Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!Εδω και 4ις μηνες στο κινητο μου εχει χαλασει το gps,δεν βλεπει καθολου δορυφορους,με οτι ρομ και αν περασω.Ουτε βλεπει ουτε λοκαρει,ειναι dead γενικως.Αποφασισα να το παω στο service Αrvato την προηγουμενη εβδομαδα.Η εξυπηρετηση ήταν άψογη.Το κρατησαν το κινητο 2 μερες μονο ,και μου ηρθε μυνημα να παω να το παραλαβω.Μου ειπε ο τεχνικος οτι εκανε ρυθμισεις Rx Tx (δεν ξερω καν τι ειναι αυτο)στο κινητο,και τωρα ειναι οκ.Πηρα λοιπον την συσκευη και ειδα οτι δεν ειναι και τοσο οκ τελικα.Πλεον με την εφαρμογη gps status βλεπει δορυφορους,μεχρι και 10 στο In view εχω πιασει και 10 στο In use.To προβλημα ειναι οτι στο In use κραταει λοκαρισμενους τους δορυφορους μονο για λιγα δευτερα και τους ξαναχανει.Μετα στο καπακι βλεπει παλι δορυφορους,και μολις λοκαρει τους χανει πάλι.Στην πλοηγηση τωρα φαινεται το βελακι κανονικα να προχωραει,και σε καποια στιγμη μενει κολλημενο σε εναν σημειο,ενω εγω ειμαι ειδη 3 στενα πιο κατω.Μετα ξεκολλαει,και αργοτερα ξαναχανεται.Χτες εκανα για τεστ μια διαδρομη 10 λεπτων και ετυχε και δεν κολησε.Σημερα ομως παλι τα ιδια.Υπαρχει καμια αλλη ρυθμιση που πρεπει να κανω,εκτος απο gps aids Κλπ.Καπου διαβασα ενα κολπο να πατησεις κατι κωδικους στο πληκτρολογιο,και να σε βαλει σε ενα μενου με κατι ρυθμισεις,ομως οτι βρηκα ειναι για froyo,και eclair εκδοση.Σε μενα με 2.3.6 δεν λειτουργει.Εχετε καποια αλλη ιδεα?
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!Εδω και 4ις μηνες στο κινητο μου εχει χαλασει το gps,δεν βλεπει καθολου δορυφορους,με οτι ρομ και αν περασω.Ουτε βλεπει ουτε λοκαρει,ειναι dead γενικως.Αποφασισα να το παω στο service Αrvato την προηγουμενη εβδομαδα.Η εξυπηρετηση ήταν άψογη.Το κρατησαν το κινητο 2 μερες μονο ,και μου ηρθε μυνημα να παω να το παραλαβω.Μου ειπε ο τεχνικος οτι εκανε ρυθμισεις Rx Tx (δεν ξερω καν τι ειναι αυτο)στο κινητο,και τωρα ειναι οκ.Πηρα λοιπον την συσκευη και ειδα οτι δεν ειναι και τοσο οκ τελικα.Πλεον με την εφαρμογη gps status βλεπει δορυφορους,μεχρι και 10 στο In view εχω πιασει και 10 στο In use.To προβλημα ειναι οτι στο In use κραταει λοκαρισμενους τους δορυφορους μονο για λιγα δευτερα και τους ξαναχανει.Μετα στο καπακι βλεπει παλι δορυφορους,και μολις λοκαρει τους χανει πάλι.Στην πλοηγηση τωρα φαινεται το βελακι κανονικα να προχωραει,και σε καποια στιγμη μενει κολλημενο σε εναν σημειο,ενω εγω ειμαι ειδη 3 στενα πιο κατω.Μετα ξεκολλαει,και αργοτερα ξαναχανεται.Χτες εκανα για τεστ μια διαδρομη 10 λεπτων και ετυχε και δεν κολησε.Σημερα ομως παλι τα ιδια.Υπαρχει καμια αλλη ρυθμιση που πρεπει να κανω,εκτος απο gps aids Κλπ.Καπου διαβασα ενα κολπο να πατησεις κατι κωδικους στο πληκτρολογιο,και να σε βαλει σε ενα μενου με κατι ρυθμισεις,ομως οτι βρηκα ειναι για froyo,και eclair εκδοση.Σε μενα με 2.3.6 δεν λειτουργει.Εχετε καποια αλλη ιδεα?

