Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου αναγνωρίζει-δεν μπορει να διαβάσει καμία εφαρμογή από αυτές που εχω εγκατεστημένες στην εξωτερικη κάρτα SD.... Ξέρει κανείς τι διάολο φταει?? μου ερχεται να τ σπάσω.:lost::chair::shoot:
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μου αναγνωρίζει-δεν μπορει να διαβάσει καμία εφαρμογή από αυτές που εχω εγκατεστημένες στην εξωτερικη κάρτα SD.... Ξέρει κανείς τι διάολο φταει?? μου ερχεται να τ σπάσω.:lost::chair::shoot:

 

Μάλλον την κάρτα σου πρέπει να πετάξεις.... άλλα πράγματα διαβάζει από κει; Ή λέει ότι είναι χαλασμένη;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τις εφαρμογές και 4-5 φωτο. Λες να φταει καρτα τοσο καιρο (2 χρονια) μια χαρα λειτουργουσε....kingston 8gb hc.
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τις εφαρμογές και 4-5 φωτο. Λες να φταει καρτα τοσο καιρο (2 χρονια) μια χαρα λειτουργουσε....kingston 8gb hc.

 

Μπορεί. Κάνε ένα format την κάρτα αφού σώσεις αυτά που θες, και κοίτα αν το πρόβλημα συνεχίζει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φόρουμ. Εϊμαι κάτοχος ενός galaxy s εδώ και 2 μήνες περίπου. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό (μπαταρία-λειτουργίες-εφαρμογές κλπ.). Τελευταί όμως κάνει κάτι τρελά το κινητό. Συγκεκριμένα μια φορά μου εβγαλε στην οθόνη κάτι σαν demo (έδειχνε κάτι σαν γαλαξία) και δεν έσβηνε, παρά μόνο όταν έβγαλα την μπαταρία. Καλά ως εδώ. Είπα ότι κόλλησε κάτι. Χθες όμως το άφησα (σπάνια το κάνω) ανοιχτό όλη τη νύχτα και το πρωί το βρήκα κλειστό και δεν άνοιγε (παρά μόνο όταν έβγαλα και ξανα έβαλα την μπαταρία).

Να σημειώσω ότι τρέχω ένα πρόγραμμα "Profile Scheduler" το οποίο αλλάζει αυτόματα σε silent mode/normal mode και μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα όυτε στο s αλλά όυτε και στο 5800i που είχα πριν.

Μήπως κάποιος έχει αντιμέτωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή ξέρει να μου δώσει κάποια απάντηση?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρα το ίδιο. Μιας και παρτίδα που πωλήθηκε στα mediamarkt είχε ήδη 2.2 εξ'αρχής.

Οπότε με την λογική σου, αυτοί οι χρήστες είδαν μόλις 1 αναβάθμιση.

Η δικιά μου λογική είναι πως Galaxy S και Nexus S έχουν ακρίβως ίδια specs όσον αφορά cpu/gpu/ram,

κατασκευάζονται από την ίδια εταιρεία (με διαφορετικό branding), προωθήθηκαν ως οι "ναυαρχίδες" τους για την περίοδο που βγήκαν,

επομένως θεωρώ αδιανόητο να μην συμβαδίζουν στις ROM.

Επίσης όταν έχεις σκάσει 500€ για το Galaxy S έχεις και κάποιες απαιτήσεις και στον τομέα αυτό.

 

 

Θα με κερδίσει η ίδια η Google και τα τηλέφωνα(βλ.Nexus One/S/Galaxy) της (αδιαφορώντας για το ποιά είναι η κατασκευάστρια εταιρεία) ή πολύ πιθανό να μεταβώ σε Apple,

παρόλο που την κράζω για τους κλασικούς λόγους(που δεν θα αναλύσουμε εδώ).

 

Δεν ξέρω πως συμπέρανες ότι η λογική μου υποδεικνύει πώς αφού μια παρτίδα πωλήθηκε με την 2.3, το galaxy είναι σαν να μην έχει πάρει ενημερώσεις. Το galaxy ξεκίνησε με την 2.1 και βρίσκεται στην 2.3. Εχει πάρει 2 μεγάλες αναβαθμίσεις. Γεγονός που δεν αλλάζει ανάλογα με το πότε αγόρασε ο καθένας μας τη συσκευή.

