Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες σημερα αγορασα κ εγω το γαλαξια....

επειδη εγινε καποιο λαθος στην αποστολη με τον φορτιστη του κινητου κ αντι samsung

ειχε μεσα ενα ερικσον θελω να μου πει καποιος απο το φορτιστη του galaxy τι λεει πανο στον φορτιστη...

 

στον ericsson λεει INPUT:100-240VAC~100mA 50-60Hz

OUTPUT :5.0 VDC ==550mA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδες σημερα αγορασα κ εγω το γαλαξια....

επειδη εγινε καποιο λαθος στην αποστολη με τον φορτιστη του κινητου κ αντι samsung

ειχε μεσα ενα ερικσον θελω να μου πει καποιος απο το φορτιστη του galaxy τι λεει πανο στον φορτιστη...

 

στον ericsson λεει INPUT:100-240VAC~100mA 50-60Hz

OUTPUT :5.0 VDC ==550mA

 

Έχω την εντύπωση ότι της Samsung έχει output 0.7A. Αυτό σημαίνει, αν δεν κάνω λάθος, ότι θα σου φορτίζει το κινητό με τον φορτιστή που σου στείλανε αλλά σε περισσότερο χρόνο απ'ότι με τον φορτιστή της Samsung. Φαντάσου ότι το output από το usb είναι 0.5A και κάνει περίπου 5 ώρες να φορτίσει το κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω..

γιατι εχεις την αθλια 2.2 ομως? το κινητο παει χειροτερα απο κινεζικο με την 2.2 πανω..

 

:( Επειδή δεν μπορώ να καταφέρω με τίποτα να επικοινωνήσει το Kies με το κινητό ώστε να περάσω την 2.3.3. Κάνει connect και μετά από λίγο μου λέει ότι device does not respond. :(:(

Link to comment
Share on other sites

:( Επειδή δεν μπορώ να καταφέρω με τίποτα να επικοινωνήσει το Kies με το κινητό ώστε να περάσω την 2.3.3. Κάνει connect και μετά από λίγο μου λέει ότι device does not respond. :(:(

 

Μπορείς να την περάσεις με το οντιν διαβάζοντας το «επίσημα firmware και οδηγός εγκατάστασης»

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι της Samsung έχει output 0.7A. Αυτό σημαίνει, αν δεν κάνω λάθος, ότι θα σου φορτίζει το κινητό με τον φορτιστή που σου στείλανε αλλά σε περισσότερο χρόνο απ'ότι με τον φορτιστή της Samsung. Φαντάσου ότι το output από το usb είναι 0.5A και κάνει περίπου 5 ώρες να φορτίσει το κινητό.

 

το φορτιζει φιλε αλλα ψιλοαργησε..εκανε περιπου 2.30 ωρες εκει γυρο...

με το φορτιστη το κανονικο ποσο κανει?...και αν μπορεις η μπορει καποιος να δει στο φορτιστη αυτα που λεω ποιο πανο...

γιατι μπορει να μην κανει να το φορτιζω με αυτο το φορτιστη,...

Link to comment
Share on other sites

το φορτιζει φιλε αλλα ψιλοαργησε..εκανε περιπου 2.30 ωρες εκει γυρο...

με το φορτιστη το κανονικο ποσο κανει?...και αν μπορεις η μπορει καποιος να δει στο φορτιστη αυτα που λεω ποιο πανο...

γιατι μπορει να μην κανει να το φορτιζω με αυτο το φορτιστη,...

 

Δεν παθαινει τιποτα απλα θα αργει λιγο περισσοτερο οπως ειπανε και πιο πανω. Εξαλλου υποτηθετε πως αυτο το βισμα usb ειναι κοινο για ολα τα κινητα τωρα πλεον για να τα φορτιζεις οπου θες. Ο κανονικος ειναι 0,7A. 2μιση ωρες ρε φιλε μου φαινονται λιγες.... Εμενα κανει πιο πολυ!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες σημερα αγορασα κ εγω το γαλαξια....

επειδη εγινε καποιο λαθος στην αποστολη με τον φορτιστη του κινητου κ αντι samsung

ειχε μεσα ενα ερικσον θελω να μου πει καποιος απο το φορτιστη του galaxy τι λεει πανο στον φορτιστη...

 

στον ericsson λεει INPUT:100-240VAC~100mA 50-60Hz

OUTPUT :5.0 VDC ==550mA

 

Αγορασες το κινητό απο μαγαζί και είχε μέσα φορτιστή ericsson??

Δεν γίνεται να μην είναι μεταχειρισμένο το κινητό. Εκτός αν στην samsung βγαζουν και φορτιστές για ericsson (που δεν υπάρχει..)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το φορτιζει φιλε αλλα ψιλοαργησε..εκανε περιπου 2.30 ωρες εκει γυρο...

