Jump to content

ZTE Blade: SF/SD Cards


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δυστυχώς από εδώ και στο εξής δεν μπορώ να κάνω τροποποίηση του πρώτου μηνύματος... είναι ρύθμιση στο forum του myphone...

 

Για να μην πρίζω λοιπόν κάποιον moderator να κάνει τροποποίηση το πρώτο μήνυμα, θα περιμένουμε αν έχουμε αρκετές αλλαγές μόνο, ώστε να ενοχλούμε τους mod μόνο μια και καλή.

 

Αν και όπως έχει γίνει πλέον η λίστα, έχει τις περισσότερες μάρκες μέσα... οπότε λογικά δεν θα χρειαστούν και πολλές αλλαγές. Μην μου στέλνετε PM για καινούργιες κάρτες (δεν μπορώ να αλλάξω το πρώτο ποστ), γράψτε ποστ κανονικά, ώστε να βλέπει ο κόσμος και τα ποστ εκτός από την πρώτη μόνο σελίδα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Team microSDHC 16GB Class 10 ----> OK

(Made in Taiwan). Αγορά απο Ebay.co.uk

Έβαλα την κάρτα στο κινητό ( ΖΤΕ Blade ) , το σύνδεσα με το usb cable στο laptop και έτρεξα το CrystalDiskMark να δούμε τι ταχύτητες πιάνουμε… Επίσης έγινε copy μεγάλου αρχείου στην κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά copy με το ASTRO το ίδιο αρχείο από την κάρτα στην κάρτα, όλα καλα!!

 

linkinpark4175 εχεις PM!

Edited by kandreou

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Team microSDHC 16GB Class 10 ----> OK

(Made in Taiwan). Αγορά απο Ebay.co.uk

Έβαλα την κάρτα στο κινητό ( ΖΤΕ Blade ) , το σύνδεσα με το usb cable στο laptop και έτρεξα το CrystalDiskMark να δούμε τι ταχύτητες πιάνουμε… Επίσης έγινε copy μεγάλου αρχείου στην κάρτα χωρίς κανένα πρόβλημα και μετά copy με το ASTRO το ίδιο αρχείο από την κάρτα στην κάρτα, όλα καλα!!

 

φιλε καποιο λινκ απο ebay?

 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα την Apacher 8G που ειναι ΟΚ και μου κανει το εξης.

Με το που ανοιγεις το κινητο οι εφαρμογες εμφανιζονται σιγα σιγα ολες.

Παιζει η καρτα δεν κανει διακοπες ουτε στις εφαρμογες ουτε πουθενα απλος κανει αυτην την αργοπορια στο Βοοτ.

Η μεταφορα απο την μια καρτα στην αλλη εγινε με Copy Paste.

Ειναι θεμα?

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Πηρα την Apacher 8G που ειναι ΟΚ και μου κανει το εξης.

Με το που ανοιγεις το κινητο οι εφαρμογες εμφανιζονται σιγα σιγα ολες.

Παιζει η καρτα δεν κανει διακοπες ουτε στις εφαρμογες ουτε πουθενα απλος κανει αυτην την αργοπορια στο Βοοτ.

Η μεταφορα απο την μια καρτα στην αλλη εγινε με Copy Paste.

Ειναι θεμα?

 

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να κάνει η κάρτα διακοπές... σύμφωνα με το SD Association πάντα. Αν σου κάνει διακοπή, θα γίνει unmount, και μετά mount πάλι από την αρχή. Άρα θα σου κόλαγε συνέχεια στο ίδιο σημείο, και δεν θα τις φόρτωνε όλες...

 

Μάλλον εννοείς στο app drawer ότι σου τις φορτώνει αργά... Μήπως χρησιμοποιείς launcher pro??? Αν ναι, δοκίμασε και με τον default launcher του blade. Αν η ταχύτητα είναι κανονική εκεί, δεν έχει πρόβλημα η κάρτα.

