Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δν θυμαμαι ακριβως αλλα απ οσο θυμαι υπαρχουν δυο τιμες με τη μια να ειναι εξωφρενικα υψηλη. Αυτη αν δν κανω λαθος αφορα το αμερικανικο ατριξ ή τελος παντων οχι τ δικο μας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κολλαω λιγο στο σαρ παλληκαρια.ποσο ειναι πραγματικα?

 

Μη φοβάσαι τίποτε ,το κινητό δε καίει κανένα αυτί ,ούτε εγκέφαλο

Link to comment
Share on other sites

κολλαω λιγο στο σαρ παλληκαρια.ποσο ειναι πραγματικα?

 

υπάρχουν δύο τιμές. η μία έχει να κάνει με τα αμερικάνικα πρότυπα μέτρησης και η άλλη με τα ευρωπαικά.

Μετά από ένα χρόνο χρήσης του κινητού καταλήγω στο ότι δεν έχει καμία διαφορά στην ακτινοβολία που "νιώθεις" από οποιοδήποτε άλλο κινητό. Γενικά συνιστώ την χρήση bluetooth ακουστικού για ποιο "ξενγοιαστες" ώρες ομιλίας.

 

Τώρα στο ότι αφορά γενικά την κριτική μου για το συγκεκριμένο κινητό έχω να επισημάνω τα εξής.

 

Το ότι το κινητό έμεινε στην 2.3 δεν πρέπει να μας χαλάει καθόλου, όλα μια ιδέα είναι. Έχω δει άλλα κινητά που ήταν της ίδιασς περιόδου που πήρανε την ics και το φυσούσαν και δεν κρύωνε απλά και μόνο γιατί ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ που δεν πάνε πιο πάνω αυτά τα κινητά και έχει να κάνει με το πόσο "αεράτα" δουλεύει το κινητό μετά από κάποιο καιρό φορώντας ένα λειτουργικό. Το άτριξ είναι από τα λίγα κινητά (στα σπεκς και στα χρήματα τα συγκεκριμένα) που δεν κολάει η μαμίσια ρομ, κάνει πραγματικό μουλτιτάσκινγκ, χωράει πολλές εφαρμογές η ραμ του, έχει 16 gb εσωτερική και παίρνει άλλα 32gb σε κάρτα.

- η βιντεοκάμερά του σε συνθήκες συναυλίας απλά γ@μεί, δεν παραμορφώνει ούτε μπουκώνει τον ήχο, κάνει άψογα την δουλειά της

- η οθόνη ένα χρόνο την βάζω στην τσέπη με κλειδιά και είναι όπως την πρώτη μέρα, χωρίς γρατζουνιά, τίποτα.

- η μπαταρία μετά από ενα χρόνο κρατάει το ίδιο

- hdmi έξοδο, webtop, lapdock

 

δεν ξέρω αν αυτή την στιγμή συμφέρει να αγοράσεις το ατριξ, ξέρω όμως ότι θα με βγάλει σίγουρα ακόμη 1 χρόνο ασπροπρόσωπο.

 

:)

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ενα χρονο και κατι εχω το atrix..και θα το καρατησω κιαλο..

απελπιστικα καποια στιγμη με τις αναβαθμισεις,αλλα λεω δεν βαριεσαι αφου δουλευει τζι τζι γιατι να το αλλαξω...

θετικα :

γρηγορο παντα και παντου του εχω βαλει 100 εφαρμογες και δεν μασαει.οσο καιρο το εχω αντε να εχει κολλησει 2 φορες το πολυ,εξαιρετικα σπανιο για smarthphone.

συμμαζεμενο μεγεθος σε συγκριση με τα γιγαντοτηλεφωνα που κυκλοφορουν,

πολυ καλο το σερβισ της μοτορολα οταν το χρειαστικα.

αρνητικα:

η οθονη παρολο που ειναι πολυ φωτεινη ορισμενα χρωματα δειχνουν ξεπλυμενα

μπαταρια ειδικα με πολλα παιχνιδια και ιντερνετ σε 3-3.5 συνεχομενες ωρες γιοκ,αλλα με απλα μηνυματακια λιγες κλησεις και παρατημενο στην αναμονη βγαζει 2-3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε official rom, επανέφερε το ένα ολίγοις σε πλήρως stock κατάσταση για να σιγουρευτεις ότι δεν ειναι πρόβλημα software.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει άλλα κινητά που ήταν της ίδιασς περιόδου που πήρανε την ics και το φυσούσαν και δεν κρύωνε απλά και μόνο γιατί ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ που δεν πάνε πιο πάνω αυτά τα κινητά και έχει να κάνει με το πόσο "αεράτα" δουλεύει το κινητό μετά από κάποιο καιρό φορώντας ένα λειτουργικό.

- hdmi έξοδο, webtop, lapdock

δεν ξέρω αν αυτή την στιγμή συμφέρει να αγοράσεις το ατριξ

 

Θα σταθώ σε αυτά που είπες φίλε μου.

