Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση...δηλαδη επειδη εβγαλε πιο χαμηλο σκορ λες πως ειναι οκ δεδομενου οτι δε λαγκαρει...(κατι offtopic δε νομιζω πως υπαρχει θεμα συγκρισης galaxy s,milestone 2 μπορω επισημως να ζηλευω τον αδεφο μου,σωστα;)....και τελος το firmware που φοραει που λες οτι δεν ειναι επισημο ξερεις αν ειναισχετικα σταθερο;

 

 

Η 2.2.1 είναι η πιο σταθερή μέχρι στιγμής. αν μπορείς βάλε την τελευταία JS8 που αναφέρεται εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έκανες τα βήματα που λέει ο Οδηγός για νέους χρήστες όσον αφορά το Kies? (Έψαξες για αρχεία με πάνω από 16 χαρακτήρες, drivers, κτλ?)

Το τηλέφωνό σου είναι Αγγλικό ή Γερμανικό, οπότε η επίσημη αναβάθμιση για σένα είναι 2.2.1, JPY ή JQ3. (μπορείς να δείς ακριβώς ποιό είναι κάνοντας *#1234#). Φυσικά θα συνιστούσα το τελευταίο firmware στην πρώτη σελίδα (JS8).

 

Aν χρειάζεσαι παραπάνω βοήθεια θα είμαι στο chat για κάποια ώρα.

 

Επιτέλους συνδέθηκα :D Το πρόβλημα ήταν ότι είχα ξεχάσει 1 αρχειο σε εναν παραχομένο φάκελο :wacko:

Μου βγάζει όμως ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση

Έχω pda:XXJF3 και Pcode: HKDDBT

Οπότε φαντάζομαι πρέπει να το κάνω "χειροκίνητα"

Σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια :D

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι οταν μιλαω στο τηλεφωνο ταυτοχρονα μου την γραφει κιολας σε AMR;

 

Γιατι (υποθετω πως) εχεις custom rom.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γιατι (υποθετω πως) εχεις custom rom.

 

Ναι εχω αλλα πριν του κανω hard format δεν μου το εκανε.Δεν υπαρχει καποιος τροπος να σταματησει τι μ.......... ειναι αυτο;:mad:

Link to comment
Share on other sites

xaxa :lol:

κοίταξε ποια custom είναι και ρώτα στους xda η στο root/hacks κάποιος θα ξέρει, σίγουρα για να μην το έκανε πριν υπήρχε ρύθμιση η οποία χάθηκε όταν έκανες hard reset. :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους συνδέθηκα :D Το πρόβλημα ήταν ότι είχα ξεχάσει 1 αρχειο σε εναν παραχομένο φάκελο :wacko:

Μου βγάζει όμως ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση

Έχω pda:XXJF3 και Pcode: HKDDBT

Οπότε φαντάζομαι πρέπει να το κάνω "χειροκίνητα"

Σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια :D

 

Εντάξει είναι απίστευτο. Η δοκιμή που έκανα ήταν στο version του Kies 1.5.1 και αυτό γιατί δοκίμαζα διαφορετικές εκδόσεις επειδή δεν έβλεπε το πρόγραμμα το κινητό μου.

Πλέον έχω XXJQ3 και ΧΧJPY και η εγκατάσταση έγινε απο το Kies 2.0.0

Η έξοδος τον ακουστικών όμως εξακολουθεί και δεν λειτουργεί σωστά όποτε και η λύση που έδωσε η smartec ότι με την αναβάθμιση θα λυνόταν το πρόβλημα ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Φταίω εγώ που δεν τους είπα να μου κάνουν την αναβάθμιση με 25 € για να δω τι θα μου λέγανε μετά...

Αύριο το πρωί τηλέφωνοοοοο..........:knife::shoot::rocket:

Link to comment
Share on other sites

1)εκδοση firmware 2.2.1 2)εκδοση βασικου φασματος I9000XXJPY,3)εκδοση kernel 2.6.32.9 root@DELL105#1, 4)αριθμος κατασκευης FROYO.XWJS5g

 

Αυτα οπως σας ειπα και πριν ειναι τα στοιχεια για το firmware μεσα απο το μενου του android και εναςφιλος μου ειπε παραπανω πως δεν εχει ερθει επισημααυτη η ρομ ελλαδα οποτε χανω εγγυηση.Αυτο ισχυει?Και το κυριοτερο που με ενδιαφερει ειναι οτι ο αδερφος μου εχει την υπηρεσια 2in1 της cosmote (δυο αριθμους σε μια sim) οποτε λετε να μην υποστηριζεται η λειτουργια σε αυτη την εκδοση του λογισμικου και να πρεπει να περιμενω να βγει η επισημη froyo για cosmote οπως λεει στο site της samsung