 

To copy/paste είναι αρκετό αν δεν έχεις partition στην κάρτα. Περισσότερο μου κάνει για πρόβλημα ταχύτητας του κινητού αυτό που περιγράφεις, παρά πρόβλημα κάρτας... δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες (rom, launcher, ram). Ίσως το πιο ασφαλές θα ήταν να της κάνεις και ένα format από το κινητό, και να περάσεις μετά πάλι με copy/paste από την παλιά κάρτα στην καινούργια ότι αρχείο είχες.

 

btw, συμπτωματικά σήμερα πήρε ένας συνάδελφος την Apacer 8GB (class4) γιατί είναι από τις φθηνότερες 8άρες και του την ζήτησα να την δοκιμάσω στη δουλειά. Και δουλεύει μια χαρά στο zte (με stock rom, r11 και rl8)..

 

:) Και φυσικά πάντα παίζει και η περίπτωση να το έχεις ξεπατώσει το μηχανάκι στις εφαρμογές και να γονατίζει :)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το συμτωμα ειναι μονο οτι φορτωνει αργα.

Δεν εχω κανενα Launcher περασμενο και το κινητο ειναι 512, με rls8.

Τι αριθμο θεωρεις μεγαλο στις εφαρμογες?

Και μια ερωτηση που την κανω εδω αλλα δεν θα επρεπε αλλα σιγουρα θα ξερεις να μου απαντησεις. Μπορεις να φτιαξεις φακελο στο κυριως Menou ή μονο στην αρχικη οθονη. Για να ορανωσω λιγο τις εφαρμογες, παιχνιδια γιατι για να βρω κατι κανω scroll δυο τρεις φορες πανω κατω.

Ευχαριστω

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το συμτωμα ειναι μονο οτι φορτωνει αργα.

Δεν εχω κανενα Launcher περασμενο και το κινητο ειναι 512, με rls8.

Τι αριθμο θεωρεις μεγαλο στις εφαρμογες?

Και μια ερωτηση που την κανω εδω αλλα δεν θα επρεπε αλλα σιγουρα θα ξερεις να μου απαντησεις. Μπορεις να φτιαξεις φακελο στο κυριως Menou ή μονο στην αρχικη οθονη. Για να ορανωσω λιγο τις εφαρμογες, παιχνιδια γιατι για να βρω κατι κανω scroll δυο τρεις φορες πανω κατω.

Ευχαριστω

 

Για folders κανονικά μπορείς μόνο στην home screen, αλλά εναλλακτηκά μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό το οποίο όμως εμένα δεν με βόλεψε καθόλου. Εγώ τα έχω οργανώσει σε folders στην αρχική οθόνη και σπάνια πλέον μπαίνω στο app drawer (κυρίως menu). Το dxtop έχει αυτή τη δυνατότητα builtin, αλλά πρέπει να αντικαταστήσεις τον launcher που έχεις, και σαν launcher δεν είναι και τόσο καλός (εγώ δεν το έχω δοκιμάσει)...

 

Το πρόβλημα αυτό με την ταχύτητα φόρτωσης στο boot είναι κουφό... δεν το έχω ξαναδεί, και δεν ξέρω τι να σου προτύνω για λύση... η rls8 δεν έχει κάτσει καλά;;; θέλει format η κάρτα από το κινητό και ξανά αντιγραφή τα δεδομένα σου;;; δεν ξέρω τι να σου προτύνω :confused:

 

Το σχόλιό μου για τις πολλές εφαρμογές το είπα για πλάκα... εγώ έχω κατεβασμένες καμιά 25αριά χωρίς να κολάει... μόνο ο launcher pro όταν ανοίγω για πρώτη φορά πάει λίγο αργά μέχρι να φορτώσει τα εικονίδια, αλλά μην φανταστείς τίποτα τραγικό, σε 2 δευτερόλεπτα τα έχει φορτώσει.