Για τα χαρακτηριστικά που έχει το κινητό πραγματικά θάφτηκε, και με JB το κινητό το ίδιο "αεράτα" θα δούλευε, απλα η nvidia (με τη βοήθεια της Moto φυσικά) πραγματικά το έθαψε όπως και όλα τα κινητά που βγήκαν με Tegra 2.

Το lapdock είναι δυστυχώς απίστευτα μέτριο, η εμπειρία χρήσης που σου δίνει είναι άσχημη, είναι χαρακτηριστικά αργό δυστυχώς, η hdmi θύρα απο την άλλη είναι κάτι θετικό.

Το να το αγοράσεις αυτή τη στιγμή φυσικά και δε συμφέρει!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θέλω να κάνω android recovery και ενώ το επιλέγω μου βγάζει failed to boot 2. ξέρει κανεις να μου πει τι γίνετε? Edited by totolis
Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιγει το bluetooth και το wlan

 

πως μπορω να εξετασω αν χαλασαν ή φταιει κατι αλλο.

 

εχω αλλαξει λειτουργικο,εχω κανει wipe.

το ιδιο προβλημα εχω και εγω και απο οτι διαβασα πολλα ακομα atrix... εγω δεν εβαλα μαμα ρομ και θα με ενδιεφερε να μαθω αν το εκανες τι αποτελεσμα ειχες... απ'οσο διαβασα παντως δεν φτιαχνεται

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θέλω να κάνω android recovery και ενώ το επιλέγω μου βγάζει failed to boot 2. ξέρει κανεις να μου πει τι γίνετε?

 

Επειδη δεν μπορω να σε βοηθησω με σιγουρια και επειδη καταλαβαινω την ανυσηχια σου ειναι καλυτερα να απευθυνθεις στο xda για τεχνικα θεματα. Οχι οτι αμφιβαλλω για τις γνωσεις και ικανοτητες της κοινοτητας του myphone αλλα εκει η κοινωτητα ειναι μεγαλυτερη και η απαντησεις πολυ περισσοτερες

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιγει το bluetooth και το wlan

 

πως μπορω να εξετασω αν χαλασαν ή φταιει κατι αλλο.

 

εχω αλλαξει λειτουργικο,εχω κανει wipe.

Τελικα τι εκανες με το BT & WiFi?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

Δυστηχως αρχισαν για μενα τα προβληματα, εχω πλεον κ γω το προβλημα με το digitizer που σηζητηθηκε αρκετα στο xda, τελικα φαινεται να μην ειναι το digitizer αλλα ενα καλωδιο (flex cable) που χανει επαφη (η τεςπα χαλαει). Σκεφτηκα να το αλλαξω αλλα επειδη δεν θελω να μπλεξω αλλα ουτε και να σκωτωσω κανα 50ευρω σκεφτηκα την εγγυηση.

Ομως εχω unlocked bootloader, τι γινεται τωρα ?

Βεβαια καποιοι στο xda υποστιριζουν οτι και με unlocket BL στο επισκευαζουν εφοσον δεν ευθυνεται αυτο για την βλαβη. (υπαρχει και σχετικος νομος στην αμερικη)

Εδω τι ισχυει ? Πηγε κανεις στο service με ξεκλειδωτο BL ?

Edited by johnannis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εδώ τα πράγματα είναι λίγο στην τύχη. Εχουν αναφερθεί παραδείγματα εδώ κατόχων Motorola συσκευών με ξεκλείδωμα στον boot loader που το επίσημο service τις κάλυψε κανονικά στα πλαίσια της εγγύησης, ενώ έχουν αναφερθεί και αλλά παραδείγματα όχι τόσο τυχερών κατόχων.

 

Προφανώς είναι στην διακριτική ευχέρεια του επίσημου service σε συνάρτηση με το προβλημα που εχει παρουσιάσει η εκάστοτε συσκευη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο σ αυτο, και επειδη δεν θελω να πληρωνω τσαμπα μεταφορικα αθηνα-θεσνικη μαλλον θα τ παλεψω αλλιως και δεν θα παρω το ρισκω, θα δω τι θα κανω παντως και θα σας ανεμερωσω για οτι ενδιαφερον προκυψει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι αν δεν κανω λαθος, μπορεις να το κανεις χρησειμοποιωντας καποια εφαρμογη, η οποια περιλαμβανεται στο ROM TOOLBOX (free εννοειται)

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ Ο 3.1.10 KERNEL (ALPHA)

3.1.10 Kernel Project

Olympus CyanogenMod 9 με Kernel 3.1.10

Ειναι μεν σε δοκιμαστικο σταδιο αλλα μετα απο τοσο καιρο δοκιμων νομιζω οτι ειναι ετοιμο για χρηση απο ολους, εχει ελαχιστα bugs και ασημαντα για μενα.