 

http://www.samsung.com/gr/experience/android/

 

ή λετε να υποστηριζεται η 2in1 κανονικα και να αφησω αυτη τη ρομ;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

1)εκδοση firmware 2.2.1 2)εκδοση βασικου φασματος I9000XXJPY,3)εκδοση kernel 2.6.32.9 root@DELL105#1, 4)αριθμος κατασκευης FROYO.XWJS5g

 

Αυτα οπως σας ειπα και πριν ειναι τα στοιχεια για το firmware μεσα απο το μενου του android και εναςφιλος μου ειπε παραπανω πως δεν εχει ερθει επισημααυτη η ρομ ελλαδα οποτε χανω εγγυηση.Αυτο ισχυει?Και το κυριοτερο που με ενδιαφερει ειναι οτι ο αδερφος μου εχει την υπηρεσια 2in1 της cosmote (δυο αριθμους σε μια sim) οποτε λετε να μην υποστηριζεται η λειτουργια σε αυτη την εκδοση του λογισμικου και να πρεπει να περιμενω να βγει η επισημη froyo για cosmote οπως λεει στο site της samsung

 

http://www.samsung.com/gr/experience/android/

 

ή λετε να υποστηριζεται η 2in1 κανονικα και να αφησω αυτη τη ρομ;

 

Δεν έχει σχέση με την έκδοση λογισμικού. Αν το κινητό υποστηρίζει 2 αριθμούς (που δεν ειμαι σίγουρος, κάποιος που έχει ας πει), θα το κάνει σε όλα τα λογισμικά. Όσο για την εγγύηση, ναι, δεν έχεις. Η επίσημη φρόγιο για κοσμοτέ έχει βγεί εδώ και μήνες, και είναι στην πρώτη σελίδα του θέματος Hacks/Root/Βελτιώσεις.

 

@albou

Να το πας στο μαγαζί που το πήρες, είναι εντός εγγύησης, θα στο αλλάξουν ή θα το στείλουν στη Samsung. Μην ανησυχείς.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια ο ξαδερφος μου θελει να παρει το galaxy s με δοσεις απ οτι ειδα πιο πολυ συμφερει το ebw το θεμα ειναι αν αυτα που φερνει το ebw ειναι branded η οχι και πως θα του περασω τα ελληνικα? εσεις τι λετε να παω ebw?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.δεν μπορω να συνδεθω με adb exo to samsung galaxy s.οταν βαζω το usb και δινω την εντολη adb devices μοθ λεει αυτο

δεν αναγνωριζεται ωσ εσωτερικη η ωσ εξωτερικη εντολη

εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειο δεσμης ενεργειων

γιατι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.δεν μπορω να συνδεθω με adb exo to samsung galaxy s.οταν βαζω το usb και δινω την εντολη adb devices μοθ λεει αυτο

δεν αναγνωριζεται ωσ εσωτερικη η ωσ εξωτερικη εντολη

εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειο δεσμης ενεργειων

γιατι?

 

Γιατί προσπαθείς να το τρέξεις από άλλο φάκελο. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες σωστά δε θα έχεις πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γιατί προσπαθείς να το τρέξεις από άλλο φάκελο. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες σωστά δε θα έχεις πρόβλημα.[/

δηλαδη τι κανω λαθος?

το μονο σφαλμα που εκανα ηταν να κανω εγω ενα φακελο adb στο c και να περασω τα 3 αρχεια γιατι δεν μποροθσα να κανω unzip

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τυχερακια σημερα το antivirus βρηκε στον υπολογιστη που ειχα κανει καποια backup απο το galaxy s , οτι το αρχειο rageagainstthecage ηταν trojan.

Εψαξα στο νετ και βρηκα τα ακολουθα :

 

It steals information. It can also download other possibly malicious applications, which can further compromises the infected device.

 

It may arrive with Trojanized applications. This malware has the component files rageagainstthecage and exploid that use an Android local exploit code to root the affected device. Rooting is done to attain root access and gain unrestricted permission.

 

This Trojan may be unknowingly downloaded by a user while visiting malicious websites.

 

It connects to a website to send and receive information.

 

Απο οσο θυμαμαι αυτο το αρχειο το χρησιμοποιουσαμε για να γινουμε ρουτ οπως περιεγραφες (χωρις one click root).