 

Αν βρεις καμιά λύση, πέταξε μας κάνα ποστ μπας και το έχει και κανένας άλλος το πρόβλημα.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

η rls8 με την 2G λειτουργει μια χαρα και πηγαινε σφαιρα μεχρι χθες που εβαλα την 8G.

Το προβλημα εξακολουθει και κολλαει και λιγο menu τωρα.

Παμε για format και παλι rls. Αυτο που βαριεμαι πιο πολυ απο ολα ειναι το να ξαναβαζω ολες τις εφαρμογες απο την αρχη.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

εκανα format τελικα και τα ξαναπερασα ολα απο τημ αρχη. Οπως διαπυστωσα εφταιγε η εφ πουαρμογη beautiful widgets και οχι η καρτα. Το προβλημα τωρα ειναι οτι τωρα οποτε κανω reboot χανει τα widget του wifi και bluetooth που εχω βαλει.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σκέπτομαι για αγορά ενός ΖΤΕ τι γνώμη έχετε αξίζει η όχι ?

 

Αν διαβάσεις εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286533

 

θα καλυφθείς αμέσως. Φυσικά και αξίζει. Σε αυτή την τιμή δεν έχει αντίπαλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο τροπος που σελλεγετε τις πληροφοριες για να δημιουργησετε την Compatibility List ειναι εξ ολοκληρου λανθασμενος.

 

Για να μπορεσετε να εξαγετε ορθα συμπερασματα, χρειαζονται τα part numbers των καρτων που λειτουργουν / δεν λειτουργουν, αλλιως ολοκληρη η ερευνα ειναι αχρηστη.

 

Προσπαθηστε να χρησιμοποιειτε λοιπον του κωδικους των κατασκευαστριων ωστε να εντοπιστουν τα προβληματα επακριβως.

 

Επισης καλο θα ηταν να χωριστουν σε υποκατηγοριες οι κατασκευαστες, περαν των κυρωιν κατηγοριων της χωρητικοτητας.

 

Προσωπικα πιστευω οτι κατι συμβαινει με τον controller της καρτας μνημης και την παροχη ενεργειας απο το blade.

 

Edit: Και για να σας μπερδεψω λιγο περισσοτερο: http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=9736

Edited by cmaniac
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

@cmaniac θα το καραμπλεξουμε το θεμα με τα part number.. Ασε που σιγουρα 8 στους 10 δεν θα εχουν το κουτι της καρτας τους να το δωσουν.. Ως τωρα λιγες καρτες σε αλλους παιζουν και σε αλλους οχι (πχ η Kingston 8gb class4). Το θεμα ειναι να μπει καποιος εδω και να πει οκ θα παρω πχ την sandisk 8gb class2 που δεν εχει αναφερει κανεις προβλημα για να μου δουλευει 99%. Τωρα αμα ψαχτουμε με part number θα γινει χαμος.

Ασε που οι περισσοτεροι πιστευω ψωνιζουμε online οποτε θα ειναι ακομα πιο δυσκολο να επικοινωνεις πρωτα με το καταστημα να ελεγχεις τι παρτιδες εχει και να κανονιζεις να σου στειλει συγκεκριμενη παρτιδα συγκεκριμενης καρτας (που και παλι δεν θα εισαι 100% σιγουρος γιατι αποκλειεται να φτιαξουμε database εδω μεσα τοσο σωστη ωστε να λες πχ οτι οσες ξεκινουν με #92... ειναι οκ οι #93... δεν ειναι οκ και οι #95... ειναι παλι οκ)

 

Φφφ ελπιζω να σας κουρασα γιατι κουραστικα και γω μονο στη σκεψη! Οσοι ψαχνετε παιδια δειτε ποιες εχουν δηλωθει οτι δουλευουν σε ολους και παρτε.. Καλο βραδυ :)

Link to comment
Share on other sites

To part number είναι πάνω στην κάρτα, όχι στο κουτί. Κατά τα άλλα συμφωνώ, θα γίνει μάλλον μπλέξιμο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, το part number είναι πάνω στη κάρτα, όχι στο κουτί... επομένως είναι αδύνατο να το δεις αν δεν ανοίξεις το κουτί, άρα είναι άχρηστο για έναν μελλοντικό αγοραστή.

