Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν δεν εγραψε restore completed δεν την εβαλες σωστα τη ρομ οποτε δε δουλευει το αρχειο που ασχολειται με την φορτιση και τον ελεγχο της μπαταρίας. Το καλό ειναι ότι εχεις cwm αρα μπορεις να κανεις τα παντα. Για το rsd μη το χρησιμοποιεις αν δεν εχεις ελληνικο atrix γιατι αν ειχες απο το εξωτερικο και απο 2.3.6 πας σε 2.3.4 sbf θα το καταστρεψεις το κινητο. Τα fruit cakes ειναι ουσιαστικα στοκ ρομ αλλα που φλασαρονται με cwm. Στην κατάσταση rsd , recovery και fastboot δε φορτιζει το κινητακι. Για αυτο εχουμε το μοτορολλα service cable για αυτες τις δουλειες! Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την φόρτιση ξαναπέρασα την rom που είχα βάλει και bootαρε κανονικά.

Επιτέλους ξαναζωντάνεψε το Atrix.

 

αν δεν εγραψε restore completed δεν την εβαλες σωστα τη ρομ οποτε δε δουλευει το αρχειο που ασχολειται με την φορτιση και τον ελεγχο της μπαταρίας.

 

Είχε ολοκληρωθεί κανονικά το restore απλά δεν μπορούσε να κάνει boot μετά λόγω έλλειψης ενέργειας, ούτε όμως να φορτίσει παρά το ότι είχε εγγραφεί νέα rom.

Παράξενο, ίσως οφείλεται στο ότι η νέα rom είχε φλασαριστεί ενώ η μπαταρία ήταν ήδη σε επίπεδο 0%.

 

Για το rsd μη το χρησιμοποιεις αν δεν εχεις ελληνικο atrix γιατι αν ειχες απο το εξωτερικο και απο 2.3.6 πας σε 2.3.4 sbf θα το καταστρεψεις το κινητο.

 

Ελληνικό είναι το Atrix αλλά δεν θα χρησιμοποιούσα RDSLite σε καμία περίπτωση διακινδυνεύοντας ένα hard-brick. Θα ήταν ίσως η τελική μου λύση αν τίποτα άλλο δεν δούλευε και ήταν άχρηστο.

 

Θα αρχίσω να δοκιμάζω τώρα roms για να βρω κάποια στην οποία να δουλεύουν όλα και να είναι αισθητικά ωραία. Καλό θα ήταν να είχε και ελληνικά.

Αν έχει κανείς να προτείνει καμία θα με βοηθούσε στις δοκιμές μου.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την φόρτιση ξαναπέρασα την rom που είχα βάλει και bootαρε κανονικά.

Επιτέλους ξαναζωντάνεψε το Atrix.

 

 

 

Είχε ολοκληρωθεί κανονικά το restore απλά δεν μπορούσε να κάνει boot μετά λόγω έλλειψης ενέργειας, ούτε όμως να φορτίσει παρά το ότι είχε εγγραφεί νέα rom.

Παράξενο, ίσως οφείλεται στο ότι η νέα rom είχε φλασαριστεί ενώ η μπαταρία ήταν ήδη σε επίπεδο 0%.

 

 

 

Ελληνικό είναι το Atrix αλλά δεν θα χρησιμοποιούσα RDSLite σε καμία περίπτωση διακινδυνεύοντας ένα hard-brick. Θα ήταν ίσως η τελική μου λύση αν τίποτα άλλο δεν δούλευε και ήταν άχρηστο.

 

Θα αρχίσω να δοκιμάζω τώρα roms για να βρω κάποια στην οποία να δουλεύουν όλα και να είναι αισθητικά ωραία. Καλό θα ήταν να είχε και ελληνικά.

Αν έχει κανείς να προτείνει καμία θα με βοηθούσε στις δοκιμές μου.