με το φορτιστη το κανονικο ποσο κανει?...και αν μπορεις η μπορει καποιος να δει στο φορτιστη αυτα που λεω ποιο πανο...

γιατι μπορει να μην κανει να το φορτιζω με αυτο το φορτιστη,...

 

Με τον κανονικό φορτιστή της Samsung κάνει 3 ώρες όταν είναι τελείως άδεια η μπαταρία. Και εμένα μου φαίνονται λίγες 2,5 ώρες με φορτιστή 550mA που λες ότι είναι ο άλλος.

Ο φορτιστής Samsung λέει:

Input - 100~240V~

50-60Hz - 0.15A

Output - 5.0V = 0.7A

 

Αγορασες το κινητό απο μαγαζί και είχε μέσα φορτιστή ericsson??

Δεν γίνεται να μην είναι μεταχειρισμένο το κινητό. Εκτός αν στην samsung βγαζουν και φορτιστές για ericsson (που δεν υπάρχει..)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πιστεύω ότι μιλάει για μεταχειρισμένο κινητό. Δεν θέλω να πιστεύω ότι πήρε σφραγισμένο κινητό και όταν το άνοιξε είδε μέσα άλλον φορτιστή και δεν κατάλαβε τι έχει γίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με τον κανονικό φορτιστή της Samsung κάνει 3 ώρες όταν είναι τελείως άδεια η μπαταρία. Και εμένα μου φαίνονται λίγες 2,5 ώρες με φορτιστή 550mA που λες ότι είναι ο άλλος.

Ο φορτιστής Samsung λέει:

Input - 100~240V~

50-60Hz - 0.15A

Output - 5.0V = 0.7A

 

Μη σου πω και 3μισή... :)

Link to comment
Share on other sites

Μη σου πω και 3μισή... :)

 

3 ώρες κάνει το κινητό να φορτίσει. Καμιά φορά 3ωρες και 5-10 λεπτά το ανώτερο.

 

 

Πιστεύω ότι μιλάει για μεταχειρισμένο κινητό. Δεν θέλω να πιστεύω ότι πήρε σφραγισμένο κινητό και όταν το άνοιξε είδε μέσα άλλον φορτιστή και δεν κατάλαβε τι έχει γίνει.

 

Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω..

Και πάλι δεν θα το φόρτιζα εγώ με διαφορετικό φορτιστή σε καμία περίπτωση. Το πολύ πολύ να το άφηνα στο πσ να φορτίσει με το usb προσωρινά.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω..

Και πάλι δεν θα το φόρτιζα εγώ με διαφορετικό φορτιστή σε καμία περίπτωση. Το πολύ πολύ να το άφηνα στο πσ να φορτίσει με το usb προσωρινά.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

εε σου φαίνεται κάπως αν ξέρεις ότι ο φορτιστής είναι για άλλο κινητό :p αλλά αν σκεφτείς ότι και το PC βγάζει το ίδιο ακριβώς ρεύμα μπορεί να αλλάξεις γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

εε σου φαίνεται κάπως αν ξέρεις ότι ο φορτιστής είναι για άλλο κινητό :p αλλά αν σκεφτείς ότι και το PC βγάζει το ίδιο ακριβώς ρεύμα μπορεί να αλλάξεις γνώμη.

 

No way!!

Μπορεί να έχω κάνει της τανας τα πειράματα και τις πατέντες, να έχω φλασαρει 1 εκατομμύριο φορές, μπορεί να το έχω brickαρει 15 φορές, αλλα αυτό ΌΧΙ! Δεν θα το έκανα με τίποτα!!

Πραγματικά!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν θα το φόρτιζα εγώ με διαφορετικό φορτιστή σε καμία περίπτωση. Το πολύ πολύ να το άφηνα στο πσ να φορτίσει με το usb προσωρινά.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα εκτός της περισσότερης ώρας που θα κάνει για να φορτίσει αλλά και εγώ για να πω την αλήθεια μόνο σε έκτακτη ανάγκη θα το φόρτιζα με άλλον φορτιστή. Πιστεύω ότι απλά είναι η ιδέα μας αλλά από την άλλη φύλαγε τα ρούχα σου...!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν θα το έκανα σε μόνιμη βάση, αλλά τι θα λέγατε αν σας υπενθυμίσω ότι υπάρχουν μητρικές που δίνουν περισσότερα mAh στις USB για πιο γρήγορη φόρτιση? Τότε δεν θα το συνδέατε και στο PC? :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα εκτός της περισσότερης ώρας που θα κάνει για να φορτίσει αλλά και εγώ για να πω την αλήθεια μόνο σε έκτακτη ανάγκη θα το φόρτιζα με άλλον φορτιστή. Πιστεύω ότι απλά είναι η ιδέα μας αλλά από την άλλη φύλαγε τα ρούχα σου...!:)

 

Αυτό ακριβώς! Μόνο το ότι δεν θα λεει samsung πάνω μου αρκεί!

