Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

είναι η ιδέα μου ή χρησιμοποιεί πολύ ram???

 

Ολες οι gingerbread δυστυχως ειναι ετσι αλλα δεν πειραζει αφου το τηλεφωνο λειτουργει μια χαρα...

 

Sent from my GT-I9000

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια firmwares (COS/VGR) προστέθηκαν στο επισημασμένο θέμα με τα επίσημα firmwares, γι'αυτούς που δε θέλουν να ασχοληθούν με το Kies. Φλασάρετε χωρίς repartition, και κάντε κι ένα factory reset.

Eπίσης τα firmwares αυτά περιέχουν bootloaders, που σημαίνει ότι όσοι δεν έχουν το συνδυασμό των 3ων πλήκτρων ενεργοποιημένο, τώρα θα τον έχουν...

Άντε να δούμε πότε θα βγει και το EUR... στη θέση σας πάντως θα άλλαζα απλά το CSC στη JVN με το γνωστό συνδυασμό, το ίδιο firmware θα πάρουν και τα EUR.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια firmwares (COS/VGR) προστέθηκαν στο επισημασμένο θέμα με τα επίσημα firmwares, γι'αυτούς που δε θέλουν να ασχοληθούν με το Kies. Φλασάρετε χωρίς repartition, και κάντε κι ένα factory reset.

Eπίσης τα firmwares αυτά περιέχουν bootloaders, που σημαίνει ότι όσοι δεν έχουν το συνδυασμό των 3ων πλήκτρων ενεργοποιημένο, τώρα θα τον έχουν...

Άντε να δούμε πότε θα βγει και το EUR... στη θέση σας πάντως θα άλλαζα απλά το CSC στη JVN με το γνωστό συνδυασμό, το ίδιο firmware θα πάρουν και τα EUR.

Λες να περασω το COS??? εγω ειμαι EUR...και εγω φανταζομαι (χωρις να ξερω) οτι το ιδιο θα παρουνε αφου κα ιπριν ιδιο ηταν....

Απλα χωρις repartition? pit?.....το csc το αλλαζω πως?

 

Λοιπον το εκανα ....μια χαρα ανα κι στην αρχη ειχα ξεχασει το Κιεσ στο backround και εβγαλε μετα το σηματακι του Θανατου ...ξαναφλασαρα σε 2.2 και μετα σε 2.3.3 ....για εμενα που δεν ειχα βαλει Ginger Ποτε....ειναι smooth (δεν ξερω αν ειναι τοσο καλη οσο η 2.2.1 που ειχα).....θα δειξει σημερα......

Ευχαριστω

Edited by Madness
ENHMEΡΩΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Επιτέλους ήρθε! Όσοι μπορούν ας μας πουν please εντυπώσεις σε σχέση με την επίσημη Froyo.

 

(Ναι είμαι ένας από τους "ρομαντικούς" :rolleyes: )

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα βγει και το EUR...

 

Μπραβο Αλεξ, αμεση ανανεωση:) Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, αλλα και στην froyo 2.2 το EUR ηρθε αρκετα πιο μετα απο το COS και το VGR.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, από όταν έκανα αναβάθμιση σε gingerbread (JVH) το ελληνικό swype δεν λειτουργεί σωστά (όπως στη 2.2.1), συγκεκριμένα είναι αδύνατον να αναγνωρίσει ελληνικές λέξεις που έχουν τελικό "ς". Από ποστ που έκανα στο αντίστοιχο νήμα για το galaxy s και τις καινούριες rom μου απάντησε φίλος συμφορουμίτης ότι και η τελευταία επίσημη ελληνική rom που δόθηκε σήμερα στο κοινό αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Ξέρει κανείς τρόπο να διορθώσουμε το πρόβλημα;

 

Edit: Πέρασα ξανά το swype όπως περιγράφεται σε άλλο thread αυτού του φόρουμ και δουλεύει πλέον κανονικά!

Edited by ikar6
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Επιτέλους ήρθε! Όσοι μπορούν ας μας πουν please εντυπώσεις σε σχέση με την επίσημη Froyo.