Τι συμβαινει, ξερεις? Μηπως ειναι false alarm λογω google ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τυχερακια σημερα το antivirus βρηκε στον υπολογιστη που ειχα κανει καποια backup απο το galaxy s , οτι το αρχειο rageagainstthecage ηταν trojan.

Εψαξα στο νετ και βρηκα τα ακολουθα :

 

It steals information. It can also download other possibly malicious applications, which can further compromises the infected device.

 

It may arrive with Trojanized applications. This malware has the component files rageagainstthecage and exploid that use an Android local exploit code to root the affected device. Rooting is done to attain root access and gain unrestricted permission.

 

This Trojan may be unknowingly downloaded by a user while visiting malicious websites.

 

It connects to a website to send and receive information.

 

Απο οσο θυμαμαι αυτο το αρχειο το χρησιμοποιουσαμε για να γινουμε ρουτ οπως περιεγραφες (χωρις one click root).

Τι συμβαινει, ξερεις? Μηπως ειναι false alarm λογω google ?

 

Προσωπικα πιστευω πως ειναι false, αλλιως οι xda θα ειχαν παρει φωτια. Αν θελεις ποσταρε πηγες.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τυχερακια σημερα το antivirus βρηκε στον υπολογιστη που ειχα κανει καποια backup απο το galaxy s , οτι το αρχειο rageagainstthecage ηταν trojan.

Εψαξα στο νετ και βρηκα τα ακολουθα :

 

It steals information. It can also download other possibly malicious applications, which can further compromises the infected device.

 

It may arrive with Trojanized applications. This malware has the component files rageagainstthecage and exploid that use an Android local exploit code to root the affected device. Rooting is done to attain root access and gain unrestricted permission.

 

This Trojan may be unknowingly downloaded by a user while visiting malicious websites.

 

It connects to a website to send and receive information.

 

Απο οσο θυμαμαι αυτο το αρχειο το χρησιμοποιουσαμε για να γινουμε ρουτ οπως περιεγραφες (χωρις one click root).

Τι συμβαινει, ξερεις? Μηπως ειναι false alarm λογω google ?

 

Aκριβώς. Το rageagainstthecage είναι καρα-hack, είναι exploit που αλλάζει (έστω και προσωρινά) βασικά πράγματα στον android adb daemon ώστε να δώσει superuser rights, δεν υπάρχει χειρότερο hack, στα PCs αυτό θα ήτανε το αντίστοιχο του να γίνει κάποιος admin στα windows σου χωρίς να είσαι εσύ. Προφανώς και ένα σωστό antivirus κάτι θα καταλάβει ότι δεν πάει καλά μ'αυτό το πρόγραμμα και θα το κατατάξει ως επικίνδυνο. Μην ανησυχείς, είναι false alarm.

 

Παρεμπιπτόντως, το superoneclick που αναφέρεις χρησιμοποιεί ακριβώς αυτή τη μέθοδο :p To παλιό oneclick root που δούλευε στα Eclair δε δουλεύει για άλλο λόγο, επείδη το 3e recovery στο Froyo δεν επιτρέπει ανυπόγραφα update.zip.

 

δηλαδη τι κανω λαθος?

το μονο σφαλμα που εκανα ηταν να κανω εγω ενα φακελο adb στο c και να περασω τα 3 αρχεια γιατι δεν μποροθσα να κανω unzip

 

E ναι, μετά όμως πρέπει να μπεις σ'αυτόν το φάκελο για να τρέξεις το adb. (με την εντολή cd)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ξερει κανεις που μπορω να βρω την εφαρμογη της samsung, kies over the air (κατι τετοιο λεγεται)

το .apk τα .odex τα .so η οτι αλλο χρειαστει... :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες ξερει κανεις που μπορω να βρω την εφαρμογη της samsung, kies over the air (κατι τετοιο λεγεται)

το .apk τα .odex τα .so η οτι αλλο χρειαστει... :)

 

Eίναι στην εφαρμογή Samsung apps, εκεί που λέει updates ή κάτι τέτοιο...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eίναι στην εφαρμογή Samsung apps, εκεί που λέει updates ή κάτι τέτοιο...

 

ναι εψαξα αλλα δυστυχως δεν μου το εχει...

φοραω την js5, καποια σχεση με την ρομ πρεπει να εχει

υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τη βρω?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι εψαξα αλλα δυστυχως δεν μου το εχει...

φοραω την js5, καποια σχεση με την ρομ πρεπει να εχει

υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τη βρω?