Εβαλά όλες που υπάρχουν nottatchrix mod η καλυτερη. Αν την βρεις! Τελικα το εκανα μανίσιο πάλι με rsd και βρήκα την ηρεμία μου...δε μπαινω ξανα σε πειρασμούς !
Link to comment
Share on other sites

Εβαλά όλες που υπάρχουν nottatchrix mod η καλυτερη. Αν την βρεις!

 

Γιατί να μην την βρω. Αυτή δεν είναι? Για να δουμε λοιπόν.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευε το λινγκ ...τωρα το έφτιαξαν. Πάντως θα ενθουσιαστείς είναι ότι καλύτερο σε GB 2.3.6

 

Ναι φαίνεται γαμάτη.

Καλά εσύ γιατί την άλλαξες ρισκάρωντας και με το RDSLite?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

το χω κανει 5 φορές ...το συνήθισα!

 

Ο περιορισμός ποιος υποτίθεται πως είναι για να μην οδηγηθείς σε hardbrick?

Να μην πας σε προηγούμενη έκδοση? Εσύ δεν είχες βάλει καμιά 2.3.6? Πως πήγες σε 2.3.4 με ασφάλεια?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω θέμα με τη μπαταρία. Τη βάζω να φορτίσει και εκτός απ' το ότι κάνει πόσες ώρες, δεν πάει ποτέ στο 100%. Κάποιες φορές φτάνει στο 88 και κάποιες πιο κάτω. Και μένει εκεί για ώρες.

 

Έχω και δεύτερη μπαταρία, και με αυτή το ίδιο γίνεται. Καμιά φορά αν το αφήσω το βράδυ για φόρτιση ίσως γεμίσει (95-98%).

 

Τι λέτε να γίνεται?

Edited by petran_7
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω θέμα με τη μπαταρία. Τη βάζω να φορτίσει και εκτός απ' το ότι κάνει πόσες ώρες, δεν πάει ποτέ στο 100%. Κάποιες φορές φτάνει στο 88 και κάποιες πιο κάτω. Και μένει εκεί για ώρες.

 

Έχω και δεύτερη μπαταρία, και με αυτή το ίδιο γίνεται. Καμιά φορά αν το αφήσω το βράδυ για φόρτιση ίσως γεμίσει (95-98%).

 

Τι λέτε να γίνεται?

Υπάρχει ειδική εφαρμογή μόνο για το ατριξ στο xda battery fix 0.35 version. Την περνάς στο τηλέφωνο την τρέχεις και όλα καλα μετά! Άμα το έχεις ζαλίσει με τα φλασαρίσματα το κινητό χωρίς να έχεις φορτισμένη πλήρως τη μπαταρία και χωρίς να έχεις κάνει calibration αυτο είναι το αποτέλεσμα. Ειναι θέμα software κυρίως.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα με το wifi σε όλες τις rom.

Την πρώτη φορά συνδέεται αλλά αν αποσυνδεθώ μετά θα πρέπει να κάνω restart το router για να ξαναμπώ.

 

Τι φταίει?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Τα fruit cakes ειναι ουσιαστικα στοκ ρομ αλλα που φλασαρονται με cwm.

 

Ψάχνω στα fruit cakes. Είναι ασφαλές να βάλω οτιδήποτε? Αν μια official rom προορίζεται για άλλη χώρα όπως πχ αυτή της AT&T τι διαφορές έχει? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν την φλασάρω?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στα fruit cakes. Είναι ασφαλές να βάλω οτιδήποτε? Αν μια official rom προορίζεται για άλλη χώρα όπως πχ αυτή της AT&T τι διαφορές έχει? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν την φλασάρω?
Με CWM mode μπορείς να φλασάρεις ότι θέλεις αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες της κάθε rom. Αν δε φλασάρεις δηλαδη μέσω rsd δεν μπρικαρει το κινητο σου.Αν όμως βαλεις Αμερικανικο sbf 2.3.5 ( 2.3.6) μεσω rsd και πας μετά να βάλεις ελληνικο 2.3.4 ..θα το πάρεις στα χέρια. Η Nottatrix mod που εβαλες ειναι βασισμένη στην τελευταια 2.3.6 που κυκλοφόρησε οπότε ειναι απο ΑΤΤ.