Μόνο σε κάτι παλιοΝοκια και αλκατελ που έχω τα κάνω αυτά! :lol:

Ούτε το φορτιστή του ace δεν βάζω στο S!

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν θα το έκανα σε μόνιμη βάση, αλλά τι θα λέγατε αν σας υπενθυμίσω ότι υπάρχουν μητρικές που δίνουν περισσότερα mAh στις USB για πιο γρήγορη φόρτιση? Τότε δεν θα το συνδέατε και στο PC? :lol:

 

Το qosmio μου στέλνει όσα χρειάζεται πάντως :p

Αν έλεγε πάνω απο το usb όμως «charge your motorola here» δεν θα το έβαζα!!

:lol::lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν θα το έκανα σε μόνιμη βάση, αλλά τι θα λέγατε αν σας υπενθυμίσω ότι υπάρχουν μητρικές που δίνουν περισσότερα mAh στις USB για πιο γρήγορη φόρτιση? Τότε δεν θα το συνδέατε και στο PC? :lol:

 

Το qosmio μου στέλνει όσα χρειάζεται πάντως :p

Αν έλεγε πάνω απο το usb όμως «charge your motorola here» δεν θα το έβαζα!!

:lol::lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Και το δικό μου PC βγάζει στις usb 500mA όπως όλες οι standar θύρες usb. Πάντως πες το φοβία, πες το παραξενιά αλλά μόνο σε έκτακτη ανάγκη όπως είπα θα έβαζα άλλον φορτιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου PC βγάζει στις usb 500mA όπως όλες οι standar θύρες usb. Πάντως πες το φοβία, πες το παραξενιά αλλά μόνο σε έκτακτη ανάγκη όπως είπα θα έβαζα άλλον φορτιστή.

 

Η gigabyte έχει κάτι μητρικές που βγάζουν σχεδόν το διπλάσιο (μπορεί και παραπάνω δε θυμάμαι ακριβώς) με κλειστό το PC για να φορτίζεις ότι θες! (αλλά δεν είμαστε φόρουμ για PC οπότε σταματάω :p) Απλά λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα στα mA.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να αναβαθμίσω το Samsung galaxy S μου σε κάποια gingerbread έκδοση (από την Darky 9.0.2, 2.2 που έχω τώρα ), αλλά έχω πρόβλημα με το HTC_IME Πληκτρολόγιο. Το έχω συνηθίσει και με βολεύει πάρα πολύ. Υπάρχει κάποια έκδοση 2.3 που να λειτουργεί το HTC_IME? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Απλά λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα στα mA.

 

Και για να κλείσουμε το ενδεχομένως off topic να πούμε ότι το Galaxy S, όπως και όλα τα κινητά νέας γενιάς, δεν έχουν θέμα με πόσα mA θα φορτιστούν. Το μόνο που αλλάζει είναι ο χρόνος φόρτισης εκείνη την στιγμή. Πάντως γενικά ισχύει πως η φόρτιση με λίγα mA δεν ζορίζει την μπαταρία τόσο όσο η φόρτιση με πολλά mA με αποτέλεσμα την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας σε βάθος χρόνου.

 

Καλησπέρα! Θέλω να αναβαθμίσω το Samsung galaxy S μου σε κάποια gingerbread έκδοση (από την Darky 9.0.2, 2.2 που έχω τώρα ), αλλά έχω πρόβλημα με το HTC_IME Πληκτρολόγιο. Το έχω συνηθίσει και με βολεύει πάρα πολύ. Υπάρχει κάποια έκδοση 2.3 που να λειτουργεί το HTC_IME? Ευχαριστώ!

 

Έχω την εντύπωση πως το HTC_IME λειτουργεί κανονικά σε Gingerbread αν θυμάμαι καλά από παλιότερα post που είχα διαβάσει.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires22_27.zip

Αυτή η έκδοση του HTC_ime έχει δοκιμαστεί σε όλες τις gingerbread και λειτουργεί άψογα :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Βασικά έχω πάρει και το Galaxy Ace με 2.3.3 και προσπαθώ να του περάσω το HTC IME και δεν περνιέται με τίποτα, οπότε υπέθεσα οτι είναι πρόβλημα το htc ime με τις gingerbread γενικότερο...

 

Επι την ευκαιρία, μήπως έχει κανένας καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το περάσω στο Galaxy Ace; Η hires εκδοση δεν μου εμφανίζει τιποτα ενώ η lowres, μου κάνει force close! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα, και η κοινότητα του Galaxy Ace δεν εχει τόσο κόσμο όσο του Galaxy S και το debugging είναι πολύ πιο δύσκολο!