 

Όχι δεν υπάρχει άλλη ρύθμιση. Αν δε δουλέψει το GPS aids μάλλον το πρόβλημα είναι hardware. Κοίτα στο θέμα του GPS aids για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Sent from my Galaxy Tab 10.1 using Tapatalk 2

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εδω και 4ις μηνες στο κινητο μου εχει χαλασει το gps,δεν βλεπει καθολου δορυφορους,με οτι ρομ και αν περασω.Ουτε βλεπει ουτε λοκαρει,ειναι dead γενικως.Αποφασισα να το παω στο service Αrvato την προηγουμενη εβδομαδα.Η εξυπηρετηση ήταν άψογη.Το κρατησαν το κινητο 2 μερες μονο ,και μου ηρθε μυνημα να παω να το παραλαβω.Μου ειπε ο τεχνικος οτι εκανε ρυθμισεις Rx Tx (δεν ξερω καν τι ειναι αυτο)στο κινητο,και τωρα ειναι οκ.Πηρα λοιπον την συσκευη και ειδα οτι δεν ειναι και τοσο οκ τελικα.Πλεον με την εφαρμογη gps status βλεπει δορυφορους,μεχρι και 10 στο In view εχω πιασει και 10 στο In use.To προβλημα ειναι οτι στο In use κραταει λοκαρισμενους τους δορυφορους μονο για λιγα δευτερα και τους ξαναχανει.Μετα στο καπακι βλεπει παλι δορυφορους,και μολις λοκαρει τους χανει πάλι.Στην πλοηγηση τωρα φαινεται το βελακι κανονικα να προχωραει,και σε καποια στιγμη μενει κολλημενο σε εναν σημειο,ενω εγω ειμαι ειδη 3 στενα πιο κατω.Μετα ξεκολλαει,και αργοτερα ξαναχανεται.Χτες εκανα για τεστ μια διαδρομη 10 λεπτων και ετυχε και δεν κολησε.Σημερα ομως παλι τα ιδια.Υπαρχει καμια αλλη ρυθμιση που πρεπει να κανω,εκτος απο gps aids Κλπ.Καπου διαβασα ενα κολπο να πατησεις κατι κωδικους στο πληκτρολογιο,και να σε βαλει σε ενα μενου με κατι ρυθμισεις,ομως οτι βρηκα ειναι για froyo,και eclair εκδοση.Σε μενα με 2.3.6 δεν λειτουργει.Εχετε καποια αλλη ιδεα?

 

Ίσως δεν πατάει καλά κάποιο ελασμα στην θέση του. Υπάρχει και βίντεο. Ψάξε το στο Google η στο φόρουμ. Σίγουρα το εχω δει εδώ μέσα, και ήταν η λύση για κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω θα ψαξω και κανα βιντεο στο youtube

 

Ειχα και εγω προβλημα με το GPS, μετα την επεμβαση ομως είδα τρομερη διαφορα!

Προκειται για 2 ελασματα τα οποια θελουν λιγο σηκωμα ωστε να πατανε καλα, πρεπει να βγαλεις καρτα σιμ και μνημης και μετα τις 7 βιδες. Θα πρεπει να σε προειδοποιησω οτι ειναι μια πολυ δυσκολη επεμβαση, αν δεν εχεις τη σχετικη πειρα και δεξιοτεχνια, ειναι σιγουρο οτι θα κανεις ζημια!

Link to comment
Share on other sites

Κανενας καλος task manager?Να χρησιμοποιησω της Go?

 

Εγώ χρησιμοποιώ τον ES Task Manager (ES Διαχείριση Εργασιών) που είναι πολύ καλός. Έχει και cache cleaner και μπορείς να βάλεις και widget στην αρχική οθόνη που μόλις το πατάς τερματίζει όλες τις εφαρμογές που τρώνε μνήμη (ουσιαστικά το ρυθμίζεις στην αρχή ποιες να κλείνουν)

 

Επίσης έχει και άλλα καλούδια που μπορεί να σου αρέσουν!!