 

(Ναι είμαι ένας από τους "ρομαντικούς" :rolleyes: )

 

Ευχαριστώ!

 

Η ρομ που έχεις είναι από τις χειροτερες που έχουν βγει για το galaxy. Με την 2.3.3 θα είναι σαν να άλλαξες τηλέφωνο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ που έχεις είναι από τις χειροτερες που έχουν βγει για το galaxy. Με την 2.3.3 θα είναι σαν να άλλαξες τηλέφωνο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πράγματι είναι σαν να "άλλαξα τηλέφωνο"! Πριν λίγη ώρα την πέρασα μέσω Kies. Δεν έχω τσεκάρει full λειτουργικότητα, swype, gps κλπ ακόμη, αλλά πραγματικά πετάει!

 

Υ.Γ.1: Ο λόγος που επέμεινα στην μαμά froyo ήταν και λόγω εγγύησης αλλά και λόγω λίγου χρόνου / βαρεμάρας για σκάλισμα και backup-restores. Πράγματι όμως ήταν πόνος να την χρησιμοποιώ και άρχισα τελευταία να μπαίνω εδώ καθημερινά για να πάρω σύρμα για Gingerbread.

 

Υ.Γ.2: Ευτυχώς βρέθηκε ένας άλλος λόγος να φύγω από το εξοχικό μου και ήρθα σπίτι (για ADSL κι όχι mob. internet) να την κατεβάσω! :D

 

(edit) Υ.Γ.3: Αν επιλέξω μέθοδο FuguRoot (βλ. rooting οδηγό του Τυχεράκια - ενότητα gingerbreads), υπάρχει τρόπος unroot;

Edited by tseligkas
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι σαν να "άλλαξα τηλέφωνο"! Πριν λίγη ώρα την πέρασα μέσω Kies. Δεν έχω τσεκάρει full λειτουργικότητα, swype, gps κλπ ακόμη, αλλά πραγματικά πετάει!

 

Υ.Γ.1: Ο λόγος που επέμεινα στην μαμά froyo ήταν και λόγω εγγύησης αλλά και λόγω λίγου χρόνου / βαρεμάρας για σκάλισμα και backup-restores. Πράγματι όμως ήταν πόνος να την χρησιμοποιώ και άρχισα τελευταία να μπαίνω εδώ καθημερινά για να πάρω σύρμα για Gingerbread.

 

Υ.Γ.2: Ευτυχώς βρέθηκε ένας άλλος λόγος να φύγω από το εξοχικό μου και ήρθα σπίτι (για ADSL κι όχι mob. internet) να την κατεβάσω! :D

 

(edit) Υ.Γ.3: Αν επιλέξω μέθοδο FuguRoot (βλ. rooting οδηγό του Τυχεράκια - ενότητα gingerbreads), υπάρχει τρόπος unroot;

 

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις unroot, αλλά ναι, αν το κάνεις με fuguroot και τον τρόπο που λέω, αρκεί να σβήσεις το su, το superuser και το busybox, και θα είσαι όπως πριν, unrooted.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

http://osarena.net/2011/04/gingerbreak-spaste-to-gingerbread.html Γι'αυτό ξέρει κανένας τίποτα??

Λειτουργει???

Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

καλημερες.

 

ειμαι ετοιμος να αγορασω ή το S ή το S2.

- ερωτηση: οι διαφορες τους στην ουσια ειναι 1) φλας 2) μπαταρια 3) οθονη 4) επεξεργαστης 5) +180 ευρω ?

 

γιατι αν ειναι μονο αυτες τα 180 ευρω ειναι αρκετα. συμφωνειτε?

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερες.

 

ειμαι ετοιμος να αγορασω ή το S ή το S2.

- ερωτηση: οι διαφορες τους στην ουσια ειναι 1) φλας 2) μπαταρια 3) οθονη 4) επεξεργαστης 5) +180 ευρω ?

 

γιατι αν ειναι μονο αυτες τα 180 ευρω ειναι αρκετα. συμφωνειτε?

