Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια απορία. Επειδή μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες με geolocation, γενικά φροντίζω να έχουν όλες οι φωτογραφίες μου πληροφορίες θέσης. Όσο τραβάω φωτογραφίες είναι όλα καλά, στην έκθεση αναγράφεται κανονικά η τοποθεσία, παρουσίαση του σημείου στο χάρτη κλπ. Περνώντας τισ φωτογραφίες στο PC επίσης μπορώ να δω στις ιδιότητες των ερχείων τα γεωγραφικά στοιχεία όπως το γ. μήκος και πλάτος. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν σβήνω τις εικόνες απο το κινητό και τις ξαναπερνάω από το PC (με απλό drag & drop). Τότε στο κινητό δεν γράφει πλέον το πλάτος και το μήκος, και ως θέση αναφέρει Tshopo CD (στο google είδα ότι βρίσκεται κάπου στην αφρική xD). Αν τώρα τα ίδια αυτά αρχεία τα τραβήξω πάλι στο PC βλέπω πάλι κανονικά τα στοιχεία του GPS! Wtf?! Το έχει παρατηρήσει κανείς από εσάς; Είναι αρκετά εκνευριστικό.

 

Xαχα φοβερό, το Tchopo, democratic republic of Congo. Όχι δεν το έχω ξαναδεί, αλλά είμαι ακριβώς αντίθετος από σένα και σβήνω πάντα το geolocation :) Θα δοκιμάσω κι εγώ να δούμε τί βγάζει... :) Μήπως νομίζει το PC σου ότι είναι στο Κονγκό;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν εχεις βαλει αυτοματη φωτεινοτητα, η μπαρα ειδοποιησεων λειτουργει σαν συντομευση για την αυξομειωση της φωτεινοτητας. Δηλαδη: πατας επανω ψηλα για να εμφανιστει η μπαρα και αντι νατην συρεις προς τα κατω σερνεις το δαχτυλο σου αριστερα-δεξια για να αυξομειωσεις την φωτεινοτητα.

Οποτε αν το προβλημα που παρατηρεις συμβαινει "συμπτωματικα" οταν κατεβαζεις την μπαρα τοτε μαλλον αυτο ειναι. :)

 

Που ήσουν πριν 2 βδομάδες που ρωτούσα το ίδιο πράγμα και δεν απάντησε κανείς :p

 

Ωραίος ρε, αυτό δε μου το κάνει ούτε στο tab, ούτε στο galaxy 3 το έκανε. Που να το φανταστούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Xαχα φοβερό, το Tchopo, democratic republic of Congo. Όχι δεν το έχω ξαναδεί, αλλά είμαι ακριβώς αντίθετος από σένα και σβήνω πάντα το geolocation :) Θα δοκιμάσω κι εγώ να δούμε τί βγάζει... :) Μήπως νομίζει το PC σου ότι είναι στο Κονγκό;

 

Ναί, ό,τι νά΄ναι... από τον υπολογιστή μου δεν νομίζω να παίζει θέμα, νομίζω ξέρει που βρίσκεται xD Επίσης τα αρχεία δεν φαίνεται να τροποποιούνται. Τελικά έχουμε γίνει Κονγκό εδώ στην Ελλάδα... πλάκα-πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συμβαίνει το εξής απίστευτο: κάνω hard reset στο κινητό. Ανοίγει και όλα καλά. Αν το κλείσω και το ανοίξω ξανά, γυρνάει σε οριζόντιο προσανατολισμό, ακόμα και στη home screen. Και αυτό που σας λέω δοκιμασμένο πολλές φορές για να σιγουρευτώ πως δεν συμβαίνει τυχαία. Σας ξαναέγραψα για το πρόβλημά μου πριν 2 μέρες αλλά τότε νόμιζα πως το φαινόμενο είναι περιστασιακό και δεν εμφανιζόταν συνέχεια. Επίσης πρόσεξα πως όντας σε οριζόντια διάταξη, αν απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση, είναι ενεργοποιημένο το ηχείο για ανοικτή ακρόαση και σκέφτηκα μήπως είναι κάποια επιλογή για την οδήγηση. Δεν ξέρω τι να πω. Όταν είχα 2.1 δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Απλά δεν είμαι σίγουρος οτι συμβαίνει από την πρώτη στιγμή που έβαλα 2.2 ή εμφανίστηκε πιο μετά. Το ίδιο πρόβλημα με μένα το έχουν διάφοροι τύποι ανά την Ευρώπη και κανένας δεν τους δίνει απάντηση στα forum που έχω κοιτάξει.
Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συμβαίνει το εξής απίστευτο: κάνω hard reset στο κινητό. Ανοίγει και όλα καλά. Αν το κλείσω και το ανοίξω ξανά, γυρνάει σε οριζόντιο προσανατολισμό, ακόμα και στη home screen. Και αυτό που σας λέω δοκιμασμένο πολλές φορές για να σιγουρευτώ πως δεν συμβαίνει τυχαία. Σας ξαναέγραψα για το πρόβλημά μου πριν 2 μέρες αλλά τότε νόμιζα πως το φαινόμενο είναι περιστασιακό και δεν εμφανιζόταν συνέχεια. Επίσης πρόσεξα πως όντας σε οριζόντια διάταξη, αν απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση, είναι ενεργοποιημένο το ηχείο για ανοικτή ακρόαση και σκέφτηκα μήπως είναι κάποια επιλογή για την οδήγηση. Δεν ξέρω τι να πω. Όταν είχα 2.1 δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Απλά δεν είμαι σίγουρος οτι συμβαίνει από την πρώτη στιγμή που έβαλα 2.2 ή εμφανίστηκε πιο μετά. Το ίδιο πρόβλημα με μένα το έχουν διάφοροι τύποι ανά την Ευρώπη και κανένας δεν τους δίνει απάντηση στα forum που έχω κοιτάξει.

