Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Το λεξικο που λεω ειναι αυτο: http://porfyras.blogspot.com/2009/03/mobilex-v305-symbian-s60-3rd-5th-touch.html

που το εχει φτιαξει ενα παιδι απο το myphone.

Έψαξα στο market αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.

 

Για το root, ακουσα οτι ειναι απαραιτητο γιατι ολες οι εφαρμογες μπαινουν στη μνημη κινητου και οχι στην καρτα.

Αληθεια, δεν υπαρχει τροπος να το επιλεξουμε εμεις αυτο κατα την εγκατασταση (χωρις root)?.

 

Οι εφαρμογες που με ενδιαφερουν πατνως ειναι για GPS, παιχνίδια, emulators, Media Players

 

H συζήτηση για το λεξικό και οποιαδήποτε γενική android εφαρμογή δεν ανήκει εδώ, αλλά στην ενότητα Αndroid. Συνέχεια εκεί... προσωπικά πάντως δεν έχω εντοπίσει κάποιο ετυμολογικό ελληνικό λεξικό android.

Όσο για το root κτλ., μάλλον μίλησες με κάτοχο HTC Desire ή κάτι τέτοιο. Το SGS δεν έχει καμία απολύτως ανάγκη για apps2sd, το έχουν προβλέψει, όπως ανέφερε ο Νίκος παραπάνω. Ενδεικτικά, έχω 15 σελίδες εφαρμογών, και ΟΥΤΕ ΜΙΑ στην κάρτα SD :)

 

Πέρασε την jvt (τελευταία επίσημη 2.3.5) και τον semaphore που λες.

Αν θέλεις κάνεις overclock όχι αναγκάστηκα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

+1.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις 2.3.4.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εφόσον δουλεύουν κανονικά σε 2.3.3, δεν βρίσκω λόγο να μην δουλεύουν σε 2.3.5

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ευχαριστω για την βοηθεια.Ξεκιναω την δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταφορά των εφαρμογών στην SD, έχω την εντύπωση πως από την 2,2 και μετά γίνεται χωρίς root. Απλά αν πας στις ρυθμίσεις και διαχείριση εφαρμογών, πατάς στην εφαρμογή που θες και έχει μεταφορά σε SD. Αλλά προσωπικά ούτε εγώ το χρησιμοποιώ όχι μόνο γιατί φτάνει και περισσεύει η ρομ αλλά και επειδή δεν θέλω να υπάρχουν διάσπαρτα αρχεία σε SD και rom για μία εφαρμογή και να μην ξέρω τι μου γίνεται :p
Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταφορά των εφαρμογών στην SD, έχω την εντύπωση πως από την 2,2 και μετά γίνεται χωρίς root. Απλά αν πας στις ρυθμίσεις και διαχείριση εφαρμογών, πατάς στην εφαρμογή που θες και έχει μεταφορά σε SD. Αλλά προσωπικά ούτε εγώ το χρησιμοποιώ όχι μόνο γιατί φτάνει και περισσεύει η ρομ αλλά και επειδή δεν θέλω να υπάρχουν διάσπαρτα αρχεία σε SD και rom για μία εφαρμογή και να μην ξέρω τι μου γίνεται :p

 

Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο.

Στην sd τις έβαζα όταν είχα 2.2 και σερνοτανε το κινητό.

Πλεον δεν αφήνω εφαρμογές στην sd (γιατί μερικές πάνε μονές τους).

Έχω 150 περίπου εφαρμογές και έχω σχεδόν 1gb free rom ακομα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κατέβασω χάρτες(της Ιταλίας συγκεκρίμενα) για το κινητό και να το δουλέψω εκεί σαν gps.Τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστωω
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο επιτελους.Το εστησα απο την αρχη.Αλλα κατι παιζει με το handcent.Εχετε προσεξει αν το κατεβασαν απο το μαρκετ?Προς το παρον εβαλα το gosms.
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο επιτελους.Το εστησα απο την αρχη.Αλλα κατι παιζει με το handcent.Εχετε προσεξει αν το κατεβασαν απο το μαρκετ?Προς το παρον εβαλα το gosms.

 

Μάλλον κάτι παίζει, και μένα δεν το κατεβάζει, ενώ στο market μέσω του PC δεν το βρίσκει καν.(βρίσκει κάτι κορεάτικα, αραβικά, αλαμπουρνέζικα handcent μόνο) Θα φτιαχτεί λογικά κααάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει 2.3.5 και kernel semaphore1.8.0

Eγκατεστησα ελληνικα πληκτρολογια αλλα οταν παω να στειλω μνμ μου λεει οτι το μνμ μπορει να φθασει στο παραληπη κατεστραμενο ξερει κανεις τι γινεται?