Νομιζω οτι σε λιγες μερες θα ενχωματωθει σε ολες τις rom >=4.0.4 οποτε σε οσους δεν αρεσει το CM9 ας περιμενουν λιγο ακομα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν κανω λαθος, μπορεις να το κανεις χρησειμοποιωντας καποια εφαρμογη, η οποια περιλαμβανεται στο ROM TOOLBOX (free εννοειται)

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ Ο 3.1.10 KERNEL (ALPHA)

3.1.10 Kernel Project

Olympus CyanogenMod 9 με Kernel 3.1.10

Ειναι μεν σε δοκιμαστικο σταδιο αλλα μετα απο τοσο καιρο δοκιμων νομιζω οτι ειναι ετοιμο για χρηση απο ολους, εχει ελαχιστα bugs και ασημαντα για μενα.

Νομιζω οτι σε λιγες μερες θα ενχωματωθει σε ολες τις rom >=4.0.4 οποτε σε οσους δεν αρεσει το CM9 ας περιμενουν λιγο ακομα :cool:

Καλα λιγα bugs δεν τα λες μιας και βλεπω πολους να εχουν θεμα με reboots και καποια αλλα θεματακια που δεν λειτουργουν. Δεν νομιζω οτι ειναι ακομα stable για χρηση αλλα γενικα ειμαστε σε παρα πολυ καλο δρομο. Αν τελειοποιηθει ο kernel λογικα θα αρχισουν να επιστρεφουν και αλλοι devs στο atrix και αυτο μονο καλο ειναι για εμας.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ολα αυτα τα bugs που λες δεν εμφανιζονται σε ολους, ειναι ισως θεμα τυχης, ισως και θεμα λαθος εγκαταστασης ή χρησης. Θυμαμαι οτι στο τοτε πολυσυζητημενο leak το θεμα με τα reboots ηταν η καρτα sd. Γενικα εμενα μ φαινεται αρκετα καλη ιδεα. ειμαι σιγουρος οτι μετα απο τοσο καιρο δοκιμων υπαρχει ειδη walkaround αν οχι λυση για ολα αυτα τα Bugs που δεν εχουν επισημα καταγραφει στη σχετικη σελιδα

 

Και CM10.1 (δηλ. 4.2.χ)

Edited by johnannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα, εχω ενα atrix at&t ξεκλειδωτο. Λειτουργουσε κανονικα κ αψογα με cosmote μεχρι 15 μερες. Απο τοτε οταν παω να καλεσω ενα αριθμο απλα δεν δουλευει. Να αναφερω οτι του αλλαξα rom CM 9 παλι τα ιδια.Και το φοβερο ειναι οτι το κινητο με wind δουλευει κανονικα , δλδ τηλεφωνω κανονικα. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ με wind κανονικα ε ? Δοκιμασες την SIM της Cosmote σε αλλη συσκευη? Μου φαινεται πολυ πιθανο να εχει αυτη το προβλημα αφου ουτε η wind ειναι ΑΤΤ και δουλευει οπως λες κανονικα.

Αν εισαι σιγουρος οτι φταει η συσκευη κι οχι τιποτα αλλο τοτε μηπως φταιει το radio ? (Αυτο το λεω λιγο στην τυχη... :p )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δουλευει κανονικα κ με το δικτυο της vodafone και με της wind. Δοκιμασα δυο διαφορετικους αριθμους - καρτες απο cosmote και δεν βρισκει το δικτυο.Αρα δεν ειναι θεμα καρτας sim ( την δοκιαμασα κ σε αλλη συσκευη και δουλευει)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις λιγο τι ακριβως φλασαρες και σταματησε να δουλευει ?

Δοκιμασε αν θες αυτην εδω, σε εμενα πηγαινε σουπερ.

Αλλα αν εχεις ,για καποιο λογο, πειραγμενο radio η ρομ δεν θα στο αλλαξει, πρεπει να φλασαρεις ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα εμφανιστηκε ξαφνικα χωρις να του φλασαρω κατι αλλο. ειχε απο την αρχη CM7 MROM-Olympus , μετα το προβλημα του εβαλα CM9 αλλα το προβλημα παρεμεινε
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Εισαι σιγουρος οτι δν φταιει καποια ρυθμιση ? εκανες πληρες wipe πριν φλασαρεις ?

Δοκιμασε μια Blur GB ρομ, η ακομα και μαμα, αλλα με wipe cache/davlik/data οπωσδηποτε

EDIT: νομιζω οτι στο νεο kernel καποιος εχει αναφερει ενα bug κατα το οποιο το κινητο δεν συνδεοταν στον σωστο παροχο. Βεβαια τελικα ηταν θεματακι της ρομ

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και δημοσια το φιλο johnannis που με τις συμβουλες του με βοηθησε κ το προβλημα στο atrix διορθωθηκε :D παει σφαιρα λεμε
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...