 

Η Google ζήτησε απο τις εταιρίες να υποστηρίζουν τις συσκευές τους για 18 μήνες. Η Samsung δεν υποχρεούταν να το κάνει αυτό στο i9000 γιατί η συμφωνία έγινε μετά την κυκλοφορία του. Παρόλα αυτά το έκανε. Δεν είναι 2 εβδομάδες που έδωσε την JVT. Απο τη στιγμή που ζητάει λοιπόν κάτι τέτοιο η google απο τους άλλους, δεν μπορεί να αφήσει εκτος αναβάθμισης το nexus s που ακόμα δεν έχει χρονίσει... Το nexus one όμως το άφησε εκτός αναβάθμισης... Οπως καταλαβαίνεις και η google την απολύτως απαραίτητη υποστήριξη δίνει...

 

Κάποια στιγμή η Samsung θα πάρει τους προγραμματιστές της απο το i9000 και θα τους πάει στο Note ή στο galaxy s ΙΙΙ. Δεν θα υποστηρίζει το i9000 επ αόριστον επειδή της δώσαμε κάποτε 500 ευρώ. Ετσι λειτουργούν οι εταιρίες. Εδώ παίζει να μην πάρουν την αναβάθμιση αυτοί που αγόρασαν το galaxy plus που βγήκε πριν 2 μήνες. Εμείς γκρινιάζουμε? Που μας υποστήριξαν με το παραπάνω?

 

Στην τελική δεν ξέρω γιατί σκάμε, η αναβάθμιση θα φτάσει στις συσκευές μας ούτως ή άλλως. Ηδη είναι έτοιμη έκδοση της MIUI για το galaxy s που πατάει πάνω στο android 4.0 Η Cyanogenmod θα το δουλέψει επίσης στα σίγουρα. Ταυτόχρονα στο xda γίνεται προσπάθεια για port της έκδοσης του nexus s στο i9000. Με άλλα λόγια θα χορτάσουμε παγωτό. Δεν τίθεται θέμα...

 

Παρεμπιπτόντως, το ενδεχόμενο το ics να πέσει "βαρύ" στον γαλαξία μας (όπως και στο nexus s) το έχετε σκεφτεί?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, το ενδεχόμενο το ics να πέσει "βαρύ" στον γαλαξία μας (όπως και στο nexus s) το έχετε σκεφτεί?

 

Σύμφωνα με έναν Head Moderator από το forum της CyanogenMod το Ice Cream Sandwich μπορεί να τρέξει σε όποια κινητά έχουν 256MB RAM και μία καλή GPU. Άρα λογικά δεν υπάρχει θέμα με το hardware.

 

http://www.androidmemo.com/wp-content/uploads/2011/10/ICS-4.0-minimum-requirements1.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραια μολις πριν λιγο με το odin προσπαθησα απο 2.3.4 (jvr) να περασω την original 2.3.3 jvn (cos) με odin ολα τα εβαλα σωστα (οπως κ τις προιγουμενες φορες) κ ενω μου εβγαλε to μπλε "pass" το τηλεφωνο δεν επανακινηθηκε ποτε κ δεν ανοιγει ουτε σε download mode ουτε σε τιποτα....μαλλον τα επεξε....αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το γιατι?????Κ τωρα παω για service????

Με ποια rom????θα εχει μπει η original η εχασα κ την εγκθηση κ θα πληρωσω κιολας????

Υπαρχει κατι που να σωζει την κατασταση????

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραια μολις πριν λιγο με το odin προσπαθησα απο 2.3.4 (jvr) να περασω την original 2.3.3 jvn (cos) με odin ολα τα εβαλα σωστα (οπως κ τις προιγουμενες φορες) κ ενω μου εβγαλε to μπλε "pass" το τηλεφωνο δεν επανακινηθηκε ποτε κ δεν ανοιγει ουτε σε download mode ουτε σε τιποτα....μαλλον τα επεξε....αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το γιατι?????Κ τωρα παω για service????

Με ποια rom????θα εχει μπει η original η εχασα κ την εγκθηση κ θα πληρωσω κιολας????

Υπαρχει κατι που να σωζει την κατασταση????