 

Απ'αυτά που λες, ακούγεται σα να ενεργοποιείται το docking mode (ξέρεις, αυτό που όταν το βάζεις σε ένα dock μπορείς να το χρησιμοποιείς σα ρολόι)... μου ακούγεται θέμα ηλεκτρονικό, κάποιο κύκλωμα κλείνει χωρίς λόγο... πρέπει να το πας να το κοιτάξουν στη Samsung νομίζω. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο...

Edit: Εκτός φυσικά αν το κάνει κάποια εφαρμογή. Αλλά λες hard reset... μήπως έκανες και restore μετά το hard reset?

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Απ'αυτά που λες, ακούγεται σα να ενεργοποιείται το docking mode (ξέρεις, αυτό που όταν το βάζεις σε ένα dock μπορείς να το χρησιμοποιείς σα ρολόι)... μου ακούγεται θέμα ηλεκτρονικό, κάποιο κύκλωμα κλείνει χωρίς λόγο... πρέπει να το πας να το κοιτάξουν στη Samsung νομίζω. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο...

Edit: Εκτός φυσικά αν το κάνει κάποια εφαρμογή. Αλλά λες hard reset... μήπως έκανες και restore μετά το hard reset?

 

Για να σιγουρευτώ: Το hard reset είναι : Ρυθμίσεις--->Απόρρητο--->Επαναφορά εργαστασιακών δεδομένων?

Και restore να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως γίνεται και τι ακριβώς είναι. Πάντως δεν πρέπει να το κάνει κάποια εφαρμογή γιατί με το που ανοίγει για πρώτη φορά το κλείνω αμέσως και το ανοίγω ξανά και ξανασυμβαίνει χωρίς να έχω φορτώσει καμία εφαρμογή.

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

το hard reset ειναι γραφωντας εκει που καλεις αυτο *2767*3855# ;)
Link to comment
Share on other sites

το hard reset ειναι γραφωντας εκει που καλεις αυτο *2767*3855# ;)

...και αυτό κάνει άλλη δουλειά από αυτό που λέω εγώ?

Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η 2.2.1 XWJS3 ( January 2011 release) έχει Ελληνικό Swype και Ελληνικό Samsung πληκτρολόγιο :-)

 

και πετααααεεειιιι !! :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η 2.2.1 XWJS3 ( January 2011 release) έχει Ελληνικό Swype και Ελληνικό Samsung πληκτρολόγιο :-)

 

και πετααααεεειιιι !! :-)

 

πραγματικα πεταει :) χαιρεσαι το κινητο και επιτελους ειναι 2.2.1 και ερωπαικη :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η 2.2.1 XWJS3 ( January 2011 release) έχει Ελληνικό Swype και Ελληνικό Samsung πληκτρολόγιο :-)

 

και πετααααεεειιιι !! :-)

 

Το διαπιστωνουμε στο θεμα hacks/root/βελτιωσεις εδω και ολη μερα;)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλά λένε τα παιδιά ότι αν μπεις μια φορά στη διαδικασία να φλασάρεις, μετά θες να δοκιμάζεις συνέχεια εκδόσεις. Ψήνομαι τώρα για την JS3. Εκτός κι αν η μόνη διαφορά με την JPU είναι το Greek Samsung Keyboard.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το GPS για τις φωτογραφίες; Γενικά το έχω απενεργοποιημένο, αλλά όποτε μπαίνω στην κάμερα δείχνει να ψάχνει δορυφόρους...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως μπορώ να αποθηκέυσω καινουργιες εφαρμογές στην κάρτα sd? ηπάρχει τρόπος να μεταφέρω και τις ήδη εγκατετημένες στην sd?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις βαλει αυτοματη φωτεινοτητα, η μπαρα ειδοποιησεων λειτουργει σαν συντομευση για την αυξομειωση της φωτεινοτητας. Δηλαδη: πατας επανω ψηλα για να εμφανιστει η μπαρα και αντι νατην συρεις προς τα κατω σερνεις το δαχτυλο σου αριστερα-δεξια για να αυξομειωσεις την φωτεινοτητα.