 

@cmaniac, αντιλαμβάνεσαι πως δεν μπορεί ένας μόνο χρήστης να έχει στα χέρια του όλες αυτές τις κάρτες, και οι πληροφορίες ήρθαν μετά από πολλές συνομιλίες με PM, πράμα το οποίο κάνει εξαιρετικά δύσκολο και πολύπλοκο το να ζητάς και τα part nums. Υπήρχε βέβαια η επιλογή να μην κάνουμε τίποτα, αλλά από τ'ολότελα....

 

Επομένως, ο τρόπος που συλλέγουμε τις πληροφορίες δεν είναι λανθασμένος... δεν είναι ο πληρέστερος, να το δεχτώ, αλλά σίγουρα όχι λάθος. Είναι ο καλύτερος δυνατός τρόπος δεδομένου τον όγκο και το είδος των πληροφοριών και το από που προήλθαν.

 

Επίσης... το λινκ της google έχει αναφερθεί και παλιότερα, αν και αρκετοί εκεί έχουν κάνει τραγικές υποθέσεις για το τι μπορεί να φταίει...

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο για το part number παιδια το λεει πανω στην καρτα τελικα! Απλως οταν εκανα το ποστ ειχα μπροστα μου μια sandisk 2gb που απ τη χρηση δεν υπαρχει πλεον, εχει εξαφανιστει τελειως! :lol:

Κρατα γερα kogos και μαζευε οτι πληροφορια μπορεις :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι δε μου δουλεύει στο ZTE η Kingston 8GB microSDHC Class 4 made in Japan, αγορασμένη προ διετίας από zero1 (σύμπτωμα 2 mount-umount συνέχεια)

 

Στη πρώτη σε σελίδα έχουμε μια SanDisk 16GB Class 2 που είναι στη white list από amazon. Πήγα να τη πάρω και μου είπε Dispach θα γίνει στις 20φεύγα Φεβρουαρίου :wacko: :mad: πέσατε όλοι με τα μούτρα :p

 

και το δίπλα λινκ που έχετε από play είναι Class 4 άρα πρόκειται για διαφορετικές κάρτες. Δουλεύουν και οι 2?

Edited by Dio1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι δε μου δουλεύει στο ZTE η Kingston 8GB microSDHC Class 4 made in Japan, αγορασμένη προ διετίας από zero1 (σύμπτωμα 2 mount-umount συνέχεια)

 

Στη πρώτη σε σελίδα έχουμε μια SanDisk 16GB Class 2 που είναι στη white list από amazon. Πήγα να τη πάρω και μου είπε Dispach θα γίνει στις 20φεύγα Φεβρουαρίου :wacko: :mad: πέσατε όλοι με τα μούτρα :p

 

και το δίπλα λινκ που έχετε από play είναι Class 4 άρα πρόκειται για διαφορετικές κάρτες. Δουλεύουν και οι 2?

 

ναι, δουλεύουν και οι 2

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις αυτην?

 

Εγω την εχω αυτη, ειναι μια χαρα!! :lol:

 

Team microSDHC 8GB Class 10 ----> OK

(Made in Taiwan). Αγορά απο Ebay.co.uk

Edited by kandreou

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα μια Trascend 4gb SDHC Class6.

Στη συσκευασία γράφει made in china και η κάρτα πάνω made in Taiwan.

 

Παίζει κανονικά. Την αγόρασα από στουρνάρα photoagora 12 ευρώ (το πλαίσιο την έχει 15, γι' αυτό το αναφέρω αν κανείς κατέβει προς τα κει).

Tonto el que no entienda!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...