 

Και βέβαια δεν το πας ακόμα! Βγάλε την μπαταρία για κάνα 10λεπτο, βαλτην και δοκίμασε download mode. Αν δε γίνει το τελευταίο βήμα είναι να βρεις ένα usb jig για να σε βάλει σε download mode. Αν δε δουλέψει ούτε κι αυτό, τότε μάλλον την πάτησες. (λογικά με jig θα δουλέψει, πουλάνε στο ebay άπειρα τέτοια με 1-2 ευρώ, εκτός αν μπορεί κάποιος από εδώ μέσα να σου δώσει για να μην περιμένεις)

 

Επίσης στο media markt το ξαναφέρανε στα 249 ευρω. Μου φαίνεται περίεργο που κάποιος πριν λίγες μέρες είπε πως στο media στον Γερακα το είχαν 200 ευρώ :wacko: Επίσης επειδή μιλάτε για το πως κυκλοφόρησε το galaxy στο media markt, πριν 2 μήνες ήρθε με ginger 2.3.3 και επίσης η ημερομηνία κατασκευής ήταν Αυγουστο 2011!!! Μου φαίνεται πολύ ηλίθιο να μην το αναβαθμίσουν, τη στιγμή που μετά απο 1μιση χρόνο κυκλοφορίας το ξανα κατασκευάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, είχα πάνω την cm7 έχοντας κάνει oc στα 1,3 και πέρασα μια official χωρίς να βγάλω το oc πρώτα. Έκανα βλακεία;

 

Όχι.

Βλακεία έγινε αν δεν έκανες wipes και repartition.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Βλακεία έγινε αν δεν έκανες wipes και repartition.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Όχι, τα έκανα αυτά κανονικά..! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :-)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος απο Δυτικα προαστεια (Αιγαλεω μενω εγω) που να εχει usb jig η κατι τετοιο που να μπορει να με βοηθηση να μπω σε download mode....σας παρακαλω γιατι εχω μεινει χωρις τηλεφωνο....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι νες κάτοχος του Galaxy S και με προβληματίζει η διάρκεια της μπαταρίας. Εδω και μια εβδομάδα το φορτίζω κλειστό κάθε βράδι και το επομενο βράδι έχει κλεισει απο μπαταρία.

Εχω διαβάζει τον οδηγο για τους αρχάριους και έχω απενεργοποιήσει τον αυτόματο συγχρονισμό.

 

Δεν ξερω τι φταιει, γιατι εκει που βλεπεουμε που καταναλώνεται η μπαταρία, μετα την οθόνη εχει σημαντικό ποσοστό η εφαρμογή 'χαρτες'.

Ειναι περιεργο, καθώς το GPS δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Οι 'χαρτες' μου τρωνε μπαταρία ακόμα κι αν δεν έχω συνδεση WIfi, και εννοειται δεν το αφηνω να με χρεώνει απο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φταιει, γιατι εκει που βλεπεουμε που καταναλώνεται η μπαταρία, μετα την οθόνη εχει σημαντικό ποσοστό η εφαρμογή 'χαρτες'.

Ειναι περιεργο, καθώς το GPS δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Οι 'χαρτες' μου τρωνε μπαταρία ακόμα κι αν δεν έχω συνδεση WIfi, και εννοειται δεν το αφηνω να με χρεώνει απο το κινητό.

 

Autostarts απο το μάρκετ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας....το πρωι το εστειλα για σερβις....δεν ξερω βαιβαια αν θα με καληψει η εγγυηση....μιας κ το τηλεφωνο πεθανε οταν απο την 2.3.4 προσπαθησα να γυρισω πισω στην 2.3.3 (cos) original Ελληνικη κ ενω η διαδικασια με το ΟΝΤΙΝ τελιωσε κανονικα (pass κτλ) το κινητο πεθανε....Δεν καταλαβαινω την δεν πηγε καλα...ειχα semaphone kernel....

Τι λετε θα την σκαπουλαρω με την εγγυηση....?????Το πηγα στην smartec στο χαιδαρι

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας....το πρωι το εστειλα για σερβις....δεν ξερω βαιβαια αν θα με καληψει η εγγυηση....μιας κ το τηλεφωνο πεθανε οταν απο την 2.3.4 προσπαθησα να γυρισω πισω στην 2.3.3 (cos) original Ελληνικη κ ενω η διαδικασια με το ΟΝΤΙΝ τελιωσε κανονικα (pass κτλ) το κινητο πεθανε....Δεν καταλαβαινω την δεν πηγε καλα...ειχα semaphone kernel....