Οποτε αν το προβλημα που παρατηρεις συμβαινει "συμπτωματικα" οταν κατεβαζεις την μπαρα τοτε μαλλον αυτο ειναι. :)

 

Λοιπόν, επανέρχομαι, τελικά ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ.

 

Με πήραν πριν λίγο τηλ και δε πείραξα καθόλου τη μπάρα ειδοποιήσεων, και όμως άλλαξε η φωτεινότητα απο μόνη της πάλι. Δε την έχω στο αυτόματο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέρχομαι, τελικά ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ.

 

Με πήραν πριν λίγο τηλ και δε πείραξα καθόλου τη μπάρα ειδοποιήσεων, και όμως άλλαξε η φωτεινότητα απο μόνη της πάλι. Δε την έχω στο αυτόματο..

 

Μήπως μπερδεύεσαι? Όταν βάζεις το ακουστικό στο αυτί για να μιλήσεις η οθόνη σβήνει. Όταν το απομακρύνεις η οθόνη ανάβει πάλι. Μήπως αυτό εννοείς?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως μπορώ να αποθηκέυσω καινουργιες εφαρμογές στην κάρτα sd? ηπάρχει τρόπος να μεταφέρω και τις ήδη εγκατετημένες στην sd?

 

υπαρχει το app2sd στο market

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπερδεύεσαι? Όταν βάζεις το ακουστικό στο αυτί για να μιλήσεις η οθόνη σβήνει. Όταν το απομακρύνεις η οθόνη ανάβει πάλι. Μήπως αυτό εννοείς?? :confused:

 

Όχι...αλλάζει η φωτεινότητα της οθόνης ( πάω και το τσεκάρω από τις ρυθμίσεις ), απο εκεί που την έχω τελείως χαμηλά, πηγαίνει σχεδόν 95% από μόνη της..μου το κανε ξανα πριν λίγο...

 

JPY 2.2.1.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το GPS για τις φωτογραφίες; Γενικά το έχω απενεργοποιημένο, αλλά όποτε μπαίνω στην κάμερα δείχνει να ψάχνει δορυφόρους...

τελικα υπαρχει λυση σε αυτο...;

γιατι και σε μενα το ιδιο συμβαινει :O

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Στο *#*#4636#*#* που εχει το battery history, στην επιλογη other usage, το screen on που λεει ειναι ο συνολικος χρονος που ειχαμε ανοιχτη την οθονη κανοντας οτιδηποτε με το κινητο ή καποια συγκεκριμενα πραγματα μονο?
Link to comment
Share on other sites

Στο *#*#4636#*#* που εχει το battery history, στην επιλογη other usage, το screen on που λεει ειναι ο συνολικος χρονος που ειχαμε ανοιχτη την οθονη κανοντας οτιδηποτε με το κινητο ή καποια συγκεκριμενα πραγματα μονο?

απλα ο συνολικος χρονος που δαπανηθηκε με ανοιχτη την οθονη

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

απλα ο συνολικος χρονος που δαπανηθηκε με ανοιχτη την οθονη

 

ΟΚ, τοτε καλο ειναι οταν αναφερουμε αυτονομιες να αναφερουμε και τα ποσοστα απο το battery history (screen on,wifi on,wifi running κτλπ) ωστε να γινονται καλυτερες συγκρισεις.

Link to comment
Share on other sites

(προκαταβολικα ζηταω συγνωμη απο ανθρωπους που ισως δεν θελουν να ρωτησω αυτη την ερωτηση γιατι λογικα θα εχει ξανα-απαντηθει, αλλα η αναζητηση δεν με βοηθαει και στους "οδηγους για νεους χρηστες" εχει μια παραπομπη που ειναι ασχετη...)

 

πως στο καλο βαζω δικο μου ηχο στα sms??????????????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

(προκαταβολικα ζηταω συγνωμη απο ανθρωπους που ισως δεν θελουν να ρωτησω αυτη την ερωτηση γιατι λογικα θα εχει ξανα-απαντηθει, αλλα η αναζητηση δεν με βοηθαει και στους "οδηγους για νεους χρηστες" εχει μια παραπομπη που ειναι ασχετη...)

 

πως στο καλο βαζω δικο μου ηχο στα sms??????????????

θα πας στο music play θα πατησεις παρατεταμενα πανω στο κομματι που θες, ορισμος ως, ηχος ειδοποιησης...

Edited by Tyxerakias
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...