 

To google δεν το'χει ακούσει κανένας; :p (Kies Air)

http://www.mediafire.com/?x43ncd423c4pc3x

http://www.4shared.com/file/BVgPosPC/Kies_Air.html

http://hotfile.com/dl/106258404/68bde97/Kies_air.apk.html etc.... etc...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

To google δεν το'χει ακούσει κανένας; :p (Kies Air)

http://www.mediafire.com/?x43ncd423c4pc3x

http://www.4shared.com/file/BVgPosPC/Kies_Air.html

 

θα σου πω οτι εψαξα και στο google, αλλα επειδη δεν ηξερα ακριβως την ονομασια (εβαζα kies over the air) δεν μου εβρισκε κατι... :p :lol::lol:

thnx :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για χαρά, είμαι νέος στο forum και σχετικά ψιλοάπειρος όσο αφορά το android. Έχω εδώ και 2 μήνες περίπου το Samsung Galaxy S και τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω πρόβλημα στο να κατεβάζω ή να αναβαθμίζω εφαρμογές από το market.

 

Προηγουμένως δεν είχα κανένα πρόβλημα, το πρόβλημα προέκυψε πρόσφατα χωρίς να έχω πειράξει τις ρυθμίσεις της συσκευής. Έχω το version 2.1 και επειδή είμαι ψιλοάσχετος δεν έχω κάνει root τη συσκευή και δεν έχω πειράξει ό,τιδήποτε.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

το browsing πλεον εγινε ευχαριστηση...με τον 10.2 flash player και τον opera11 αγγιζει το τελειο :D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν κάτι στο οποίο υστερούσε σε σχέση με ios και wp7.

Πριν ο opera πάλι είχε άριστο scrolling αλλά όταν το έκανες γρήγορα εμφάνιζε κενούς χώρους, δηλαδή ήταν γρήγορος επειδή δεν έκανε render όλη τη σελίδα. Τώρα πάει κι αυτό, το διόρθωσαν, παραμένει 5-10% πιο αργός απο τον default που είναι ο γρηγορότερος στο άνοιγμα των σελίδων, αλλά χαλάλι παιδιά.

 

@pafian: Μπαίνεις στις ρυθμίσεις->εφαρμογές, βρίσκεις το Market, και κάνεις επιβολή διακοπής, και διαγραφή δεδομένων (force close, clear data). Και το ξαναανοίγεις και λογικά θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πηρα πριν λιγες μερες ενα Galaxy S και εχω προβλημα με την εφαρμογη e-mail του κινητου. Βαζω το ιμειλ μου και τον κωδικο περιμενω να δημιουργησει λογαριασμο αλλα λεει οτι ειτε το ιμειλ ειναι λαθος ειτε ο κωδικος. Δοκιμασα απειρες φορες ενω αλλαξα καμια 5-6 φορες κωδικο μεσω υπολογιστη για να σιγουρευτω.

 

Αλλο συνδυασμο ιμειλ-κωδικου που δοκιμασα το δεχεται ειτε αμεσως ειτε με την δευτερη προσπαθεια. Το κινητο εχει Froyo 2.2 ειναι γερμανιας, unbranded και δουλευω με ελληνικο μενου. Εννοειται οτι το πληκτρολογιο ειναι Αγγλικο... Παρακαλω βοηθεια, το κινητο χανει την μιση του αξια χωρις το push e-mail...

 

Να πω ακομα οτι αφηνω την αυτοματη ρυθμιση ιμειλ ενεργοποιημενη, καθως δεν ξερω τι ειναι POP3, IMPAP κτλ, ισως μπορειτε να βοηθησετενα το κανω αντι για αυτοματα χειροκινητα....

 

Ευχαριστω πολυ ολους...

 

 

Α και ακομα μια ερωτηση, ποση ραμ ειναι φυσιολογικο να ειναι ελευθερη σε αναμονη με ολες τις εφαρμογες κλειστεσ? Εχω 150/304 ΜΒ, ειναι ΟΚ?

Edited by pantelis07
Link to comment
Share on other sites

Α και ακομα μια ερωτηση, ποση ραμ ειναι φυσιολογικο να ειναι ελευθερη σε αναμονη με ολες τις εφαρμογες κλειστεσ? Εχω 150/304 ΜΒ, ειναι ΟΚ?

Μια χαρά είσαι φίλε μου.σ' αυτά τα επίπεδα πρέπει να είσαι.ίσως και λίγο περισσότερο (κοντά στα 160) αλλά μην σε αγχώνει το θέμα. Εφόσον λειτουργεί smooth η συσκευή σου, όλα τα αλλά είναι απλά θεωρίες :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...