Τι λετε θα την σκαπουλαρω με την εγγυηση....?????Το πηγα στην smartec στο χαιδαρι

 

Γιατί φίλε μου δεν περίμενες να δοκιμάσεις με JIG αν θα μπει σε download mode και να το φτιάξεις? Πάντως περίεργο που πέθανε έτσι το κινητό... Έχω φλασάρει πολλές φορές ακόμα και με FAIL στο odin και ποτέ δεν ψόφησε εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι νες κάτοχος του Galaxy S και με προβληματίζει η διάρκεια της μπαταρίας. Εδω και μια εβδομάδα το φορτίζω κλειστό κάθε βράδι και το επομενο βράδι έχει κλεισει απο μπαταρία.

Εχω διαβάζει τον οδηγο για τους αρχάριους και έχω απενεργοποιήσει τον αυτόματο συγχρονισμό.

 

Δεν ξερω τι φταιει, γιατι εκει που βλεπεουμε που καταναλώνεται η μπαταρία, μετα την οθόνη εχει σημαντικό ποσοστό η εφαρμογή 'χαρτες'.

Ειναι περιεργο, καθώς το GPS δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Οι 'χαρτες' μου τρωνε μπαταρία ακόμα κι αν δεν έχω συνδεση WIfi, και εννοειται δεν το αφηνω να με χρεώνει απο το κινητό.

 

Αν έχεις ανοιχτό το latitude ή είσαι logged in, κλείστο και βγες. Το latitude τρώει τρελή μπαταρία.

Φυσικά αν είσαι root, κάνε αυτό που λέει ο nikos523 και σταμάτα το maps με το autostarts.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας....το πρωι το εστειλα για σερβις....δεν ξερω βαιβαια αν θα με καληψει η εγγυηση....μιας κ το τηλεφωνο πεθανε οταν απο την 2.3.4 προσπαθησα να γυρισω πισω στην 2.3.3 (cos) original Ελληνικη κ ενω η διαδικασια με το ΟΝΤΙΝ τελιωσε κανονικα (pass κτλ) το κινητο πεθανε....Δεν καταλαβαινω την δεν πηγε καλα...ειχα semaphone kernel....

Τι λετε θα την σκαπουλαρω με την εγγυηση....?????Το πηγα στην smartec στο χαιδαρι

 

Κρίμα γιατί με το jig θα το βάζαμε σε download mode σε δευτερόλεπτα. Βιάστηκες.

Εύχομαι να σε καλύψει η εγγύηση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Σημερα για πρωτη φορα απο τοτε που περασα 2.3.5 λειτουργισα το gps.Παρατηρησα πως αργει λιγο να πιασει σημα σε σχεση με την ελληνικη 2.3.3 αλλα εχει καλυτερη αποκριση και ακριβεια θεσης.Εχετε παρατηρησει κατι αναλογο;
Link to comment
Share on other sites

Autostarts απο το μάρκετ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Υπαρχει δωρεαν? η μονο επι πληρωμη?

Εγω βρηκα μονο Autostarts(Root) δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δωρεαν? η μονο επι πληρωμη?

Εγω βρηκα μονο Autostarts(Root) δωρεαν

 

Όχι δεν υπάρχει δωρεάν. Και παρακαλώ η συζήτηση περί εφαρμογών να συνεχιστεί στην ενότητα Android.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να σας πω οτι μολις μετα απο 18 ωρες μου επισκευασαν κ επεστρεψαν τον γαλαξια μου σαν καινουριο μιας κ δεν καταφεραν να το ενεργοποιησουν κ ετσι αλλαξαν ολοκληρη την πλακετα....τετοια ζημια...ειναι δυνατον....????ετσι μου ειπαν κ ετσι γραφει κ στο εντυπο επισκευης...κ γω που νομιζα οτι με καποιο jig θα επαιρνε μποστα...

Με την εγγυηση ολα οκ....κανονικα κ με τον νομο....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να σας πω οτι μολις μετα απο 18 ωρες μου επισκευασαν κ επεστρεψαν τον γαλαξια μου σαν καινουριο μιας κ δεν καταφεραν να το ενεργοποιησουν κ ετσι αλλαξαν ολοκληρη την πλακετα....τετοια ζημια...ειναι δυνατον....????ετσι μου ειπαν κ ετσι γραφει κ στο εντυπο επισκευης...κ γω που νομιζα οτι με καποιο jig θα επαιρνε μποστα...

Με την εγγυηση ολα οκ....κανονικα κ με τον νομο....

 

Πάλι καλά που δεν τους άνοιγε γιατί τότε μπορεί να βλέπανε ότι ήταν πειραγμένο.... Άντε καλορίζικο :lol:

(Πολύ περίεργο πάντως τέτοιο brickarisma και να λέει το Odin PASS!!!):confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...