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Καταρχήν έχω 2.3.3 JVO. Μου έχει συμβεί 3 φορές τις τελευταίες μέρες, ενώ έχω το ξυπνητήρι ενεργοποιημένο και το κινητό ανοικτό φυσικά (στο αθόρυβο), το ξυπνητήρι να με "κρεμάσει" και να μη χτυπήσει.... Δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα ένα χρόνο τώρα με το κινητό.... Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;; Έχει συμβεί και σ'άλλους;; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Καταρχήν έχω 2.3.3 JVO. Μου έχει συμβεί 3 φορές τις τελευταίες μέρες, ενώ έχω το ξυπνητήρι ενεργοποιημένο και το κινητό ανοικτό φυσικά (στο αθόρυβο), το ξυπνητήρι να με "κρεμάσει" και να μη χτυπήσει.... Δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα ένα χρόνο τώρα με το κινητό.... Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;; Έχει συμβεί και σ'άλλους;; Ευχαριστώ

 

Ναι έχει συμβεί σε μένα να μην χτυπήσει το ηλίθιο με την μαμά εφαρμογή:mad: Απ'οταν εβαλα το alarm clock extreme κανένα θέμα, χτυπάει πάντα...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ!

 

Anytime :)

 

Λογικά παντως όποια εφαρμογή να βαλεις από το market θα σου δουλέψει....

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ενεργοποιησει το ξυπνητηρι και μετα πας και πατησεις στην διαχειριση εφαρμογων τον εκκαθαρισμο μνημης τοτε δεν βαραει.Εχω την μαμα εφαρμογη απο παντα και δεν ειχα θεμα ποτε με καμια rom απο τοτε που το πηρα χαμπαρι τι παιζει.
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με την εφαρμογη του κινητου..οσες φορες

και να κανω εκκαθαρηση μνημης το ξυπνητηρι το κραταει....

Δεν μου εχει χρειαστει ποτε καποια εξτρα εφαρμογη απο market.

Εχω JW1 αν αυτο παιζει καποιο ρολο....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ...γιατί είμαι λίγο χαμένος...

η ''4'' άλλοι λένε είναι καλή άλλοι πάλι όχι....

λέω να την δοκιμάσω μιας και η JVU μου έχει βγάλει την... πίστη...

Την κατέβασα... οκ...

root και CWM? τι κάνω? διαβάζω διαβάζω άλλα μάλλον σήμερα δεν είμαι και στα καλύτερά μου για να καταλάβω τι και πως...

καμιά βοήθεια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν την CyanogenMod 7 μεταφέρθηκαν στο σωστό thread.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μετα απο καθε επανεκκίνηση του κινητου δεν λειτουργει αυτοματα το BLN, και δεν εχει σχεση με την διαχειρηση εφαρμογων. Μετα απο καθε ενεργοποίηση πρεπει να επανεκινησω την εφαρμογή, και τοτε μονο θα τη δω στις εκτελεσιμες εφαρμογες.

Μου διαφευγει καποια ρυθμιση μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μετα απο καθε επανεκκίνηση του κινητου δεν λειτουργει αυτοματα το BLN, και δεν εχει σχεση με την διαχειρηση εφαρμογων. Μετα απο καθε ενεργοποίηση πρεπει να επανεκινησω την εφαρμογή, και τοτε μονο θα τη δω στις εκτελεσιμες εφαρμογες.

Μου διαφευγει καποια ρυθμιση μηπως;

 

Το θέμα δεν είναι να φαίνεται στη διαχείριση.

Το θέμα είναι να δουλεύει ;)

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχει αρχίσει να μου παρουσιάζεται ένα περίεργο πρόβλημα με την οθόνη αφής. Όταν είναι συνδεμενη με USB δεν δουλεύει η οθόνη αφής παρά μονό αν βγάλω το καπάκι και ακουμπησω το χέρι μου πίσω στα μεταλλικά στη κάρτα sd και στη sim. Και αυτό συμβαίνει τώρα τελευταία. Το δοκίμασα σε πολλές rom και τα ιδία. Λέτε να χρειάζεται service?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχει αρχίσει να μου παρουσιάζεται ένα περίεργο πρόβλημα με την οθόνη αφής. Όταν είναι συνδεμενη με USB δεν δουλεύει η οθόνη αφής

Σε εμένα δεν δουλεύει όταν έχω το usb καλώδιο συνδεδεμένο με αντάπτορα στο ρεύμα. Με τον κανονικό φορτιστή ή όταν είναι συνδεδεμένος στον υπολογιστή δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στους επιστημονες του forum...Εχω περασει την JW1 και τον semaphore.