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα μεταχειρισμένου κ το παλικάρι εκανε λαθος κ εβαλε φορτιστη εριξον ενταξει αφου φορτιζει... σιγα τι να κανω...

μενω επαρχια οποτε δυσκολο να ξαναστελνει φορτιστες η μλκια ειναι οτι ουτε το καλοδιο δεδωμενον εστειλε κ δανιστηκα απο φιλο μου... αντε να ψαξω να αγορασω... καλοδιο υπαρχει περιπτωση να μην ειχε μεσα το κουτι απο αγορα μαμησιο?????

κατι ασχετο εκει που λεει εκδοση kernel 2.6.32.9 root@se-s608#1

σημενει οτι ειναι ρουταρισμενο? κ αν ειναι ροοταρισμενο γιατι οταν βαζω το blackmart δεν ανοιγει?

αριθμος κατασκευης FROYO απο τι εριξα μια ματια γινετε το ποιο ευκολο ροοταρισμα σε froyo σωστα?

κ κατι ακομα αν κανω επαναφορα ρυθμίσεων χανω το ροοταρισμα? παιδια ειμαι ασχετος με το android ειμαι ερχομενος απο IOS κ ψαχνομαι για πειραγματα...

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα μεταχειρισμένου κ το παλικάρι εκανε λαθος κ εβαλε φορτιστη εριξον ενταξει αφου φορτιζει... σιγα τι να κανω...

μενω επαρχια οποτε δυσκολο να ξαναστελνει φορτιστες η μλκια ειναι οτι ουτε το καλοδιο δεδωμενον εστειλε κ δανιστηκα απο φιλο μου... αντε να ψαξω να αγορασω... καλοδιο υπαρχει περιπτωση να μην ειχε μεσα το κουτι απο αγορα μαμησιο?????

κατι ασχετο εκει που λεει εκδοση kernel 2.6.32.9 root@se-s608#1

σημενει οτι ειναι ρουταρισμενο? κ αν ειναι ροοταρισμενο γιατι οταν βαζω το blackmart δεν ανοιγει?

αριθμος κατασκευης FROYO απο τι εριξα μια ματια γινετε το ποιο ευκολο ροοταρισμα σε froyo σωστα?

κ κατι ακομα αν κανω επαναφορα ρυθμίσεων χανω το ροοταρισμα? παιδια ειμαι ασχετος με το android ειμαι ερχομενος απο IOS κ ψαχνομαι για πειραγματα...

 

Καλώδιο θα βρεις παντού! Ένα απλό καλώδιο micro-usb είναι. Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να μην είχε στο κουτί.

Το ροοτ που γραφει στον κέρνελ δε σημαίνει ότι είναι ροοτ. Γενικώς είναι πανεύκολο να γίνει ροοτ ότι και να είναι. Εμένα ας πούμε μου φαίνεται πιο εύκολο να κάνεις ροοτ φλασάροντας custom kernel (όπως στην Gingebread) Αλλά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες στον οδηγό για root θα τα καταφέρεις λογικά. Με επαναφορά ρυθμίσεων νομίζω δεν χάνεται το root. Αν θες να ξεκινήσεις πειράγματα, πρέπει να το ρήξεις στο διάβασμα, να καταλάβεις τι είναι το κάθε τι ώστε να μην πηγαίνεις στα τυφλά και χαλάσεις το κινητό κατα λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

αριθμος κατασκευης FROYO απο τι εριξα μια ματια γινετε το ποιο ευκολο ροοταρισμα σε froyo σωστα?

κ κατι ακομα αν κανω επαναφορα ρυθμίσεων χανω το ροοταρισμα? παιδια ειμαι ασχετος με το android ειμαι ερχομενος απο IOS κ ψαχνομαι για πειραγματα...

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις ακόμα Froyo από την στιγμή που έχει δοθεί η Gingerbread. Καταλαβαίνω ότι το πήρες μόλις τώρα το κινητό αλλά και μία μέρα με Froyo όταν υπάρχει η Gingerbread είναι πολύ!:p

Αν ψάχνεσαι για πειράγματα το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι πολύ καλό διάβασμα στους οδηγούς όπως είπε και ο φίλος nikospot.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις ακόμα Froyo από την στιγμή που έχει δοθεί η Gingerbread. Καταλαβαίνω ότι το πήρες μόλις τώρα το κινητό αλλά και μία μέρα με Froyo όταν υπάρχει η Gingerbread είναι πολύ!:p

Αν ψάχνεσαι για πειράγματα το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι πολύ καλό διάβασμα στους οδηγούς όπως είπε και ο φίλος nikospot.

 

Και το αμέσως επόμενο βήμα είναι να φλασάρεις σε JVT και Semaphore, για να πάρεις και μία πρώτη γεύση, κι εγώ καπώς έτσι ξεκίνησα :D (η συνέχεια στο thread: τροποποιήσεις και βελτιώσεις :p)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...