Edited by bilis38
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει 2.3.5 και kernel semaphore1.8.0

Eγκατεστησα ελληνικα πληκτρολογια αλλα οταν παω να στειλω μνμ μου λεει οτι το μνμ μπορει να φθασει στο παραληπη κατεστραμενο ξερει κανεις τι γινεται?

 

Την απάντηση θα την βρεις στους οδηγούς για νέους χρήστες.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Κατι που μολις ειδα. Στο gosms δεν μου φανερωνει τις επαφες που εχω αλοθηκευσει στο τηλεφωνο. Βλεπει μονο αυτες της σιμ. Υπαρχει καποιο κολπο η τις διπλοαποθηκευω;
Link to comment
Share on other sites

Ρ παιδιά τι αφού ρύθμιση πρέπει να κάνω για να μην αλλάζει από μόνο αυτό το screen off timeout? εγω το θέλω στο 1 λεπτό κ αυτό μου το γυρίζει που κ που στα 15 δευτερόλεπτα

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

΄Καλησπέρα.Είμαι νέος με την ενασχόληση και πρέπει να έκανα ...πατάτα.Ρομ έχω την Gingerbread 2.3.3 I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9) βάζοντας την(COS) (XWJVN)

για να έχω και ελληνικό πληκτρολόγιο.Την ρομ την πέρασα με odin.Ολα καλά μέχρι εδώ.Κατόπιν , άρχισα να κάνω root μεσω odin με την διαδικασία

Fuguroot ,που αναφέρεται στο αντίστοιχο θέμα.Καθώς λοιπόν φλάσαρα με το Odin το zImage-root.tar αρχείο ως PDA χωρίς pit και χωρίς re-partition,

στο odin μου έβγαλε fault και το τηλέφωνο έσβησε τελείως , χωρίς να κάνει επανεκίνηση.Οταν πάτησα το μπουτόν δεξιά για να ανοίξει μου έβγαλε μιά εικόνα ενόσ τηλεφώνου και ενόσ pc που αναμεσά τους υπάρχει μια τρίγωνη κίτρινη ταμπελίτσα με ενα θαυμαστικό., και το τηλέφωνο δεν μπορεί να ξεκινήσει.

Τι να έχει συμβεί? Παρακαλώ κάποια βοήθεια/γνώμη?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

΄Καλησπέρα.Είμαι νέος με την ενασχόληση και πρέπει να έκανα ...πατάτα.Ρομ έχω την Gingerbread 2.3.3 I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9) βάζοντας την(COS) (XWJVN)

για να έχω και ελληνικό πληκτρολόγιο.Την ρομ την πέρασα με odin.Ολα καλά μέχρι εδώ.Κατόπιν , άρχισα να κάνω root μεσω odin με την διαδικασία

Fuguroot ,που αναφέρεται στο αντίστοιχο θέμα.Καθώς λοιπόν φλάσαρα με το Odin το zImage-root.tar αρχείο ως PDA χωρίς pit και χωρίς re-partition,

στο odin μου έβγαλε fault και το τηλέφωνο έσβησε τελείως , χωρίς να κάνει επανεκίνηση.Οταν πάτησα το μπουτόν δεξιά για να ανοίξει μου έβγαλε μιά εικόνα ενόσ τηλεφώνου και ενόσ pc που αναμεσά τους υπάρχει μια τρίγωνη κίτρινη ταμπελίτσα με ενα θαυμαστικό., και το τηλέφωνο δεν μπορεί να ξεκινήσει.

Τι να έχει συμβεί? Παρακαλώ κάποια βοήθεια/γνώμη?Ευχαριστώ.

 

?? Και οι 2 αυτές έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο. Δεν κατάλαβα το λόγο που το άρχισες όλο αυτό...

 

Αnyway, κάτι δεν πήγε καλά και έχασε το usb connection. Βγάλε τη μπαταρία, ξαναβάλτην, μπες σε download mode με τα 3 κουμπιά και ξαναδοκίμασε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Tyxerakia τώρα είμαι οκ , έκανα και το root.Σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σου.Οσο για την παρατηρησή σου είναι σωστή , αλλά είπαμε είμαι καινούργιος και έκανα την ....μου.Τέλοσ πάντων σε ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ιταλικό blog http://android.hdblog.it , η Samsung Ιταλίας έδωσε λίστα με τις συσκευές που θα αναβαθμιστούν σε ics και το μόνο κινητό της εταιρίας που ήταν στην λίστα αυτή είναι το galaxy s 2 (φυσικά και τα δύο Nexus που έχει κατασκευάσει η Samsung αλλά αυτά θα αναβαθμιστούν απο την google).

Στη συνέχεια εμφανίζεται το κινητό-ταμπλέτα galaxy Note και η λίστα κλείνει με ταμπλέτες της εταιρίας.