Επειδη πειραματιζομαι με καποια boot animations (ενα απο αυτα εχω αυτη τη στιγμη στο κινητακι)

θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει αν υπαρχει τροπος να μεγαλωσει σε διαρκεια

το power on (δηλαδη ο ηχος που συνοδευει το boot animation) γιατι εγω,οσα δευτερολεπτα

και να του βαλω,μου το κοβει απο μονο του πολυ νωρις (γυρω στα 7 δευτερολεπτα)...

Δηλαδη αν εγω θελω να παιζει για 9-10 δευτ. δεν γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σήμερα χωρίς να ξέρω ακριβώς το γιατί στην κεντρική οθόνη κάτω κάτω εκεί που είχα 4 εικονίδια τώρα έχω μόνο ένα, το εφαρμογές. Τι έγινε? Και πως ξαναεπαναφέρω τα 4 εικονίδια?
Trust In Trance
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σήμερα χωρίς να ξέρω ακριβώς το γιατί στην κεντρική οθόνη κάτω κάτω εκεί που είχα 4 εικονίδια τώρα έχω μόνο ένα, το εφαρμογές. Τι έγινε? Και πως ξαναεπαναφέρω τα 4 εικονίδια?

 

Μπες στις εφαρμογές και πάτα το αριστερό κουμπί του μενού. Μετά κάτι λέει για ταξινόμηση νομίζω και μπορείς να μετακινήσεις τα εικονίδια όπως θες. Θα τα βρεις από το μενού και θα τα σύρεις πάλι κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια...πηγα στο section επισημα firmwares και κατεβασα την jw4 αλλα παω να την ξεζιπαρω για να την βαλω στο odin και το winrar μου βγαζει μηνυμα operation failed και οταν παω στο odin κολλαει και δεν προχωρα..δηλαδη για καποιο λογο δεν μου αποσυμπιεζει σωστα την ρομ
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την κατέβασα για να δω αν αποσυμπιέζεται και είναι μια χαρά. Ίσως δεν σου κατέβηκε σωστά οπότε δοκίμασε να την κατεβάσεις πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

. . . Κανενας . . .? Μαλλον δεν εχει εχει ασχοληθει καποιος με το αντικειμενο ε ?. . . . Δηλαδη πρεπει να ψαχτουμε στους xda . . ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,

βλεπω οτι σχεδον ολοι σας εχετε λειτουργικο 2.3.3 εως 6 Gingerbread ακομα, δεν εχετε δοκιμασει καποια ICS ROM που να μεινατε ευχαριστημενοι, ή γραφω σε λαθος thread ?

Ευχαριστω

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

. . . Κανενας . . .? Μαλλον δεν εχει εχει ασχοληθει καποιος με το αντικειμενο ε ?. . . . Δηλαδη πρεπει να ψαχτουμε στους xda . . ?

 

Προσωπικά έβγαζα τον ήχο οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.

 

Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,

βλεπω οτι σχεδον ολοι σας εχετε λειτουργικο 2.3.3 εως 6 Gingerbread ακομα, δεν εχετε δοκιμασει καποια ICS ROM που να μεινατε ευχαριστημενοι, ή γραφω σε λαθος thread ?

Ευχαριστω

 

Όσοι φοράνε Gingrerbread ή δεν έχουν δοκιμάσει ακόμα ICS ή έχουν δοκιμάσει και την βρήκαν με ελλείψεις οπότε αποφάσισαν να περιμένουν λίγο ακόμα.

Για γνώμες σχετικά με ICS δες στο θέμα Galaxy S: Ice Cream Sandwich.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...