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια firmwares (COS/VGR) προστέθηκαν στο επισημασμένο θέμα με τα επίσημα firmwares, γι'αυτούς που δε θέλουν να ασχοληθούν με το Kies. Φλασάρετε χωρίς repartition, και κάντε κι ένα factory reset.

Αν και έχω το EUR, ας ρωτήσω όμως: μια τέτοια αναβάθμιση (λ.χ. από 2.2 COS σε 2.3.3 COS) σημαίνει ότι πρέπει να επαναεγκαταστηθούν οι εφαρμογές;

 

Και μια που λέω για EUR: Στο κινητό μου αναφέρει ότι είναι:

Έκδοση βασικού φάσματος: I9000XXJPP

Αριθμός κατασκευής: FROYO.XWJPH

Με *2767*4387264636# δίνει: PCode: GT-I9000HKYEUR

 

Όταν το είχα αγοράσει από Ελλάδα, ο πωλητής έδινε τη δυνατότητα να αγοράσεις είτε το EU είτε το GR κομμάτι. Ζήτησα το GR. Είχε πλήρη Ελληνικά κτλ, αλλά με τα παραπάνω σκέφτομαι ότι τελικά ίσως μου έστειλε το EUR; Μπορεί κάποιος να ρίξει λίγο φως να καταλάβω τι είναι το δικό μου Galaxy;

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω το EUR, ας ρωτήσω όμως: μια τέτοια αναβάθμιση (λ.χ. από 2.2 COS σε 2.3.3 COS) σημαίνει ότι πρέπει να επαναεγκαταστηθούν οι εφαρμογές;

Αν η αναβαθμιση γινει κανονικα μεσω kies, οι εφαρμογες παραμενουν. Αν το κανεις μεσω odin καλο ειναι να παρεις πρωτα ενα backup γιατι συνισταται wipe ωστε να περαστει η ρομ σωστα. Σε καθε περιπτωση παντως, εγω θα συνιστουσα backup και wipes για να ειναι η εγκατασταση καθαρη και να αποφευχθουν τα μικροπροβληματα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περιπτωση παντως, εγω θα συνιστουσα backup και wipes για να ειναι η εγκατασταση καθαρη και να αποφευχθουν τα μικροπροβληματα.

1-2 ερωτήσεις εδώ από SG newbie:

1) Υπάρχει κανείς λόγος να θέλω να προτιμήσω Odin από Kiss;

2) Με Kiss θέλει wipe και αν ναι, πώς γίνεται;

 

Έχω και μια ερώτηση στο προηγούμενο που αφορά τι fw έχω, αν μπορείς να ρίξεις λίγο φως... :)

Link to comment
Share on other sites

1-2 ερωτήσεις εδώ από SG newbie:

1) Υπάρχει κανείς λόγος να θέλω να προτιμήσω Odin από Kiss;

2) Με Kiss θέλει wipe και αν ναι, πώς γίνεται;

 

Έχω και μια ερώτηση στο προηγούμενο που αφορά τι fw έχω, αν μπορείς να ρίξεις λίγο φως... :)

1) Ναι, με EUR που εχεις εσυ τωρα το Kies δεν προκειται να σου δωσει αναβαθμιση, αρα η μονη σου λυση ειναι το odin.

2) Εγω προτιμω με οποιαδηποτε μεθοδο να γινεται και wipe για να γινεται πιο καθαρη η εγκατασταση οπως εξηγησα. Γινεται απο το recovery mode.

 

Για να δεις το firmware πηγαινεις εκει που παιρνεις τηλεφωνο και πληκτρολογεις *#1234#

Διαβασε τους οδηγους για νεους χρηστες και τον οδηγο για εγκατασταση νεου firmware, γραφει μεσα τα παντα αναλυτικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχει κανείς λόγος να θέλω να προτιμήσω Odin από Kiss;

 

Συμπληρώνω τον Παναγιώτη απο πάνω (με πρόλαβε στο νήμα:lol:)

1) Για πολλούς λόγους:

α) Γιατί με το odin περνάς όποιο firmware θέλεις, ανεξαρτήτως κωδικού αγοράς (πχ cos,eur κλπ) και έκδοσης (πχ εγώ έχω περασμένη στο κινητό την 2.3.4 JVQ),