 

Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι άλλες συσκευές δεν θα αναβαθμιστούν, σημαίνει απλά ότι αυτές οι συσκευές θα πάρουν σίγουρα την πολυαναμενόμενη αναβάθμιση. Ισως εν καιρώ η λίστα αυτή εμπλουτιστεί και χαμογελάσει και εμάς το χειλάκι μας (αν και προσωπικά με την τελευταία stock θα μπορούσα να συμβιώσω για πολύ καιρό ακόμα, με καλύπτει απόλυτα).

 

http://android.hdblog.it/2011/10/28/samsung-italia-conferma-android-4-0-su-galaxy-s2-note-e-tab-nel-2012/

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ιταλικό blog http://android.hdblog.it , η Samsung Ιταλίας έδωσε λίστα με τις συσκευές που θα αναβαθμιστούν σε ics και το μόνο κινητό της εταιρίας που ήταν στην λίστα αυτή είναι το galaxy s 2 (φυσικά και τα δύο Nexus που έχει κατασκευάσει η Samsung αλλά αυτά θα αναβαθμιστούν απο την google).

Στη συνέχεια εμφανίζεται το κινητό-ταμπλέτα galaxy Note και η λίστα κλείνει με ταμπλέτες της εταιρίας.

 

Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι άλλες συσκευές δεν θα αναβαθμιστούν, σημαίνει απλά ότι αυτές οι συσκευές θα πάρουν σίγουρα την πολυαναμενόμενη αναβάθμιση. Ισως εν καιρώ η λίστα αυτή εμπλουτιστεί και χαμογελάσει και εμάς το χειλάκι μας (αν και προσωπικά με την τελευταία stock θα μπορούσα να συμβιώσω για πολύ καιρό ακόμα, με καλύπτει απόλυτα).

 

http://android.hdblog.it/2011/10/28/samsung-italia-conferma-android-4-0-su-galaxy-s2-note-e-tab-nel-2012/

 

Σε περίπτωση που δεν πάρει το SGS την ICS, θα είναι το πλέον epic fail της Samsung.

Προσωπικά, θα χάσει έναν πελάτη και θα κερδίσει έναν "δυσφημιστή"!

Αν είναι δυνατόν να πάρει ICS το Nexus S που έχει ακριβώς ίδια επεξεργαστική ισχύ με το Galaxy S,

και το Galaxy S να μείνει στην απ' έξω... Έ λε ος...

Link to comment
Share on other sites

Με τον εναν η τον αλλο τροπο ICS θα παρουμε. :)

Προσωπικα πιστευω οτι θα παρουμε και επισημα καποια στιγμη στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Με τον εναν η τον αλλο τροπο ICS θα παρουμε. :)

Προσωπικα πιστευω οτι θα παρουμε και επισημα καποια στιγμη στο μελλον.

 

To porting έχει ήδη ξεκινήσει.

OK.

Με custom θα την έχουμε την ICS.

Δεν είναι εκεί το θέμα.

Με το αν θα το πάρουνε επίσημα το παγωτάκι τίθεται θέμα αξιοπιστίας και συνέπειας της Sammy.

Αν θέλεις να μας κρατήσει ως πελάτες ας συμβαδίσει με τον "ανταγωνισμό"(βλ. Nexus S).

Αν ποτέ πάρουμε ICS CyanogenMOD με βιντεοκλήση και TV-out, τότε ας πάει να κουρευτεί η Sammy.

Βέβαια θα με έχει ήδη χάσει από πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus S βγήκε ένα 7-8 μήνες μετά το SGS και με πρώτη έκδοση 2.3

H ics θα είναι η πρώτη του αναβάθμιση.

To sgs βγήκε πριν 1μιση χρόνο με 2.1 και έχει ήδη πάρει 2 αναβαθμίσεις.

Δεν είναι το ίδιο.

Και αν σε χασει η Samsung απο πελάτη ποιος θα σε κερδίσει? Η LG που ακόμα δίνει την 2.3 στο optimus 2x, η HTC που δεν θα αναβαθμίσει το desire ή η Sony που δεν θα αναβαθμίσει το X10?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση δεν είναι μόνο η αλλαγή έκδοσης android (froyo-ginger πχ). Αν δει κάποιος τα ευροπαικα firmware στο sammobile/samfrirmware, είναι πάρα πολλά και λίγα από αυτά είναι πανομοιότυπα.

Κάποτε μου λέγανε να πάρω desire για την υποστήριξη και καλά της htc.. Την είδαμε.

Καλά lg-se στα @@ τους κανονικά.