 

Εγώ έχω πρόβλημα με το wifi σε όλες τις rom.

Την πρώτη φορά συνδέεται αλλά αν αποσυνδεθώ μετά θα πρέπει να κάνω restart το router για να ξαναμπώ.

 

Τι φταίει?

Πιθανόν να έχεις 2 router μαζι που το ενα αναμεταδίδει (bridge mode) το αλλο μεσω wifi έτσι δεν αναγνωρίζει την αρχικη ip. Τα android , linux , mac .εχουν ενα θεμα με αυτο τα windows mobile δεν ειχαν ποτε.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Με CWM mode μπορείς να φλασάρεις ότι θέλεις αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες της κάθε rom. Αν δε φλασάρεις δηλαδη μέσω rsd δεν μπρικαρει το κινητο σου.Αν όμως βαλεις Αμερικανικο sbf 2.3.5 ( 2.3.6) μεσω rsd και πας μετά να βάλεις ελληνικο 2.3.4 ..θα το πάρεις στα χέρια. Η Nottatrix mod που εβαλες ειναι βασισμένη στην τελευταια 2.3.6 που κυκλοφόρησε οπότε ειναι απο ΑΤΤ.

 

Αν βάλω όμως μια fruit cake stock rom μιας άλλης χώρας υπάρχει περίπτωση π.χ. να έχει κλειδωμένο δίκτυο η κάτι άλλο?

Ξέρει κανείς καμιά τέτοια δοκιμασμένη?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω όμως μια fruit cake stock rom μιας άλλης χώρας υπάρχει περίπτωση π.χ. να έχει κλειδωμένο δίκτυο η κάτι άλλο?

Ξέρει κανείς καμιά τέτοια δοκιμασμένη?

αυτο που λες μπορείνα συμβει αλλα αν φλασαρεις μετά ένα ευρωπαικο kernel και radio τοτε θα δουλεψει το wifi και το 3g κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα αυτή. Βασίζεται σε cyanogenmod, είναι τέλεια αλλά δεν είναι blur based. Γιατί όμως υπάρχει μια προτίμηση στις blur based roms? Τι προσφέρουν παραπάνω? Μόνο το webtop? Υπάρχει κάτι άλλο? Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδική εφαρμογή μόνο για το ατριξ στο xda battery fix 0.35 version. Την περνάς στο τηλέφωνο την τρέχεις και όλα καλα μετά! Άμα το έχεις ζαλίσει με τα φλασαρίσματα το κινητό χωρίς να έχεις φορτισμένη πλήρως τη μπαταρία και χωρίς να έχεις κάνει calibration αυτο είναι το αποτέλεσμα. Ειναι θέμα software κυρίως.

 

Φίλε σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Το έβαλα το προγραμματάκι, αλλά ακόμα δεν το εμπιστεύομαι 100%.

 

Οταν το έβαλα είχα 75% μπαταρία, και μετά το φιξ έλεγε 99%. Μέχρι το βραδάκι τα πήγε πολύ καλά. Μετά το δούλεψα πολύ και αργά το βράδυ το έκλεισα με 35%. Το επόμενο πρωί το άνοιξα και την έφαγε γρήγορα. Από το 30κάτι πήγε στο 19 αρκετά γρήγορα.

 

Αυτές τις μέρες το δοκιμάζω. Πάντως χειρότερα δεν είναι :P

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα αυτή η εφαρμογή ήταν ήδη εγκατεστημένη στην custom rom που έβαλα.

Την δοκίμασα και μου αύξηση το ποσοστό μπαταρίας από 67% σε 89%

Είναι λογικό τώρα αυτό?

