτο να βρει σημα εαν το ανοιξεις πρωτη φορα κατα τη δειαρκεια της μερας!!κατα τα αλλα δεν καθυστερει καθολου στη διαδρομη και το χρησημοποιω συχνα!!αξιζει για μενα!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Το άφησα ένα δεκάλεπτο μέσα στο σπίτι με ενεργοποιημένο τις 1 και 4 επιλογές και τελικά έκανε λήψη θέσης.Θα το δοκιμάσω και στο αυτοκίνητο με την πρώτη ευκαιρία

πάλι..Ελπίζω να μην χρειαστεί τόση ώρα όση μέσα στο σπίτι...

Έκανα και download από τα περιεχόμενα τους χάρτες της Ελλάδος και τις ελληνικές φωνές.

Υπάρχει τρόπος να μην κάνει pop up κάθε τρεις και λίγο το παραθυράκι για ενεργοποίηση πακέτου λήψης δεδομένων??

πηγαινε περισσοτερα - ρυθμησεις - περιηγηση και ξετικαρε το ηλεκτρονικη ληψη χαρτη

Ακομα απενεργοποιησε το συνθετο gps οταν δεν εισαι συνδεμενος με wifi. :)

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε περισσοτερα - ρυθμησεις - περιηγηση και ξετικαρε το ηλεκτρονικη ληψη χαρτη

Ακομα απενεργοποιησε το συνθετο gps οταν δεν εισαι συνδεμενος με wifi. :)

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Χρησιμοποίησα το route66 σε μία διαδρομή χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Πάντως μου φαίνεται πως με το gps σε λειτουργία θα πρέπει να έχω το κινητό συνδεδεμένο στο φορτιστή του αυτοκινήτου.Έχω την εντύπωση πως καταναλώνει αρκετή μπαταρία:)

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται το sygic; Και πόσο κοστίζει;

Το ψάχνω στο μάρκετ και δεν μπορώ να το βρώ σαν mobile maps greece and cyprus. Μήπως το αλλάξανε όνομα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω μια χαζη ερωτηση?τους χαρτες της Navtec που τους βρισκουμε??γτ διαβαζω συνεχεια που λετε οτι χρησιμοποιειτε αυτους αλλα ποιοι ειναι τελικα??

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...