Μην ξεχνάτε ότι το κινητό είναι σχεδόν 1μιση χρόνο παλιό. Και πάλι πήραμε 2.3.5 επίσημα τώρα (που στο φινάλε δεν την χρειαζόμασταν.μια χαρά είναι και η jvr)

Τι να πούνε άλλοι που έχουν x10 mini,x8 που δεν έχουν froyo??! το χ10 με το ζόρι πήρε 2.3 και είχε σαπισει στο 1.6 όταν όλοι είχαν froyo! όταν όλοι σχεδόν είχαν ginger, αυτό είχε 2.1! Το optimus 2x που δεν έχει ακομα gingner! Κανένα από αυτά δεν είναι όσο παλιό είναι το sgs έτσι;

Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία απαίτηση για ics. Αν βέβαια την δώσουν θα είναι best of the best!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενεργοποιησα σημεα το κινητο και στην αρχικη οθονη αντι για για τα 4εικονιδια ανταλλαγη μηνυματων, επαφε κλπ μου εμφανιζει μονο αυτο που λεει εφαρμογες!καποια βοηθεια??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ενεργοποιησα σημεα το κινητο και στην αρχικη οθονη αντι για για τα 4εικονιδια ανταλλαγη μηνυματων, επαφε κλπ μου εμφανιζει μονο αυτο που λεει εφαρμογες!καποια βοηθεια??

 

Μπαίνεις στο μενού εφαρμογών, πατάς κουμπι μενού, επεξεργασία και σέρνεις κάτω όποιο θέλεις.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φίλο που πήρε το κινητό πριν κάνα μηνα και προσπαθεί να το κάνει root.

Μου λέει πως ότι και αν προσπάθησε δεν μπορεί να γίνει εκτος και αν πάρει το stick.

Φοράει την 2.3.3 XWJVI και τον ενδιαφέρει μονο root και αν γίνεται και cwm.

Μου φαίνεται απίθανο να έχει γίνει τόσο καλο κλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φίλο που πήρε το κινητό πριν κάνα μηνα και προσπαθεί να το κάνει root.

Μου λέει πως ότι και αν προσπάθησε δεν μπορεί να γίνει εκτος και αν πάρει το stick.

Φοράει την 2.3.3 XWJVI και τον ενδιαφέρει μονο root και αν γίνεται και cwm.

Μου φαίνεται απίθανο να έχει γίνει τόσο καλο κλείδωμα.

 

Φλασαρισμα του semaphore (δεν γνωρίζω ποια έκδοση του κανει για jvi) και θα έχει root cwm bln καλύτερη απόδοση και αν θέλει ext4 και oc.

 

Δεν έχει γίνει κάποιο κλείδωμα απλά δεν ξέρει τι να κανει.

Έχουμε 3 επισημασμενα θέματα με οδηγούς. Ας τα διαβάσει και θα γίνουν όλα

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus S βγήκε ένα 7-8 μήνες μετά το SGS και με πρώτη έκδοση 2.3

H ics θα είναι η πρώτη του αναβάθμιση.

To sgs βγήκε πριν 1μιση χρόνο με 2.1 και έχει ήδη πάρει 2 αναβαθμίσεις.

Δεν είναι το ίδιο.

Δεν είναι σίγουρα το ίδιο. Μιας και παρτίδα που πωλήθηκε στα mediamarkt είχε ήδη 2.2 εξ'αρχής.

Οπότε με την λογική σου, αυτοί οι χρήστες είδαν μόλις 1 αναβάθμιση.

Η δικιά μου λογική είναι πως Galaxy S και Nexus S έχουν ακρίβως ίδια specs όσον αφορά cpu/gpu/ram,

κατασκευάζονται από την ίδια εταιρεία (με διαφορετικό branding), προωθήθηκαν ως οι "ναυαρχίδες" τους για την περίοδο που βγήκαν,

επομένως θεωρώ αδιανόητο να μην συμβαδίζουν στις ROM.

Επίσης όταν έχεις σκάσει 500€ για το Galaxy S έχεις και κάποιες απαιτήσεις και στον τομέα αυτό.

 

Και αν σε χασει η Samsung απο πελάτη ποιος θα σε κερδίσει? Η LG που ακόμα δίνει την 2.3 στο optimus 2x, η HTC που δεν θα αναβαθμίσει το desire ή η Sony που δεν θα αναβαθμίσει το X10?

Θα με κερδίσει η ίδια η Google και τα τηλέφωνα(βλ.Nexus One/S/Galaxy) της (αδιαφορώντας για το ποιά είναι η κατασκευάστρια εταιρεία) ή πολύ πιθανό να μεταβώ σε Apple,

παρόλο που την κράζω για τους κλασικούς λόγους(που δεν θα αναλύσουμε εδώ).

Edited by Tyxerakias
Διόρθωση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...