β) γιατί με το odin μπορείς να αλλάξεις πακέτο εγκατάστασης (να βάλεις πχ άλλο csc αρχείο) και γενικώς μπορείς να πειραματιστείς λίγο με το κινητό (αν ξέρεις λίγο)

γ) Γιατί το kies σαν προγραμμα είναι άθλιο και δεν έχει επιλογές κλπ, εκτός βέβαια του ότι δεν είναι καθόλου λίγες οι περιπτώσεις που η αναβάθμιση αποτυγχάνει με οδυνηρά αποτελέσματα (και μετα πρέπει να ασχοληθέις με odin να γλιτώσεις το σερβις)

δ) γιατί το odin θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως, πχ να περάσεις έναν kernel για root...

Αλλά φυσικά εσύ επιλέγεις, μπορείς να μείνεις με kies και με τις λίγες δυνατότητες που σου παρέχει αν σου αρκεί...

 

2) Με Kiss θέλει wipe και αν ναι, πώς γίνεται;

 

2) με KIES δεν θέλει WIPE αλλά για να μην έχεις προβλήματα συνιστάται ανεπιφύλακτα να κάνεις πριν factory reset (τουλάχιστον).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, με EUR που εχεις εσυ τωρα ...

Με πιάσανε κότσο δλδ; Αυτοί μου το πουλήσανε για GR! :angry:

 

το Kies δεν προκειται να σου δωσει αναβαθμιση, αρα η μονη σου λυση ειναι το odin.

Αναφέρεσαι, να υποθέσω, στην περίπτωση που δε βγει αναβάθμιση για EUR; Βλέπεις πιθανό ένα τέτοιο σενάριο, μετά την αναβάθμιση των Cosmote και Vodafone;

 

2) Εγω προτιμω με οποιαδηποτε μεθοδο να γινεται και wipe για να γινεται πιο καθαρη η εγκατασταση οπως εξηγησα. Γινεται απο το recovery mode.
Μιλάς για Odin-based διαδικασία φαντάζομαι. Αν πήγαινες μέσω Kies φαντάζομαι δεν υπάρχει επιλογή για wipe, σωστά;

 

EDIT: Μόλις είδα την απάντηση του coolgreek. Ευχαριστώ, αυτές τις πληροφορίες έψαχνα ακριβώς, με κάλυψες πλήρως :)

 

Για να δεις το firmware πηγαινεις εκει που παιρνεις τηλεφωνο και πληκτρολογεις *#1234#

Διαβασε τους οδηγους για νεους χρηστες και τον οδηγο για εγκατασταση νεου firmware, γραφει μεσα τα παντα αναλυτικα.

Με όλη αυτή τη μπερδεμένη κωδικοποίηση έχω μπερδευτεί :p

 

For the record:

PDA: I9000XWJPH / Phone: I9000XXJPP / CSC: I9000OXXJP9

Link to comment
Share on other sites

Με πιάσανε κότσο δλδ; Αυτοί μου το πουλήσανε για GR! :angry:

 

 

Αναφέρεσαι, να υποθέσω, στην περίπτωση που δε βγει αναβάθμιση για EUR; Βλέπεις πιθανό ένα τέτοιο σενάριο, μετά την αναβάθμιση των Cosmote και Vodafone;

 

Μιλάς για Odin-based διαδικασία φαντάζομαι. Αν πήγαινες μέσω Kies φαντάζομαι δεν υπάρχει επιλογή για wipe, σωστά;

 

EDIT: Μόλις είδα την απάντηση του coolgreek. Ευχαριστώ, αυτές τις πληροφορίες έψαχνα ακριβώς, με κάλυψες πλήρως :)

 

Με όλη αυτή τη μπερδεμένη κωδικοποίηση έχω μπερδευτεί :p

 

For the record:

PDA: I9000XWJPH / Phone: I9000XXJPP / CSC: I9000OXXJP9

Δεν σε πιασανε κοτσο, μην ανησυχεις, το τηλεφωνο σου ειναι ελληνικοτατο (το επιβεβαιωνει και το firmware). Για ολα τα υπολοιπα εχεις καλυφθει εμπεριστατωμενα και με επιστημονικη ακριβεια απο τον ανετο Ελληνα:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Με πιάσανε κότσο δλδ; Αυτοί μου το πουλήσανε για GR! :angry:

 

 

Αναφέρεσαι, να υποθέσω, στην περίπτωση που δε βγει αναβάθμιση για EUR; Βλέπεις πιθανό ένα τέτοιο σενάριο, μετά την αναβάθμιση των Cosmote και Vodafone;

 

Μιλάς για Odin-based διαδικασία φαντάζομαι. Αν πήγαινες μέσω Kies φαντάζομαι δεν υπάρχει επιλογή για wipe, σωστά;

 

EDIT: Μόλις είδα την απάντηση του coolgreek. Ευχαριστώ, αυτές τις πληροφορίες έψαχνα ακριβώς, με κάλυψες πλήρως :)

 

Με όλη αυτή τη μπερδεμένη κωδικοποίηση έχω μπερδευτεί :p

 

For the record:

PDA: I9000XWJPH / Phone: I9000XXJPP / CSC: I9000OXXJP9

 

Με πιάσανε κότσο δλδ; Αυτοί μου το πουλήσανε για GR! :angry:

ΟΧΙ, το eur είναι γενικό Ελληνικό και περιέχει μέσα ρυθμίσεις όλων των Ελληνικών εταιριών...

Το cos είναι Ελληνικό για cosmote μόνον.

Αναφέρεσαι, να υποθέσω, στην περίπτωση που δε βγει αναβάθμιση για EUR; Βλέπεις πιθανό ένα τέτοιο σενάριο, μετά την αναβάθμιση των Cosmote και Vodafone;

Ειναι θέμα χρόνου, θα βγει αναβάθμιση και μάλιστα σύντομα (με το ίδιο ακριβώς firmware) όπως έγινε και με την αναβάθμιση σε 2.2 JPH (που το eur την πήρε μια εβδομάδα μετα το cos)...

 

Οτι άλλο χρειαστεις ρώτα, βέβαια σε παραπέμπω πρώτα για αναλυτικό διάβασμα στους οδηγούς:

Οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy S

Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης

 

 

EDIT: busted, και για δεύτερη φορά ήρθα δεύτερος :lol:, τυχαίο;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Σας φαντάζομαι να είστε πάνω από το forum και να κατασπαράζετε με το χρονόμετρο ότι νέο post σκάει :lol:

 

Δεν σε πιασανε κοτσο, μην ανησυχεις, το τηλεφωνο σου ειναι ελληνικοτατο (το επιβεβαιωνει και το firmware). Για ολα τα υπολοιπα εχεις καλυφθει εμπεριστατωμενα και με επιστημονικη ακριβεια απο τον ανετο Ελληνα:)

 

ΟΧΙ, το eur είναι γενικό Ελληνικό και περιέχει μέσα ρυθμίσεις όλων των Ελληνικών εταιριών...

Το cos είναι Ελληνικό για cosmote μόνον.

Μάλιστα... Η εταιρία το πουλούσε ως Samsung GT-i9000 Galaxy S Android 8GB Κινητό Τηλέφωνο (8GB, GR ή EU, Μαύρο). Διάλεξα το GR. Άρα πήρα το σωστό...

 

Ειναι θέμα χρόνου, θα βγει αναβάθμιση και μάλιστα σύντομα (με το ίδιο ακριβώς firmware) όπως έγινε και με την αναβάθμιση σε 2.2 JPH (που το eur την πήρε μια εβδομάδα μετα το cos)...
:w00t:

 

Οτι άλλο χρειαστεις ρώτα, βέβαια σε παραπέμπω πρώτα για αναλυτικό διάβασμα στους οδηγούς:

Οδηγοί για νέους χρήστες του Galaxy S

Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης

Μά-λι-στα!!!:lol: Πείστηκα για Odin ;)

EDIT: busted, και για δεύτερη φορά ήρθα δεύτερος :lol:, τυχαίο;

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...