Τα 2 ποσοστά που δείχνει τι σημαίνουν δηλαδή?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η εφαρμογή είναι για συγκεκριμένο πρόβλημα (όταν φορτίζει και δεν πάει 100%) και υπάρχουν και ρυθμίσεις της εφαρμογής που πρέπει να γινουν. Αν διαβάσετε θα δειτε τι κανει. Αν κάνετε σωστο callibration με το battery callibration (οταν η μπαταρια φορτίσει πλήρως και παει 4197mv) , έχετε κάνει πριν battery wipe απο cwm mode , και αυτο το προγραμματάκι , θα έχετε μπαταρία σωστή. Αυτά τα κάνετε κάθε φορά που φλασάρετε νέα rom οχι μόνο μια φορά εφαπαξ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή χρόνια να έχουμε.Έχω παρατηρήσει ότι μέσα από οποίον explorer και αν έχω δοκιμάσει δεν παίζει τα βίντεο.Μου βγάζει σφάλμα.Αλλά στην εφαρμογή youtubee παίζει κανονικά.Καμία ιδέα?Φοράει 2.3 .4. Μανα με ρουτ.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η εφαρμογή είναι για συγκεκριμένο πρόβλημα (όταν φορτίζει και δεν πάει 100%) και υπάρχουν και ρυθμίσεις της εφαρμογής που πρέπει να γινουν. Αν διαβάσετε θα δειτε τι κανει. Αν κάνετε σωστο callibration με το battery callibration (οταν η μπαταρια φορτίσει πλήρως και παει 4197mv) , έχετε κάνει πριν battery wipe απο cwm mode , και αυτο το προγραμματάκι , θα έχετε μπαταρία σωστή. Αυτά τα κάνετε κάθε φορά που φλασάρετε νέα rom οχι μόνο μια φορά εφαπαξ.

 

το calibration και το battery wipe το κάνουμε αφού έχει πάει στο 100% η μπαταρία ή όποτε να 'ναι?

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχει δοκιμάσει κανείς κάποια από αυτές τις ρομ? Ξέρει κανείς τί παίζει??

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1957539

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2100029

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχει δοκιμάσει κανείς κάποια από αυτές τις ρομ? Ξέρει κανείς τί παίζει??

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1957539

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2100029

 

Όχι, οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να τις δοκιμάσεις και να μας πεις εντυπώσεις.

Χρησιμοποιεί κανείς αυτή για να ανταλλάξουμε απόψεις?

Είναι ότι πιο σταθερό έχω βρει αλλά έχω και ένα bug.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, οπότε είναι μια καλή ευκαιρία να τις δοκιμάσεις και να μας πεις εντυπώσεις.

Χρησιμοποιεί κανείς αυτή για να ανταλλάξουμε απόψεις?

Είναι ότι πιο σταθερό έχω βρει αλλά έχω και ένα bug.

 

Αν περίμενα τέτοια απάντηση δεν θα ρωτούσα για εντυπώσεις. Αν έχεις κάτι να πεις έχει καλώς, αλλιώς απλά ρώτα και εσύ για τη ρομ που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν περίμενα τέτοια απάντηση δεν θα ρωτούσα για εντυπώσεις. Αν έχεις κάτι να πεις έχει καλώς, αλλιώς απλά ρώτα και εσύ για τη ρομ που σε ενδιαφέρει.

 

Απάντησα για τον ευατό μου μιας και δεν τις έχω δοκιμάσει, ίσως άλλοι γνωρίζουν. Προφανώς και δεν περίμενες την απάντηση μου αλλά αυτή έχω, αν σε πείραξε που ξόδεψα ρεύμα στον server μη καλύπτωντάς σε, λόγω οικολογικής συνείδησης, το καταννοώ, αλλιώς δεν βλέπω τον λόγο να πειραχτείς ή να μου υποδείξεις τι θα πω.

Για την rom μου ρώτησα ήδη.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...